Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

AK boje kredaste/brašnaste?

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Ostalo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
101Airborne

Član od: 18 Svi 2007
Mjesto: ZAGREB
PorukaUpisano: Pet Tra 24, 2020 12:47 pm    Naslov poruke: AK boje kredaste/brašnaste? Citiraj ovaj komentar

Ima li tko da je radio s AK bojama i naletio na problem da se boje ponašaju na navedeni način?

Znači pigment je toliko grub da je u takvom stanju kistom skoro nemoguće raditi neke hajlajtove.

Radi se konkretno o bojanju lica, znači, koristim mokru paletu, dodam čak malo vode ako mi se boja ne čini dovoljno tekuća, lijepo se nanosi, no na očigled prilikom sušenja se vidi taj brašnasti efekt. Ajde reko probat ću ih airbrushat, pomiješam boju s vallejo airbrush flow improverom, legne bolje u svakom slučaju, al opet nije to to...nema onog laker efekta koje daju neke druge boje. A s druge strane, pričamo o akrilnoj boji, pa stvarno mislim da je besmisleno se toliko ići prilagođavati tako nečemu, problem je što sad imam popriličan broj tih setova, makar se iskreno ne sjećam jel sa svima bio takav problem.

Nakon nanošenja temeljne boje za lice, nebitno u koliko tankih slojeva, to više nije to lice koje je kad izadje iz kutije, mislim da za dobrih 30% nestanu detalji. I ajde reko, možda je problem u meni, slučajno vidim tamiyin flesh kojeg nikad nisam koristio, uzem drugu facu, boja sjedne ko naručena, kvaliteta ista na na dvije usporedne face, neobojanoj i obojanoj..

Guglanjem sam našao da su se i drugi sreli s tim problemom, pa su neki odgovori bili da je možda loš batch boja, da se stavi hematitna kuglica u bočicu zbog aktivacije, te da je rezultat bolji ako se boja pomiješa sa Mr. Color leveling thinner- ajde i to sam napravio, rezultat je bolji puno, no opet se vraćam na ono da je to akril koji bi trebao biti poprilično nezahtjevan.
Nakon što sam pomiješao to gore navedeno, pobojao sam dio sprua, jer ta mješavina postane dosta ljepljiva i stvarno nemam volje nit želje to ići nanositi kistom ili još gore, trpat u airbrush.

Za sada sam se s tim susreo u setovima za lice, britanske i njemačke(sive) odore, to su stvarno novi setovi. Mislim da sa prijašnjim setovima nisam imao takvih problema ali se ne sjećam.

Prije nego totalno napustim tu priču, mislim još ići s tom opcijom hematitinih kuglica i probabit boju razrijeđivati s AK acrylic thinnerom, pa ako i nakon toga ne bude pomaka, a čvrsto vjerujem da neće, hvala, doviđenja.

U svakom slučaju mi se čini da sam završio s daljnom nabavkom AK boja i da ću se okrenuti Life Coloru, imam neke njihove setove, i sigurno bi svi ovi AK setovi koje imam bili Life Color da su dostupniji u Hrvatskoj, kao što su to MIG i AK....

P.S Gledanjem kroz povećalo, među grubim pigmentom se daju vidjeti čestice nečeg drugog...kao metalna točkica, to sam primjetio par puta, pa reko možda sam bio neoprezan i pobjegao mi kist, dok na jednoj figuri doslovno nisam primjetio da mu cijela jakna daje metalni odsjaj...na mat green-gray boji...

You have enemies? GOOD. That means you actually stood up for something in your life.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
skobe

Član od: 29 Stu 2006
Mjesto: zagreb
PorukaUpisano: Pet Tra 24, 2020 5:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

i meni je AK primer čudan, no nebitno.

vidi sa njihovim thinnerom, al daj malo vremena da thinner nagrize pigment,
moj primjer - AK, mig, Vallejo akrilke- čašica AB-a s vanjske strane usrana od sasušenih boja, kapljice. curak tu i tamo, sramota
uzmem vodu, ništa. kapnem vallejo thinner, krenem kistom mrljat i počne se lagano boja otapati

ako vodom razrijeđuješ boju, čestice pigmenta su iste, a thinner otapa/razgrađuje/nagriza čestice pigmenta u sve manje i manje čestice i potrebno je puno manje thinera nego vode da bi se razrijedila ista količina boje
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
101Airborne

PorukaUpisano: Pet Tra 24, 2020 9:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hah....budem da, komplikacije.....onda opet wet pallete gubi smisao. Hvala na javljanju! Smile

You have enemies? GOOD. That means you actually stood up for something in your life.
Natrag na vrh
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Uto Tra 28, 2020 9:29 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja ti mogu samo reci da opcenito imam losa iskustva sa AK bojama i washevima... jednostavno nije to to. I nije vrijedno tih novaca. Samo moje iskustvo i dojam, nista vise... Srecom nisam kupio previse toga.
101Airborne

PorukaUpisano: Uto Tra 28, 2020 4:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma jasno, sve kužim...ovo je moja situacija....dok kažem, MISLIM da, ili nisam siguran više, da se lijeva strana ne ponaša na takav način, desna(noviji setovi) je problematična..

Natrag na vrh
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Uto Tra 28, 2020 8:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Imam tri kompleta njihovih boja po 6 bocica. Unutar svakog kompleta ima velike razlike u kvaliteti boje ovisno o kojoj se boji tj nijansi radi. Neke su boje toliko rijetke da treba 4-5 slojeva spricati da se povrsina dobro pokrije a u drugoj bocici iz istog kompleta je boja gusta da se treba razrijediti i do 20% razrjeđivaca. Nije mnogo ali te boje se prodaju kao airbrush ready. A wash je posebna prica. Zrnat, muljav, tezak za rad. Klasika domace izrade od uljanih slikarskih boja daje puno bolje rezultate.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Ostalo Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma