Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

3D printer cijena i učinkovitost

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
SturmmannDado

Član od: 12 Svi 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Velj 09, 2020 3:42 am    Naslov poruke: 3D printer cijena i učinkovitost Citiraj ovaj komentar

Evo čovjek na videu objasnio:

Za jako detaljne i male figure mora bit resinski.

Cijena printera oko 300 dolara pa nadalje.

Cijena printanja manje figure od 0.2 do oko 2 dolara, za po mojo procjeni s videa negdje oko 5 cm figure, to je cjena samog resina po figuri.

Ali mislim si zašto printati samo figure, možda i neke djelove za vozila, il ko zna što još mi padne na pamet.

https://www.youtube.com/watch?v=BqGv7Du8ecY

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Ned Velj 09, 2020 10:47 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Naravno da se može i printa se svašta.
"samo je nebo granica" zapravo samo je novčanik granica.
I po forumu imaš primjera printanja djelova, od brodova preko vozila do zrakoplova.

Za sam print dva su problema:
Nacrtati 3d model predmeta kojeg se želi printati, ali taj dio za sada preskočimo, pretpostavimo da imamo 3d model ZA PRINT.

Cijena printa.

Nedaj se zavarati, čim ti krenu sa cijena je "od...do" gledaj odmah onu "do" pa još malo više.

Negativan primjer postao je npr. Shapeways, odeš na njihove stranice nude usluge printanja ali i printanja izloženih modela.
Prvi zez je da ti cijenu prikažu za najeftiniji print, filament, koji ne daje nikakvu rezoluciju, uz probleme brušenj, ljepljenja i bojanja (najlonasti materijali).
Kad odeš na materijale koji daju superfine detalje (do 0,1 mm utori i ispupčenja) cijena je tri do četri puta veća.
Ali
Ali ni tu nije kraj, jer na tu cijenu ide transport, a oni ga naplačuju 12tak eura neovisno o veličini, i na sve PDV !!!

Dakle prisiljen si kupiti veću količinu da uštediš barem na transportu.

Druga priča
Sam svoj majstor... kupiti printer.
Lijepo zvući ali treba dobro razmisliti, za naše uvjete puno preskupa priča.

Opet pusti sve "entry i medium" modele, treba gledati gornju grupu modela.

Uz sve ostale probleme, osnovni problem je rezolucija.

Zbog dva faktora
Prvo zbog minimalnih detalja, dakle za sva mjerila da bi imalo smisla printati treba imati najmanje 0,1 mm a bolje i nešto manju dimenziju minimalnih detalja (utora, istaka).
Zbog tehnologije printa mora rezolucija printera u svim smjerovima biti barem 4 puta manja tj 0,025 mm jer u protivnom ti detalji ispadaju mrljavi, nejasni, neodređeni. Naime uvijek se zbog bilo čega desi da "pixel" pobjegne i ako imaš utor od 0,1 mm sa 0,025 mm pixelom ako se i sa svake strane utora doda po jedan "pixel" još uvijek ostaje 0,05mm utora.

Ali još gori problem su blago zakrivljene ili nagnute površine.
Printer ne poznaje nagnute površine, on printa u slojevima i ako ti slojevi nisu dovoljno mali , a to se postiže tek sa slojevima od 0,01mm vidi se stepenasti prijelaz slojeva na kosim ili zakrivljenim površinama.

A takvi printeri su malo skuplji.

Dakle printati se može i printa se ali je mrvu zahtjevnije od onog što se na prvi pogled čini.
Prvenstveno zbog cijene nastoji se printati manje djelove, a za veće se nastoji napraviti "master" a onda kopije rezinskim lijevanjem.

Primjer printa , na boku nadgrađa vide se crte slojeva (detalj printera 0,1 mm, kvake na vratima su 0,1 mm, okviri prozora su 0,2 mm )

još jedan primjer printa sa minimalnim detaljem

jedan jako stari print, iz 2014, vidljiva je grubost printa (lasersko sinteriranje, mrvičasto ali u ovom slučaju dobro došlo)

[/img]
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
SturmmannDado

PorukaUpisano: Pon Velj 10, 2020 3:51 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ništa nije idalno, al ja sam pisao o 3D printeru za vlastitu kućnu uporabu.

Evo video o printerima za 200 dolara cijene usporedba i rezultati.

Naravno ako ćemo uspoređivati stare printere s novima, kao i s kompjuterima (igram pc igrice nekad i po 4 sata dnevno), 5 godina je velika razlika, na kompjuter koj koristim za igrice i internet potrošio sam oko 10 000 kn i nakon nekog vremena moraš opet nadograđivati novim djelovima, samo grafička me koštala 3000 kn, tako da nije mi problem odvojiti oko 5000 kn za vlastiti printer.

Što se dorade tiće, kod 1/35 figura tipa Dragon, Tamiya, ICM i ostale kad bi kupio uvjek ih je trebalo dodatno rezbariti i usavršavati prije bojanja, jer bi neki detalji došli nepostojeći, umuljani il izobličeni.

Ideala nema sve ima mane, a i sumnjam da iko od youtubera ima 10 000 dolara za printer, pa makar živili u Americi s plaćom od 2000 dolara.

Evo videi primjera:

https://www.youtube.com/watch?v=d33E7Lcvebk

https://www.youtube.com/watch?v=yPuSkhGCanQ

Ovaj terminator s drugog videa mi je fascinantan.

Član od: 29 Stu 2006
Mjesto: zagreb
PorukaUpisano: Pon Velj 10, 2020 6:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ak novci nisu problem onda neki resinski sa laserom,
ako jesu onda neki sa LCD-om
Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Pon Velj 10, 2020 9:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo jedan ne loš za kučnu upotrebu. Ono za ove pare nije loš:

https://www.amazon.com/dp/B07K2ZHMRF/ref=cm_sw_r_wa_apa_i_bavqEb6X56QKQ

JA sam si na poslu kupio Prusu I3, ali nije za detalje. Odličan je printer i jako praktičan, ali to je za veće komade bez finih detalja. Iako ovde piše da ide od 0,5mm, malo mi je to isto previše. Iskreno nisam ga ni probao za moje modele, pa eto.
https://shop.prusa3d.com/en/3d-printers/181-original-prusa-i3-mk3-3d-printer.html#

Inaće ima Prusa i SLA ali košta maaalo više:
https://shop.prusa3d.com/en/3d-printers/719-original-prusa-sl1-kit.html#_ga=2.210958357.1031109361.1581364061-1852552462.1575286809
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
SturmmannDado

PorukaUpisano: Čet Velj 13, 2020 9:57 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kako vam se ovaj čini?

https://www.ebay.com/itm/EU-ANYCUBIC-Photon-S-SLA-3D-Printer-Matrix-UV-light-Dual-Z-axis-with-500ml-Resin/264258611112?hash=item3d870a67a8:g:b8cAAOSwqWtdUo-V

419 dolara free shiping iz Češke.

Item specifics
Condition:
New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions Brand:
Anycubic
Built Volume: 115mm*65mm*165mm MPN:
Does Not Apply
Materials: 405nm UV-resin Max. Printing Height: 165mm
Operation: 2.8inch color TFT Screen Max. Printing Width: 65mm
Syetem: Anycubic photon s Max. Printing Depth: 115mm
Technique: LCD Shadow Masking Interface: USB 2.0, USB Memory Stick, SD card
Light Source: UV-LED(Wave-length 405nm) Features: Adjustable Layer Thickness, Adjustable Print Speed, Dual Z-axils
Specification 1: ◆DUAL Z-AXIS GUIDE 3D Technology: Light cure
Specification 2: ◆Save Printing Time Model:
SLA/LCD Photon S
Specification 3: ◆EASIER TO LEVEL XY resolution: 0.047mm
Specification 4: ◆AIR FILTRATION SYSTEM&PRINT QUIETLY Z axis accuracy: 0.00125mm
Specification 5: High Precision Layer thickness: 0.01-0.2mm
Manufacturer warranty: 1 year Dimension: 230mm*200mm*400mm
UPC:
Does not apply

PorukaUpisano: Pon Velj 17, 2020 9:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mislim da ću kupiti ovaj kad skupim novce:

https://www.ebay.com/itm/ANYCUBIC-Stampante-3D-SLA-Photon-UV-Resin-Metal-3D-Printer-2-8-TFT-Assembled-EU/264569717174?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20160908105057%26meid%3D8db6c783767e4d7084c82c235182f822%26pid%3D100675%26rk%3D1%26rkt%3D15%26mehot%3Dnone%26sd%3D264569717174%26itm%3D264569717174%26pmt%3D0%26noa%3D1%26pg%3D2380057&_trksid=p2380057.c100675.m4236&_trkparms=pageci%3A29c338ad-51bd-11ea-b58f-74dbd1803803%7Cparentrq%3A54a952e21700aaa32b87ec75ffdb8e64%7Ciid%3A1

Mislim da će kao prvi za početak biti dobar a onda ću vidit dalje.

Član od: 29 Stu 2006
Mjesto: zagreb
PorukaUpisano: Uto Velj 18, 2020 6:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

zašto lošijeg a razlika 200eura,
traži po netu/forumima kritike i loša iskustva o printeru koji želiš
skini printerov softver tj. "slicer" i vidi da li ti paše

i onda odvažeš kupit ili ne
Natrag na vrh
SturmmannDado

PorukaUpisano: Uto Velj 18, 2020 11:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pa kolko sam čito po internetu printer je dosta hvaljen za tu jeftinoću.

Hvala bogu na Kinezima i Rusima, na njihovoj jeftinoći i piratstvu intelektualnog vlasništva, da nije njih ova zapadno - sjeverni, Europsko - Američki kapitalizam, megalomanstvo i monopolizam bi nas uništili u siromaštvu. Twisted Evil Wink

Član od: 20 Ruj 2019
PorukaUpisano: Sri Velj 19, 2020 3:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovaj noviji skuplji model s oznakom S ima neke ispravke (najvažnija je poboljšana Z os i "dvostruko" brzi ispis - u praksi se nije pokazalo tako) naspram prvog običnog modela ali mu jako zamjeraju jer su kućište radili od plastike.
Onaj jeftiniji model je još uvijek best buy, i za razliku u cijeni kupi se dodatna tekućina.
U svakom slučaju za početak je dovoljan ovaj jeftiniji model a možda bi bilo važnije prije savladati neki 3d program i izmodelirati ono što si zamisliš pa kada printer dođe onda samo printati.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Čet Velj 20, 2020 6:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

https://3d.formlabs.com/recording-intro-to-3dp-engineers-manufacturers?aliId=eyJpIjoiR1ZIZ0JGOHB2OXI5TzB5dSIsInQiOiI0Zko3SUNkaHhoRXFCb3J3RHVFMlhRPT0ifQ%253D%253D
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma