Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

problemi s bojom i podaci o pantheru ausf d 521

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Valter

Član od: 26 Pro 2015
PorukaUpisano: Sri Lip 13, 2018 4:16 pm    Naslov poruke: problemi s bojom i podaci o pantheru ausf d 521 Citiraj ovaj komentar

Problemi s bojom. Jučer sam bojao m5a1 i bojao sam cjeli tenk s istom bojom ali kupola i jos neki djelovi sastrane su ispali sjajni, a trup je ispao kako treba (mat), rjec je o boji revell 66, a isto mi se znalo događat s bojom br 8.

Panther ausf.d 521 kursk. Planiram raditi ovaj tenk u bliskoj budučnosti i počeo sam prikupljati neke podatke o njemu ali nisam siguran o kamuflaži, dali je rječ o trobojnoj dunkelgelb + olive green + red-brown ili dunkelgelb + olive green. Našao sam zapis u knjizi Pantery i Tygrysy na Łuku Kurskim 1943 di piše da je ovaj tenk pogođen 3 puta, jednom na prednjoj ploči 76mm ap granatom i 2 puta u bok isto 76mm ap granatom no nemogu na slikama naći mjesto drugog pogotka na slikama https://imgur.com/a/CNEJa0H
Također sam našo i da su bili neki brojevi na trupu i nekom djelu mantleta Number in white painted lattering of offside front of hull 210055
The breach block examined had a stamping "1943" on left of breach block and "R.164". This was also stamped on top of band by the mantlet

linkovi za gore navedenu knjigu i kanadsku inspekciju vozila: https://www.scribd.com/document/163798383/Wydawnictwo-Militaria-No-205-Pantery-i-Tygrysy-na-%C5%81uku-Kurskim-1943#T6hRbfz
https://imgur.com/a/UXL7m#T6hRbfz
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Alkett

Član od: 19 Velj 2017
Mjesto: Crikvenica
PorukaUpisano: Sub Lip 16, 2018 1:10 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Valtere,

Kamuflaža sigurno trobojna. Cca. 50 % zeleno, 25% žuto, 25% smeđecrveno, prema fotografijama koje sam pogledao. Imam tu knjižicu o Panterima i Tigrovima kod Kurska, koju spominješ i profili u njoj su loše crtani. Ja ih ne bi koristio kao referencu. Na fotkama se jasno vidi shema bojanja. Neka te ne zbune fotografije koje su napravljene u u Moskvi u parku Gorky kamo je 521 poslan za izložbu zarobljene njemačke tehnike nakon bitke kod Kurska, u zimi 1943/44 kada su kiša i snijeg isprali dobar dio boje.

Brojevi su serijski broj šasije tenka. Prema njemu je tenk proizveden u tvornici MAN početkom svibnja 1943.

Što se tiče 2 pogotka u bok... Možda je samo jedan koji je nekome izgledao kao dva. Piše u tablici da je pogodak bio pod kutem od 30°, dakle top je bio niže od pogotka.
Zrno je prvo pogodilo cjevasti spremnik za opremu za čišćenje topa, probilo ga, pa u bok odmah ispod gornje oklopne ploče i izašlo na drugu stranu kupole. Moguće je da je pogodak u spremnik i bok tenka brojano kao dva pogotka, jer nisu fizički spojeni iako su djelo iste granate.. Naime na fotografijama gdje nema spremnika vidi se samo jedna rupa na boku.
Natrag na vrh
Valter

Član od: 26 Pro 2015
PorukaUpisano: Sub Lip 16, 2018 6:58 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Proučio sam još jednom fotografije i tablicu. Izgleda ja sam ju ja krivo protumačio jer ako pogledamo tenk 434 ili 634 vidim da kad je tenk pogođen više puta u istu stranu kupole da piše 1,2,3 a ne 3 ( nadam se da razumješ što želim reći).
Također mi se čini da je vidljiva rupa (između brojeva 5 i 2) kroz koju je izašla granata koja je pogodila bok tenka
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma