Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

BVP-M80A, samogradnja 1/35
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
MAK2020

Član od: 25 Velj 2020
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Sij 13, 2021 1:57 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Stražnja vrata. Neki sitniji detalji još se trebaju podesiti. Dio ruba odlomljen. Komad samo za probu. Detalji u živo puno bolji.

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sri Sij 13, 2021 2:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Goreprsti
peglaš ti to !! Pegla
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
MAK2020

PorukaUpisano: Čet Sij 14, 2021 12:25 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Smile Jes Leo.

Evo ga, nako nekoliko pari koja su završila u smeću.

Malo finom turpijicom odradit rub okolo (podložni sloj koji se mora dulje vremena držati pod uv svjetlom, pa kao da procuri na dnu sa svih strana - ostane srh). Sloj boje će prekriti sve lagane neravnine. Dvije istaknute točke su zadrživaći - graničnici hoda otvora puškarnice, nisu greška).

Bordure puškarnice i vrata - okvir su zbog sjena istaknute, golim okom jedva da se vide kao na pravom vozilu, kad ih ispuni boja, biti će taman.

Kvake ću printati zasebno i lijepiti.

Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Čet Sij 14, 2021 10:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Za probu, isječen detalj otvorene puškarnice.

Jasno vidljivi detalji otvora za pušku, prozor, brisač prozora, svornjaci, grebenovi za krajnji položaj vratašaca puškarnice, promjeri okretne blende....zadovoljan. (Vijci su M3 usporedbe radi). Rupa u centru poklopca puškarnice je zarobljen mjehurić zraka....

Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Sub Sij 16, 2021 5:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kakva meni plata - takva tebi vrata.

Natrag na vrh
kru65mi

Član od: 28 Lis 2007
PorukaUpisano: Sub Sij 16, 2021 6:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zima je-nikakvo čudo što su se stisla i skupila.....
VlatkoZ

Član od: 20 Ruj 2019
PorukaUpisano: Pon Sij 18, 2021 10:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

MAK2020 Napisao/la:
Kakva meni plata - takva tebi vrata.

Koliku toleranciju uzimaš kod crtanja dijelova za spajanje?

Ja nisam uspio doći na manje od 0,2 mm. Tako velika tolerancija je jer nisam uspio dovoljno smiriti vibracije na printeru (zadnje vrijeme i potresi me zezaju) a i koristim običan resin koji i nije baš poznat po nekoj velikoj točnosti.
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Pon Sij 18, 2021 7:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bok. Ova slika koju ste citirali - cijeli komad je printan odjednom, i kosa ploča i vrata i sve ostalo na njoj. Radit ću komplet sve ploče printano, naravno sa nekim zasebnim detaljima radi uvjerljivosti koje ću lijepiti na njih tako da dosadašnje tijelo vozila bude adaktirano.

XY plohe mi radi unutar 0.05 mm točnosti, redovito u plusu 0.03 do 0.05 mm za dolje navedene parametre.

Z varira. Stavio sam antibacklash maticu (uredio preradio, za sada, kao što sam već pisao nema AB matice za photon s, već trebaju prerade) kako bih kompenzirao aksijalnu zračnost na vretenu (zračnost po z osi). Medjutim, puno više od točnosti stroja ovise parametri kao vrijeme držanja pod uv svjetlom, što dulje, to se više materijala stvrdne izvan zadane konture, pa su xy, posebno z dimenzije bitno drugačije. Za sloj od 0.025 mm držim 3.5 sekunde, generalno. Za isti sloj ne više od 6 sekundi i to samo iznimno, ako se radi o ekstra finom, tankom detalju udaljenom od x=0 y=0 (što dalje, to su sile trganja po z veće). Uz to, FEP se zamuti s vremenom te ga treba obrisati. Mutan ili čist - isti intenzitet svjetla rezultat tolerancija je drugačiji.

U vezi navedenog, pretpostavljam da ste primjetili da je po xy u zoni prvih slojeva koje se dulje drži pod svjetlom (bottom layers) komad debelo izvan tolerancija. Možda Vas samo to zeza. Ako je to - skalpel i struži. Vibracija ne bi smjelo biti, samo trzaj kad odvaja od FEP-a i tim manji što je backlash manji (kod mene je bio oko 0.5 mm što je daleko iznad svega i zato sam stavio AB maticu). Sad je tih i miran.
I pozatezao sam sve vijke kako treba, na vodilicama ....

Detalj prerade:

Gornju kontramaticu nategnut ili stisnut tako da kompletan sklop matica nema hoda po z osi i onda ju stegnut bočnim vijkom. Potom kompletan sklop stegnut za platformu. Malo igranja, da, da sve vertikalne rupe budu na mjestu te da se pri tom može stegnut kontramatice. Na okretanje vretena rukom platforma sa kontramaticama mora fino putovati, motori su slabi; ako ne putuje ili ako se teško okreće, popustiti zazor matice - vreteno. Ako se vreteno ne može okretati prstima, neće ga moći okrenuti ni motor, te postoji opasnost od pregaranja. Prije puštanja u rad podmazati. A i tad postoji mogućnost da nešto nije odrađeno kako treba, te nakon nekog vremena matice (i motor pri tome) zablokiraju, te elektronika pregori i još koješta.

P.S. općenito struju i alate ne puštam iz vida dok rade, nemam dvije kuće a požar je brz.

Ne snosim odgovornost za nastalu štetu prilikom upotrebe bilo kojeg dijela ovdje napisanog ili nacrtanog, tko nije stručan, neka ne petlja. Haha.

MAK2020: poruka promijenjena dana: Pon Sij 18, 2021 9:18 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Pon Sij 18, 2021 8:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U zdravlje
Uff, ma izvedba je predobra.
A ova objašnjenja printa... Smajli plese
Ako dobro shvaćam laički ti si u biti podigao klasu printera Klanjanje
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Pon Sij 18, 2021 9:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Thnx Leo. Da, lagano sam upgrejdao printer. Sad je po visini tocan uz miran i tih rad.
Natrag na vrh
VlatkoZ

Član od: 20 Ruj 2019
PorukaUpisano: Uto Sij 19, 2021 9:36 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na detaljnom objašnjenju.
Morat ću malo detaljnije pregledati printer. Trenutno printam na mono printeru koji se malo razlikuje od Photon S printera ali glavni dijelovi su konstrukcijski isti.
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Uto Sij 19, 2021 11:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I drugi put. Pretpostavio sam da se radi o Photon S. E sad. Cesto ljudi imaju problema sa 3d fajlom, nije izgeneriran kako treba, posebice kod prevodjenja iz recimo .stp u .stl. Onda problemi sa slicerom, programom kojim fajl pretvarate u kod za printanje....i on zna promijenit formu komada, posebno po visini, oduzme neke slojeve pa neki detalji ne postoje vise. Onda pretpostavljam rezolucija monitora na printeru moze raditi probleme - pretpostavljam da ne daju svi istu. I naravno krutost i tocnost mehanickih dijelova, vodilice, kuciste ..... ako je Photon S - pretpostavljam da je kit koji se kupi uvijek isti. Ako je neki drugi printer sa nekim drugim komponenrama ili softverskim rjesenjima ..... svasta se moze ocekivati.

P.s. zatvoriti vrata printera, ne samo zbog stetnih isparavanja vec i zbog bitne razlike u krutosti sustava. Eto. Puno detalja.

O parametrima rada kao sto su temperatura, vremena, vrsta rezina ne treba niti govoriti. U ovom postu sam ponesto pisao, a ima i po internetu. Tablice za parametre, ovisno o vrsti i proizvodjacu rezina. To je pak zasebna prica. Temperatura u sobi 21 C ali lokalno temperatura platforme i rezina 17. I nece i nece. Dok ga nisam zagrijao. Laserski termometar prava stvar.
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Sri Sij 20, 2021 2:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gornja ploča s vratima, ne iz prvog puta printana.

Nakon 5 pokušaja. Te pre plitko, te kida komad, te detalji predebeli. E da.

Po nekom šturom pravilu nultočku platforme na printeru po visinskoj osi se traži tako da se između kade i monitora postavi folija (čitaj običan papir debeo 0.1 mm) debela kao i FEP. Komadi redovito 0.3 mm plići u mom slučaju. Kod ovakvih stvari 0.3 mm po visini znači da se šarniri recimo skoro i ne vide. Ništa, podbaciš 4 komada po printer papir i tako se tih 0.3 mm korigira. I ne gasiti printer jer pretpostavljam da automatski gubi memoriju nultočke, tj poziva onu korigiranu preko krajnjeg prekidača, koja iz nekog razloga nije dobra ili je stvar u onom što pišem slijedeće.. Krajnji prekidač je na ''Photon S'' printeru onaj limić koji kad naiđe na laser zaustavi motore. Tad printer zna gdje je nakon paljenja, inače ne bi znao gdje je u prostoru (Home position), kao i na svakom normalnom CNC stroju.

Druga stvar je da su first bottom layers redovito deblji (o da, kompletan sustav kućišta je dovoljno mekan da sila nastala uslijed skrućivanja komada razgrne prostor između platforme i monitora), jer im je vrijeme ekspozicije cca 60 sekundi (dok je sloju printa to 3.5 - 20, ovisno o debljini). Svaki slijedeći ispis platforma je zapravo odbijena od stvarne pozicije gdje treba biti zbog tih slojeva koji su deblji, te su svi ostali detalji nakon prvih temeljnih slojeva plići. Ja osobno to korigiram podizanjem nultočke, pa i izdizanjem detalja.

Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Sri Sij 20, 2021 3:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nisam baš razumio ali shvatio da "krotiš zvjerku" i to prilično mušićavu Wink

Osim onog komada uz otvor za kupolu djeluje dobro, uvjerljivo.
Nešto me zanima, ove printane komade ćeš staviti umjesto djelova koji su u "stirenu" ili samo lijepiti na postojeću "školjku"
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Sri Sij 20, 2021 4:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bok! Pa, zvjerka čak i nije mušićava; to je tako i kod puuno skuplih uređaja, jednostavno se s time računa i greške se kompenziraju na taj način. Za primjer, mali novi glodaći obradni centar koji košta 60ak tisuća eura (CNC glodalica sa karuselom koji ima više alata), vrhunski, prema papirima ima dozvoljeno odstupanje od 0.01 mm na 500 mm hoda. Tko se bavi programiranjem ili radom na tim strojevima, projektiranjem strojnih dijelova ili alata (u alatničarstvu se danas priča o 0.001 - 0.005 mm), zna o čemu govorim. I tih 0.01 mm na 500 mm se smatra normalnim, i postoje načini kompenzacije. Tako da kompenziranje 0.3 mm po visini na 3d printeru koji dobiješ kao starter kit (printer+0.5 l rezina + usb + poštarina iz Češke uključena + sitnarije + potpuno sastavljen - pali i vozi bez da i za jedan dio više moraš otić u dućan) za 270 eura nije ništa strašno (zbog svih spomenutih razloga samo 3d printeri koji koštaju 20 000 - 50 000 kuna imaju moožda za 1/2 manju visinsku grešku, izuzetno čisto sumnjam da nije tako). Ovo sad pišem više kao nastavak pisanja o printeru a manje kao pametovanje tebi Wink

BVP printani radim iz nule, kompletni; školjka koju imam bit će za uspomenu i dugo sjećanje stavljena ad acta.

Zona otvora za kupolu ima tehnološko ojačanje. Previše je daleko od centra platforme te se FEP ne stigne istegnuti i onda kida komad. Skalpel, biax i deri.

Pozz.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Naprijed
Stranica 16/17

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma