Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

BVP-M80A, samogradnja 1/35
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
MAK2020

Član od: 25 Velj 2020
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Ruj 14, 2020 6:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Smile Hvala! Po malo ....

Nosači ''kotača nosača gusjenica''

Groff

Član od: 12 Lis 2010
Mjesto: Bakarac
PorukaUpisano: Pon Ruj 14, 2020 7:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako hoćeš sitnije mrežice od mesinga ( imam dvije veličine ) pošalji mi adresu na pp pa ti mogu poslati poštom. Napiši dimenzije. Pozdrav !
MAK2020

PorukaUpisano: Uto Ruj 15, 2020 6:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na ponudi! I na vremenu!
MAK2020

PorukaUpisano: Uto Ruj 15, 2020 10:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kotači nosači gusjenica. Još samo zatočkati vijke u njima. Promjer kotača 5.15 mm.

MakroMaki

Član od: 27 Kol 2013
PorukaUpisano: Sri Ruj 16, 2020 9:45 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Super mi je ovo sto radis... puno rada i truda i vremena, ali ide polako i sigurno.

Jesi li razmisljao o tome da napravis neki kit iz cijelog projekta?

M

MK Grunf website
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
MAK2020

PorukaUpisano: Sri Ruj 16, 2020 12:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bok. Hvala na vremenu, komentaru i pitanju. Palo mi je na pamet, i jos brze palo s nje. Cijena bi bila previsoka za tih 20 zainteresiranih i 7-8 koji bi eventualno bili prodani. To je tak, psihicki je ljudima mjesecno lakse dat 100 eura u dim nego kupit cipele .... o maketi ne treba ni pricat kao zamjenu za cipele. I to ako stavimo u okvir od 100 eura prodajnu cijenu, kolika je zarada? Eto, mislim da postoji laksi nacin da se zaradi tih par tisuca kuna kao cijela prica Wink. Pozz.
MakroMaki

Član od: 27 Kol 2013
PorukaUpisano: Sri Ruj 16, 2020 12:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da, imas pravo, nisam siguran koliko bi bilo stvarno zainteresiranih. Jedno su komentari na netu, drugo je kad treba iskesirati 100 eura za maketu. Tko zna, mozda bi se ipak iznenadio upitima...

Nekako cak nisam niti isao na to da isproduciras maketu u svojoj radinosti. Vise sam ciljao da ponudis model nekoj firmi, npr Triglav Models radi stvari s prostora bivse Juge, imaju par full rezin vozila u ponudi. Mozda u tom smjeru razmisljati?

Pozdrav,
M

MK Grunf website
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
MAK2020

PorukaUpisano: Sri Ruj 16, 2020 12:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne bi im se isplatilo Crying or Very sad

Kad samo zbrojim koliko sati sam ulozio u razvoj (dokumentacija) .... a to je jos na razini skica .... za industrijsku pripremu izrade serije .... huh .... plus razvoj i podesavanje same proizvodnje .... iskreno .... bar 50 komada bi trebalo napravit i prodat da svi imaju neke koristi od toga,a i to je o tom po tom. Nekako vjerujem da su dečki (možda i pucke) iz Triglav modelsa svjesni postojanja mog topica .... a bas me i ne zasipavaju ponudama .... vjerujem da su debelo svjesni ovoga sto pricam, a jos vise vjerujem da T.m. nece doskora postojati u modusu u kojem sad postoji, osim ako ekipa stvarno nema drugog posla za te novce u zivotu. U mom naselju u Zagrebu 1995. sam na 3-4 mjesta mogao kupiti makete. Znam barem 15 firmi na 30ak lokacija u cijelom gradu, a bio sam klinac koji nije puno setao gradom, nije bilo inerneta i nisam bio u klubu. Onda mogu mislit koliko je stvarno bilo kupovnih lokacija. Danas - mozda 3 firme na 5-6 lokacija? Nisam prepotentan .... jednostavno nas (maketara) nema. Svojevremeno sam izradjivao industrijske strojeve u 1/72 iz vremena izmedju 2 rata, ponocu stvarnih kataloga. Zainteresiranih za pogledat dioramu = skoro nula. A ja mislio sad ce ekipa pohrlit radit diorame nekog predgradja u Berlinu gdje t34 gazi kroz halu ili pitomije - samo neratne diorame tvornica. Koji naivac. Smile

E sad. Radit nesto iz entuzijazma .... ja preferiram u tom slucaju karitarivnu djelatnost spram stvarnih ljudi u stvarnim zivotnim situacijama.

Pozz.
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sri Ruj 16, 2020 5:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na stranu što radiš pravi master, po kvaliteti i materijalu izrade, ali ...
Dobro si analizirao problem, potencijalni bazen interesenata.
Već mislim da djelom zbog virtualne opada interes za realno maketarstvo (tu sam i sam zastranio u virtualnu), dijelom s azijskog terena stiže hrpu toga. 🤔
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
MAK2020

PorukaUpisano: Sri Ruj 16, 2020 6:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Primjer:
Izrada mezomarinera - čaklje za BVP (ona motka s kombinacijama eliptičnog profila, kuglastim krajem i kukom na vrhu).

Radionička izrada:

Za jedan komad priprema posla na tokarilici cca 20 minuta. Tokarenje, pogrbljen cca 30 minuta, ako uspije iz prve, ako nesto ne zavibrira i ne zezne sve. Brušenje zareza i izrada i umetanje kuke na njega, cca 30 minuta. Koliko je netko taj trud spreman platiti?

Industrijska izrada:

CNC stroj, po mogućnosti sa protuvretenom (tko to ima u ovom dijelu europe i da bi prihvatio ponudu izrade?).

Programiranje i podesavanje proizvodnje, da komadi pocnu izlazit bez većeg škarta: barem 20 sati (vrlo optimistično).
Inžinjer sat 150-250 kn.
Sat CNC obrade 170 - 300 kuna.

Tko hoće neka zbraja i množi.
MAK2020

PorukaUpisano: Čet Ruj 17, 2020 9:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Otprilike nasjedanje gusjenice. Pogonski kotač visi jer ga nisam zalijepio i gusjenicu nisam nakliknuo do kraja ni na jedan od kotača, ovo je samo za probu. Kotači nosači gusjenica inače nisu u osi sa nosačima istih, tako da, ne nije greška Wink

Greška je što sam kratak za jedan članak između pogonskog kotača i prvog nosečeg. Svaki članak bi trebao biti kraći za 0.4 mm, što će biti ispravljeno kod konačnog kalupa, plus, prvi noseči kotač treba pomaknuti u nazad skoro za cijeli svoj promjer (ah....).

nik

Član od: 22 Lip 2017
PorukaUpisano: Pet Ruj 18, 2020 1:08 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

MAK2020 Napisao/la:
Ne bi im se isplatilo Crying or Very sad

Kad samo zbrojim koliko sati sam ulozio u razvoj (dokumentacija) .... a to je jos na razini skica .... za industrijsku pripremu izrade serije .... huh .... plus razvoj i podesavanje same proizvodnje .... iskreno .... bar 50 komada bi trebalo napravit i prodat da svi imaju neke koristi od toga,a i to je o tom po tom. Nekako vjerujem da su dečki (možda i pucke) iz Triglav modelsa svjesni postojanja mog topica .... a bas me i ne zasipavaju ponudama .... vjerujem da su debelo svjesni ovoga sto pricam, a jos vise vjerujem da T.m. nece doskora postojati u modusu u kojem sad postoji, osim ako ekipa stvarno nema drugog posla za te novce u zivotu. U mom naselju u Zagrebu 1995. sam na 3-4 mjesta mogao kupiti makete. Znam barem 15 firmi na 30ak lokacija u cijelom gradu, a bio sam klinac koji nije puno setao gradom, nije bilo inerneta i nisam bio u klubu. Onda mogu mislit koliko je stvarno bilo kupovnih lokacija. Danas - mozda 3 firme na 5-6 lokacija? Nisam prepotentan .... jednostavno nas (maketara) nema. Svojevremeno sam izradjivao industrijske strojeve u 1/72 iz vremena izmedju 2 rata, ponocu stvarnih kataloga. Zainteresiranih za pogledat dioramu = skoro nula. A ja mislio sad ce ekipa pohrlit radit diorame nekog predgradja u Berlinu gdje t34 gazi kroz halu ili pitomije - samo neratne diorame tvornica. Koji naivac. Smile

E sad. Radit nesto iz entuzijazma .... ja preferiram u tom slucaju karitarivnu djelatnost spram stvarnih ljudi u stvarnim zivotnim situacijama.

Pozz.

Problem modela industrijskih strojeva u 1/72 je taj što je 1/72 u osnovi military mjerilo a industrijski strojevi u osnovi nisu military tema. Srodno 'civilno' mjerilo je 1/87.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
MAK2020

PorukaUpisano: Pet Ruj 18, 2020 8:26 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Točno to, čini se da je to istina. Autistične diorame, nabacim tenk, malo ga zwashiram, odsimuliram koji busen trave i to je to. Iskreno, do bola dosadne, ispadaju već iz konzerve, kao da je jedina ratnoživotna situacija tenk i vojnik pokraj grma, u najboljem slucaju zaglavljen u nekoj lokvi. No to je moj ukus.
MAK2020

PorukaUpisano: Sub Ruj 19, 2020 1:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odbojnik 2., 3., i 4. laktaste osovine.

Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sub Ruj 19, 2020 2:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Čuj, ti radiš sve toliko dobro precizno, i najbitnije dokumentirano, da me golica hvata to umanjiti na moja mjerila 😊

Kako se " igram" u sličnim područjima znam koliko treba tražiti bilo koji podatak mimo najosnovnijih.
Kapa do poda već samo za taj dio rada.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Naprijed
Stranica 10/11

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma