Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Bismarck - na trafikama
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
bole13

Član od: 29 Ožu 2012
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2017 4:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja koristim "Drvocoll" od Metakema,exspress i ljepilo je i više nego odlično.Stišće skoro kao bilo koje trenutno ljepilo-preporuka.
zeljko_y

Član od: 30 Svi 2017
Mjesto: veprinac-rijeka
PorukaUpisano: Ned Pro 31, 2017 8:49 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dobar dan svima. Kuki da ti odgovorim.
za mene je plastificiranje nov pojam ali to se mora napraviti jer ce sve otic u kurac kako bi se reklo zbog pucanja i širenja drva. sam postupak jos nemm pojma ali Roland ce mi objasniti kako da to napravim posto je on mačak za te stvari. kad budem to rijesio pokusat cu staviti koju sliku.
zeljko_y

PorukaUpisano: Ned Pro 31, 2017 8:51 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

bole gdje nabavljas to ljepilo drvocol? mislim tu u rijeci. bas bi probao da vidim kako se sa njim radi
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Ned Pro 31, 2017 11:58 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Možeš koristiti i Patex Expressu
Dosta dobro se ponaša, mislim da su to slična ljepila PVA na vodenoj bazi.

Za plastificiranje, mislim da je neophodno jer će kroz vrijeme tako veliki trup pucati.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
bole13

Član od: 29 Ožu 2012
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Ned Pro 31, 2017 7:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ljepilo kupujem u bivšoj Dermi,sadašnji Daman prije tunela robne kuće Ri.
damacn

Član od: 10 Tra 2012
PorukaUpisano: Čet Velj 22, 2018 10:45 pm    Naslov poruke: Bismarck Citiraj ovaj komentar

Pozdrav svima, javljam se iz Mostara BiH, u nas je izasao 10 broj Bismarcka. Jedna molba, za sve one koji mogu pomoci. Sa desetim brojem cijeli kostur je gotov, do sada je sve uradjeno pedantno u mikron, u cemu je problem. Kad poklopim veliku resetku odozgo, palubu, ona ne nalijeze svugdje isto, znaci kad budem zavrsavao palubu ona ce biti ugeta u sredini, a nece biti ravna cijelom svojom duzinom koliki je bismarcka, neznam kako bi bolje objasnio, pitao sam vec neke maketare u vezi ovoga i dobio sam ksti odgovor, kako je stanje kod vas i kako ste rijesili palubu da bude sto posto u ravnini, hvala vam svima na odgovorima, mislim da ste razumjeli sta vas pitam
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Pet Velj 23, 2018 10:31 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne radim taj brod ali kako sam do sada radio nešto drvenih maketa možda sam shvatio problem.

Kod drvenih brodova (u naravi) postoji zakrivljenost palube u uzdužnom i poprečnom smjeru, e sad ne znam koliko to postoji i koliko je izraženo za tvoju maketu (bilo bi dobro da pofotkaš i staviš)

Ukoliko se radi o tome moraš palubu "navući" na rebra.
Operacija će biti puno lakša ako umočiš palubu u vruču vodu, priljubiš je za kostur (gumicama, štipaljkama i koječime) i ostaviš da se tako osuši i dobije formu pa je poslije zalijepiš.

Isprike ako sam krivo shvatio.
Natrag na vrh
damacn

PorukaUpisano: Pet Velj 23, 2018 6:09 pm    Naslov poruke: Bismarck Citiraj ovaj komentar

Leo, puno vam hvala, mislim da ste shvatili moj problem, cim budem u mogucnostimpofotkat cu sve i staviti da vidite kako to izgleda, hvala[/i]
Natrag na vrh
damacn

PorukaUpisano: Pet Velj 23, 2018 10:16 pm    Naslov poruke: Bismarck-problem Citiraj ovaj komentar

evo leo pogledajte o cemu vam govorim, bojim se da mi poslije ovo ne bude pravilo probleme,
https://www.youtube.com/watch?v=Arq8BQyF-TE
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Pet Velj 23, 2018 10:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da problem je u tome da u uzdužnom smjeru paluba nije ravna crta nego blago konkavna , upuštena prema sredini, pritegnuti sa gumicama ili sl, i opteretiti u sredini i zalijepiti u "spuštenom" položaju, kad se gornje "prečke" rebara doiruju sa rebrom tj naliježu
Natrag na vrh
damacn

PorukaUpisano: Pet Velj 23, 2018 10:48 pm    Naslov poruke: Bismarck Citiraj ovaj komentar

Leo jasno mi je sve sto mi kazete, zasto sam ovo iznio kao problem, kad dojde do ljepljenja na samoj palubi neznam hocu li imati probleme, radi te zakrivljenosti, to me jedino brine, hvala vam puno na vasem odgovoru
Natrag na vrh
dado01

Član od: 05 Tra 2017
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Velj 28, 2018 11:35 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pozdrav svima.
Novi sam u svemu tome i započeo sam, te se nadam završiti Bismarcka s kioska.
Nakon kitanja (Jublin Akralin) i šmirglanja brusnim papirom (granulacije 80 pa 180) došao sam do trenutka
bojanja trupa broda i sad imam par pitanja.

1. Nemam AB (mislim kupiti Revellov airbrush basic set u Mulleru)

2. Da li se može za prvu ruku (veće površine) upotrijebiti akrilni primer sprej tipa
MOTIP SPRAY BASIC RAL 7001 ili neki drugi - molim za preporuku

https://imageshack.com/a/img923/7555/H0IFJi.jpg

Hvala unaprijed!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
joker

Član od: 18 Ožu 2018
Mjesto: Sesvete
PorukaUpisano: Ned Ožu 18, 2018 5:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

možeš ga pobojati sa akrilnim sprejem, no ne treba se žuriti, maketa se uvijek stigne pobojati.
po meni, atako sam i napravio, poznavajući Amati, još će se nekoiko puta bojati i šmirglati. Amati je poznat po nedosljednostima.
Ja sam ga pokitao i potpuno ugladio, te, pošpricao sa akrilnim bezbojnim lakom tri puta, s tim da sam svaki puta zaglađivao.
Tako le trup zaštićen od vlage, a i doći će sigurno do još nekih oštećenja, paje moje mišljenje da se netreba žuriti s bojanjem. Još je sto brojeva do kraja
Natrag na vrh
zeljko_y

PorukaUpisano: Ned Ožu 18, 2018 6:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dobar dan. da se i ja malo ubacim.
i ja sam dosao do te faze da se treba pripremati za bojanje ... posto ja svoga mislim obuc u 1 sloj plastike( zbog pucanja drveta na fugama letvica)moram ga jos jednom dvaput malo prekitati da pokusam sta vise svest nedostatke na nulu. zasto plastika? pa iz razloga jer kad sam prvi sloj letvi stavio... pobrusio i pokitao pa opet pobrusio. i onda ga nisam dirao kojih mjesec dana. i bome na par mjesti je ispucao kit.
da napomenem nutra sam stavio armaturu ali izgleda to ne pomaze nista.drugi tjedan ako vrijeme bude dalo ici cu u fazu plastificiranja.dobre savjete mi je dao roland. znaci plastificirat cu prvo jedan bok a poslije drugi bok.i nadam se da ce ispasti dobro
joker

Član od: 18 Ožu 2018
Mjesto: Sesvete
PorukaUpisano: Pon Ožu 19, 2018 6:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

mmmmda, nemam ništa protiv plastifikacije, ali obožavam drvo pa mi se to čini greh.
Kao što rekoh nije potrebno brzati sa farbanjem, ima još ohoho do kraja, pa kad se sve lijepo složi, pokita i td, neka stoji, pa ako slučajno pukne to se popravi. Puca samo jednom, po meni.

A i kada maketa bude gotova i tako ide pod stakleno zvono, i onda je kraj priče o vlazi i tako tome. Još malo na lagano ga se izvakumira i to je to.
Da sam želio plastiku, radi bih nekog reva, ili trumpa i tako. ovdje se može jako puno eksperimentirati.
i da sad će kao malo izgledati da prodajem pamet, ali i protiv pucanja postoji lijek. Treba samo lijepiti kontra strane, i napetosti se smanjuju na nulu. bar moje iskustvo i poznavanje drva (stolar) tako kažu
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naprijed
Stranica 3/8

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma