Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Projekt 206 Shershen
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi i plovila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Ned Lis 16, 2011 3:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ma gle trenutno nemam PU smole a epoxy mi je dostupan
osim toga računao sam da mi je lakše odzračivanje zbod dužeg vremena stvrdnjavanja
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Leo - zd

PorukaUpisano: Čet Lis 20, 2011 11:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo opet malog napredka
Odvojio sam odljevke od grana (sprua) nabacio prvu ruku kita na gornju površinu koja je puna mjehurića , nabavio sam onaj IMPA filer pa ću za fino kitanje isprobati, za sada ide italeri kit.
Na žutom odljevku nadgrađa vidi se pokušaj rezanja i ubacivanja ojačanja, nije uspio pa će ići sa rastegnutim spruom.

evo da budete milostiviji u kritikama samo podsjetnik na veličinu (ovo je kormilarnica Embarassed )
Natrag na vrh
Minolovac 161

Član od: 16 Stu 2009
Mjesto: Bestovje /Sv, Nedelja/
PorukaUpisano: Pet Lis 21, 2011 6:39 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pratim, pratim, ali tehnika mi je potpuno nepoznata pa samo zijevam. I samo mala sugestija, ono na nadgrađu nisu pojačanja nego si na tom mjestu spajane sekcije nadgrađa koje su spajane vijcima. naime motori su imali resurse od samo 600 sati, kad su se vadili i mijenjali, pa je radi lakše zamjene motora bilo skidano nadgrađe. To je već bilo tako uigrano da je brod došau u MTRZ Velimir Škorpik u Šibenik, gdje su već čekali generalno remontitani motori, izvađeni stari, ubačeni novi sa tehničkim knjižicama i brod je za 3 dana izlazio iz remonta.
Pozz
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
darko

Član od: 10 Ruj 2006
Mjesto: Daruvar
PorukaUpisano: Pet Lis 21, 2011 9:00 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Leo, budući da sam probao raditi sa ovom vrstom rezina (ta transparentnost skriva greške za oko), preporućam ti da nakon što riješiš filerom ove veće rupice prešpricaš cijelu površinu nekim surfacerom, pa tek onda nastaviš sa šmirglanjem i dotjerivanjem, u suprotnom bi ti se moglo desit neugodno iznenađenje (rupice i neravnine koje sad ne vidiš)...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Leo - zd

PorukaUpisano: Pet Lis 21, 2011 1:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Thk Darko, je to sam pretpostavljao a vidi sam poslije prvog odljeva, čista smola, zato sam dodao malo boje da zamutim i uklonim sjaj što sam i dobio.
Već na jednoličnom odljevku vidim greške i nedorađenosti prvog mastera koji je šaren pa izbjegnu sitne ali i krupnije greškice.
To sam znao ( a mislim da ste me upozorili i ti i Slider na potrebu jednobojnosti za otkrivanje greški) ali računao sam na doradu jer i tako je ovo međufaza.
Imao bih pitanjce za Darka, misliš li da bi stavljanje, odmah nakon lijevanja smole u kalup, pod pritisak smanjilo mjehuriće, i da li staviti odmah ili pričekati?, epoxy ima cca 30-40 minuta pot life? mislio sam u ekspres lonac i pumpa za biciklu, spojiti na regulacijski ventil?

Minolovac hvala za objašnjenje, uvijek se nešto otkrije, znaći da nije nerealno ako to ima neku svoju debljinu, znaći sprue pa onda malo pobrusiti čelo da ukloni zaokruženost.

Mući me kako razrezati tj, odvojiti gornji (nadvodni) od donjeg podvodnog dijela, naravno da moram to napraviti na dva trupa ali ostaje problem točnog (barem približnog) rezanja. Problem ovog materijala je da se teško pili, zapunja zupce..
Natrag na vrh
darko

Član od: 10 Ruj 2006
Mjesto: Daruvar
PorukaUpisano: Pet Lis 21, 2011 2:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hmm, 30-40 minuta pot life ???
Ovo bi možda moglo i sa vakumom - što je zapravo bolje ako se zbog brzine stvrdnajavanja ne desi "hladno vrenje".
Pritisak pomaže definitivno, ali mora bit barem 3 bara konstantan pritisak od trenutka kad uliješ pa do trenutka kad je potpuno suh.
Ja bi probao sa vakumom, mislim da je taj pot-life sasvim dovoljan za dobro vakumiranje.
Ima jedino na umu da će vakumiranje prvo malo podić nivo rezina prema gore, a onda kad izvuće zrak past natrag - tako da moraš imat "rezervu" u visini ograde da ti rezin ne iscuri van...

Pozdrav !
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Pet Lis 21, 2011 4:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da poznato mi je i namjerno sam napravio jako duge/duboke sprue/grane a i sam kalup ima dodatni rub, problem je kako stvoriti vakum priručnim sredstvima.
(30 min)Ma upravo zato i koristim epoxy, naravno uz razlog što ga imam u lokalnim bojama i lakovima a PU resin mi je komplicirano za nabavit.

Zapravo problem nije strašan jer namjeravam izvesti navedenu podjelu trupa upravo da preselim podrućja mjehurića na najmanje bolna mjesta tj na površinu koja se zatvara/spaja, a nadgrađe bih spojio na gornji dio nadvođa.

Glede resina/smole ako ispadne uspješan kalup u finalnoj izvedbi onda ću razmišljati o nekakvom ozbiljnijem lijevanju, za sada mi lijevanje koristi samo kao međufaza ako zeznem štogod da ne moram od početka a i zato jer sam imao nekakvu ideju da ih napravim par (diorama)
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Sub Stu 05, 2011 6:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo malo nastavka:
razdvajanje nadvodnog i podvodnog dijela trupa (zbog lakšeg lijevanja)

Materijal se ne reže lako tako da sam promijenio taktiku; jednom trupu odbrusio donji dio (dug posao..) pa sam za donji dio odlio samo manji dio trupa, cca 2 mm viška, zanimljivo kako je dio ispao sa doslovce dva mjehurića pošto je imao slobodnu gornju površinu. Nakon dužeg brušenja dobio sam i donji dio.., slijede fina uštimavanja.
Inaće kod finog brušenja dvije površine tako se podudaraju da je dovoljno par kapi vode za spajanje !

Natrag na vrh
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Stu 05, 2011 8:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo Very Happy
Leo - zd

PorukaUpisano: Pon Ožu 16, 2015 11:24 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Embarassed Embarassed Embarassed

jedan član foruma me nedavno kontaktirao u vezi ovog broda , trebao sam mu dati odgovor ali ...
Nisam zaboravio nego sam greškom pobrisao poruke...
Molim ga da se ponovo javi.
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Pon Sij 08, 2018 10:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nakon duže vremena mali napredak , za 1/350 u suradnji sa Sea wolfom išao sam na print 3d
Ovo su probni printevi topova i torpednih cijevi, sve je maleno i fotke su veliko povečanje pa djeluje dosta grubo.
Elementi su provizorno uhvačeni sa malo drvofiksa da bi mogao fotkati.

Natrag na vrh
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Sij 09, 2018 9:48 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uf, s obzirom da znam kakva je to minijatura u stvari, ovo izgleda super Very Happy
Leo - zd

PorukaUpisano: Uto Sij 09, 2018 10:06 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

evo tri stare slike čisto da se vidi veličina

Natrag na vrh
Minolovac 161

Član od: 16 Stu 2009
Mjesto: Bestovje /Sv, Nedelja/
PorukaUpisano: Uto Sij 09, 2018 11:10 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ti buš oči zgubil... Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Dida

Član od: 05 Velj 2007
Mjesto: Sisak
PorukaUpisano: Sri Velj 07, 2018 6:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uh, ti si se upustio u mikro područje!
Vidim, Photobucket je i tebe ražalostio. Sad
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi i plovila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4
Stranica 4/4

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma