Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mala vojna vozila (1/72)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 64, 65, 66 ... 69, 70, 71  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Uto Velj 04, 2020 8:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Groff Napisao/la:
Uspori malo....vidiš da si šal na SF !!!

Evo kolega Groff, da ne misliš da sam sasvim skrenuo u SF vode - ipak se vraćam na vozila koja pripremam za invaziju ....

Maketa: 'Douglas Kay' Firefly Vc
Proizvođač: Dragon, Kina
Mjerilo: 1/72
Broj makete: 7300

Općenito
Maketa se ne razlikuje previše od Shermana M4 kojeg sam složio pred nekoliko dana - tako da se ona recenzija može sasvim preslikati i na ovu maketu. Nešto malo razlika ima u kupoli, u dodatnim kutijama ('RAP'-ovima) i naravno, tijelu tenka jer se ovdje radi o varenom tijelu sa ravnim pločama.
Stabla su isto tako identična samo je dodano jedno stablo sa kupolom i par ostalih 'engleskih' detalja.

Bojanje:
Nastavio sam eksperimentirati sa umješavanjem boja za dobiti nijanse američke OD pri čemu sam mješao Revell OD br. 46 sa 1/3 Revell žute br. 16.

Oznake:
Nisam koristio original oznake iz kutije (u kojoj se dobivaju samo oznake za britanskog Firefly u kojem je tobdžija bio navedeni Douglas Kay) već sam se odlučio za jedno vozilo iz sastava slavne poljske 1. oklopne divizije. Pri tom sam uzeo oznake od poljskog Armo set br. 72408. Oznake su izvanredne sa jako tankim filmom, reagiraju na tekućine i nakon lakiranja film je nevidljiv. Savršeno.

Usporedba sa istim/sličnim maketama:
Ovo mi se čini da je najbolja maketa od Firefly-a kojeg sam do sada radio. Revell ex Matchbox je van konkurencije, Plastic Soldier je wargamerska a UM-ova ima sve nedostatke nabrojene prošli mjesec. Ne znam dali još netko radi ne-rezinsku maketu (kompletnu, ne samo kupolu).

Zaključak:
Zanimljiva varijanta Shermana koju sam se spremao raditi već 2-3 godine. Standardno dobra Dragonova maketa.

Preporuka:
Kupiti.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sri Velj 05, 2020 10:40 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool
https://www.whatifmodellers.com/index.php?topic=47754.0

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vojo

PorukaUpisano: Pet Velj 21, 2020 8:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: Semovente 75/18 M40/M41
Proizvođač: Italeri, Italija
Broj makete: 7045

Općenito
Neću puno drviti o toj maketi jer se radi o tipčnoj, prastaroj ex ESCI maketi koju sad prepakirava Italeri bez ikakvih izmjena, koliko mogu procjeniti. Nisam nikad radio tu maketu pa mi je ovo prvi 'talijan' iz te (stare) serije, ali sam ju uzeo napraviti čisto da vidim kakva je i što se od nje da napraviti.

Slaganje:
Slaganje je uobičajeno i ništa posebno. Nema dijelova izrađenih kliznim kalupima pa se sve 'kutijaste' dijelove treba salagati od elemenata tj. stranica što se međusobno lijepe. Nisam baš ljubitelj tih 'zračnih' slaganja (tj. slaganja po zraku, bez nekih oslonaca) ali to je samo odraz ondašnje tehnologije.
Vozilo je ono starijeg tipa, sa zakovicama, i zakovice su dosta dobro predstavljene, ne previše istaknute. Problem je, naravno, na spojevima, jer stranice nisu spajane koso već okomito pa je onda problem prikazati zakovice na samim rubovima. No moram priznati da se nisam previše obazirao na to.
To je jedna od onih maketa gdje je unutrašnjost prokazana u svojoj potpunosti što je sasvim u redu jer su na krovu dva ogromna poklopca koja se mogu zalijepiti otvorena tako da se dobar dio te unutrašnjosti vidi. Dijelovi su, naravno, bazični, ali izvrsna osnova za nekakvo superdetaljiziranje.
Hodni dio je, začudo, dosta dobro napravljen, kotači su lijepo napravljeni ali su mali problem su lisnate opruge koje se spajaju iz dvije polovice jer se taj spoj među tim polovicama jako vidi.
Negdje sam pročitao da su detalji na tim ex ESCI-jevim maketama 'staromodni' i mislim da to točno oslikava stanje stvari. Nije da detalja nema, ali se vidi da je to tehnologija od prije 30 i više godina i tu se nažalost ne može puno učiniti.

I onda dolazimo do najvećeg problema - gusjenica. One su dane kao gumene/mekane gusjenice, što samo po sebi nije loše, ali su napravljene - OČAJNO. S vanjske strane su još kako-tako, ali su užasno debele dok s unutarnje strane su napravljene kao od LEGO kockica. Uz to su još i unutarnji zupci napravljeni kao jedva vidljive iglice. Jednom riječju - koma. Ma ne koma - koma profondo!

Već sam prilikom nabavke makete krenuo u traženje alternative za gusjenice.
Prvo sam pomislio na ACE - mislim da oni rade od jetkovine - ali sam ubrzo odustao od toga jer mi se čine daleko pre tanke. Jeste da su originalne gusjenice za ovo vozilo (i za tenkove M13/40) dosta tanke, ali od jetkovine dođu ipak malo previše tanke. Pored toga nemam baš pozitivna iskustva sa tim metalnim gusjenicama (vidi Revellovog T-55) tako da je to sve skupa presudilo da odbacim ACE.
Slijedeća alternativa su bile rezinske od ModellTransa. To sam kupio pomalo na slijepo (jer uz opis proizvoda nemaju i fotografiju) ali kad sam ih dobio shvatio sam zašto nema fotografije - gusjenice su očajne. Prvo sam pomislio da su za model kalupa uzeli gumene gusjenice iz makete, toliko su loše. Ništa, i ta kombinacija je otpala (uz potrošnju tri put više novaca nego što je koštala maketa!).
Zadnje rješenje je bilo obratiti se nekom od kolega koji crtaju u 3D-u, dati im da mi ih nacrtaju gusjenice i potražiti nekoga ko će mi to odštampati u 3D-u pa što bog da .... to je ispalo, naravno, najbolje rješenje. O trošku nećemo govoriti, ali to je ujedno i odgovori kolegi SturmmannDado-u koji se raspituje o mogućnostima 3D printanja. Sve se može, dapače, pitanje je samo 'koliko' odnosno što bi naš vrli kandidat za predsjednika rekao: 8. padež: KOME, KOLIKO ....?

Nisam baš neki poznavatelj tih talijanskih konzervi, ali po (meni) dostupnoj literaturi (Squadron IN ACTION) model samohotke koju daje ova maketa je 'Semovente da 75/18' ali na šasiji tenka M14-41 sa jačim motorom.

Bojanje:
Radio sam maketu iz pustinjskog rata u Africi pa sam ju obojao pješčano žutom, nijansom koja mi se činila najbližom talijanskoj 'Giallo Sabbia Scuro' (po FS-u 20260) - ja sam našao najbližu kao Humbrol br. 94 sa malo bijele. Kako sam vozilo naknadno 'vederizirao' što sa ruzinavim zakovicama, što sa dry-washom od originalne boje se baš i ne vidi puno.

Oznake:
Kolega Leo-ZD me snabdjeo sa oznakama za tu samohotku ali sam identične našao od poljskog ARMO-a pa sam koristio taj set (jer su oznake tanje i nekako manje masne).

Dodaci/izmjene:
Od izmjena sam, pored gusjenica, zamjenio one nogostupe za penjanje na vozilo sa žičanim te dodao par sitnica/detalja kao što su ispušne cijevi, okvir mitraljeza Breda 8mm te dodao platno i one artiljerijske štapove na prednjem dijelu (to sam vidio na jednoj slici).

Kudim:
- katastrofalne gusjenice
- staromodne detalje
- ne baš idealno pasanje dijelova kao i stari kalup

Hvalim:
- odabir teme
- bogatu (iako bazičnu) unutrašnjost i mogućnost da se svi poklopci zalijepe otvorenima

Zaključak:
Pa eto, morao sam probati. Uvjeren sam da se uz puno više truda (i strpljenja) od ove makete može napraviti izvrsna samohotka. Usprkos početnoj skepsi na koncu sam uživao radeći tu maketu i sigurno ću se uskoro uhvatiti i tenka na istoj osnovi, Carro 13-40.
Sve je to moguće, naravno, ako imate neku alternativu za gusjenice.

Preporuka:
Kupiti.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Groff

Član od: 12 Lis 2010
Mjesto: Bakarac
PorukaUpisano: Pet Velj 21, 2020 10:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma da bi rječ rekal.......... Rolling Eyes Embarassed Pozdrav !
vojo

PorukaUpisano: Uto Ožu 03, 2020 12:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: M109G
Proizvođač: Revell, Njemačka
Broj makete: 03305

Na prvi pogled:
Standardna Revellova kutija koja se otvara sa strane sa finim crtežom na sebi. Unutra je doslovno nagurano čak 12 stabala svijetlo sive plastike - neka su stabla malo manja od kutije a neka minijaturna samo sa par dijela na sebi, ali kutija je doslovce prepunjena plastikom (ajde, barem nešto za tu cijenu!).
Uz to su naravno nova uputstva u boji (knjižica) i listić oznaka.
Dijelov izgledaju dosta detaljni i usitnjeni. Sve skupa kako i očekujem od Revella tj. očekujem obećavajuće dobru maketu, na njihovom (starom) nivou.

Slaganje:
Slaganje nije ništa posebno osim što mi u oči upadaju dvije stvari: gotovo cijela maketa - a to je kompletno vozilo (tijelo samohotke), cijela kupola (koja je napravljena isto tako od više dijelova - pod, stranice, krov) - sve je to napravljeno sa kosim, stičnim spojevima. Volim te spojeve jer su najvjerniji ali ih ujedno i ne volim jer znam da ih je vrlo teško napraviti od plastike tako da budu 100% točni i da pašu jedan na drugog savršeno. U tome je izuzetak, naravno, Zvezda.
E pa ova maketa od Revella je vrlo blizu Zvezdi. Svi ti spojevi su uglavnom dobri, neki uz malo dorade ali vrlo rijetko treba krpati nekakve pukotine. Bravo za Revell.
Druga stvar koju jako jako rijetko susrećem su gusjenice - ove su od krute plastike, sistama članak po članak (osim za ravnije dijelove) ali su 'izlivene' tako da elementi već imaju ovješenje, krajevi ravnih dijelova imaju već 'zakrenut' zadnji članak da prirodno zahvati slijedeći oko kotača. Oko pogonskog zupčanika i kotača ljenivca pojedinačni članci su dani po dva skupa (već zakrivljeni) tako da je olakšano ljepljenje (s obzirom da su gusjenice sve u svemu dosta sitne).
To je ono što ja cijelo vrijeme govorim (odnosno razmišljam) kako bi trebalo raditi krute gusjenice. Uz to nisu štedili na gusjenicama (dobiju se dva identična stabla sa gusjenicama) jer gusjenice s lijeve strane nisu iste kao s desne (radi drugog koraka kotača koji imaju torzione osovine) tako da dobar dio gusjenica ostane višak.

Ostalo je na nivou Revella. Pionirski alat je djelomično sliven sa krovom kupole a djelomično se dobiva zaseban. Poklopci su svi napravljeni kao zatvoreni osim od zapovjednika vozila koji se može zalijepiti i otvoren. Žlice na stražnjem dijelu vozila (za primanje udara trzaja topa) se mogu lijepiti u transportnom i u vatrenom položaju. Jedina nedoumica je 'vilica' koja drži cijev topa ukrućenu, napravljena je tako da se može zalijepiti samo u uzdignutom, ukrućenom položaju (sram vas bilo ....) a za borbeni položaj?

Bojanje:
Držao sam se uputstava i maketu pobojao sa Revellovom OD br. 42. Inače se nude četiri verzije vozila, od čega su tri tamno zelene, a jedna maskirna (sa smeđom i crnom).

Oznake:
Dane su oznake za četiri vozila za period od 1968. do 1985. Oznake u standardne njemačke, spartanske (križevi, tablice i broj vozila) sa ponekom oznakom viška. Štampane su u Italiji i izvrsne su kvalitete.

Uputstva:
Tipična revellovska na 12 strana u boji, sa prikazom slaganja u 44 koraka, jasno i bez greške. Ocjena: 5.

Kudim:
- ako ću tjerati mak na konac požalio bi se na ne baš savršeno pasanje dijelova, ali mislim da je to zanemarivo.
- visoku cijenu

Hvalim:
- sve, ali posebno način slaganja gusjenica kao i dobre kose spojeve

Zaključak:
Nisam se razočarao u Revellu, maketa na njihovom visokom standardu.

Preporuka:
Svakako kupiti.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Sub Ožu 14, 2020 3:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: LCVP
Proizvođač: Heller, Francuska
Broj makete: 79995

Na prvi pogled:
Maketa je upakirana u te nove Hellerove kutije koje se otvaraju onako čudno, kao neke bonbonjere. Kutije su bez-veze, ne baš upotrebljive (nakon što se maketa izradi) ali su veoma čvrste što je dobro za maketu.
U kutiji su 4 stabla svijetlo sive plastike - dva veličine kutije i dva upola manja. Od tih manjih stabala jedno je 'posvećeno' samo preprekama na plaži (oni ježevi, piramide i slično) i pretpostavljam da je to stablo zajedničko nekim drugim, 'diorama-like' maketama vezanim uz D-Day.
Što se čamca tiče tu su dakle tri stabla - tijelo čamca je u jednom komadu, jako lijepo napravljen sa debelim stranicama i čisto malo izvitopereno. Manje stablo je dosta izvitopereno ali kako su dijelovi na njemu mali mislim da neće biti problema.
Dijelovi su, generalno, nešto grublji, kao da su na brzinu izvađeni iz kalupa, podosta mutni, sa nešto srhova i utonuća.
Tu je i listić oznaka za dva američka čamca iz Normandije, te uputstva na jednom listu. I da, dobiju se i tri figure mornara sa prslucima i kacigama.
Sve skupa vrlo hellerovski, možda malo grublje nego sam očekivao (prisjećajući se njihovih novih Shermana i Džemsova), ali vrlo zanimljiva maketa.

Slaganje:
Iako su dijelovi dosta veliki jer i čamac nije mali (15 cm dužine) dijelova nema mnogo. Trup čamca je napravljen već sa rebrima (ona koja se vide), podnica je isto tako u jednom komadu, tako da se sve svodi na nekakve detalje kojih ni nema mnogo a, nažalost, i nisu bog zna što. Mitraljezi, kutije i štitnici mitraljeza, figure - sve je to dosta grubo, puno utonuća i djeluje nekako 'mečboksovski' - još samo da je plastika u boji! Čista suprotnost Shermanu pa mi nekako nije bilo jasno .... wtf?
Sa onog uvinutog stabla najviše sam problema imao sa poklopcem/kutijom motora (dio 23) koja je ipak bila dosta izvitoperena pa sam ju što ravnao što prisiljavao da ostane zaljepljena u pravilnom položaju (sa štipaljkama i sl.). Ostali dijelovi su uglavnom ravni.

Samo 'lijevanje' makete je nekako čudno - dali su imali problema sa računalnim prikazom i projektiranjem (3D crtanjem) dijelova, ne znam, ali vidim da su neke kosine i okrugli dijelovi stepeničasti, kao kad je rezolucija u pixelima jako gruba. To se posebno vidi na unutarnjem rubu palube i na okruglim postoljima oba mitraljeza.
Uz to su, ponavljam, detalji i manji dijelovi vrlo grubi da ih čovjek poželi napraviti novima u skreču.

Napomena:
Airfix je u suradnji sa Hellerom izdao identičnu maketu (kit br. 01321). Obje makete su proizvodnja 2004.
Međutim, kasnije je Airfix napravio maketu istog čamca (kit. br 02340) za koju tvrde da je re-izdanje 2014. ali kao 'new tool' i gledajući dijelove radi se zaista o drugačijoj maketi od ove Hellerove. Ne samo drugačijoj nego, čini se (barem po slikama) i puno boljoj. Izgleda da je to ponovljena situacija kao sa Jeep-om u 1/72 - ova druga maketa je slična ali u osnovi druga i nova. Dakle, u pravom slislu 'new tool'.

Bojanje:
Uh bojanje. I to mi je zadalo podosta muka.
Uputstva kažu da je cijela ova drvena kanta (jer je od šerploče) pobojana u 'Light Ghost Gray' ilitiga FS. 36375. To odgovara Humbrolovoj br. 127 (tako i piše u uputstvima) ali ja, k'o za vraga, nisam imao baš tu boju. Ništa, idem ja namješati i dobijem nešto slično i pobojam. No dok sam dovršavao maketu (prilikom bojanja) sjetim se da imam knjigu 'In Action' od Squadrona baš o tim 'Landing Crafts'. I, ne lezi vraže, nađem knjigu kad ono u njoj kaže da su ovi (LCVP) za iskrcavanje u Normandiji bili bojani mornaričkom bojom '5-O' ilitiga Ocean Gray što bi po FS-u odgovaralo otprilike 35164. Pogledam u tablicu i vidim da tome odgovara stara Humbrolova HU-16 koju sam, na sreću, imao. Nije bilo druge nego prebojati cijelu barku, ali sam ipak unutrašnjost ostavio svijetlo sivom.
Kasnije sam otkrio da je novi broj iste nijanse Humbrolova br. 144 (jer više ne idu sa ovom 'Autherntic Colors' serijom), i ja otkrijem da i tu boju imam. Super.
Ali sam isto tako otkrio tj. pročitao (na donjem linku) da su prebojavali čamce u OD (Olive Drab). Ipak sam ostao kod sivo-plave jer (na spomenutom liku) daje i link za neke slike u boji pred iskrcavanje u Normandiji gdje se jasno vidi (slikana na suncu!) da su čamci plave boje.

Oznake:
Oznake su tipično Hellerovske (sa velikim brojevima oznaka) i, ako je vjerovati (opet) donjem linku, fontovi slova i brojeva na čamcu su sasvim krivi. No ja sam se pravio lud i koristio te original oznake.
Oznake su inače odlične kvalitete, reagiraju na tekućine i nakon tretiranja noseći film je gotovo nevidljiv.

Uputstva:
Ah, uputstva. Koliko god maketa bila jednostavna i s malo dijelova, nisam zadovoljan uputstvima. Mjestimično su dosta nejasna (pri čemu grubost dijelova nikako ne pomaže), a i baš se ne slažu jako sa 'stavrnim stanjem na terenu' ....
Od većih grešaka zamjeram što je provlačenje užeta (u koraku 1) skupa sa dijelovima koji služe tome, postavljeno jedno rebro previše unatrag (ako se kao mjera uzme rupica na palubi gdje uže izlazi na palubne koloturnike). Nije sasvim jasno gdje zalijepiti zadnju pregradu (dio br. 5), košaru za opremu (13) da ne spominjem shemu kako i gdje treba uopće provlačiti užad za rampu. Nadalje velika zamjerka ide na krivu shemu bojanja (kriva nijansa). Na koncu na shemi bojanja je nacrtano da je čamac spreda obložen čeličnim pločama (oklopljen) što na maketi nije napravljeno .... zašto?
Ocjena: 3.

Dodaci/izmjene:
Uz maketu se dobiva tanko uže koje je namjenjeno spuštanju i dizanje rampe za iskrcavanje. Tog užeta ima više od metra. Međutim, kad sam ga postavio, činilo mi se daleko pre debelo - ispada da je uže debljine ljudske ruke. Zato sam uže, iako postavljeno, izvukao i zamjenio sa tankom žicom - siguran sam da su na LCVP-ovima koristili čeličnu užad, a ta je bila relativno tanka. Uz to sam popravio ili napravio niz malih detalja ali da ne listam popis evo linka koji mi je bio vodilja u detaljiranju makete:

https://www.onthewaymodels.com/articles/AlMagnus_Heller_LCVP_article.htm

Nisam se upuštao u super-detaljiranje i ispravljanje kao u spomenutom članku/linku već sam samo dodao neke detalje. Ali za ilustraciju koliko tu ima posla samo ću reći da sam čak i nosače/postolje broda (na čemu maketa leži) morao dorađivati da bi sličilo na nešto, pasalo na dno broda i bilo praktično (u jednom komadu).

Ujedno želim pohvaliti svoju suprugu koju sam uspio nagovoriti da mi od konca 'nahekla' (na-kukiča) bokobrane. To je, koliko me pamćenje služi, prvi puta u našem dugotrajnom zajedničkom životu da se ona uključila u izradu neke moje makete.

Kudim:
- grubost dijelova
- grubost detalja
- mnoge netočnosti makete (usporediti sa gornjim linkom)
- površna uputstva

Hvalim:
- odabir teme
- uključivanje tri figure u maketu (koliko god loše bile)
- uvjerljivost gotove makete (kad se barem djelomično ispravi i detaljira)

Zaključak:
Cijela maketa je napravljena vrlo šlampavo što me jako nervira. U osnovi su dijelovi dobri ali pre grubi sa mutnim detaljima pa treba dosta vremena izgubiti da se maketa dovede na nekakav iole prihvatljiv nivo. To mi je veliko razočaranje Hellerom - ipak je to novija maketa pa sam očekivao mnogo mnogo više.

Preporuka:
Kupiti - nema se baš nekog izbora ako tražite ne-rezinskog LCVP u 1/72 osim Airfixa, ali njega još nisam napravio pa ne mogu dati nikakvu preporuku.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Groff

Član od: 12 Lis 2010
Mjesto: Bakarac
PorukaUpisano: Sub Ožu 14, 2020 6:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

O..... hitili smo se na morske delicije !!! Pohvale supruzi ! Pozdrav !
su27rules

PorukaUpisano: Sub Ožu 14, 2020 7:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool

Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2020 12:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Supruga zahvaljuje na pohvalama .... znao sam da ću te, kao pravog morskog vuka, potaknuti na komentar ....

Počekaj još malo - u brodogradilištu je u izradi još jedna 'barka' - isto kao priprema za invaziju ....

Vojo Very Happy

Groff Napisao/la:
O..... hitili smo se na morske delicije !!! Pohvale supruzi ! Pozdrav !
Natrag na vrh
su27rules

PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2020 12:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I od mene pohvala supruzi na doprinosu ovim malim,ali bitnim detaljima za maketu.

Cool Cool

Natrag na vrh
robertino1985

Član od: 05 Velj 2018
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2020 1:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Very Happy i tko će ići u barku, tenk ili ljudi Very Happy
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2020 3:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:

Počekaj još malo - u brodogradilištu je u izradi još jedna 'barka' - isto kao priprema za invaziju ....

Trumpov LCM-3? 😎
Natrag na vrh
MAK2020

Član od: 25 Velj 2020
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2020 4:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prva klasa!
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Čet Ožu 26, 2020 6:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

robertino1985 Napisao/la:
Very Happy i tko će ići u barku, tenk ili ljudi Very Happy

Dodge Ambulance WC-52 (ili koji već) ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Čet Ožu 26, 2020 6:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: WW2 LCM 3 USN Vehicle Landing Craft
Proizvođač: Trumpeter, Kina
Broj makete: 07213

Moram priznati da sam 'tanak' na čamce za iskrcavanje iz II SR. Uzrok tome je valjda što sam nekad davno složio Airfixocog 'LCM-3 with Sherman tank' u 1/76 i od onda su mi ti čamci veoma zanimljivi i posebni. Ovu maketu imam već par godina ali ju čuvam za 'posebne' prilike i sad, kad nas je korona-virus 'zalijepio' za kuće (htjeli-ne htjeli), sam smatrao da je posebna prilika došla. A i nedavno sam napravio onog LCVP od Hellera pa me i to nekako povuklo ....

Na prvi pogled:
Poveća kutija koja se otvara s poklopcem i sa ne baš atraktivnim (za ne reć - jadnim) crtežom na sebi.
U kutiji imamo jedno stablo veličine kutije, jedno nešto manje stablo te dva identična stabla veličine četvrtine kutije, sve u svijetlo sivoj plastici. Uz to se dobiva i trup čamca, u jednom komadu - s time da je čamac dugačak kao širina kutije.
Svako stablo je, uobičajeno za Trumpeter, spakirano u svoju najlonsku vrećicu.
Tu je i listić oznaka sa hrpom bijelih brojeva, listić jetkanog metala za (kako zaključujem) postolja mitraljeza te smotuljak tanke špage kao i uputstva u obliku knjižice, veličine kao kutija.
Na prvi pogled sve izgleda vrlo detaljno i fino te se jako veselim izradi makete.

Slaganje:
Odmah na početku slaganja primjećujem visoku razinu detalja na maketi - dijelovi su čisti, detalji oštri ali ne previše. Koliko su se potrudili oko kvalitete govori mi odmah i ovaj detalj - oni kružići (od šipki za izbacivanje plastike iz kalupa) su često na najnezgodnijim mjestima pa su oni (Trumpeter) na unutarnjim stranama brodića, na dijelovima koji se vide (s vanjske strane), dodali te kružiće s vanjske strane (kao skidljivi) da ne bi bili vidljivi. Svaka čast.

Posebno nježni dijelovi na najvećem stablu (stepenice za britansku verziju) su unutar najlona još dodatno zaštićeni folijom sa zračnim mjehurićima!
Što se detalja tiče, ipak mi se čini da je paluba (od rebrastog lima) malo pretjerana s tim 'rebrima' - jest da su nježni ali ipak previše istaknuti. Nažalost nije moguće izbrusiti cijelu palubu a da se ne pobruse i drugi, potrebni, detalji.

Prilikom slaganja makete, koliko god sam uživao u dobrim detaljima (valjda i zbog groznih detalja na prethodnoj maketi - Hellerovom LCVP) toliko me nerviralo loše pasanje dijelova.
Stvar je u tome da su dijelovi vrlo smisleno napravljeni - imaju graničnike i rupice i zubiće i štiftiće i sve ono što je potrebno da se dijelovi međusobno slože. To povezano sa gornjim komentarima (za one kružiće) daje dojam da su u projektiranju ove makete pravo glasa imali i maketari.
Međutim spojevi su nekako površno napravljeni tako da skoro niti jedan spoj 'ne ide' od prve. A i kad se dijelovi spoje, spojevi su najčešće onako - 'nesavršeni'. Vide se, treba ih (neke) kitati, brusiti, dorađivati, sve u svemu svakom spoju je 'neki bog' tako da se ističu i to 'nelijepo'.
To sam najprije susreo kod slaganja kabine (koju sam prvu počeo, namjerno, da se osuši prije nego ju stavim na mjesto). Spoj je stepeničast ali u uputstvima nije nigdje naglašeno koja je vanjska a koja unutarnja ploha. A nije svejedno (tj. dobivaju se različite dimenzije) ako spoj slažete kao 'A' ili kao 'B' (na donjoj skici)

I onda kad sam složio po mom nahođenju i mjerenju, ispalo je da ta kabina ne može leći na svoje mjesto. Slično se ponavljalo sa palubom (ljepljenje na trup čamca), pa sa stranicama i podnicom teretnog prostora, sa 'gornjom' palubom (gdje je navedena kabina tj. kormilarska kućica) itd.

Tako da sam, malo pomalo, opet počeo 'beštimat' (prizivati nedužne bogove s neba) jer je maketa iopet nesavršena. Daleko od Hellerove, ali opet ....

Metalni dijelovi su od dosta debelog metala, ali su veze sa 'stablom' vrlo nježne pa ih je lako čistiti. Ujedno priznajem da nisu pretjerali s metalima, što je (po meni) dobro.

U kutiji se ne dobiva nikakvo postolje za brod što je šteta jer brod bez toga je malo bezveze - meni nije toliko bitno jer ga ionako mislim nakalemiti na kamion.

Savjet: postolja mitraljeza (metalni dijelovi br. PE1, PE2 i PE5) savjetujem da zalijepite najprije sve skupa - dakle križeve postolja i samo postolje (PE5) jer su kontaktne površine za samo ljepljenje minimalne, a ako zalijepite okruglo postolje na palubu (kao ja tj. kako je u uputstvima) onda se sâm križ postolja teško lijepi na to. Vjerujte mi, ljepio sam 3 puta!

Napomena:
- kolutove za spasavanje (4 kom) i aparat za gašenje požara, što se sve naravno dobiva u kitu, nisam zalijepio iz vrlo prozaičnog razloga - nestalo mi je bijele boje. A kako je Müller od mene daleko 50 km, a korona-virus brlo blizu ....
- mitraljeze nisam montirao na postolja jer brodicu mislim prikazati na kamionu u transportu kojom prilikom je naoružanje bilo demontirano.

Još jedna generalna napomena - ovaj čamac je bio načelne nosivosti 30 tona i teoretski je mogao prevesti Sherman tenka. Međutim u praksi to nije bilo moguće - ja sam si zamislio da je to kao da na luftmadrac staviš jedan kamen od, recimo 100 kila. Zato sam ja, samo za ilustraciju, u čamac stavio malo lakšeg tenka, M5 Stuarta.

Bojanje:
Ovaj puta sam koristio Humbrolovu br. 144 u uvjerenju da će nijansa ispasti svjetlija od prethodnog LCVP-a, međutim nije, čak mi se čini da je i sve skupa sivije nego na prijašnjoj maketi.

Oznake:
Oznake su, rekao bih, pomalo zbrda-zdola. Odnosno ne, nisu oznake već upustva. Oznake su jako bogate, ali nigdje nema upute gdje i kako ih koristiti. Načelno su, koliko sam uspio shvatiti, dva tipa oznaka - brojčani (sa mogućnosti dodavanja natpisa US) te slovno-brojčani 'PA-77A' - što bi trebalo pripadati brodu USS Crittenden (APA-77) koji međutim nije sudjelovao u iskrcavanju u Normandiji 1944. Od znakovlja ima dva bijela romba (nisam siguran dali je to znak korišten isključivo u Normandiji).
Ja sam se na koncu zadovoljio sa brojkama i dodanim US-om, ne pretendirajući na niti jedan brod niti period iako mi je ideja izrade ove makete bila transport tih LCM-a na Rajnu radi prelaska iste sa 'Dragon Wagon' tegljačima.
Oznake su inače fenomenalne - jako se teško skidaju sa podloge - treba im čak nekoliko minuta da se otpuste, ali nakon tretiranja tekućinama film gotovo potpuno nestaje.

Uputstva:
U uputstvima se stalno napominje gdje bušiti rupe i prikazuje se slaganje dijelova za britansku verziju ali na kraju nema sheme za tu verziju kao ni dekala (na listiću oznaka), zašto ....?
Inače su uputstva (za slaganje) uglavnom u redu, osim par iznimka za što više krivim izradu plastičnih dijelova nego uputstva.
Tamo gdje uputstva 'padaju' je shema bojanja - nacrtano je crno/bijelo, sa orijentacionim nijansama ('light sea gray'), bez boje/nijanse za podvodni dio i eventualno za palubu, bez označavanje gdje dođu koje oznake (i gdje dođu alternativne), bez navođenja na koji se to period ili operaciju odnosi itd. Nekakvu pomoć se dobiva sa bočnih strana kutije gdje su nacrtani bokocrt i tlocrt brodice u bojama koje se - vidi vraga - sasvim razlikuju od uputstava!
Ocjena: 3.

Dodaci/izmjene:
Izmjena i dodataka nisam puno radio. Iako sam pronašao link na kojem se vidi da je maketa daleko od savršene i da bi se dovela u ispravno stanje ima dosta posla:

https://www.onthewaymodels.com/reviews/Trumpeter/AlMagnus_Trumpeter_LCM(3)_review.htm

ja sam se zadovoljio sa svega par sitnica. U kabinu (kormilara) sam dodao par pajolih, nekakvu obješenu kabanicu i kartu na zidu. Uz to sam špag koji se dobiva (kako za bokobrane tako i za dizanje/spuštanje rampe) kod rampe zamjenio žicom jer mi se činio malo pre debeli za tu namjenu i drugo - jako se cufao tj. onih dlačica se nikako nisam mogao rješiti.

Pored toga me jako smetala još jedna sitnica: crijevo aparata za gašenje požara. U kutiji sam, u zasebnom najlonu zajedno sa špagom, dobio i crnu elastičnu cijevčicu koja bi trebala glumiti crijevo koje povezuje aparat za gašenje sa njegovom mlaznicom. U uputstvima piše da je dimenzija 0,8 mm međutim mjerenjem (sa šublerom!) se vidi da debljina dupla odnosno u promjeru gotovo kao sâm aparat za gašenje!
Stoga sam pribjegao strateškoj rezervi i sjetio se da sam takve cijevčice koristio kad sam slagao motore (motocikle), nekad davno. I, zamislite, pronašao sam u jednoj kutiji ostatke BMW-jca Paris Dakar (Tamiya 1/12) koji je imao te cjevčice koje su glumile sajle.

Tom me podsjetilo i na priču o toj maketi .... kad sam ju složio tako mi se sviđala da sam ju držao vani, na jednoj komodi, otprilike visine stola, u dnevnom boravku i svakodnevno joj se divio (i inače sam ljubitelj tih motora). I sve je bilo OK dok jednoga dana nisam došao doma od posla, a kad ono maketa u komadima. Prvo sam upro (nježan, naravno) pogled na punicu (koja je slučajno, bog joj dušu prosti, bila kod nas i davno prije nego je otišla u dom, pokoj joj duši ....) a ona se pravdala da nije ona ništa kriva već da je pas skočio, uzeo maketu i izgrizao ju ....

Ne treba ni napomenuti da smo mi tada (kao i uvijek uostalom) imali psa i to baseta (Basset Hound) ....

.... koji je bio zločest k'o vrag odnosno bio je nekakav alfa mužjak (ali bez pimpeka, dakle ženka .... posotje li uopće Alfa-ženke?). Ništa nas nije slušao tj. slušala, kad bi je zvali ona bi se obavezno okrenula za 180° i krenula u suprotnom smjeru itd. .... Baš je stalno delala 'dišpeti' (ne znam hrvatsku riječ za to) i nismo se nikad 'našli' s njom, valjda je bila trajno uvrijeđena što nije prva nego peta (iza četvero naše djece) tako da se ne bi čudio da mi je ona stvarno čopila i pregrizla maketu, ali ipak nisam bio siguran.
Do dana današnjeg mi je ostalo nerazjašnjeno jeli u lomu makete prste imala umješana punica ili Juna (basetica), a, kako su obje već davno mrtve, vjerojatno neću to nikada ni doznati ....

No da završim priču o punicama, basetima i Paris-Dakar motorima - cijevčica koju sam skinuo s motora je isto tako bila pre debela (oko 1,0 mm) tako da je i ona otpala. Morao sam se zadovoljiti sa običnom žicom .... i ugodnim sjećanjima na punicu i psa.

Kudim:
- vrlo loše pasanje dijelova
- mislim da je maketa dimenzionalno pre visoka (omjer dužine i visine krivi) pa mi gotova maketa ne djeluje uvjerljivo

Hvalim:
- odabir teme
- izvanredne detalje (neki i prenaglašeni)

Usporedba sa istim/sličnim maketama:
Kao što sam spomenu, radio sam samo Airfixovog u 1/76 pa se makete ne mogu usporediti. Dragona nisam radio.

Zaključak:
Maketa sa jako dobrim detaljima ali vrlo jadnim međusobnim pasanjem dijelova što kvari cijelokupan dojam.

Preporuka:
Kupiti.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 64, 65, 66 ... 69, 70, 71  Naprijed
Stranica 65/71

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma