Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mala vojna vozila (1/72)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 53, 54, 55

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Sri Stu 28, 2018 10:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vojo,

ovako. šteta za Iskandera. Meni je bolji i sa zamućenim staklima nago sa ovom mrežom. Možda da probaš ispolirat ovaj centralni dio stakala, a ostalo zapraši. Ovo šta brisaći ne pokrivaju.

Demag odličan. I maketa i rad.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Stu 28, 2018 10:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vojo probaj skinuti taj ostatak drvofixa sa ovim skidačem laka za nkte bez acetona, nisam ziher ,al nislim da bi mogao skinuti to bez posljedica za staklo....
nik

Član od: 22 Lip 2017
PorukaUpisano: Čet Stu 29, 2018 5:00 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
Vojo probaj skinuti taj ostatak drvofixa sa ovim skidačem laka za nkte bez acetona, nisam ziher ,al nislim da bi mogao skinuti to bez posljedica za staklo....

Drvofix se otapa običnim alkoholom iz apoteke ali to neće pomoći jer su stakla usput i izgrebana.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
zilkan

Član od: 26 Stu 2007
Mjesto: oko Bjelovara
PorukaUpisano: Čet Stu 29, 2018 1:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Možda bi pomoglao sloj enamel sjanog laka na staklima, pa malo ispolirati dok se osuši. Imao sam sličan problem i uspio sam ga nekako sanirati na ovaj način. No ako gazda kaže da ide mreža gore, neka ide:)
Inače Vojo, jako lijepi radovi
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Čet Stu 29, 2018 2:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zahvaljujem svima na vrlo dobronamjernim savjetima, siguran sam da želite pomoći ali vjerujte, uloženi trud da bi se stvar popravila je (za mene) pre veliki.

Razmotrio sam sve mogućnosti (i one kojih sam se sam sjetio i one koje ste mi sugerirali) ali zaključak je da je puno jednostavnije napraviti novog Iskandera nego popravljati ovog. Tim više što je maketa toliko lijepa da bi se isplatilo raditi drugu samo radi slaganja ....

Možda zato napraviti jednog u onoj na pr. Kazahstanskoj (ili bješe Azerbejđanskoj?) shemi, da ne bude tako dosadno zelen .... Crying or Very sad

Uostalom, uza sve do sad složene makete čovjek si može priuštiti da mu neka i ne uspije, ne? Pa nisam ja bogom dan samo zato što sam ih toliko napravio ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Čet Stu 29, 2018 5:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: Stridsvagn M/38
Proizvođač: IBG, Poljska
Mjerilo: 1/72
Broj makete: 72033

Na prvi pogled:
Uobičajena (velika) IBG kutija sa 5 stabala veličine jedno četvrtine kutije, od uobičajene IBG-ove sive plastike. Samo dva stabla su identična (sa kotačima i gusjenicama koje su krute, članak po članak), a na ostalima su uobičajeni dijelovi, pomalo rijetko raštrkani.
Uz to se dobiva mali listić sa metalima (ali se koriste samo 3 od 6 pozicija) te veliki listić sa oznakama koje su očito univerzalne za sve verzije ovog tenka.
Sve skupa djeluje vrlo sitno (jer je tenk dosta mali) ali sa vrlo nježnim detaljima kakve već očekujem od novijih IBG-ovih maketa.

Slaganje:
Slaganje je uobičajena sa slaganjem kade vozila na koje dolaze kotači. Kako su i kotači ali naročito koljena torzionih osovina vrlo nježna treba biti jako pažljiv prilikom stavljanja kotača ali naročito i kod ljepljenja gusjenica.
Same gusjenice su prekrasno napravljene - pojedinačni članci (oko prednjeg zupčanika i zadnjeg ljenivca) su fantastično napravljeni, pašu jedni na druge (sa po 3 zuba) prekrasno, onako, niti tvrdo niti 'laško' - baš kako treba da ih čovjek namjesti i da tako stoje dok ih se zalijepi.

Jedino je kupola rađena kliznim kalupima, ostalo je uobičajeno ali vrlo jednostavno, sa malo detalja (na tenku ih nema više) ali ti detalji su prekrasni, nježni i oštri.
Lom dijelova je uobičajen, a međusobno pasanje dijelova odlično. treba samo biti jako pažljiv jer je, ponavljam, cijeli tenk dosta sitan, pa su samim time i dijelovi dosta mali i nježni.

Bojanje:
Bojanje tenka je tipično švedsko - sa mrljama zelene, smeđe i crne. Nakon guglanja po netu i pregleda fotografija muzejskih tenkova odlučio sam se za zelenu Humbrol 120, svijetlo smeđu Revell 17 i crnu odnosno antracit Revell 9. Nijanse mi se čine u redu iako mi je smeđa možda malo pre svijetla, ali o tome se da diskutirati.
Više od nijansi me smetalo što sam krenuo, naivno k'o sobarica, bojati svijetlo smeđu sa kistom - mislim, vozilo je minijaturno pa su samim time i mrlje minijaturne, zato sam se odlučio koristiti kist, ali smeđa je bila previše svijetla za to i jednostavnom se kistom nije dalo premazati kvalitetno. No kad sam već us*ro motku, išao sam do kraja računajući da ću sa nekakvim weatheringom stvar popraviti odnosno maskirati ....

Oznake:
Kao što rekoh listić oznaka je velik jer je predviđen za četiri verzije - u ovoj se koriste samo veliki bijeli i mali žuti dvocifreni brojevi te švedska zastava sa strane tenka.
Oznake su fenomenalno štampane - posebno veliki brojevi koji su samo bijele konture - te bijele linije su tanke kao vlas, jedva vidljive.
Oznake (od Tehnomoda) su odlične kvalitete i sa korištenjem tekućina se film uopće ne vidi.

Uputstva:
Uobičajena IBG-ovska na 4 lista A4 sa kompjuterskim renderima ali dosta jasna. Ima jedna manja greška (dijelovi B9 i B10 su zamjenjeni na uputstvima) ali ništa bitno. OCjena: 5.

Kudim:
- veličinu kutije (a samim time i cijenu)

Hvalim:
- crtež na kutiji
- odabir teme
- vrlo nježne detalje
- dobar lom i pasanje dijelova
- fenomenalne gusjenice
- uvjerljivost gotove makete

Zaključak:
Maketica je prekrasna i uživao sam u radu. Da nisam zeznuo ono bojanje bio bih još zadovoljniji, ali to ne umanjuje kvalitetu makete.

Preporuka:
Svakako kupiti.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
PorukaUpisano: Pet Stu 30, 2018 11:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlićan
vojo

PorukaUpisano: Pet Pro 14, 2018 2:53 pm    Naslov poruke: Pitanje i prijedlog .... Citiraj ovaj komentar

.... pošto ustvari ne znam gdje smejstiti ovo pod razno (toga nema na forumu) iskoristit ću ovu dretvu za to:

Pitanje:

Nedavno (pred par mjeseci) sam na poljskom Jadar Hobby-ju vidio da nude prazne gume u rezinu - prazne u smislu da nema felgi, samo gume. Ja to sad nikako ne mogu pronaći pa ako netko zna molim ga da mi šapne (proizvođača, link ....). Radi se naravno o kamionskim gumama u 1/72 - zgodno za diorame, terete na kamionima i sl.

Prijedlog:

Imam namjeru nabaviti nešto naljepnica (dekala) za vojna vozila u 1/72, uglavnom saveznička i posebno sovjetska. Kako na tim listićima bude najčešće više vozila (po 10-tak, a na nekima čak i do 30-tak) pozivam kolege da ako nekoga zanima neko vozilo iz tih setova neka mi se javi pa da skupa nabavljamo - mislim nije stvar toliko u trošku (ima od jeftinih pa bogme i do listova koji su skuplji od 10 €) koliko u tome da se meni onda onaj višak mota po kutijama, a nekome možda treba, možda ga zanima ....

Eto, toliko od mene pod 'razno'.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 53, 54, 55
Stranica 55/55

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma