Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

F-14D Tamiya vs AMK
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovno maketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Vedran

Član od: 05 Jul 2010
Mjesto: Garica-Otok Krk
PorukaUpisano: Pet Ožu 06, 2020 8:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

viper Napisao/la:
Pokušaću u par rečenica napraviti usporedbu tamiynog i AMK tomcata.
AMKovog još nisam završio pa neznam kakvo će biti satavljanje.

-Cockpit, Amk puno bolji i vjerovatno tačniji, instrument paneli na decalima su sivi umjesto crni.
-Sjedala tamiya puno bolja, AMK su detaljna ali mislim da su fulili naslon za glavu.
-Wheelbay tu je AMK uradio vrhunski posao nešto kao Su-35S GWH.
-Stajni trap tu je isto tako AMK nadmašio Tamiyu i hidraulika je gotovo vjerno urađena kao na pravom avionu. Imaju i prednji stajni trap spreman za katapultiranje.
-Točkovi , Tamiya puno bolja.
-Uvodnici zraka, Tamiya je to uradila puno bolje a jednostavnije.
-Krila opet je tu bollji AMK jer ima i krila u položaju za katapultiranje.
-Mlaznice, AMK je uradio detaljnije
-Nosači naoružanja tamiya je uradila puno bolje, VJERVATNO I TAČNIJE
-Vazdušne kočnice je Amk odradio vrhunski.
-Naoružanje :
AIM-9M bolje AMK , ali prednost Tamiye je što se može uraditi i G/H varijanta
AIM-7 Tu je AMK zaista možda i napravio najbolju verziju ove rakete u plastici, dok je kod tamiye moguće napraviti i raniju verziju E i kasniju F
AIM-54copet bolji AMK , ali Kod Tamiye se može napraviti i A ili C verzija
-GBU-12/16 dajem prednost tamiyi jer kod AMK ima malo više posla oko pin markova.
-GBU-31 tamiya bolja.
-GBU-38 ima samo AMK i uradili su ih odlično.
Decali , AMK mi izgledaju kavalitetniji i tanji i sudeći prema onim koje sam koristio u cockpitu dobro liježu na neravne površine, ali meni lično tamiya ima ljepše varijente.

Idealna maketa bi bila kada bi Tamiya imala ove fine detalje kao AMK.
I pored ovih prednosti koje ima AMk ja ipak lično mislim da je tamiya bolja maketa a vjerovatno i puno tačnija.Od tamiynog tomcata uz korištenje nekih Eduardovih dodataka kao npr cockpit može se zaista napraviti odlična maketa bez gotovo ikakvih nedostataka.

Naravno ovu su moja lična zapažanja koja su možda malo i subjektivna.
Tačnost dijelova nisam provjeravao .

Da se i ja pridružim pošto radim AMK verziju:

AMK Cockpit odličan, osim sjedala - prevelika, preširoka, nasloni loši.

Trodijelni canopy je neiskoristiv, klasični je sasvim OK nakon poliranja linija.

AMK Wheelbayevi odlični, kotači katastrofa, stajni trap OK.

AMK usisi, dosta kitanja i brušenja, ostavili rupetinu sa strane koju je potrebno pokrpati.

Krila (govorim o verziji sa svime otvorenim) uglavnom točna s tim da rivete s donje strane dobijete samo na jednom krilu na drugome začudo ne. Spoileri OK, hidraulika isto, Slats OK, flapsovima potrebno malo produbiti panele.

AMK otvorene mlaznice se čine OK, one zatvorene su krcate sink markova.

Naoružanje se čini jako dobrim.

Fit stražnjeg dijela trupa je loš pogotovo u području motora i mlaznica.

Horizontalni stabilizatori imaju urezane panele umjesto izbočene, ali to rade svi proizvođači. Manja polovica ne sjeda baš dobro u veću pa treba dosta brusiti nakon spajanja.

Vertikalci: bez primjedbe, točni, jedino bi možda bilo dobro da je rudder kao zasebni dio.

Sva formacijska svjetla su izbočena umjesto ravna i urezana.

Ovo su neka moja zapažanja tijekom dosadašnjeg rada ali bih se složio da je Tamiya puno bolja i jednostavnija za raditi ako vam ne trebaju rastavljena krila, zatvorene mlaznice i spušten trap za neku scenu polijetanja ili slijetanja.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
viper

Član od: 07 Pro 2005
Mjesto: Sarajevo
PorukaUpisano: Uto Ožu 10, 2020 10:47 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Decali za cockpit su odlični ali nažalost su sivi umjesto crni, zato možda nije loše cockpit ofarbati malo svjetlijom bojom umjesto standarne sive fs 36231.

Koristio sam tamiyne phoenix paleta ispod trupa i i na lijevom potkrilnom nosaču ali se ovaj AMK nosač mora malo produžiti..

Naoružanje koje daje AMK je raznovrsnije i odlično je, a posebno jer nema puno ljepljenja dijelova. tamiyn TARPS je puno bolji.
Na plavoj podlozi je tamiyno naoružalje.

Što se tiče decala, odlični su i dobar je izbor shema,
osim što je ova prednja siva na trobojki na trupu po mom mišljenju pretamna i treba biti u istoj ili samo malo tamnijoj nijansi sive kao gornji dio trupa.

.

Prvobitna namjera mi je bila da uradim ovaj avion 106 iz VF-2 ali zbog ovog neslaganja boja sam se odlučio skinem decale i uradim ovu shemu vf-31 sa Fightertown decalima,
koji su vrhunski i piše da su namijenjeni za Tamiyu i AMK.
Na repu koristio ove velike crvene decale i tek nakon postavljanja decala , primjetio sam da su veći nekih 4-5mm.

Skinuo sam i njih i ponovo prefarbao maketu i ovaj put se odlučio za tamiyne iz kutije...

Natrag na vrh
viper

Član od: 07 Pro 2005
Mjesto: Sarajevo
PorukaUpisano: Sri Ožu 25, 2020 1:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

mali napredak

Natrag na vrh
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sri Ožu 25, 2020 7:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovno maketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma