Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Spreman za muzej
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Bebonja
Gost
PorukaUpisano: Sub Lis 21, 2006 12:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

LOV definitivno nije , znači mogao bi biti BOV .
U biti mislim da je BOV .

Very Happy Very Happy Very Happy
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Sub Lis 21, 2006 1:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

bebonja Napisao/la:

U biti mislim da je BOV .

...vjerojatno se radi o BOV-3, ili M-86. Iznad tijela oklopnjaka se vidi zaštita navučena na cijevi protuavionca.
Natrag na vrh
Hans von Konig
Gost
PorukaUpisano: Sub Lis 21, 2006 7:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

To je protuzracni trocjevac kako se zove neznam a ono pokraj topa sa ceradom je visecjevni lanser raketa zvan RAK

quote="Iceman"]Bebonja, što je ono na četvrtoj slici odozgo na lijevoj strani, sa probušenom gumom? Confused Question[/quote]
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Sub Lis 21, 2006 8:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hans von Konig Napisao/la:
To je protuzracni trocjevac kako se zove neznam a ono pokraj topa sa ceradom je visecjevni lanser raketa zvan RAK

quote="Iceman"]Bebonja, što je ono na četvrtoj slici odozgo na lijevoj strani, sa probušenom gumom? Confused Question
[/quote]

Pa kaj ne vidiš da sam napisao da je oznaka toga trocjevca BOV-3 ili ti M-86 (ista stvar, JNA ga je evidentirala kao M-86). Ovo što pišeš da je pokriven ceradom RAK, nebih se složio zato što RAK ima 12 cijevi (oznaka RAK12/128) i puno je manjih gabarita, prije bih rekao da se radi o ex-JNA Plamenu M-63 ili o našemu M93A2 Heronu.
Natrag na vrh
Hans von Konig
Gost
PorukaUpisano: Ned Lis 22, 2006 3:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma tek kad sam napisao poruku vidjeo sam da ima i druga stranica ali ono je RAK sigurno.
Natrag na vrh
Bebonja
Gost
PorukaUpisano: Sri Svi 30, 2007 11:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da ne otvaram ponovno temu samo sam ubacio dvije fotke .
Naime gotov je i spreman za muzej .

Very Happy Very Happy Very Happy
Natrag na vrh
Djzlaja

Član od: 02 Tra 2017
Mjesto: Mostar
PorukaUpisano: Pon Kol 23, 2021 11:01 am    Naslov poruke: Re: Rumunj Citiraj ovaj komentar

falanga92 Napisao/la:
Pozdrav !

Prenosim riječi stručnjaka za pitanja topništva u HV

To je rumunjski T-130, u HV je nosio oznaku M-63 (nemoj pitati zasto bas M-63, to nitko ne zna). Na ovim slikama vidim da mu fale hidraulicna kocnica trzanja i povratnik cijevi, zatim plinska kocnica na ustima cijevi, ne vidim ni izravnjac, a nema ni lopata krakova. Naravno, nema ni kotaca.

Izgleda jako slicno TH-152 mm D-20, ali je zamjenjivost dijelova apsolutno nikakva. Isto tako ovaj top isto tako nema nikakve veze sa ruskim T-130 mm M-46, osim sto mu je cijev balisticki jednaka, sto znaci da koriste isto streljivo i iste tablice gadjanja.

Na slican nacin je napravljenja NORA (friziranjem komponentivD-20), tako da ona ima jaci donji i gornji lafet, te izrazito pojacane sprave elevacije i pravca cijevi (sto je bila velika mana ovog "Rumunja", puzno kolo sprave elevacije je odlazilo nakon 200 - 300 metaka), kao i jaci protutrzajuci sustav.

Postoji jos i rumunjski T-152 mm, kod nas je imao oznaku M-94, a izgleda kao ovaj T-130 na steroidima, ako ga vidis samog ne mozes prepoznati razliku izmedju 130 i 152 (jedan od mojih majstor u remontu je morao uzeti "subler" (pomicno mjerilo) kako bi se osobno uvjerio da je promjer cijevi 152 mm, a ne 130 mm i da ga ja ne zafrkavam i da je to novi top kojeg jos nije vidio).

Ovo kaj veli r.i.s.t.a. na maketarskom forumu:
Quote:

Citat:
M-46 ima potpuno drugačiji zatvarač - onaj "žljeb", ne znam kako to da nazovem, je kod njega sa strane a ne odozgo kao kod ovog topa.

Ako sudjelujes u raspravi, slobodno mu reci da se taj zlijeb na topu zove zadnjak cijevi i u njemu je smjesten zatvarac .

To je od njega, pozdrav ! Very Happy

Napokon mi je rjesena misterija topa M63 od 130 mm s mimohoda 1995..

E sad.. pise da nemaju veze s ruskim M46 od 130 mm .. (ja bi prvo pomislio lajicki da je rumunaki po ruskoj licenci..al ako su komponemte tako razlicite vjerovat je da je nije tako)
Zanima.me.. vizualizacije radi.. da li ovaj HV "rumunski T-130" ima isto kacenje za kamion sa rudom i pomocnim tockovima kao i ruski M46??
Dajte pomagajte bitan mi je podatak .. ..
Unaprijed hvala za bilo kakvu pomoc
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
kuki

Član od: 27 Svi 2008
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Kol 23, 2021 8:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

BOV 20/3
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma