Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Spitfire Mk.IX u ZNDH
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
zstima

Član od: 15 Velj 2012
PorukaUpisano: Sri Jul 18, 2018 10:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Onda je valjda ostao aerodrom
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
zstima

Član od: 15 Velj 2012
PorukaUpisano: Čet Jul 19, 2018 9:57 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A/B123 pilotska škola je bila u Zgrebu od 10.05.1941-06.05.43.a poslije je otišla u Thallerhof kod Graza a i dalje su joj ostali satelitski aeroromi Pleso i Lućko.
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Jul 28, 2018 6:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo kolega je našao zanimljivu priču o ovom Spitfireu iz Vina,pa evo citat i link na stranicu:
"U lipnju 1944.iznad Zaostroga je pogođen u okršaju sa njemačkim zrakoplovima Spitfire MK IX 802 32 Squdron RAF(pričuva sa Malte) F.ltg(narednik) Bishop GF.viđen posljednji kod Vina(Yu-crashes WW II).Prizemljio se u polju kod Umčana i odbio partizansku pomoć zaprijetivši strojnicom.Ćekao je pušeći lulu na krilu oružnike NDH kojima se predao.Njemci su avion opravili za par dana te je odletio za Mostar.
Poslao Tonći Alač"

https://www.facebook.com/lokalpatrioti.ploce/photos/a.1393578797556840.1073741828.1393554724225914/1524227964491922/?type=3&theater
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Ned Jul 29, 2018 8:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
Prizemljio se u polju kod Umčana i odbio partizansku pomoć zaprijetivši strojnicom.Ćekao je pušeći lulu na krilu oružnike NDH kojima se predao.

Smijanje

Znao je on da je kraj rata ionako blizu, pa misli: "Što da me spase partizani kad će me moji opet poslat da letim. Još ću izgubit glavu na samom kraju rata!" Pa se lijepo predao i čekao kraj rata u zarobljeništvu. Very Happy

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Ned Jul 29, 2018 9:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Znao je on da je kraj rata ionako blizu, pa misli: "Što da me spase partizani kad će me moji opet poslat da letim. Još ću izgubit glavu na samom kraju rata!" Pa se lijepo predao i čekao kraj rata u zarobljeništvu. Very Happy

A gle i meni zvući bez veze ,ali eto ako si pronjuškao onaj link ,dalje komentiraju da se Bishop vodi kao nestao u RAFovim dokumentima i da nema nikakvih podataka ,da je on bio iz rezerve i ne naočito nabrijan na letenje... A možda je bio neka njemačka špija , a možda su mu napunili glavu pričama o partizanima i četnicima ,pa nije bio ziher kome se predati pa se odlučio za topli krevet u Stalagu.... Very Happy
dog

Član od: 17 Stu 2006
Mjesto: rijeka
PorukaUpisano: Pon Jul 30, 2018 12:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
Citat:

A gle i meni zvući bez veze ,ali eto ako si pronjuškao onaj link ,dalje komentiraju da se Bishop vodi kao nestao u RAFovim dokumentima i da nema nikakvih podataka ,da je on bio iz rezerve i ne naočito nabrijan na letenje... A možda je bio neka njemačka špija , a možda su mu napunili glavu pričama o partizanima i četnicima ,pa nije bio ziher kome se predati pa se odlučio za topli krevet u Stalagu.... Very Happy

Ima i slučaj b24 koji je sletio kod Rovinjskog sela....po izjavama očevidaca , posada nije htjela otići sa partzanima nego su čekali njemce...i otišli u zarobljeništvo....pilot je umro u rovinjskoj bolnici od ozljeda...
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Pon Jul 30, 2018 3:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Izgleda da je Gerry Bishop donio ispravnu odluku predati se protivničkoj strani i "odmarati" u Stalagu jel izgleda ne samo da je preživio rat nego je i nakon rata posječivao Vrgorac i ljetovao u Podgori...
I da i tu se spominje da je pušio lulu/cigaru na krilu i čekao dobrog raspoloženja da se preda iako je navodno sletio samo par stotina metara od partizanskog teritorija...
Fotka Bishopa (uzeta s VHSa) nakon rata na odmoru u našim krajevima:

Link na stranicu sa tim podacima:
http://allspitfirepilots.org/aircraft/11627[/quote]
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma