Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Revell 1/72 Sd.Kfz. 7/1

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
marin_001

Član od: 26 Velj 2018
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sri Ožu 07, 2018 4:44 pm    Naslov poruke: Revell 1/72 Sd.Kfz. 7/1 Citiraj ovaj komentar

Maketa je kupljena nakon što sam pročitao Vojinu recenziju i maketa je odlična, ima dosta djelova koji se slažu lako. Najviše živaca sam prosuo kod slaganja topa koji je odličan ali tad nisam bio toliko spretan tako da nisam baš najzadovoljniji kako je ispao. Maketa je skoro gotova, imam još napraviti par detalja - wash gusjenica i kotača i izdrada tereta za prikolicu.
Sad molim pomoć iskusnijih kolega - prilikom selidbe ova maketa je najviše platila, nedostaje desna strana "oklopa" na topu ( srećom sam ga pronašao nadnadno ) no usput sam pogubio stolice ( lijeva i desna ) koje se nalaze pored spremnika za municiju. Zamislio sam preko cijeloga topa prebaciti maskirnu mrežu, probao sam i pari mi ok ali me zanima ima li netko bolji prijedlog. Naravno, pošto je maketa još uvijek u izradi, rado primam savjete kako je poboljšati Very Happy

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Sri Ožu 07, 2018 7:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Marine,

bravo za maketu, super ti je ispala .... možda ne bi bio tako zadovoljan da su slike bolje, ali što je tu je ....

Jedina zamjerka koju imam su koljena od kotača od ispod, koja su ostala žuta - ta koljena trebaju biti boje osušenog blata i prašine, kao i ostatak donjeg dijela vozila ....

Što se tiče maskirne mreže, ja sam do sad najviše bio zadovoljan sa mrežom od medicinske gaze smočenu i polijepljenu sa vodom u kojoj je razrijeđen drvofix - vidi moju nedavnu maketu kamiona Ford V3000. Jeste da je to dosta pipavo i treba more strpljenja, ali mislim da se isplati ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
marin_001

PorukaUpisano: Sri Ožu 07, 2018 8:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nažalost tek kada sam uploadao slike sam vidio da su pretamne. Pokušao sam ponovno sa boljim svjetlom i slike su meni osobno bolje (nikad kraja mukama Glavom u stol ) pa sam ubacio par novih. Što se tiče podvozja, taj dio je još nedovršen tako da on ide u prljanje svakako - kod prikolice je ista stvar, još uvijek je netaknuta od ispod. Vojo, ideju za mrežu sam i dobio kad sam vidio tvoju maketu, čak sam i probao i izgleda mi solidno, na prikolici sam napravio mali smotuljak od gaze (ako se uopće vidi od mraka). Svakako ću probavati dok ne uspijem Very Happy

Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Sri Ožu 07, 2018 8:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Marine,

da, slike su bolje ali daleko od kvalitete koju očekujem na forumu. Slikano mobitelom, zar ne? Nemaš nikakav digitalni aparat? Jer i najgori aparat je bolji od mobitela ....

Da, vidio sam da si na prikolici stavio smotuljak maskirne mreže, ali mislim da ne radiš dobro, odnosno mislim ne radiš tako da ispadne dobro.

Ja odrežem komad gaze otprilike koliki bi trebao biti smotuljak - s time da računam da se prilikom močenja gaza malko 'ispuše'. Onda gazu umočim u vodu u kojoj je drvofix, ocjedim i stavim je na mjesto i onda oblikujem. Kako se suši (a dosta se brzo suši) ponovno oblikujem i 'ravnam/krivim' kako hoću (posebno dijelove koji vise jer ti najviše daju na vjerodostojnosti mreže) i tako nekoliko puta dok nije gotovo sasvim suha. Kad se osuši dođe kao kost i nakon 24 sata možeš bojati.
Ne znam dali i ti tako radiš - po ovome na slicimi se ne čini, ali sam možda nešto krivo shvatio ....

Vojo Very Happy

marin_001 Napisao/la:
.... Vojo, ideju za mrežu sam i dobio kad sam vidio tvoju maketu, čak sam i probao i izgleda mi solidno, na prikolici sam napravio mali smotuljak od gaze (ako se uopće vidi od mraka). Svakako ću probavati dok ne uspijem Very Happy
....
Natrag na vrh
marin_001

PorukaUpisano: Sri Ožu 07, 2018 10:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Našao sam jedan stari digitalni aparat i slike jesu bolje nego one slikane mobitelom. Trenutno probajem razne postavke i razna osvjetljenja, nadam se da ću brzo to postaviti kako treba. Nije ni meni bog zna kakvo veselje stavljati ovakve slike Embarassed

Što se tiče gaze svakako je nisam tako radio što je i vidljivo Very Happy
Ja sam je jednostavno umočio u kavu ( daleko mi je bila najbolja nijansa ) i pustio da se osuši. Sa mrežama/gazama se prvi put susrećem tako da sam radio po nekakvom slobodnom nahođenju ali svakako ću probati na način koji si opisao, vjerujem da je nemjerljivo bolji od moga Very Happy Jedini mogući problem je taj što nemam airbrush, makete bojam kistom i vjerujem da tako krutu gazu neću moći bojati ali nešto ću već smisliti
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Čet Ožu 08, 2018 3:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

marin_001 Napisao/la:
.... ali svakako ću probati na način koji si opisao, vjerujem da je nemjerljivo bolji od moga Very Happy Jedini mogući problem je taj što nemam airbrush, makete bojam kistom i vjerujem da tako krutu gazu neću moći bojati ali nešto ću već smisliti

Ma nema toga 'nemjerljivo boljeg' - ja radim kako sam ti opisao, a ako neko ima drugu ideju, ja ću ju sigurno probati, pa ako je bolja - super .... maketarstvo ti je u mnogočemu sistem pokušaja i pogreške, to moraš shvatiti.

A što se airbrusha tiče, taj ti za gazu/mrežu nije potreban - ja to bojam na ruku zato da gaza upije boju što bolje pa se još više skruti. A airburshom ne možeš bojati one resice raznih boja koje obično imaš na mrežama ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
marin_001

PorukaUpisano: Čet Ožu 08, 2018 7:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sistem pokušaja i pogrešaka sam već shvatio i sreća je da sam poprilično uporan. Ja ću probati na tvoj način, dotičnu gazu sam samo obojao ( i to kavom jer mi je kava dala najbolju nijansu Very Happy ) i ugrubo smotao čisto da vidim kako to izgleda. Od čega si napravio te resice, pokušavam to dokučiti već neko vrijeme Very Happy
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Čet Ožu 08, 2018 8:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

marin_001 Napisao/la:
....Od čega si napravio te resice, pokušavam to dokučiti već neko vrijeme Very Happy

Imao sam ideju da ih napravim od aluminijskih trakica (od čokolade), ali kad sam napravio mrežu sam shvatio da nisu potrebne jer nîti od gaze nisu sve jednako debele pa one deblje 'glume' resice .... ali bi možda trebalo probati sa resicama.
Ja sam jednostavno bojao po nitima gaze razne boje (zelenu, smeđu) koje su glumile resice ....

Ma lako danas sa internetom - proguglaš i vidiš kako je to izgledalo (što originalne slike crno bijele što neki ostaci u boji koji se motaju po raznim militarijama ....)

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
marin_001

PorukaUpisano: Sub Kol 18, 2018 2:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nakon dugo vremena sam uhvatio nešto vremena a u međuvremenu sam i nabavio airbrush i kompresor pa sam ga odlučio isprobati. Kako je AB kineski nisam nešto pretjerano oduševljen ali je svakako bolje nego bojanje sa kistom.
Prva na red je došla ova maketa, kamuflaža nije točna ali meni je ispala sasvim dobro. Pokušao sam napraviti kamuflaži po sastavnici ali bez uspjeha jer se još uvijek mučim kako namjestiti AB za crtanje finih linija, još sam imao problem sa zapinjanjem boje/igle/svačeg nečeg tako da sam generalno zadovoljan. Još je potrebno malo prljanja da maketa bude gotova, nadam se uskoro

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma