Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Vrhunska mini-serija Chernobyl-preporuka
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Internet linkovi
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 2:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
prihvati da svi imaju svoje mišljenje i ukus, i da su različita. a da je ne smijem lupiti kontru jer svi drugi tvrde nešto drugo - to ne bu išlo

fora je serija, zanimljivo, ali nije mi "vrhunsko ostvarenje filmske umjetnosti". jednostavno gledamo drugačijim očima i različito pericipiramo stvari pa bi bilo lijepo da to i poštuješ

U čem je problem Skuki ,di sam ja napisao da ne poštujem suprotno mišljenje ??? Ja se sa njim mogu i ne moram slagati ,ali to i dalje ne znaći da ga ne poštujem ,najbolje rasprave sam vodio sa ljudima na rubu svađe ,pa smo na kraju ipak završili na pivi i zaključili da se "slažemo da se ne slažemo".Očigledno ne razumiješ na što je poentirao moj post ,želio sam cijenjenom kolegi samo reći da se previše ne uzbuđuje zbog suprotnih mišljenja, recimo Sliderovo je evo bilo konstruktivno... A to je li vrhunsko ostvarenje ili nije će odlučiti stručnjaci ,a tu opet odlučuje više faktora od čistog sljepog pračenja stvarnih činjenica...
Thundercat

Član od: 13 Tra 2007
Mjesto: Hirvatistan
PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 3:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Osnovna stvar koju teba shvatiti prije nego se pogleda serija Černobil je ta da je "utemeljenost na činjenicama" isključivi marketinški tik za podizanje gledanosti.

Stvar je u mišljenju koje prosječni gledatelj stječe gledajući tu seriju. Nažalost, smatram da 85% (a i više) ljudi koju su je gledali i koji je komentiraju, istu smatraju kao činjenično ispravnom i znansveno utemeljenom, što nažalost nije istina.

Potpuno je krivo uzeti fiktivno djelo bazirano na istinitim događajima kao činjenicu i temljem toga formirati mišljenje o nečemu o čemu se nema edukacijskih i znanstvenih temelja. To u konačnici samo potiče obmanjivanje i krivu percepciju u javnosti.

Texmex, u pravu si da imam "svoje mišljenje" i da "seriju gledam drukčijim pogledom", ali imam jako dobar razlog za to (a to nisu Youtube dokumentarci, Wikipedia ili Facebook grupe). Svatko ima pravo na svoje mišljenje, ali u granicama svoje stručnosti i educiranosti. Ustrajati na krivom mišljenju kada znastveno utemeljene (dokazane) činjenice govore protiv istog je nažalost odlika današnje populacije, jer, eto, (još jedna u nizu) teorija zavjere...

Plastiku akbar!

Ne isplati se..

Regional A-4, F-104 & IDF Group Builds
Još nekakvi Spitfajeri, Kingcobre, MiG-29 i tak...

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Texmex

Član od: 29 Ožu 2017
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 3:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gledaj,išao sam kulturno prema tvojim razmišljanjima..Što se tiče moje educiranosti..diplomir.sam profesor povijesti sa zagrebačkom diplomom...Bio sam predavač od osnovne do državne razine.Nadalje..od početka devedesetih do danas prikupio sam građu od 4-5.000 filmova i dokumentaraca i mogu na temelju njih reći kako znam razlučiti škart od kvalitete..Tvoj post je bio kako je serija zabavna na razini GoT ,povlačiš usporedbu povijesnog događaja nezabilježenog u povijesti civilizacije(ne računajući druge havarije i nataloženog sranja koja samo čekaju) sa serijom gdje se naganjaju tamo ne znam neki vitezovi u svojim fikcijskim civilizacijama i razočaran si jer je sigurno proturuska pa zato ima dobru ocjenu..I u nekim stvarima..da vjerujem u teorije zavjere...Ako mi nađeš snimku sa tisuće kamera u Pentagonu koje prikazuju Boeing 737 kako se zabija u zgradu šaljem ti lovu na račun za pizzu i pivo.Iskreno nije mi jasna ni statika WTC 7 koja se urušila sama od sebe u 2 sekunde..Nije mi jasno ni kako metak ispaljen s leđa sa trećeg kata knjižnice pogađa glavu bočno i baca u stranu..Da ,imao je JFK steznik pa zato..Tako da...ja vjerujem sve što Trump kaže,vjerujem Fox news,vjerujem da Putin nije imao ništa sa smrću politovskaye jer mu to zapad trpa i sve ostale belosvjetske zavjere..Poky je rekao ono što je mislio,isto što i ja..serija je spomen na sve mrtve i žive,sve koji su žrtvovali svoje zdravlje i život a birokrate u SSSR-u sigurno kao i oni na zapadu imaju svoj samoodrživ sustav.
Natrag na vrh
Thundercat

PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 3:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da skratim.

Serija je šund. Nema puno veze sa znanstvenim, a u dobrom djelu ni povijesnim činjenicama.

Za znanstvene činenice znam (a to mi govore moja struka, dodtne edukacije i višegodišnje iskustvo u radu s izvorima ionizirajučeg zračenja).

Za povijesne činjenice sam poprilično siguran iz mnogih izvješća trećih strana (od IAEA pa nadalje).

Ali da. Lijepo je zaraditi prodavajući "muda pod bubrege", a pritom igrati još i na emocije i "spomen na žrtve" (postojale one stvarno ili ne - od posljedica izravnog ozračenja je umrlo cca 50 ljudi)...

Plastiku akbar!

Ne isplati se..

Natrag na vrh
mskukan

Član od: 08 Svi 2007
PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 3:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:

U čem je problem Skuki ,di sam ja napisao da ne poštujem suprotno mišljenje ??? .

pa kad napišeš ne vrijedi im objašanjavat, uvijek ima onih koji drve po svom iako većina kaže da je super... onda ja tako shvatim

al nebitno, gledaći samu seriju (postrani tema, postrani poanta, postrani utisak koji ostavlja) meni nije nešto. vrijedi pogledati, ali idem dalje, ne ostavlja mi utisak neke neviđene kvalitete koja se ne zaboravlja, a za to imam dosta razloga. S druge strane, ono što mi se posebno sviđa je atmosfera i slika koju daju interijeri, baš odišu tim vremenom, vidim i sam istu kuhinju kakvu sam viđao 80-tih kada sam išao dedi. Imam osjećaj kao da si bačen u to vrijeme, i najviše zbog toga sam seriju i gledao. Onda mi se to pokvari nekim jeftinim dijalozima, npr. previše očitih dijaloga koji su namijenjeno raji i publici, da shvati o čemu se tu radi, pričajući infantilnim jezikom - dobro, toga i treba biti, ali ovdje mi to nije izvedeno suptilno. Zatim kreiranje klasičnih negativaca (dyatlov npr je napravljen kao neka primitivna i bahata budaletina, koji je na granici šizofrenije - al dobro, svaka serija mora imati klasičnog seronju), pa onda malo holivudskih tehnika potenciranja samih događaja i dramatiziranja, al baš ono školskih primjera koji su odlike prilično prizemnih serija. Pa kad se to sve iznivelira, ja dobijem (dakle za sebe govorim) ok seriju koju vrijedi pogledati, ali ništa više od toga. Neće mi pasti sigurno vilica zbog neke neviđene umjetničke kvalitete

Teška vremena prijatelju moj, đavo ih odnio
Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 4:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hehehehe
ono kaj je meni zanimljivo je da se slazem sa 9a, skukujen, ali i s pokyjem i texmexom u vecini stvari...osim u tvrdnji da je serija vrhunska
i opet se vracam na svoj prvi post- gledljiva, ok, ali netocna povijesno, nist posebno i na mjestima previse melodramaticna...da je moglo bolje, o, da, dakako...ali da je vrh, nije
meni je blizu vrhu recimo The Expanse
ali i od nje je bolja knjiga....i tak...
vrh ? Mozda Pacifih...hebeno realno
al opet, svatko ima svoj ukus
a kaj se tice radijacije- ipak je to 9a-u struka Smile Smile

a o seriji - govorim iz vlastitog iskustva- ja sam mjesec dana u Makedoniji nosio satorko krilo na sebi non stop cim bi izaso van.....( i ne samo ja....) Smile Smile

Slider: poruka promijenjena dana: Sub Lip 15, 2019 4:10 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
mskukan

PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 4:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Texmex Napisao/la:
Tvoj post je bio kako je serija zabavna na razini GoT ,povlačiš usporedbu povijesnog događaja nezabilježenog u povijesti civilizacije(ne računajući druge havarije i nataloženog sranja koja samo čekaju) sa serijom gdje se naganjaju tamo ne znam neki vitezovi u svojim fikcijskim civilizacijama

e vidiš, zato nisi dobar sugovornik Wink Very Happy . uspoređuješ dvije serije po tematici. previše si fasciniran događajem. prilično sam siguran da ta serija iz tog razloga ima i takvu ocjenu kakvu ima. fascinacija potencirana senzacijom, za što je iskorišten jedan uistinu prestrašan događaj. Do jučer oni koji nisu znali ni gdje se černobil nalazi, danas imaju puna usta černobila. I kada vide razmjere i posljedice tog događaja onako kako su im prikazani, ostaju blejati u televizor, a nakon toga hitaju tražiti gumb za ocjenu 9 il 10 na IMDB. al to je česta pojava, tako je bilo i s titanicom. u mom razredu tada su svi samo pričali o titanicu, a nisu prije znali reć ni stoljeće u kojem je potonuo. Da si im tada dao IMDB u ruke, titanic bi imao 10.0 ocjenu.

Natrag na vrh
mskukan

PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 4:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider Napisao/la:
hehehehe
skukujen

ko je taj? Laughing Laughing

Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 4:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

mskukan Napisao/la:
Slider Napisao/la:
hehehehe
skukujen

ko je taj? Laughing Laughing

shok und vjeverica........Shocked

sorry - em star, em nepismen, em prsti ko hrenovke Sad
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Texmex

PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 4:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Onda bi sve CSI serije trebalo nazvati škartom jer se ubojstva prosječno rješavaju u 45 min...Vrhunska ili ne o toj seriji će se pričati,mlatiti lova,Rusi će snimiti povijesno točnu..Ne znam je li gore nazvati vrhunskom ili zabavnom ili šundom..Streljivo sa osiromašenim uranom ostavlja kaos godinama nakon okončanja rata,rađaju se djeca bez očiju,ekstremiteta..a razina koja je izašla iz nuklearke to zna samo bog Isus koliko je ljudi direktno ili indirektno poumiralo..Za mene je Skuki šund..Ljubav na selu,Mijenjam ženu i ostale stvari a kad pogledam nešto u pet epizoda bilo 100 % baš tako ili ne,skidam kapu što autorima što ljudima koji su u ovom ili onom obliku to direktno prolazili.Lako je ovdje na netu pametovati je li bilo ovako ili onako,meni je serija odlična tebi loša i razočaravajuća,jer sigurno si prekopao sve original dokumente pa znaš sve činjenice.Jesam li dobar sugovornik ili ne,to treba pitati generacije koje sam ispratio zadnjih dvadesetak godina.Ja znam kako si vrhunski maketar,imaš znanje i sve to..svaka čast ali nisu svi koji su ocjenjivali seriju poput onih koji su ocjenjivali Titanic jer su se ložile na DiCapria.Imao sam priliku pogledati jedan dokumentarac o djeci koje su u Letoniji ušle u napušteno rusko vojno skladište..Našli su neki neobični metal,odnijeli kući..i na kraju su bili zakopani u olovnome kovčegu.Snimka matere koja gleda dijete od desetak godine koje je umiralo od radijacije...nema te ocjene za dokumentarac tj.snimku.
Natrag na vrh
Thundercat

PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 5:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

CSI-ovi su isto svojevrsni šund i u velikoj mjeri isto tako pokazuju "kako si mali Ivica zamišlja forenziku" (ne znam niti za jednu PCR metodu/opremu koja bi rezultate dala u dva-tri sata, kako je to tamo prikazano).

Ovo što ti navodiš kao šund je atak na zdrav razum... Cool

DU streljivo je jedna sasvim druga priča i tu je za sada još uvijek vrlo diskutabilan i neodređen način na koji dolazi do teratogenosti (vrlo vjerojatno je u pitanju toksičnost samog urana, način primjene i trajanje izloženosti, tj. ukupna primljena doza). Radioaktivnost je u tom kontekstu poprilično nebitna.

Da, postoji jako puno dostupnog materijala o Černobilskoj katastrofi, kao i podaci o dugotrajnim učincima (što na ljude, što na okoliš), koji su uz malo napora lako dostupni gotovo svakome.

Da, postoji i dosta toga što se možda još ne zna ili nije dalo u javnost, jer ipak je prošlo "samo" 33 godine, što još ne omogućuje puni uvid u sve posljedice.

I za kraj, vraćam se na početak:

"Serija je napravila jednu jako veliku negativnu stvar baš zbog nepraćenja činjenica i prevelike umjetničke slobode (čitaj senzacionalističkog pristupa), a to je da je nuklearna energija postala još veći zločesti vuk koji će nas sve odpuhati i pojesti. "

BTW, počeli su se javljati ljudi koji su to stvarno preživjeli (neki od inženjera iz elektrane), a koji gadno pobijaju dosta toga navedenog u seriji.

Plastiku akbar!

Ne isplati se..

Natrag na vrh
Poky

Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 5:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
al nebitno, gledaći samu seriju (postrani tema, postrani poanta, postrani utisak koji ostavlja) meni nije nešto. vrijedi pogledati, ali idem dalje, ne ostavlja mi utisak neke neviđene kvalitete koja se ne zaboravlja, a za to imam dosta razloga. S druge strane, ono što mi se posebno sviđa je atmosfera i slika koju daju interijeri, baš odišu tim vremenom, vidim i sam istu kuhinju kakvu sam viđao 80-tih kada sam išao dedi. Imam osjećaj kao da si bačen u to vrijeme, i najviše zbog toga sam seriju i gledao. Onda mi se to pokvari nekim jeftinim dijalozima, npr. previše očitih dijaloga koji su namijenjeno raji i publici, da shvati o čemu se tu radi, pričajući infantilnim jezikom - dobro, toga i treba biti, ali ovdje mi to nije izvedeno suptilno. Zatim kreiranje klasičnih negativaca (dyatlov npr je napravljen kao neka primitivna i bahata budaletina, koji je na granici šizofrenije - al dobro, svaka serija mora imati klasičnog seronju), pa onda malo holivudskih tehnika potenciranja samih događaja i dramatiziranja, al baš ono školskih primjera koji su odlike prilično prizemnih serija. Pa kad se to sve iznivelira, ja dobijem (dakle za sebe govorim) ok seriju koju vrijedi pogledati, ali ništa više od toga. Neće mi pasti sigurno vilica zbog neke neviđene umjetničke kvalitete

Ja mislim da si Skuki ovdje rekao sve i upravo svima objasnio zašto je serija odlična... (ja sam možda malo pretjero sa onim "vrhunsko dostičnuče" ali serija je odlična) Bit će da vi svi imate diplome i iz nuklearne fizike i filmske produkcije/režije pa ste ful unutra sa znanjem. Da serija nema "jeftinih dijaloga" za raju i "klasičnih negativaca" produkcija ne bi uspjela sa onim šta je željela ,a to je gledanost i zarada pristup širokom gledateljstvu ,tada bi za seriju znala samo mala skupina zaljubljenika i istinskih filmofila...
Vi ljudi zaboravljate da današnju kinematografiju diktiraju sve mlađi i mlađi gledatelji generacije odrasle na akciji i video igrama njima je klasični film noir ili neka psihološka drama negledljiva, ako je Černobil loša serija šta onda reči recimo o Fast and Furiouse serijalu , ćemu to služi, koja je poanta tih filmova osim brza zabava za široke mase kojima se ne da/ nemaju vremena razmišljati...

Citat:
Da skratim.

Serija je šund. Nema puno veze sa znanstvenim, a u dobrom djelu ni povijesnim činjenicama.

Za znanstvene činenice znam (a to mi govore moja struka, dodtne edukacije i višegodišnje iskustvo u radu s izvorima ionizirajučeg zračenja).

Za povijesne činjenice sam poprilično siguran iz mnogih izvješća trećih strana (od IAEA pa nadalje).

Ali da. Lijepo je zaraditi prodavajući "muda pod bubrege", a pritom igrati još i na emocije i "spomen na žrtve" (postojale one stvarno ili ne - od posljedica izravnog ozračenja je umrlo cca 50 ljudi)...

Ovo mi je još bolje! Ne sumljam ja u tvoju diplomu i tvoje znanje ,da se razumijemo, ali večinu stvari koje su se tamo dogodile kao i njihove posljedice još promišljaju mnogi znanstvenici kao i budući utjecaj na okoliš koji se stalno istražuje ,ali fala Bogu mi imamo Thundercata koji zna da je to sve, u seriji, sranje! Very Happy
Thundercat

PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 5:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
...šta onda reči recimo o Fast and Furiouse serijalu , ćemu to služi, koja je poanta tih filmova osim brza zabava za široke mase kojima se ne da/ nemaju vremena razmišljati...

Ne bih znao, nisam gledao.

Poky Napisao/la:
Ne sumljam ja u tvoju diplomu i tvoje znanje ,da se razumijemo, ali večinu stvari koje su se tamo dogodile kao i njihove posljedice još promišljaju mnogi znanstvenici kao i budući utjecaj na okoliš koji se stalno istražuje ,ali fala Bogu mi imamo Thundercata koji zna da je to sve, u seriji, sranje! Very Happy

Dragi moj Poky, ja samo prenosim svoje mišljenje (koje ne odudara previše od mišljenja mnogih, upućenijih u cjelokupnu materiju) o činjeničnoj i znanstvenoj točnosti serije. Ipak, moramo paziti da se ne zarazimo radioaktivnošću, jer ćemo postati zombiji.

Čisto sumnjam da si je itko od ljudi koji su seriju pogledali (ako do sad nisu imali nekog nekog predznanja o samoj materiji) dali truda i istražili išta iza onog što je serija servirala kao činjenice i kritički to sagledali. Jer da jesu, sada ne bismo vodili ovu diskusiju.

Plastiku akbar!

Ne isplati se..

Natrag na vrh
Texmex

PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 5:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Thunder..točno javio se inžinjer koji je to preživio..Ne znam gdje živi..u Rusiji ili Ukrajini..svaka njemu čast ostao živ,rekao da su neke stvari izmišljene,dodane itd..sve 5.ima li neka serija,fiklm koji nema redateljsku slobodu..slider spominje pacific jer je snimana po origin.knjizi dva marinca..E sad je li zato što je snimana po knjizi sudionika upravo tako bilo ili su oni malo zašećerili radi dramaturgije to je druga stvar..Povijest SSSR je puna mračnih tajni,miliuna ubijenih,raseljenih..i to su činili njihovi vladari jer kao što rekoh život je jeftin...Natuknuo si mi kako sam youtube obrazovan,wikipedija itd..stalno na wikiu čitam i u mnogim dokument.gledam kako je u Vukovaru u 87 dana uništeno 600 tenkova..Sad ne znam je li to točna brojka ili nije obzirom kako je često citiraju..ne znam je u Vukovaru bilo 600 raketnih bacača ali to smo primili kao činjenicu.Ne znam koliko zrakoplova je tamo oboreno,puno po opisima e sad je li baš toliko ne znam.Naučen sam jednostavno gledati iz svih smjerova..ja sam rekao vrhunska..ok..nije..Ima da svatko tko napiše za neku maketu kako je vrhunska neka obrazloži zbog čega i po kojim kriterijima..I dalje vrijedi ona moja ponuda obzirom kako sam youtube zavjerenik..o pizzi i pivo..Neka snimka i pojašnjenje kako mrga od 40-50 metara napravi prvotnu rupu od 10 metara,leti uravnini tla,atomizira se i nigdje tijela..ali ajd..Ono za Vukovar,neka mi se ne inputira da umanjujem žrtvu i hrabrost samo sam iznio primjer..kao što se citira kako je od radijacije umrlo manje od pedeset ljudi.
Natrag na vrh
Miros

Mjesto: Osijek/Tenja
PorukaUpisano: Sub Lip 15, 2019 6:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo je očigledno stvar oko koje se nikad nećemo složiti, nešto slično sam nedavno doživio kad sam na prijateljev nagovor otišao gledati John Wick 3 ne znajući koji me užas čeka, a on i ostali u kinu oduševljeni, jedva sam čekao da završi. Poslije pogledam recenzije po internetu, ono 90% su pozitivne i hvale ga, a ja se nikako nisam mogao uživjeti u taj vid zabave.
I to mislim ne treba ni pokušavati, jednostavno ili ti je serija ok ili nije.
Meni je jedna od boljih koje sam gledao.
Najviše su mi se dojmili "Bio-roboti" pa ak su samo oni iz ove serije stvarno postojali, to je prestrašno.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Internet linkovi Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5  Naprijed
Stranica 2/5

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma