Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mala vojna vozila (1/72)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 61, 62, 63

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Pon Sij 06, 2020 7:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: M4A2 Division Leclerc
Proizvođač: Heller, Francuska
Mjerilo: 1/72
Broj makete: 79894

Na prvi pogled:
Neću puno drviti o ovoj maketi jer sam već prije složio njihovog Shermana 'D-Day' (vidi str. 21 i 22 ove dretve) i objavio kratki pregled obje makete (i ove 'Division Leclerc' i 'D-Day').

Htio bi samo istaknuti neke stvari koje su mi (možda opet) pale u oči:

Maketa je prekrasna - vrlo pametno napravljen lom dijelova tako da se mogu izraditi mnoge verijante bez ikakvog napora. Kad se uz to doda i dvije vrste gusjenica (istina i bog gumenih ali se dobro lijepe cianofixom) - slika je kompletna.
Dijelovi pašu fenomenalno, uputstva su odlična pa je pravi gušt slagati tu maketu.
Posebno su me oduševile oznake - em kako su bogate (za tri varijante Francuza), em kako su izvanredno štampane - na pr. francuska zastava dimenzija 3 x 2 mm štampana je u četiri boje - tri francuske: plava, bijela, crvena plus žuti obrub - i centriranje je 100%. Jako se brzo skidaju sa papira, a nakon tretmana sa tekućinama film sasvim nestaje. Izvanredno!
Uz to u maketi ima i dodatne opreme (jerry cans, torbice, ruksaci, kacige) što je neobično za današnje makete.

Ipak, napomenuo bih i par manjih neodstataka:
U uputstvima (kao ni na maketi) nigdje nije točno naznačeno gdje treba zalijepiti dodatne oklopne ploče na lijevoj i desnoj strani tenka. Isto tako nije baš jasno kako i gdje zalijepiti dodatne kutije za alat na kupoli i stražnjem dijelu tenka.
Smeta me i loš spoj prednje ploče tenka na tijelo - ostaje kao vlas tanka pukotina s obje strane koju je gotovo nemoguće popuniti, pogotovo ne kitanjem.

Zaključak:
Ponovno sam odušeljen istom maketom, stvarno je Heller napravio izvrstan posao. Al pari ako ne i bolje od Dragona.

Preporuka:
Svakako kupiti.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Uto Sij 07, 2020 1:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool Cool
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Groff

Član od: 12 Lis 2010
Mjesto: Bakarac
PorukaUpisano: Uto Sij 07, 2020 5:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Preuredno ti je to....zgleda ko školska maketa....a malo blata i ruzine nebi škodilo Wink U zdravlje
vojo

PorukaUpisano: Uto Sij 07, 2020 6:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Groffe,

ma znaš ti Francuze - sigurno su se uredili i dotjerali za ulazak u Pariz nakon Normandije, zato su tako čisti .... fali im samo kravata ....

Vojo Very Happy

Groff Napisao/la:
Preuredno ti je to....zgleda ko školska maketa....a malo blata i ruzine nebi škodilo Wink U zdravlje
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Sub Sij 11, 2020 7:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kako nemamo dretvu posvećenu novostima za 'mala vojna vozila u 1/72' prisiljen sam ovdje objavljivati zanimljive najave ....

Pa evo, poljski IBG je za ovu godinu najavio tri (meni) vrlo zanimljive makete engleskih 'čudaka' - radi se o seriji Scammell kamiona i to:

- Scammell Pioneer SV/2S Heavy Breakdown Tractor
- Scammell Pioneer R 100 Artillery Tractor
- Scammell Pioneer Tank Transporter sa TRMU30 poluprikolicom

Prva dva su najavljena već za veljaču ove godine.

Zanimljivo da je Airfix najavio izdavanje istih maketa (prve dvije) i to kao NEW TOOL u 1/72. Podsjećam vas da je Scammellovog Tank Transportera Airfix radio u 1/76 i bila je to predivna maketa.

Vojo Very Happy

P.S. - Scammellov Heavy Breakdown je posebno zanimljiv jer su takva vozila imali partizani u NOVJ.
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Sub Sij 18, 2020 11:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: M4A1 Sherman Normandy
Proizvođač: Dragon, Kina
Broj makete: 7273

Na prvi pogled:
Maketa je spakirana u uobičajenoj kutiji s poklopcem, nekakve standardne veličine. Na kutiji je dosta lijepi crtež, možda previše grub i onako, umjetnički, ali u svakom slučaju lijep.
U kutiji su tri stabla srednje-sive plastike plus dva zasebna dijela (gornji i donji dio tijela tenka) te uobičajeni tamnosivi karton sa dva para gusjenica, oznakama i poprilično bogatom pločicom jetkanog metala.
Uputstva su isto tako tipična za Dragon, ali od one stare 'škole' tj. crtana (a ne fotografije makete), u boji, naravno. Oznake su dane za četiri vozila iz perioda invazije u Normandiji i kasnije u južnoj Francuskoj 1944.
Sve skupa uobičajene Dragonove kvalitete, spakirano u zasebne najlone i svakako lijepo prezentirano. Očekujem dobru staru Dragonovu kvalitetnu maketu.

Slaganje:
Kako sam upravo završio UM-ovog inžinjerijskog M32 i Hellerovog M4A2 Shermana podosta sam potkovan sa Shermanima (zahvaljujući već spomenutom linku www.172shermans.com/VVSScompare.htm ) pa odmah uočavam da je moja maketa jedna od onih starijih, sa pogrešnim rukama ovjesa na sklopovima kotača (bogies). To su kasnije ispravili, ali su kotači i dalje 'puni' (a ne sa zvjezdastim 'žbicama' kao na slici i kao što ih je većina imala). Ja sam unaprijed odlučio da se na to neću obazirati jer zamjena tj. ispravljanje tih ruku je prevelik posao, a kotače sa žbicama imam viška, ali ih isto tako nije lako zamjeniti jer su u ovoj, Dragonovoj, maketi ti kotači izliveni skupa sa stražnjim rukama, pa je to opet veći zahvat, po meni nepotreban.

Kako sam već spomenuo kod slaganja UM-ovog M32, tekstura lijevanog tijela tenka na ovoj maketi mi se čini daleko pre grubom - nekako bi to vjerojatno pasalo za 1/35, ali u ovako 'malom' mjerilu je pretjerana. To sam pokušao zamaskirati tj. ispraviti sa brušenjem, ali mi se čini da nisam bog zna što promjenio.

Isto tako se odmah uočava da je većina pionirskog alata izlijevana skupa sa tijelom tenka - neki alati su sasvim OK, dok su drugi (na pr. sjekira) malo pretjerani i nekako neprirodno 'ćoškasti'. S druge strane alat koji se u maketi dobiva kao zaseban je prekrasno napravljen pa mi nije jasno čemu ta diskriminacija? Zašto je na pr. lopata zaslužnija da bude dâna kao zasebna, a sjekira ili kramp ne?

Gusjenice su, po običaju, od DS 'gumene' plastike i lijepe se maketarskim ljepilom. One tipa T49 sam iskoristio za UM-ovu maketu pa su mi ostale ove tipa T48. Ne znam kako, ali ove mi se čine ekstremno debele, jedva sam ih ugurao u prostor između kotača i tijela tenka, malo su pre kratke (oko pola članka) tako da sam imao problema kod montaže. Pokušao sam zalijepiti cijelu gusjenicu (početak na kraj) pa onda 'navući' na kotače ali mi se, pošto su gusjenice pre kratke, lomio kotač ljenivac. Tako da sam onda razrezao gusjenice i ljepio ih na kotač po kotač, a razmak zamaskirao.
I najgore od svega, iako pogonski kotač ima točan broj zubaca (13) gusjenice ne pašu na taj zupčanik!

Lijepo mi je da su u maketi dani metali (jetkovina) kao alternativa plastičnim dijelovima. Pri tome mislim na zaštite svijetala, periskopa i sl. Nudi se od plastike (i to vrlo lijepo i tanko izlivenao - svaka im čast) i alternativno od jetkovine. Pa sad, neka svatko uzme ono što mu paše. Vrlo dobro!
Mene kod metala najviše smeta što još nisam savladao dvije vještine - kako se riješiti srhova na jako malim dijelovima kad ih skinem sa stabla i drugo - sâmo ljepljenje cianofixom. Zato pomalo izbjegavam metale iako mi je jasno da neki djelovi, posebno mrežice i rešetke, naprosto pitaju da budu od metala.

Želim istaknuti da je top (od 75 mm) kao lijepo i uvjerljivo napravljen. Isto tako mi se jako sviđaju svi poklopci (vozača, suvozača, zapovjednika) koji na sebi imaju detalje periskopa i iznutra i naprosto pitaju da budu zalijepljeni u otvorenom položaju i da se ubaci neka posada.

Napomena: u koraku br. 1, u umetku, nije jasno nacrtano kako ploče (A37 i A38) dođu zalijepljene tj. ispada da dođu jako visoko. Obavezno isprobajte prije nego ih zalijepite jer ustvari dolaze vrlo nisko, a to iz uputstava nije baš razvidno.

Bojanje:
Kod ove makete sam krenuo eksperimentirati da vidim što još može zamjeniti nijanse dobrog starog američkog OD-a koje sam do sada koristio (Humbrol 155 ili Model Master 1711, oba enamela, naravno). Ja sam ovdje to zamjenio Revellovom bojom 42. Nisam siguran da je to prava nijansa - to je boja na granici tamno zelene i tamno smeđe i neodoljivo me podsjeća na nijansu kojom su bili bojani njemački F-4F Phantomi II.
Rezultat je dosta taman, ali nijansa mi se čini dobra. Na slikama to baš i nije vidljivo, trebate vidjeti uživo pa onda komentirati.

Oznake:
Ove Dragonove oznake su rađene u Italiji (Cartograph?) i neprikonosnovene su kvalitete. Film je tanak, nakon tretmana sa tekućinama potpuno nestaje, oznake su perfektno štampane, možda je bijela malo pre masna ali čisto malo, može se zamaskirati.

Uputstva:
Uputstva su vrlo lijepo nacrtana i jasna (osim nekih izuzetaka spomenutih u slaganju). Sheme bojanja su dane u boji - iako nisam baš siguran da prva predložena shema koristi crveno-smeđu preko OD nijanse - možda je to crna kao kod 1. oklopne divizije? Isto tako mi je neobično da nijedna predložena varijanta bojanja nema zvijezdu na gornjoj strani vozila (kupola, motorni dio) jer je to bilo vrlo uobičajeno, posebno za vrijeme i odmah nakon iskrcavanja. Jasno mi je da su mnogi tenkisti prebojavali i zatamnjivali bočne zvijezde pošto su bile jako uočljive i laka meta za nišanjenje, ali s obzirom na izrazitu nadmoć u zraku sumnjam da su to isto činili sa zvijezdama na gornjim površinama.
Kao po običaju ni traga ni glasa nekim TT ili povjesnim podacima. Ocjena: minus 5.

Dodaci/izmjene:
Iako je u maketi dan Culin-ov 'rezač' za francuski 'boccage', taj je od jetkanog metala (a zašto to ne volim čitajte gore) a i kritičari te makete napominju da je pre tanak - što se i meni čini. Zato sam posegnuo za kutijom sa rezervnim dijelovima i našao jednog od M5 Stuarta od Plastic Soldiera i njega prilagodio za ugradnju.

Kudim:
- hodni dio (neke greške su kasnije ispravljene) sa fiksiranim kotačima (svi u istom položaju)
- previše grubu površinu lijevanog tijela tenka
- ponegdje nepotrebno usitnjavanje dijelova
- visoku cijenu makete
- dobre gusjenice ali se teško 'montiraju' jer su pre debele i pre kratke

Hvalim:
- prekrasan listić jetkanih dijelova od kojih je dobar dio dân kao altenativa plastičnim detaljima
- dosta skromne oznake iako se nude čak četiri varijante označavanja
- uvjerljivost gotove makete

Usporedba sa istim/sličnim maketama:
Kako sam već spomenuo, do sada sam napravio sa lijevanim tijelom Italerijevog M4 Shermana i UM-ovog M36 (inžinjerca). E, od ta tri ovaj (Dragonov) mi se čini da ima najgrublje izveden taj lijev. Što se pak detalja tiče, Dragonov je daleko ispred i Italerija i UM-a.

Zaključak:
Ova maketa me jako podsjeća na jednu Fujimijevu maketu (A-4B) koju sam davno radio - ono otvoriš kutiju, vidiš dijelove i ostaneš zapanjen i drekneš 'vuaaauuuuvvv', ali kad počneš slagati i kad sve skupa zalijepiš vidiš sa baš i nije nešto, svakako ne onako kako su pojedinačni dijelovi obećavali. Ja to zovem zbir prekrasnih dijelova koji daju samo prosječnu maketu. Eto, i ova je ovakva. Nažalost.

Preporuka:
Kupiti.

Vojo Very Happy

P.S. Nadam se da će kolega Groff biti zadovoljan sa zaprljavanjem ....
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Sub Sij 18, 2020 1:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: U.S. Light Tank M5A1 (Mid.)
Proizvođač: Mirage, Poljska
Broj makete: 726086

Na prvi pogled:
Kutija nešto dimenzija koja se, po novom, otvara s poklopcem. Kažem 'po novom' jer su se dosadašnje kutije od Mirage-a otvarale sa strane. Crtež na kutiji je jako lijep, šteta što je zasjenjen sa nekakvom simulacijom crvene strele u luku - po meni sasvim bespotrebnom.
Kutija je doslovno natrpana sa stablima sive plastike, tipične za Mirage: dva stabla veličine nešto manje od kutije, te još deset sve manjih stabala sa raznim dijelovima. Uz to su dane crne gumene gusjenice koje se, ako se dobro sjećam, sasvim dobro lijepe cianofixom. Pored toga je listić sa oznakama, ne posebno velik, i jedan minijaturni listić sa jetkanim metalom.
Uputstva su na dva velika lista (A3) i to u boji.
Datalji izgledaju vrlo lijepo, kako i očekujem od Mirage-a i sve skupa djeluje obećavajuće.

Slaganje:
Već kod prvog koraka sam zbunjen uputstvima - dijelovi (podnica, gornja ploča ispod kupole i prednja ploča) su označeni kao sa stabla 'RS' međutim na tom stablu nema tih dijelova već su ti dijelovi na stablu 'T'. Brojevi se naravno ne slažu (RS16 je valjda T2, RS2 je T1 a RS4 je T3), ali valjda to treba tako. Tijelo tenka (RS1) je u redu, ali se vidi da je na stablu RS nešto skidano (sve je bilo zapakirano u original najlonu) pa pretpostavljam da je tvornički mijenjano a uputstva su ostala stara.
Iako sam bio uvjeren da se radi o grešci samo kod prvog koraka, prevario sam se - ista konfuzija se nastavlja i u slijedećim koracima - mnogim dijelovima su zamijenjeni brojevi, ima podosta duplih dijelova pa sam bio na čudu koje upotrijebiti (na pr. dobio sam čak tri lopate, dva krampa, dvije identične prednje ploče, dva identična kućišta transmisije ....). Na koncu sam praktički sasvim zanemario brojeve dijelova i gledao naći dijelove po sličnosti, iskustvu i nekakvoj logici.

Groucers - to su ona ojačanja koja se stavljaju na gusjenice da bi lakše prolazili kroz teško prohodne terene (blato, snijeg) i koje Stuarti imaju namontirane na kupoli. Kod tih groucersa priča je posebna - nacrtano je na uputstvima gdje ih zalijepiti, ali na kupoli nije ništa označeno tako da ih lijepite odokativno. Da stvar bude još gora nacrtano je da se na kupolu zalijepi 30 tih ojačanja, a na stablu dobivate samo 20!

Maketa obiluje ekstra sitnim dijelovima - ratne ručke i uške, sve je to daâno kao zasebni dio. Ti dijelovi su ekstremno sitni pa je vrlo teško očistiti ih od srhova kad se skinu sa stabla - ja bi ih najčešće zalijepio, pa kad se osuše onda bi ih čistio sa nožićem ili brusnim papirom. Još jedan problem kod toga je što nisu dani nikakvi rezervni komadi tih dijelova. Meni se jako često desi da kod tih sitnih dijelova, posebno kod skidanja sa stabla, jednostavno odlete ne znam kamo. A kako su sitni uopće ne čujete gdje su pali .... Tako da pokoja rezervna uškica ili držač ne bi bili zgorega.

Gusjenice su sasvim u redu. Valjda zato što su crne dijeluju mi debelo, međutim kad se zalijepe djeluju sasvim dobro. Jako se dobro lijepe običnim cianofixom (UHU).

Bojanje:
Kao kod prethodne makete (Dragonovog Shermana M4) i ovdje sam nastavio eksperimentirati sa Revellovom nijansom OD (br. 42) u koju sam dodao 50% žute (Revell 16 - to bi trebala biti ona njemačka 'Dunkelgelb'). Rezultat je jedna svijetlija nijansa zelene OD, ali pre malo baca na žuto (manje nego sam očekivao).

Oznake:
Kao što rekoh listić oznaka nije veliki ali ima oznaka za tri tenka, svi iz doba Normandije 1944. Oznake su ekstremno tanke tako da je na papiru gotovo nemoguće vidjeti noseći film - to malo otežava rezanje. No najveći problem je što se prilikom skidanja i završnog namještanja na vozilu, oznake lome, pucaju. Tako da treba, po mogućnosti, odmah prilikom skidanja namjestiti ih u završni položaj. Ne vidi se da reagiraju na tekućine (Micro Sol) ali kad se osuši filma više nema .... ili ga možda nije bilo ni na početku?

Uputstva:
Uputstva su jako lijepo crtana - kompjuterski, vrlo točno, linijski sa sjenama, crno bijela ali vrlo jasna i kontrastna. Za lakše razumijevanje nekih dijelova čak su dane i male fotografije sa originalnih tenkova.
I sve bi to bilo idealno kad bi se brojke dijelova slagale sa onima na stablu. A k'o za vraga nije dân plan dijelova (crtež stabala) koji je već postao uobičajen kod svih sastavnica. Meni je to u principu nepotrebno, naročito ako su dijelovi numerirani na stablima, ali eto, ovdje gdje je to nužno potrebno - tog plana dijelova nema! Ocjena: 3.

Dodaci/izmjene:
Od izmjena samo sam mijenjao ručke koje sam izgubio prilikom skidanja sa stabla.

Kudim:
- ne baš idealno pasanje dijelova
- ponegdje (po meni) nepotrebno ustitnjavanje dijelova
- kao da nisu potpuno usklađena uputstva i maketa/dijelovi (crtač uputstva nije slagao maketu!)
- to što na uputstvima nije nacrtan plan stabala/dijelova
- loša kvaliteta oznaka (pucaju)
- nigdje nije navedeno da je maketa, ponajprije radi ekstremne usitnjenosti, namjenjena iskusnim maketarima

Hvalim:
- dobre detalje, dobre gusjenice
- sitni dijelovi su vrlo tanki i uvjerljivi
- bogat izbor shema bojanja-označavanja
- uvjerljivost gotove makete

Usporedba sa istim/sličnim maketama:
Do sad sam napravio dva Stuarta - onog Hasegawinog ali davno, i uvijek mi se činio da je on neproporcionalno velik (kao da nije u 1/72 već u nekih 1/65), ali kako maketu ne mogu naći, ne mogu je ni usporediti. Drugi je bio od Plastic Soldiera ali tu maketu smatram neozbiljnom pa je glupo uopće usporedivati nešto s njom.

Zaključak:
Kao i kod Dragona ova maketa mi se čini skup relativno dobrih dijelova koji daju podosta dobru maketu. Mislim da je djelomično nepotrebno usitnjena, kao da je rađena za nekakve eksperte.
U svakom slučaju za savjete se treba obratiti kolegi leo_zd koji je tih Stuarta složio cijelu gomilu (i radio one dogradnje sa PaK-ovima i FLAK-ovima), on sigurno zna više o tim maketama.

Preporuka:
Kupiti. Koliko znam ponuda Stuarta u 1/72 niti nije neka.

Evo ih, posložena četiri moja zadnja uratka, posloženi i spremni za invaziju na Normandiju ....

Zahvaljujem kolegi frki što mi je poklonio ovu maketu.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sub Sij 18, 2020 2:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lipooo

Preporučam ti i one ranije varijante sa izlomljenom kupolom i oklopom.
A što se tiće djelova onih sitnih potpisujem, prob'o traženje skačućih djelova 😊
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Uto Sij 21, 2020 6:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: PzKpFw III Ausf.D
Proizvođač: First To Fight, Poljska
Broj makete: 73

Općenito:
Radi se o uobičajenoj maketi FtF-a, u kutijici koja se dobiva uz časopis. Kutija je lijepo napunjena jer je taj tenk podosta velik (u odnosu na druga vozila, topove, kamione, izviđačka vozila itd.) sa dva stabla tamno sive plastike i malim listićem oznaka sa četiri bijela križa.
Slaganje je uobičajeno, vrlo lako jer ima malo dijelova. FtF koristi bočne klizne kalupe tako da je kompletan ovjes 'saliven' u donji dio (kâdu) vozila, drugi dio je gornja ploča te kupola od par komada i nešto opreme na tenku. Pionirski alat je uglavnom izliven sa vozilom, ima nešto zasebnoga (klješta, kriket za dizanje) ali zato ima zasebnu trubu!
Sve skupa se složi u sat dva, pri čemu najviše vremena ode na čišćenje srhova sa dijelova, posebno onih tankih. Plastika je, kako je već uobičajeno za FtF, kao nekakva masna, čak i malo prozirnkasta (na tanjim dijelovima), valjda im to paše radi detalja koji su fenomenalni, sitni i oštri, ali je problem kad skidanja 'viška' sa dijelova - brusni papir se ne može koristiti (jer se plastika ponaša kao da je teflon) pa sve treba čistiti sa oštrim nožićem. Pri tome dosta dijelova popuca ....

No, da se vratim na osnovno - ovu maketu sam kupio ne radi samog modela tenka. Priznajem da nisam ni znao da takav model tenka postoji (u stvarnosti), ja, kao veliki stručnjak, sve znam iz tog perioda, pa kad vidim 'pancera trojku' znam da ima šest kotača - a kad sam vidio ovu 'trojku' sa osam kotača prvo sam pomislio - koje su to budale dale crtež četvorke a napisali da je trojka .... Znači opet se potvrdilo pravilo da čovjek uči dok je živ.

Dakle zaintrigiralo me kad sam vidio (na netu) uputstva za ovaj tenk tj. kako su osmislili slaganje gusjenica u jednom komadu tj. par komada ali da bude jednostavno i efikasno.

E dakle, jednostavno jest, ali efikasno tj. da je efektno - e to nije. Mislim, kad se gusjenice slože na ovakav način, činjenica da dupli kotači stvarno ispadaju dupli (tj ne iz jednog komada po cijeloj dubini) ali gusjenice su i dalje koma. FtF tu ne koristi bočne kalupe (kao na pr. Trumpeter) što je šteta, jer sa običnim kalupima ne možete više od ovoga ni dobiti. Znam netko će od vas reći - ma nije toliko bitno, ne vidi se jako - međutim, meni jest bitno i jako se vidi tj. ja jako vidim. Tako da uopće nisam zadovoljan ovakvim pristupom tj. nisu se pomakli s mrtbe točke.

Evo ilustracije razlike gusjenica 'all in one' i onih drugih, 'običnih' (u ovom slučaju Dragonovih od gumene plastike):

Pa sad vi recite da se razlika ne vidi tj. da se može zanemariti ....

A da se FtF-ovci sa gusjenicama baš nisu nešto naročito potrudili ilustrira i slika usporedbe gusjenica sa njihovom 'trojkom' Ausf.E:

Ostalo je sve uobičajeno, bojanje, oznake itd. itd.

Kudim:
- loše gusjenice

Hvalim:
- zanimljiv odabir teme
- izvrsne detalje
- dobar ovjes (kad se gleda sa strane)
- dobru cijenu

I na koncu usporedba sa 'običnom' trojkom, gdje se lijepo vidi razlika u veličini tijela tenka:

Zaključak:
Nije ono što sam očekivao, ali ako želite napraviti jako dobru maketu ovog rariteta treba ju samo spariti sa nekim dobrim gusjenicama. Ako se ne varam Schatton Modellbau (ili MACO?) je radio zasebne gusjenice za Pz.III i IV (iste), a vjerojatno radi i OKB Gligorov.

Zahvaljujem kolegi Pierre-u na pomoći kod nabavke ove makete.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 61, 62, 63
Stranica 63/63

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma