Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mala vojna vozila (1/72)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 72, 73, 74, 75  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Pet Pro 11, 2020 7:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala svima na pohvalama Embarassed .... idemo dalje, kako bi neki rekli 'gremo delat':

Maketa: Gusjenice za tenk Valentine Mk.1
Proizvođač: OKB Grigorov, Bugarska
Mjerilo: 1/72
Artikal br.: S72360, 72361, 72362

Uvod:
Eto da sam se i ja malo počastim sa aftermarketima. Nije da imam nešto protiv njih (ne barem onako kao što ima moj takuin ilitiga novčanik) no ovaj puta sam jednostavno bio prisiljen 'potražiti pomoć' rezina.
Kako sam gusjenice od Italerijevog Valentine tenka potrošio na zamjeni 'all-in-one' gusjenica na tenku A9 od World-at-War (čitaj: IBG) ostao mi je Valentine bos tj. bez gusjenica. To mi se činila dobra prilika da napravim jednog sa drugačijim gusjenicama, malo 'običnijim' a ne sa onim 'capama' kakve su imali u početku (iste kao i tenkovi A9 i A10). A i po fotografijama, posebno u sovjetskoj službi, vidim da ih je sa tim drugačijim gusjenicama bilo više nego sa onim početnim.

Tako da je odluka da nabavim druge, rezinske, gusjenice bila poželjna. Jedini jadnik kojeg sam pronašao na bespućima interneta da radi gusjenice za tako malo mjerilo je bio OKB Grigorov iz Bugarske. Kako nisam nikad naručivao od njega bio sam malo 'rezerviran' (za ne reć' ustrašen) da ja to ne platim a dobijem - figu i to nikada. No zahvaljujući kolegi Gregi X sa ovog foruma, koji me uvjerio da je OKB u redu, ipak sam se ohrabrio, riskirao 30-tak eura (za tri tipa gusjenica + poštarinu) i naručio.
Sve je prošlo u redu, po plaćanju sam dobio potvrdu narudžbe i u razumnom roku (ako se dobro sjećam oko 10-tak dana) su gusjenice stigle. Grega hvala još jednom.

Na prvi pogled:
Gusjenice su rađene u sivom rezinu i u jednom pakiranju je 6 ili 7 ravnih komada gusjenica, dužine po 5 ili 6 cm. U svakom slučaju, dovoljno (i malo više) za kompletiranje jednoga tenka. Ostatak od oko 2 cm gusjenica dobro dođe za rezervne gusjenice na vozilu.
Detalji na gusjenicama su jednostavno - fenomenalni! Svaki odljev, svaki zarez na pojedinom članku se vidi, mislim, izrađeno je i izlijevano u rezinu fantastično. Oduševljen sam.

Slaganje:
Kod slaganja se ipak pokazuju i nedostaci tako savršeno detaljno napravljenih gusjenica odnosno članaka. Sasvim sam siguran da su napravljene točno u mjerilu, ali to je sve skupa pre krhko, pre fragilno, previše nježno. Prilikom skidanja sa 'stabla' pojedini krajevi gusjenica jednostavno pucaju.

Te puknute članke sam, naravno, gledao staviti sa 'unutarnje' strane tenka/gusjenica, da se čim manje vide (puknuti dijelovi su bili toliko sitni da nije dolazilo u obzir da ih lijepim natrag). Nadalje 'otvori' tj. rupe na pojedinim člancima kao i prostor između vanjskih dijelova članaka su ponegdje, čak dosta često, popunjeni sa srhom koji ostane prilikom lijevanja rezina tj. ono što pobjegne između dvije polovice kalupa. Kako se radi o ekstremno sitnim otvorima, čišćenje je vraški teško.
Isto tako prilikom ljepljenja na kotače (pri tome mislim na ljenivca i na pogonski zupčanik) cianofixom naravno, gusjenice, koliko god bile elastične (čak i više nego sam očekivao) rado pucaju. Mislio sam u početku da će to što su gusjenice dane samo u ravnim komadima biti problem, ali nije. Kažem, toliko su tanke i nježne da se lako savijaju (i pucaju, nažalost) tako da je to što su komadi ravni - u redu. Ja sam najprije polijepio na ravnoj površini tri ravna elementa gusjenica, pa sam to zalijepio na kotače, a onda dodavao dio koji fali.
Zupci zupčanika naravno ne pašu na te gusjenice ali ja sam zube jednostavno odrezao tamo gdje sam lijepio gusjenice, pa, molim, neka suci na natjecanju broje zupce, da vide odgovaraju li razmaku između članaka.

Uputstva:
Uz gusjenice se ne dobivaju nikakva uputstva. Mislim da bi bilo u redu da su navedeni barem službeni nazivi takvih gusjenica (ono Type XX, Mk.4 No.2 itd. kako već Englezi vole 'pojednostaviti' stvari).

Kudim:
- pre veliku fragilnost gusjenica (ali nemam savjet kako to rješiti)
- previše srhova na gusjenicama (koji se srećom lako skidaju)
- visoku cijenu (7,70 eura po kompletu + poštarina)

Hvalim:
- nevjerojatne, naprosto zapanjujuće, detalje
- to što su gusjenice dane u ravnim dijelovima ali su dovoljno elastične da se mogu savinuti oko kotača

Zaključak:
Ovo je moje prvo iskustvo sa rezinskim gusjenicama. Ne znam što sam očekivao, ali namučio sam se iznad očekivanja da to sve skupa 'posložim' kako treba. Ipak, rezultat je vrlo dobar.
Preporučujem (tip 1 i tip 2) i za tenkove A9 i (budući, nadam se) A10 od 'World-at-War'-a jer Italerijeve od Valentine-a baš i nisu nešto u usporedbi sa ovima.

Preporuka:
Svakako kupiti jer - baš i nemate izbora.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
von Stuck
Administrator
Član od: 08 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Pro 11, 2020 8:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bogme ovaj rezin je u rangu sa 1/35 mjerilom , izgledaju izvrsno. Teškoće pri sastavljanju su minorne kada se vidi konačni rezultat. Bravo Vojo.

Član od: 25 Velj 2020
PorukaUpisano: Pet Pro 11, 2020 10:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jedino što sam zapazio Smile Smile Smile ''visoka cijena''. Hm, za 50ak kuna to isprintat, ispirat u alkoholu (nakon par printova ispirat alkohol i dodavat novi, a litra 70 kuna), sušit pod UV svjetlom, zapakirat, prošetat do pošte i još ako su legalni platit porez. Ja prvi ne bih. Pozz.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vojo

PorukaUpisano: Sub Pro 12, 2020 11:10 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

MAK2020 Napisao/la:
Jedino što sam zapazio Smile Smile Smile ''visoka cijena''. Hm, za 50ak kuna to isprintat, ispirat u alkoholu (nakon par printova ispirat alkohol i dodavat novi, a litra 70 kuna), sušit pod UV svjetlom, zapakirat, prošetat do pošte i još ako su legalni platit porez. Ja prvi ne bih. Pozz.

Ma daj, MAK, ti sad gledaš na detalje .... znaš kakvi smo ti mi 'rvati - kunu manje ma brontulat .... ne može sve biti savršeno, pa još k tome i jeftino, ne?

Čuj, da nisam probao tu cijelu priču sa rezinom (Viribus Unitis) iz druge ruke (ne radim to lično) još bi i pomislio da to može biti jeftino ....

Slažem se potpuno s tobom. Samo ponavljam moj osnovni postulat: što se mene tiče, ako je maketa kvalitetna - može biti i skupa. A ove gusjenice definitivno spadaju u tu kategoriju ....

VOjo Very Happy
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2020 5:12 pm    Naslov poruke: Još malo gusjenica .... Citiraj ovaj komentar

Maketa: ISU-152 + gusjenice od IS-3
Proizvođač: Zvezda, Rusija + Trumpeter, Kina
Mjerilo: 1/72

Kratki osvrt:
Neću se osvrtati na izvrsnu Zvezdinu maketu ISU-152 'Zveroboja', to sam već učinio nedavno na ovoj dretvi (skupa sa ISU-122) pa se neću ponavljati.

Kod te Zvezdine makete me smetalo tj. nije mi bilo jasno kako to da su dane gusjenice koje na svakom drugom članku iznutra imaju zubac u sredini, a na rezervnim člancima (na prednjem dijelu samohotke) su ti zupci postavljeni na svakom članku. Ja sam mislio da je to greška na maketi pa sam, kao dobro odgojen maketar, skinuo svaki drugi zubac na rezervnim člancima da budu u skladu sa gusjenicama tj. da ne zbunjujem posadu ako dođe do zamjene nekog članka.

No vag mi ni dal mira i čačkajući po internetu (to se danas pristojno kaže - 'istraživanje' na internetu, he, he) i gladajući fotografije 152-jki, posebno one iz bitke za Berlin travnja 1945. primjetio sam da svi ISU-152 imaju zupce na svakom članku. Po tome ispada na su gusjenice na Zvedinoj maketi (ISU-152) ipak krivo napravljene dok su rezervni članci ispravno napravljeni. Napominjem da su gusjenice na toj maketi identične (kao uostalom i cijeli hodni dio) kao na teškom tenku IS-2 (Zvezdina maketa br. 5011) pa onda ispada da su rezrvni članci krivi (za IS-2) .... no da pojednostavim - htio sam napraviti maketu ISU-152 sa ispravnim gusjenicama gdje svaki članak ima unutarnji zubac.

Nisam se baš ubio od traženja takvih gusjenica (kao aftermarketa), ali sam slučajno pronašao da je Trumpeter na svojim maketama teškog tenka IS-3 (onog 'zakašnjelog' za berlinsku bitku) ponudio te i takve gusjenica ali u dva oblika - kao 'all-in-one' gusjenice (dakle već gotove skupa sa kotačima) i kao klasične štonobisereklo članak po članak. Nabavivši tu maketu (Trumpeter kit br. 7227, iako je 7228 gotovo identična kao i 7163) uvidio sam da je stvarno tako tj. da Trumpeter daje obje mogućnosti. Tako sam odlučio onda iskoristiti gusjenice (samo gusjenice iako je moguće i kotače od Trumpetera) za mog ISU-a.

Što reć za gusjenice - ništa posebno. Čini mi se da su sasvim lijepo napravljene, ništa posebno, na nivou Trumpeterove kvalitete (koja nije loša). Nije kao Zvezda, niti kao rezinske od OKB-a, ali sasvim uredne i solidne. Problem mi je bio samo što su malčice pre kratke, falio mi je jušto jedan članak, ali sam sa mjesta gdje se ne vidi (ispred pogonskog zupčanika s gornje strane) ukrao pola članka (po širini gusjenice) što je bilo dovoljno da ga dodam s vanjske strane tj. prema vani, da se vidi da je tu, a ustvari je samo pola.

Eto. Ostalo je na maketi uobičajeno. Napravio sam ju, naravno, iz doba bitke za Berlin sa 'quick recognition' trakom koju, sudeći prema fotografijama, baš i nije 'nosilo' mnogo ISU-152 u toj bitci.

Zahvaljujem se kolegi SturmannDadu koji mi je prijateljski ustupio maketu vrlo povoljno.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2020 5:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lijepa maketa lijepo odradjena. I far u ciju rupu budes uvucen i trenutno prebacen na drugi kraj svemira Smile
vojo

PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2020 9:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

MAK2020 Napisao/la:
Lijepa maketa lijepo odradjena. I far u ciju rupu budes uvucen i trenutno prebacen na drugi kraj svemira Smile

A j*bi ga, MAK, ti si kao Leo_zd - vidiš ono što ne treba .... to je valjda jedini detalj kojeg sam zaboravio odraditi - pokitati i pobojati. I ti baš na njega .... Sad

Ajde, nek ti bude ovu botu, idem popraviti far ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2020 10:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Znaaam, lakše je vidjeti što ne valja nego što valja....trebam mijenjati tu osobinu. Super je maketa. Radim stalineca u 72 .... moram i ja krpat lampe. Pozz.
Natrag na vrh
Groff

Član od: 12 Lis 2010
Mjesto: Bakarac
PorukaUpisano: Sri Pro 16, 2020 6:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

MAK2020 Napisao/la:
Znaaam, lakše je vidjeti što ne valja nego što valja....trebam mijenjati tu osobinu. Super je maketa. Radim stalineca u 72 .... moram i ja krpat lampe. Pozz.

Vidio i ja samo si me prestigal he, he !
Groff

Član od: 12 Lis 2010
Mjesto: Bakarac
PorukaUpisano: Sri Pro 16, 2020 6:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mak a što je s tvojim projektom, opet nestalo željeza ??? 😎
MAK2020

PorukaUpisano: Sri Pro 16, 2020 6:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Smile nije Groffe.

Igram se 3d printerom i ispunjavam si djecacke snove. ProjekTat je uvidu....bude. i tak nemam gdje farbat po ovoj zimulji, a to je sad vec faza.
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Sri Pro 16, 2020 7:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vojo jesi li ti zagrijavao ove gusjenice u toploj vodi prije savijanja?
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Sri Pro 16, 2020 8:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vrsa Napisao/la:
Vojo jesi li ti zagrijavao ove gusjenice u toploj vodi prije savijanja?

Ne, vrsa, krivo si razumio .... ovo NISU gusjenice od Zvezde iako su na Zvezdinom ISU-152. Ovo su gusjenice od JS-3 od Trumpetera, a te Trumpeterove su rađene klasično, kako se kaže 'članak-po-članak' (iako su ravni dijelovi već skupa) pa onda lijepiš te dijelove .... Te sam gusjenice uzeo jer SVAKA ima zubac iznutra (što Zvezdine nemaju).

A kad sam radio Zvezdine ISU (i Staljina i T-34 i T-90 ....) onda ih nisam zagrijavao u toploj vodi, nisam ih nikako zagrijavao. Savijao sam ih na hladno, jako pažljivo, dok nisu došle u probližno potreban oblik. Pa bi ih zalijepio i dugo držao dok se ljepilo ne osuši (nekoliko minuta).

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
nik

Član od: 22 Lip 2017
PorukaUpisano: Čet Pro 17, 2020 4:17 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:
MAK2020 Napisao/la:

A j*bi ga, MAK, ti si kao Leo_zd - vidiš ono što ne treba .... to je valjda jedini detalj kojeg sam zaboravio odraditi - pokitati i pobojati. I ti baš na njega .... Sad

Ajde, nek ti bude ovu botu, idem popraviti far ....

Vojo Very Happy

I meni je to prvo zapelo za oko od cijele makete; em nije pokitano em nije obojano u boju fara (kakva god bila)... Shocked
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Čet Pro 17, 2020 8:53 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

🙄

🤔 Eto i mene kad me se već proziva 😳

Vojin pokušaj "maskirovke" je dobar ali preočit 😜
Pomislio je: "ostavim im far kao ješku pa nitko neće primijetiti da je ovaj teškaš na kraju svog puta"
Jel' do vozača, jel' do goriva ali vdim da je zadimio.

Eto zvalo me pa rekoh i ja svoju 😁

Meni laiku izgleda jaaako dobro, posebno realizam gusli 👏👏👏
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 72, 73, 74, 75  Naprijed
Stranica 73/75

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma