Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

7. SS Prinz Eugen
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
st999

Član od: 19 Stu 2009
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Ned Ruj 29, 2013 9:25 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

st999 Napisao/la:
Grunf Napisao/la:
streljko Napisao/la:
Citat:
Pročitao sam vrlo zanimljiv tekst, ali nitko ne spominje da li su uz SS vojsku u operacijama oko Splita sudjelovali i pripadnici Dinarske divizije popa Đuića?

Pripadnici Dinarske divizije u to vrijeme još nisu sklopili sporazume s Njemcima, pa su se povlačili pred njima i sukobili s partizanima koji su im blokirali put(ostatak 3. Dalmatinske brigade se borio s četnicima, pa je na sektor Sinj-Split upućen samo 3.bataljon 3.Dalmatinske brigade, koji je sam dočekao Njemce kod Dicma), to je možda kod partizana stvorilo dojam da ovi djeluju zajednički.

To sam pitao, jer sam čuo od (sad već pokojnog) oca jednog mog prijatelja vrlo zanimljiva svjedočanstva. Nakon pokolja u selu Gata četnici popa Đuića su prošli kroz selo Mravince blizu Solina. Pokojni barba Ante je tada bio mali dječak i gledao je kroz procjep u škurama četnike koji su prolazili kroz selo. Vidio im je krv po rukama, a kad je jedan četnik htio provaliti u susjednu kuću, pojavio se njemački časnik odjeven u maskirnu odjeću i otjerao četnika udarajući ga nogom u stražnjicu i povikom -forverz!. Četnik ga je psovao, ali je odustao od namjere i krenuo dalje. Još se sijećao i strašnog događaja kad su Nijemci ispred seoske crkve objesili partizanske simpatizere i nisu dopuštali danima obiteljima da ih skinu i pokopaju. Po njegovim riječima, jako se i iznenadio kad je čuo da njemački vojnici govore hrvatski-vjerojatno su to bili folksdojčeri iz sastava SS Prinz Eugen.

Njemci, četnici, partizani??? nedavno je u Slobodnu dalmaciju izaša članak o događajima oko Splita.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Split-%C5%BEupanija/tabid/76/articleType/ArticleView/articleId/97211/Default.aspx

Jedno od mogučih objašnjenja

http://kdtrilj.hr/images//pokolj%20ispod%20kme%9Anice%20u%20o%9Eujku%201944.%20godine.pdf

Priča preživjelog, malo su mi podaci o broju ubijenih "švaba" pretjerani...

http://www.slobodnadalmacija.hr/Spektar/tabid/94/articleType/ArticleView/articleId/222841/Default.aspx
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Sub Kol 03, 2019 11:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

stara tema, ali da ne otvaram novu
dakle, jel se zna kave protuavionske topove su koritili u 7SS 44te u dalmaciji i na neretvi?
dalje, jel itko ima pojma di su danas dokumenti 7 SS divizije- spiskovi zrtava, popis oficira i to
hvala unaprijed
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Schlange88

Član od: 05 Lis 2015
PorukaUpisano: Pon Kol 19, 2019 12:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pronašao sam jednu fotografiju gdje se navodno nalaze pripadnici 7. WSS Divizije sa 20mm protuzračnim topom tipa Flakvierling 38 - sniljenu u Dubrovniku 1943.

Natrag na vrh
dog

Član od: 17 Stu 2006
Mjesto: rijeka
PorukaUpisano: Pon Kol 19, 2019 5:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Isto mjesto sa druge strane

Još dvije iz Dubrovnika.... SS Prinz Eugen

Sradun

Boninovo...

find a shell near me
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Schlange88

Član od: 05 Lis 2015
PorukaUpisano: Pon Kol 19, 2019 6:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Možda je Flak na slici bio u sastavu SS-Flak-Abteilung 7 - isti je u svome sastavu imao 3. baterije protu-zrakoplovnog topništva.
Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Pet Kol 23, 2019 3:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

fala decki...naime, imam podatak da je na brdu iznad groblja u metkovicu bilo odjeljenje s dvije lake i dvije teske protuzrakoplovne strojnice- nekaj njemacko ili su uzeli nekaj talijanima????
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6
Stranica 6/6

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma