Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Cetkice, akrilne boje i pocetnik

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
gnenad

Član od: 13 Sij 2020
PorukaUpisano: Pon Sij 13, 2020 6:04 pm    Naslov poruke: Cetkice, akrilne boje i pocetnik Citiraj ovaj komentar

Zdravo
Od poslednje sklopljene makete proslo je vise od 30 godina i evo sad me opet uhvatila manija da se pozabavim maketama. TO se lepilo, bojilo, bilo umazano, krivo zalepljeno ali bilo smo deca Very Happy
Dosta toga sam procitao i pogledao te mi je generalno sve jasno medjutim jednu stvar ne mogu da prokljuvim.
Kao sto se iz naziva teme moze zakljuciti, zanima me kombinacija akrilnih boja i bojenja cetkicama.
Znam razliku izmedju akrilnih i enemel boja, odlucio sam se za akrilne i na startu se kao savim logicna prepreka namecu cuveni tragovi cetkice kada se radi sa akrilnim bojama.
Ok, znam..Airbrush..Sve i svja, bog i batina kada su u pitanju ne samo akrili vec bojenje generalno ali kupovina AirBrusha u bliskoj a bogami i u daljoj buducnosti = vrlo, vrlo teska misija za izvesti.
Ok, u igri su cetkice.
Nemoguce da bas svi modelari na svetu koji koriste akrilne boje rade sa AB-om Laughing
Nisam uspeo pronaci neki post/tekst/video koji bi objasnio kako je moguce raditi sa akrilima i cetkicom a da ne ostaju ti famozni tragovi cetkice kada se boja osusi. Iskustvo se stice radom i poboljsanjem tehnike ali sigurno postoje neki pocetni koraci, neka nepisana pravila sta i kako raditi? Koliko razrediti boju, kako bojiti model itd
Citajucu saznao sam da ljudi koriste Pronto, fenove, prasak za sudove, cackalice, chiping, wash, weathering, lakovi, cuda i ludila ali ono najosnovnije, sto me u sustini sada i najvise zanima, nisam uspeo da pronadjem. Mozda je to opisano cak i na forumu ali sam toliko toga procitao pa je moguce da mi je negde to i promaklo.
Da li moze neki savet, link ka tekstu, videu ili bilo kom drugom materijalu gde bih mogao da saznam malo vise o temi koja me interesuje.
Cisto da napomenem mada verovatno nije ni bitno, odlucio sam se za Vallejo model boje. Procitao sam gomilu pozitivnih recenzija a i igrom slucaja, jedan od 2 hobby shopa koliko ih ima u Beogradu i koji mi je blizi kuci, drzi Vallejo program. Very Happy
Unapred hvala.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
kru65mi

Član od: 28 Lis 2007
PorukaUpisano: Pon Sij 13, 2020 7:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

OK Nenade, pozdravljam izbor boja jer i ja radim njima i odlicno me sluze. Jedan od programa Vallejo je Model Color ( koji ti najvjerojatnije imas); ove boje karakterizira gustina za razliku od Vallejo Air boja koje su razredjene za upotrebu prskalicom.
Pokusaj razrediti boje vodom do konsistence mlijeka i nanosi ih u vise slojeva. Cetkica treba biti vise vlazna nego mokra, tako mozes bolje kontrolirati boju; ja namoceni kist prvo "rasteretim" na maramicu i tek onda nanosim na maketu. Za ubrzano susenje mozes cak koristiti fen ( mlak ili hladan s vece daljine) iako ga ja koristim izuzetno rijetko.
Pokusaj pa se javi, jedino reci sta od maketa radis?
Pozdrav, kruno
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
gnenad

PorukaUpisano: Pon Sij 13, 2020 10:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Za pocetak sam uzeo Star Wars Snowspeeder-a. Jeftina, mala i jednostavna maketa. Cak i ako je zeznem a zeznucu je sigurno, nije neka steta. Valjda to tako ide, prve makete se uglavnom zeznu dok se ne udje u stos.
Znaci, razrediti boju i vlazna cetkica.
Mislim da sam pogodio odnos vode i boje ali mi je cetkica bila mokra i rezultat su strafte.
Ok, probacu sa vlaznom cetkicom. Smile
Hvala Smile
Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Pon Sij 13, 2020 10:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

uzmi u salicu vrucu vodu, stavi bocicu unutra i pricekaj da se boja malo zgrije..ne previse ali da bude topla....i bit ce manje vidljivih poteza kistom
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
kru65mi

Član od: 28 Lis 2007
PorukaUpisano: Pon Sij 13, 2020 11:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U bocice stavi par kuglica iz lezaja da ih mozes dobro promuckati
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
anki

Član od: 08 Ožu 2009
Mjesto: Beograd
PorukaUpisano: Uto Sij 14, 2020 2:07 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zdravo kolega po cetkici. Ja cetkicu koristim vec 40 godina i “patoloski” je volim i ne zelim airbrush 😁
Izmedju ostalih radio sam i sa akrilima koje spominjes. Moja iskustva su pozitivna i ponovicu kao najvaznije da ne koristis Model Air nego iskljucivo Color seriju i to mesanje sa kuglicom. Obicnim muckanjem ta gusta boja ne moze da se izmesa iako uputstvo kaze da moze. Na ovo imam da dodam jos par stvari. Ti akrili koje koristis slabije hvataju podlogu i jos ako ih razredjujes vodom slabo i pokrivaju. Stoga bih preporucio i Valejo prajmer a umesto vode originalni razredjivac jer boja lepse pokriva povrsinu. I onda u 2-4 tanka sloja polako prekrijes sa dovoljnim susenjem izmedju
Dalje u samoj tehnici imas opisanu vlaznu tehniku koju je kolega opisao i gde neces pogresiti ako razredis do gustine mleka ali u paleti nikako u bocici.
Druga tehnika je slicno drybrush sa gotovo suvom cetkicom. Licno je ne koristim cesto ali preporucujem uclanjenje na Maketarski Kutak i da pogledas tutorijale koje je Profa radio za ovu tehniku. Postizu se zavidni rezultati cak i sa metalik bojama.
Na kraju moja preporuka je i koristenje auto lakova iz sprej boce jer oni lepo ublaze manje neravnine. Ovo naravno uz veliki oprez da ti sloj ne bude predebeo. I ovu pricu mozes naci na Maketarskom Kutku a i videti moje radove. Nadimak mi je isti kao i ovde.
Srecno, zivela cetkica 😁😁😁
Natrag na vrh
gnenad

PorukaUpisano: Uto Sij 14, 2020 9:24 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zdravo
Za razredjivanje aam uzeo destilovanu vodu a sto se tice fabrickog razredjivaca, kod nas nalazim samo za AB kad je u pitanju Vallejo.
Mislim da ce mi za pocetak voda zavrsavati posao dok ne udjem u stos, lako cu posle otkrivati sta mi je bolje.
Kuglica imam i vece i manje (odrzavam lezajeve na bajsu) tako da to nije problem, ubacicu ih u boje.
Prajmer - trenutno ne mogu da se setim, nisam kuci pa da proverim aliimislim da sam uzeo akrilic-poliuretanski.
Ok, prumenicu sve savete, hvala
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd... Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma