Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

ZNDH messeri
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
ino

Član od: 26 Ruj 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Pon Ruj 07, 2020 12:07 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da,Bü 181...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Ruj 07, 2020 3:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako je to orginal kolor ispada da je crni 4 bio u standardnoj RLM-74,75,76... Iako meni je to sve neš ćudno blijedo na toj fotki, sam žuta odskače...
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Ruj 07, 2020 3:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Fotka je izvorna, original kolor. Boje jesu 74/75/76.
Jedino treba naglasiti da je ovo fotografiski snimak razvijene fotografije na drvenoj podlozi. Probat ćemo doći do skena dijapozitiva ili razvijene fotografije.
ino

PorukaUpisano: Pon Ruj 07, 2020 3:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Razbijen je mit,do sada se smatralo da je zelen.
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Uto Ruj 08, 2020 12:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da evo i toga Bu-181

Fascinantno koliko se stvari otkrilo i zadnjih 20tak dana: isplivala fotka Fiata i Morana sa zvonimircima, ova fotka Bu-181 koja dosta toga otkriva (položaj zvonimirca i ser.broja, splinter shema...), sad color Crnog 4 u totalno standardnoj shemi (čak i prefarbavanja žute trake i svastike nisu u Moster zelenoj) što me najmanje veseli pošto mi je na stolu isti upravo ofarban u zeleno-smeđu shemu te Crni 6 u istoj takvoj kombinaciji Evil or Very Mad
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Uto Ruj 08, 2020 12:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ino

PorukaUpisano: Uto Ruj 08, 2020 2:06 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
što me najmanje veseli pošto mi je na stolu isti upravo ofarban u zeleno-smeđu shemu te Crni 6 u istoj takvoj kombinaciji Evil or Very Mad

Poky primjetilo se u predzadnjem postu da teška srca prihvacas tu shemu. Pedpostavio sam razlog,ali nisi jedini. I ja sam davno shvatio da ne treba vjerovati skicama u boji. To je sve predpostavka autora i bude nekad i više grešaka...Slucajno sam naletio na slike, kopajući po eskadrilama B-25 koji su letjeli nad našim prostorima.
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Uto Ruj 08, 2020 8:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Poky primjetilo se u predzadnjem postu da teška srca prihvacas tu shemu. Pedpostavio sam razlog,ali nisi jedini. I ja sam davno shvatio da ne treba vjerovati skicama u boji. To je sve predpostavka autora i bude nekad i više grešaka...

Ma ne Ino nije neš teškog srca da prihvaćam tu shemu, rekao sam razlog zašto je tako ,jel od recimo 5mj. imam na stolu grupu Messera koje radim u ZNDH shemama (za sad crni 4,6,10,22, a bit će ih još...)ofarbao sam ih prije 2 dana u sheme (crnog 4 i 6 u zeleno smeđu shemu Evil or Very Mad ) i sad čekaju ova prefarbavanja da odradim...Nebi ni to bila katastrofa da nisam na crnom 4 95% sheme pogodio freehand točno kako je na fotkama, samo sad ispada sa krivim bojama... Evil or Very Mad Crying or Very sad

E sad privatno, maketarski, gledano bilo bi mi draže da je dio njih u zeleno -smeđoj shemi ,ali ispada da su te kasne Luftwaffe sheme bile zbilja vrlo rijetke i da su ipak svi ZNDH (za koje sada imamo fotke) bili u standardnoj RLM74,75,76 shemi (sad se ispostavilo da su i ameri nakon dvoboja s Bencetićem i Jelakom, u službenom izvještaju ,napisali da su ih napali sivo-plavi zrakoplovi)...
Dapače kad smo prije raspravljali o crnom 4 (kada su se počele pojavljivati prve nove fotke)ja sam bio jedan od rijetkih koji koji je bio protiv onih "cirkus" teorija o sklepanom avionu sa 10 različitih shema i 50 različitih boja prefarbavanja ,ali sam kao mnogi drugi bio uvjeren da se ipak radi o smeđe -zelenoj shemi jel sad ispada da je ova tamna sivozelena RLM-74 izgleda tamnija što rat ide kraju... Ili se ipak radi o RLM-83??? Confused
Druga zanimljivost po meni na crnom 4 je ipak izgleda zeleno-smeđi rep i zanimljiva nijansa maslinaste kojom je prebojana žuta traka ,a koja dosta podsjeća na onu s poznate color fotke Fiata G-50...
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Ruj 08, 2020 9:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vjeko, hvala Smile
robertino1985

Član od: 05 Velj 2018
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Uto Ruj 08, 2020 9:08 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
...[/url]
Fascinantno koliko se stvari otkrilo i zadnjih 20tak dana: isplivala fotka Fiata i Morana sa zvonimircima, ova fotka Bu-181 koja dosta toga otkriva (položaj zvonimirca i ser.broja, splinter shema...), sad color Crnog 4 u totalno standardnoj shemi (čak i prefarbavanja žute trake i svastike nisu u Moster zelenoj) što me najmanje veseli pošto mi je na stolu isti upravo ofarban u zeleno-smeđu shemu te Crni 6 u istoj takvoj kombinaciji Evil or Very Mad

Možete li staviti te slike (fiat i morane), jer ja ih nažalost nisam vidio Embarassed
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poky

PorukaUpisano: Uto Ruj 08, 2020 9:18 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Možete li staviti te slike (fiat i morane), jer ja ih nažalost nisam vidio

U topicu su ti o Moranu ,par topica ispod ovog.... Za sad je samo jedna fotka uz nekakvu priču da se pokušava dobiti na pregled taj kompletni film da se vidi šta ima na njemu...
http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=653&postdays=0&postorder=asc&start=135
frka

PorukaUpisano: Pon Ruj 21, 2020 7:35 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

To je onaj Bu-181 kojime je u Italiju reletio Zvonimir Planinc.
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Čet Ruj 24, 2020 10:19 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Eto u zadnje vrijeme aktivno "čačkam" po tim ZNDH Messerima pa se vraćam starim fotkama koje smo imali od prije i ovima koje se pojavljuju u zadnje vrijeme ,pa sam tako primjetio i ovo:

Dali je ovo sve isti avion ,odnosno "plavi/crni" 1???
Isti položaj "zvonimirca" iza broja ,a preko" balkanca", bez spirale na spineru, stari rep s visokim repnim kotačem...
Ima li netko još kakva saznanja,razmišljanja???
frka

PorukaUpisano: Pet Ruj 25, 2020 2:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vjerojatno je da je to sve isti avion.
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Pet Ruj 25, 2020 11:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Vjerojatno je da je to sve isti avion.

Da? To je samo vaše misljenje ili imate još neku informaciju ,argument?
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Stranica 10/10

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma