Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mala vojna vozila (1/72)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 67, 68, 69

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Groff

Član od: 12 Lis 2010
Mjesto: Bakarac
PorukaUpisano: Sri Jul 29, 2020 9:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ta ručka ti je spasila maketu 😂 ! Već san se bil prestrašil da si zbog korone ostal bez maketa za slaganje a ti kreeenulll 😎 ! Pozdrav !
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Čet Jul 30, 2020 10:30 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Groff Napisao/la:
Ta ručka ti je spasila maketu 😂 ! Već san se bil prestrašil da si zbog korone ostal bez maketa za slaganje a ti kreeenulll 😎 ! Pozdrav !

Ma neee, zbog korone sam slagao više od prosjeka .... i srećom je staš još dovoljno velik, čak za par korona .... neće mene zeznuti jedna 'pandemija' ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Čet Jul 30, 2020 4:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vojo

PorukaUpisano: Čet Jul 30, 2020 6:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

su27rules Napisao/la:
Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool

Hvala Su27, hvala .... ovoliko 'oćalinka' se rijetko viđa - jeste da ih moram podijeliti na tri ali ipak - lijepo ih je vidjeti ovako 'na kupu' ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Pet Jul 31, 2020 4:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:

Hvala Su27, hvala .... ovoliko 'oćalinka' se rijetko viđa - jeste da ih moram podijeliti na tri ali ipak - lijepo ih je vidjeti ovako 'na kupu' ....
Vojo Very Happy

Cool Very Happy
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Pon Kol 10, 2020 12:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: T-14 Armata
Proizvođač: Zvezda, Rusija
Mjerilo: 1/72
Broj makete: 5056

Na prvi pogled:
Kutija uobičajene veličine i načina pakiranja za veće Zvezdine makete - tanki vanjski omot u boji sa slikom, a unutra čvrsta kutija od kartona.
U kutiji se dobivaju četiri svijetlo siva stabla, jedno veličine kutije, dakle jako veliko, jedno veličine pola kutije, dva identična manja stabla (sa kotačima i sl.) te jedno stablo od tvrde crne plastike sa gusjenicama u jednom komadu (tipično za Zvezdu). Kâda vozila je u jednom komadu, izrađena kliznim/bočnim kalupima i dana je zasebno.
Uz to se naravno dobiju uputstva na dva lista A4 te mali listić oznaka za dvije sheme bojanja koje su odštampane na zasebnim listovima u boji.
Dijelovi na stablima djeluju vrlo fini i nježni sa dobrim detaljima.
Sve skupa tipično i vrlo uobičajeno za Zvezdu, onako kako i očekujem od njih.

Slaganje:
Iako sam očekivao, ali sam se isto tako i bojao da neću biti u pravu, maketa je super. Dijelovi su čisti, točni, ekstremno detaljni sa prekrasnim površinskim detaljima.
Pasanje dijelova je milina i čovjek jednostavno ne može povjerovati kako to Zvezdašima uspjeva (a drugima i ne baš). Toga sam se sjetio najviše kada sam slagao bočne strane gornjeg dijela kupole (dijelovi C12 i C13) - ja ne znam ima li neki ugao ili kosina koja nije prisutna na tim dijelovima, a legnu na kupolu kao putar, bez vlasi razmaka. Zašto to na pr. jednom Modelcollectu ne uspjeva?

Pošto su dijelovi i pasanje tako savršeni praktički nemam primjedbi na maketu. Ali ako ćemo baš tjerati mak na konac ....

- u koraku 5 dio E25 jw bio malo izvitoperen pa ga je trebalo lijepiti najprije na jednom, pa nakon 24-satnog sušenja na drugom kraju, i onda spoj pokitati.
- u koraku 6b (daljinski upravljani mitraljez), dio E13 (municiona kutija) baš ne paše ravno na nosač mitraljeza, iako ustvari nije sasvim jasno kako bi točno trebalo biti.
- u koraku 7 stražnji dio tijela vozila C10 je isto bio malo izvitoperen pa ga je trebalo lijepiti na tijelo postepeno.
- u koraku 8 koljena torzionih osovina kotača - polukružne čepove treba malo očistiti prije nego ih smjestimo u rupice jer ih inače jedva uguramo do dna, a onda ih ne možemo izvaditi (ako vam se slučajno desi, kao meni, naravno, da niste obratili pažnju da se radi o dva tipa koljena, D18 i D19 - iako se meni čine identičnima). U istom koraku dijelove D17 (identični lijevi i desni) treba malo zarezati na spoju sa tijelom tenka jer ne legnu baš onako kako treba.

Montaža gusjenica u jednom komadu je uvijek ista gnjavaža (za ne reć 'jeb*da') kod Zvezde - srećom su na ovoj maketi gusjenice nešto tanje pa se malo lakše savijaju i lijepe. Veći problem je nježnost koljena torzionih osovina (na koje se lijepe glavni kotači, ona prije spomenuta D18 i D19) - toliko su nježna (vjerojatno točna u mjerilu ali ....) da se opasno savijaju čim malo opteretite kotač - a kako su gusjenice dosta žilave - eto ti nevolje. Zato treba i opet posebna pažnja kod ljepljenja takvih gusjenica. Meni je trebalo za 'montažu' gusjenica cijelih tjedan dana - naime, čim bi zalijepio jedan dio pustio bi da se jako dobro osuši kako bi mi taj zalijepljeni spoj bio ujedno čvrsti oslonac za daljnje ljepljenje.
Imam još jednu primjedbu na gusjenice - prema fotografijama gusjenice koje su korištene na Paradi pobjede imale su one četvrtaste gumene uloške za 'hod' po asfaltu (da ne oštete odnosno razruju ceste) ali ove nemaju tih uložaka - a dobivaju se oznake od tenka na paradi!
I da, gusjenice su malo pre duge - jedan ili dva članka. Možda se to može 'skratiti' izvedbom nekakvog ovješenja na gornjoj strani gusjenica (povratnoj) ali kako se taj dio uopće nije vidljiv to baš i nema smisla raditi.

Na cijeloj maketi nisam pronašao niti jedno utonuće (sink mark) a srhova od kalupa (flashes) ima minimalno na nekim dijelovima - najviše mi se čini na zaštitnim mrežama (cage armour) oko motora. Tu se dosta vremena izgubi da se to počisti iako je to s unutarnje strane mreže pa se baš i ne vidi.

Bojanje:
Odlučio sam se za 'paradnu' shemu Armate, najviše zato što od tuda ima najviše fotografija - za trobojne maskirne sheme ima jako malo fotki.
Koristio sam Revellovu boju 363, istu kao kod Zvezdine makete T-90 koju sam radio pred par godina - ta nijansa koja malo baca na plavkasto mi se čini vrlo pogodna za tu priliku (Paradu pobjede 2015.)

Oznake:
Dobivaju se oznake za tri vozila - jedno sa parade te dva u trobojnoj maskirnoj shemi. Oznake su dosta šture (kakve su i u stvarnosti).
Sa kvalitetom dekala baš i nisam zadovoljan. Ne mogu se sjetiti kako je bilo na prijašnjim Zvezdinim maketama (odnosno ne sjećam se da sam imao problema sa dekalima) ali ove su nekako čudne: brzo se odljepe od nosećeg papira, ali kad ih skliznema na maketu ostanu ukopane u mjestu gdje sam ih namjestio i ne žele mrdnuti. Dali radi toga ili radi litara tekućina kojim sam ih premazivao da se maknu, počela mi se skidati boja (skupa sa lakom/Glänzerom!). Istina i bog da je to i jedan od prvih puta da koristim poljske Wamod tekućine (onu prvu, 'ispod kalki' kako se zove) pa ne znam, možda je ta tekućina preagresivna.
Sve u svemu za postaviti ove jedine dvije oznake sam se podosta namučio i pokvario dio savršenstva makete.

Uputstva:
Iako uputstva dijeluju dosta 'skučeno' i dalje su vrlo jasna i nedvosmislena. Zvezdašima nije teško nacrtati i dodatne crteže kad bi nešto moglo biti nejasno.
Ipak sam imao malo problema kod postavljanja dijela C25 u 12 koraku, nikako da legne nekako logično. Problem je isto bio kod ljepljenja užadi za vuču na stražnjem dijelu vozila - uže C24 je nacrtano krivo tj. ne odgovara rupicama na tijelu tenka. Kad spominjem već te užadi, mrzim raditi te paradne tenkove jer su uvijek tako neprirodno ulickani - čak i užad za vuču isto kao i rezervni članci gusjenica su uvijek pobojani (sasvim neprirodno) u zelenu boju. Tko je vidio zelenu čeličnu užad ili rezervne gusjenice ....!
Ocjena: 5.

Dodaci/izmjene:
Nisam ništa mijenjao jer jednostavno nije bilo potrebe. Ali pošto sam ostavio poklopac otvora zapovjednika tenka otvorenim sad pokušavam pronaći jednog modernog ruskog tenkistu u stavu mirno i sa vojničkim pozdravom da upotpunim 'paradni' dojam .... nešto poput ovog:

Kudim:
- gusjenice u jednom komadu
- problematična kvaliteta oznaka

Hvalim:
- odabir teme
- izvrstan lom dijelova
- vrlo kvalitetno napravljene dijelove, posebno površinske detalje
- fantastično pasanje dijelova
- odlična uputstva
- uvjerljivost gotove makete
- prihvatljivu cijenu

Usporedba sa istim/sličnim maketama:
Nisam baš neki poseban ljubitelj modernih tenkova (osim iz DR) pa nemam još složenu niti jednu Armatu s čime bi mogao usporediti ovu maketu.

Zaključak:
Ja sam ovu maketu uzeo 'za rezervu' na godišnjem, kao nek' se nađe ako budem imao previše slobodnog vremena. Ispalo je da sam imao toliko vremena da sam mogao složiti tri takve makete. Nije mi radi toga žao i mislim da sa uboo točno ono što mi je trebalo na odmoru a to je: odmor. Maketa je tako dobra i fina da, osim što čovjek beskrajno uživa u slaganju, stvarno se i odmori. Bravo Zvezda.

Preporuka:
Svakako kupiti. Nije bitno zanima li vas tema ili ne - maketa je toliko dobra da ju treba složiti radi čistog užitka slaganja!

I na koncu - usporedba sa svojim glavnim rivalom - američkim M1 (iako mi se čine generacijski različiti) .... iako Armata izgleda ogromna, ispada da je tek malo duža (i malčice šira - valjda koliko željeznički vagoni dozvoljavaju) od razvikanog Amera:

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Kol 10, 2020 12:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlićan
Thundercat

Član od: 13 Tra 2007
Mjesto: Hirvatistan
PorukaUpisano: Pon Kol 10, 2020 1:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Super ti je Armata Vojo.

Što se veličine tiče, Armata je u odnosu na Abramsa duža tamo gdje je to bitno. Cijev topa.

Plastiku akbar!

Ne isplati se..

Regional A-4, F-104 & IDF Group Builds
Još nekakvi Spitfajeri, Kingcobre, MiG-29, Jak-1 i tak...
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Pon Kol 10, 2020 2:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hm, mogu se i ne mogu složiti s tobom .... Armata je duža (tijelo vozila) zato jer je prednji prostor sa posadom veći (zbog cijele posade koja sjedi u njemu) a i radi oklopa na čeonom dijelu tenka.

IMHO a što se tiče dužine cijevi topa - ma iako imaju Rusi veći kalibar i dužu cijev, mislim da im je energija na izlazu cijevi još uvijek manja (ili tu negdje) sa njemačkim topom 120 mm (kojeg ima Abrams) - j*bi ga, Nijemci su i dalje (bili i) ostali glavni maheri za čelične cijevi (vjerojatno i vodovodne Wink ) - ipak je tradicija Kruppa i ostalih ostavila traga, a ne može se baš sve kopirati (kao što su nekada radili Sovjeti, a danas Kinezi .... ili tako nekako u grubo rečeno).

Armata je nekako izdužena (ili radi male kupole) pa sam mislio da je mnogo veća od Abramsa .... zato sam ih slikao zajedno.

Vojo Very Happy

PS - a ako si mislio na onu drugu 'cijev topa' .... onda zaboravi sve gore rečeno .... Rolling Eyes

Thundercat Napisao/la:
Super ti je Armata Vojo.
Što se veličine tiče, Armata je u odnosu na Abramsa duža tamo gdje je to bitno. Cijev topa.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 67, 68, 69
Stranica 69/69

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma