Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mala vojna vozila (1/72)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... , 77, 78, 79  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Sub Lis 02, 2021 6:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: Soviet T-10A Heavy Tank
Proizvođač: Trumpeter, Kina
Mjerilo: 1/72
Broj makete: 07153

Na prvi pogled:
Ovo je tenk iz moje mladosti, iz zbivanja tokom mojih tinejđerskih godina, i živo se sjećam te 1968. godine. To mi se nekako urezalo u pamet i drago mi je da mogu, nakon toliko godina, napraviti jednu pravu maketu iz tih vremena.

Maketa je spakirana u kutiji sa poklopcem, sa fotografijom gotove makete (1/72?) na naslovnici. Unutra su, svaka u zasebnom najlonu, tri stabla svijetlo sive plastike te zasebno spakirani gornji dio tenka, donji dio tenka te gusjenice.

Posebno osjetljivi dijelovi (kao donji dio tenka jer na sebi ima već izlivena sva koljena torzionih osovina kotača) su još umotani i u mekane spužve (oni tanki bijeli spužvasti listovi), tako da je pakiranje fenomenalno, iako uza sve to dijelovi ispunjavaju tek jedno pola kutije.
Nema metala, a uz knjižicu sa uputstvima se dobije i listić sa nekakvim univerzalim oznakama.

Mogu reći da je sve skupa uobičajene i očekivane Trumpeterovske kvalitete.

Slaganje:
Vozilo se sastoji od dva dijela - gornji i donji. Na donjem treba samo zalijepiti nekakve odbojnike i unutarnje kotače, a na gornjem par detalja - doslovce 'par' (7 kom plus 3 svijetla). Kupola je, standardno, napravljena od gornjeg i donjeg dijela, cijevi, nosača cijevi tj. 'mehanizma' da se cijev diže i spušta, jednog poklopca (nišanđije?) i mitraljeza.
Mitraljez je dosta površno napravljen - za razliku od istih DŠK na njihovim maketama 'Staljina' (JS-3), nije mi jasno zašto. Posebno smetaju one dvije 'cijevi' ispod mitraljeza (amortizeri) koji su spojeni u jedan komad. Jadno.

Struktura (površina) kupole jenapravljena da je nekako malo hrapava i to mi djeluje stvarno, kao da je lijevano. Ne toliko izrađeno kao kod njihovih JS-3 nego nekakorealnije. S druge strane, gledajući fotografije pravih T-10 čini mi se da kupola baš i nije pogođena - na pravima kao da nije baš od kuglinog odsječka (kao na maketi) već se pri dnu na spoju sa tijelom tenka malo uvija prema unutra .... vječna priča kao kod naših M-84 i ruskih T-72.

Na slikama vidim da su tenkovi ipak imali nekakve drške (za pješadiju ili samo za penjanje?) na kupoli kojih na maketi nema. Dali je to samo bilo na M varijanti? Isto tako na nekim slikama su vidljive rezervne gusjenice na zadnjem dijelu vozila, ispod bačvastih rezervara kao i uže za vuču (prikazano i na kutiji!) ali na maketi toga nema.

Gusjenice: uvijek ista priča kod novijih Trumpeterovih maketa - te 'all-in-one' gusjenice su sve bolje i bolje, detalji su toliko dobri da se čovjek upita - kako li ih uopće uspjevaju napraviti? No i dalje imaju istu boljku - nema NIKAKVIH detalja na unutrašnjosti gusjenica. Ja sam tome, iopet, pokušao doskočiti nekakvim bojanjem tih detalja, ali je to toliko sitno i toliko 'tricky' da jednostavno ne uspjevam ništa osim povlačiti neke crte raznih nijansi.

Dobra strana takvih 'gotovih' gusjenica je što je odmah izliveno i ovješenje i, radi toga, djeluju vrlo vjerno.

Što se pak 'slaganja' gusjenica tiče, unutarnji red kotača je dan zasebno i on se lijepi na tijelo tenka, a onda se na to lijepe gusjenice skupa sa vanjskim kotačima. Koliko god precizno napravili te dijelove, pogoditi i zalijepiti 12 kotača istovremeno jedne na druge baš i nije lako. Čini mi se da su malo fulali gornje (povratne) kotačiće koje nikako nisam uspio nataknuti na svoje unutarnje parove.

Što se pak tiče pasanja ostalih dijelova na tenku, koliko god ih bilo malo, odlično pašu i slažu se gotovo kao kod Zvezdinih 'klik-klak' maketa - praktički ne trebaš ljepilo. Na koncu je ispalo da uopće nisam zalijepio gusjenice, gornji dio na donji dio tenka, rezervare (one kockaste) kao ni prednje kutije za alat/RAP. Sve stoji savršeno i čvrsto bez ljepljenja.

Bojanje:
Kao osnovu sam uzeo tamno zelenu Revell br. 65.
Veći problem je bilo bojanje bijele crte - tu sam se zeznuo što sam dodatne rezervare na repu vozila, one bačvaste, već bio zalijepio. Bijela crta prolazi između njih pa je na tom mjestu oko crte nemoguće maskirati.

Dok sam radio ovu maketu Trumpeter je napravio i verzija T-10M tog tenka, i, na moju žalost, kasno sam shvatio da su ti 'M' tenkovi oni koji su tako često objavljivani na slikama iz Praga 1968. Pogledom na tu maketu (M) čini mi se da je razlika samo u ustima cijevi, IC reflektorima i novom mitraljezu (NSV), a rezervari su ostali isti (iako su gotovo svi tenkovi u Čehoslovačkoj 1968. godine imali puno veće te bačvaste rezervare). Došao sam u napast da odustanem od moje, već gotovo dovršene makete, i da si napravim jednog M-a, ali sam ipak odustao i rek'o - ma valjda je koji bio i A verzije .... to vam se zove 'licencia poetica' tj. neka mi netko dokaže da nije bilo tako ....

Oznake:
Oznake su nekakve univerzalne, ono, zasebni brojevi pa biraš po potrebi, plus dvije male zvijezdice i dvije oznake gardijskih divizija ili čega. Nisam ih koristio pa ne mogu suditi kvalitetu na ovom primjeru.

Uputstva:
Uputstva su Trumpeterovski jasna, na 8 strana uvezana u malu knjižicu sa dobrim crtežima. Nisam zadovoljan sa shemom bojanja koja, po običaju, ne naznačava iz kojeg perioda, iz koje jedinice itd. je vozilo koje se prikazuje. Ocjena: minus 5.

Dodaci/izmjene:
Nisam ništa dodavao ni mijenjao (osim sheme bojanja).

Kudim:
- 'all-in-one' gusjenice
- nema ni jednog poklopca da bi se mogao zalijepiti u otovrenom ili zatvorenom polžaju
- pre maleni bačvasti rezervari tj. fale veći rezervari (kao opcija?)
- ne baš dobro napravljen mitraljez

Hvalim:
- odabir teme
- dobro pasanje dijelova
- jako fini površinski detalji
- vjerodostojnost gotove makete
- prihvatljivu cijenu

Usporedba sa istim/sličnim maketama:
Ovu maketu mogu usporediti samo sa 'Staljinom' kojeg sam radio (isto od Trumpetera) ili sa JS-2/ISU-152/122 od Zvezde (ista porodica). Čini mi se, pošto sve te makete imaju malo dijelova tj. malo dodatnih detalja/dijelova, da su površinski vrlo slične tj. jako dobre. Druga priča su gusjenice - kod Trumpeterovih 'Staljina' možete birati hoćete li stavljati ove 'all-in-one' gusjenice ili ćete se j*bavat' sa onim 'članak-po-članak'. To je, po meni, takav izbor, više u redu nego ovo.
Ali, generalno gledajući, sve te makete su tu negdje. Dakle, jednom riječju: jako dobre.

Kako sam zadovoljan:
Maketa je, uza sve svoje mane (gusjenice, kupola?) sasvim u redu. Ipak mi se čini da mi je na koncu ispala nekako bezlična. Ustvari vidim da kada radim te mirnodopske tenkove ili sheme, da je jako teško napraviti nešto što - ja bi tako rekao - ima 'dušu'. Ovoj ne znam što napraviti da ne bude tako 'bezdušna' ....

Zaključak:
Kako se stvari sa 'lijevanjem' i kliznim kalupima kreću, mislim da ćemo uskoro imati makete napravljene od 3-4 dijela, detaljizirane do iznemoglosti već na početku, a na nama će biti samo da pobojamo maketu čim bolje. Dakle - vrijeme slaganja odlazi u prošlost - vrijeme bojanja dolazi.

Preporuka:
Kupiti.

Usporedba sovjetskih teških tenkova korištenih prilikom zauzimanja nekih glavnih gradova Evrope:
Berlin 1945. - Budimpešta 1956. - Prag 1968.:

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Groff

Član od: 12 Lis 2010
Mjesto: Bakarac
PorukaUpisano: Sub Lis 02, 2021 8:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A si je sajla.......... Opustio si se...... Very Happy
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Ned Lis 03, 2021 10:13 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool
https://www.whatifmodellers.com/index.php?topic=47754.0

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
MAK2020

Član od: 25 Velj 2020
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Lis 03, 2021 10:33 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maschinen ja ja gute werke!
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Ned Lis 03, 2021 12:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Izvrsna sva tri !!!
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Ned Lis 03, 2021 7:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Leo - zd Napisao/la:
Izvrsna sva tri !!!

Aha, evo skrivenog pobornika i štovatelja čvrste ruke .... razotkrio sam ga!

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Sri Lis 13, 2021 8:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: Polutorka (GAZ-AA Truck)
Proizvođač: Zebrano, Bjelorusija
Mjerilo: 1/72
Broj makete: 72112

Na prvi pogled:
Kutija koja se otvara sa strane u kojoj dobivamo dva stabla veličine kutije i jedno nešto manje stablo, sve sive plastike. Uz to dobivamo listić sa oznakama, listić sa prozirnom folijom gdje su odštampani prozori te uputstva na presavinutom listu A4.
Dijelovi djeluju dosta grubo isto kao i detalji. Ćemo vidjeti ....

Slaganje:
Već na prvi 'pogled' vidim da maketa ima sve dijelove za napraviti dvo- i tro-osovinca tj. verziju 4x2 i 6x4. Tako da praktički istu maketu daju u obje kutije, razlika je sigurno samo u uputstvima.
A kako sam ja već složio verziju 4x2 (GAZ-AA) od Military Wheel-sa, odlučio sam iskoristiti mogućnost da ovdje napravim verziju sa duplim osovinama otraga tj. 6x4 (GAZ-AAA).

Kao što rekoh, SVI dijelovi i za tu verziju su uključeni u maketi (identično kao i kod makete MW-a i PST-a - ali makete nisu iste!) a to znači da ima dovoljno kotača (iako mi se čini da GAZ-AAA ima dva rezervna kotača ispod sanduka a ne jedan!), ima dva (drugačija) zadnja diferencijala i zasebne stražnje opruge. Sanduk je isti (iste veličine) kao i kabina. Jedino što nedostaje je uputstvo kako složiti te zadnje duple osovine, ali za to postoji internet ....

Prilikom slaganja donjeg postroja odnosno hodnog dijela (kardanske osovine, diferencijali sa poluosovinama i pripadne opruge) nailazim na teškoće. Naime, jedino je jasno i točno pozicionirano gdje zalijepiti nosač tih opruga - sve ostalo je pomalo 'u zraku' tj. može biti zalijepljeno milimetar-dva naprijed ili nazad .... to je ostavljeno na volju 'slagatelja'. A to je loše. Položaj diferencijala bi trebala određivati donekle pogonska/kardanska osovina iz motora, ali to je toliko ofrlje i grubo napravljeno da treba i to pripasivati što opet ide na volju maketara - 'oće li zalijepiti više napred ili više nazad.

Kotači su priča za sebe, i to žalosna. Sam profil kotača je u redu, malo su ekscentrični ali daju se izbrusiti. Felge su isto tako prolazne, ništa posebno ali sa malo korekcija rupa na njima djeluju sasvim ok. No glavčine su katastrofa - na svih 10 tj. 11 kotača (sa rezervnim) nema dvije iste glavčine! Neke sa velikim, neke sa malim rupama. Na samo par njih postoji naznaka nekakvih vijaka (trebalo bi ih biti pet na svakoj glavčini!) ali ti vijci su uglavnom sa vanjske strane felge što je u redu za prednje kotače, ali za stražnje se ne vide. Ma blagi užas ....

Slaganje kabine je isto tako 'ACE-ovsko' - dijelovi su grubi, ne naliježu jedan na drugog dobro, tamo gdje i ima nekakvih graničnika ili štiftova uglavnom su netočni, pre grubi ili čak i nepotrebni (kao na sicu u kabini), a pokrov motora je pre mali, pre kratak pa ostaje poveća šupljina između pokrova i kilera ili kabine .... Lufta ima i na kraju šasije, na spoju grede koja nosi kuku za vuču ....

Što se tiče rezervnog kotača nigdje nije naznačeno gdje ga staviti. Na odličnoj njemačkoj stranici o5m6.de postoje crteži modela iz 1937. godine gdje su za GAZ-AAA rezervni kotači (2) smješteni ispod sanduka (između sanduka i šasije) ali taj ima tri poprečna nosača sanduka, a na maketi su četiri pa kotači ne stanu između tih nosača. Sad, što je točno - ne znam ....

Bojanje:
Opet neka izmišljena sovjetska zelena koju sam dobio mješajući Humbrolovu 155 (OD) i Revellovu 65 (Dk. Green). Ostalo je weathering.

Oznake:
Oznake se dobivaju na nekom standardnom listiću (istom kakvog sam dobio u PST-ovoj GAZ-55 ambulanti) koji je isti za nekoliko maketa. Maštovito ali ne baš i korisno. Koko je listić isti koristio sam one PST-ove, po kvaliteti štampe i filma vidim da je proizvođač isti. Oznake su sasvim u redu ali samo za ravne površine - kada se nanose napovršine sa utorima (kao na ovoj maketi na sanduku) ili (pretpostavljam) na zakovicama - ostaju žilave i ne 'povinuju' se površini bez obzira na količinu 'post-dekal' tekućine.

Uputstva:
Na jednom presavinutom listu A4, uobičajeni crtež crtan ofrlje, u osnovi točan ali bez ikakvih detalja gdje i što zalijepiti. Posebno me ljuti ljepljenje ojačanja ispod kasuna (po njima dio br. C3) gdje su sva četiri dijela prikazana kao da su isti (i sa istim brojem - C3), a nisu, jer nosači tih ojačanja nisu paralelni.
Na shemi bojanja (zadnja strana) spominju se boje šifrom od A do G, ali uopće nije naznačeno koje bi boje trebale biti F i G! Gume se bojaju sa bojom E (koja je dana kao aluminij) a boje B i C uopće nisu prikazane na vozilu. Ma luda kuća!

Dodaci/izmjene:
Osim što sam radio troosovinca samo sam dodao onu šipku za zakretanje kotača.

Kudim:
- vrlo grube i mutne detalje (tamo gdje ih uopće ima)
- nikakovo pasanje dijelova
- jadne kotače sa nepostojećim glavčinama i vijcima za pričvršćenje
- površna uputstva
- visoku cijenu

Hvalim:
- odabir teme
- vjerodostojnost gotove makete

Usporedba sa istim/sličnim maketama:
Isti kamion sam radio od MW-a (Military Wheels-a) i čini mi se da je WM-ov nešto bolji. Koliko me sjećanje služi, detalji na MW su nešto malo izraženiji, isto kao i pasanje dijelova. Iako mi je u sjećanju bilo da su kotači nešto bolji - sada kad opet gledam tu maketu (MW) i ne djeluju baš puno bolje.
Radio sam i PST-ovu GAZ-55 ambulantu koja je u osnovi isti taj kamion ali sa krutim nadgrađem umjesto kasuna. I onaj je bio kako-tako, isto tako su kotači bili komatozni.
Sve u svemu, od tri različita proizvođača ovog simpatičnog kamiončića ne znam kojeg bi izabrao da moram birati najboljeg. Ponuda maketa u 1/72 tog vozila, kojeg je napravljeno gotovo milion komada u stvarnosti je - blago rečeno - jadna. Tako da ne birate najbolju već 'najmanje lošu' maketu.

Evo ih, sve tri - slijeva PST-ov GAZ-55, pa MW GAZ-AA i ovaj najnoviji, Zebranov GAZ-AAA:

Zaključak:
Ustvari sam duboko razočaran ovom maketom. Zebrano mi je do sad nekako zvučao kao neka 'de-luxe' marka u odnosu na PST i ostale te neke 'prosječne' firme s kojima usko surađuje. De-luxe možda po cijeni, a ispada da je ustvari vrlo prosječna, rek'o bi - na nivou ACE-a (a to je kod mene velika uvreda).

Preporuka:
Kupiti ako baš morate.

Korisni linkovi:
https://www.o5m6.de/redarmy/gaz_aaa_1937.php

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
MAK2020

Član od: 25 Velj 2020
PorukaUpisano: Sri Lis 13, 2021 9:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lijepa recenzija. Da, da nisi napisao, mislio bih da je ACE.
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sri Lis 13, 2021 11:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

MAK2020 Napisao/la:
Lijepa recenzija. Da, da nisi napisao, mislio bih da je ACE.

Nemoj tako ili budi precizniji onaj nekadašnji "pravi" ACE, ovi moderni se pokvarili, neću reći da su na nivou Revell's ili Zvezde ali ipak ni sjena odnosno ni f od flasha nekadašnjeg ACE 😁

Vojin rad neću ni komentirati, on i od kampa napravi nalivpero, ma bolje, napravi rapidograf 0,15 😁
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Čet Lis 14, 2021 5:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Leo - zd Napisao/la:
.... neću reći da su na nivou Revell's ili Zvezde ali ipak ni sjena odnosno ni f od flasha nekadašnjeg ACE 😁

Leo, čuj - to i je bit 'short-run' tehnologije. Kad je novi kalup - sve je lijepo i krasno. A kad se istroši .... Dakle, tko prvi - njegova djevojka, ne?

Leo - zd Napisao/la:
....Vojin rad neću ni komentirati, on i od kampa napravi nalivpero, ma bolje, napravi rapidograf 0,15 😁

Eee, za mlađe generacije biš trebao pojasniti što je to rapidograf .... oni ti, jadni, to ni ne znaju .... Crying or Very sad

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
PorukaUpisano: Čet Lis 14, 2021 6:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlićan u svakom pogledu 👍
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Lis 15, 2021 12:30 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Eee, za mlađe generacije biš trebao pojasniti što je to rapidograf .... oni ti, jadni, to ni ne znaju ....

Ja znam!!!! Još ih i koristim Laughing Laughing
Odličan kao i obično!
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Pet Lis 15, 2021 5:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:
.....Eee, za mlađe generacije biš trebao pojasniti što je to rapidograf .... oni ti, jadni, to ni ne znaju .... Crying or Very sad Vojo Very Happy

Ja znam i još ga imam,ponekad i koristim.

Odlični su ovi kamioncini na kraju,bez obzira na loše dijelove iz kutije.
https://www.whatifmodellers.com/index.php?topic=47754.0

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Sub Lis 16, 2021 10:11 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nadajući se da ovu dretvu čita mnoštvo od vas - imam jedno pitanje:

Nedavno je netko od vas spominjao neki dućan u Splitu koji prodaje alat, čak i preko weba (zanimaju me OLFA nožići) - ali nisam spremio link/adresu ....

Molim da mi to ponovi.

Hvala

VOjo Very Happy
Natrag na vrh
Pierre

Član od: 12 Stu 2008
PorukaUpisano: Sub Lis 16, 2021 11:13 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

imaš i u ZG - Chipoteka: https://www.chipoteka.hr/kategorija/3125/skalpeli-nozevi-skare-2#page=2
i Osijek https://centar-alata.hr/catalogsearch/result/?q=olfa

a pisalo se o tome http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=33756&highlight=olfa
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... , 77, 78, 79  Naprijed
Stranica 78/79

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma