Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Betinska "Gajeta"
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveni brodovi i plovila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
zvjezdan

Član od: 07 Velj 2010
Mjesto: Vitez BiH
PorukaUpisano: Pon Tra 04, 2011 9:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

kud plovi ovaj brod.........??

Do sljedećeg projekta nadam se uskoro !!!

zvjezdan: poruka promijenjena dana: Sri Pro 06, 2017 6:48 pm; prepravljeno ukupno 2 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Dida

Član od: 05 Velj 2007
Mjesto: Sisak
PorukaUpisano: Čet Tra 07, 2011 5:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Još sam jedamput pogledao cijeli topik. Lijepo si to napravio, majstorski. Čestitam!
Što je slijedeće na navozu?
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
zvjezdan

PorukaUpisano: Čet Tra 07, 2011 10:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dida Napisao/la:
Još sam jedamput pogledao cijeli topik. Lijepo si to napravio, majstorski. Čestitam!
Što je slijedeće na navozu?

Vjerojatno Trabakul ,po Keberovoj knjizi i nacrtima. Mada imam kostur -rebra od Presidenta i Dubrovačke Nave, koje sam nekada započeo ,pa prešao na po meni zanimljivije radove u tom trenutku. Dubrovačku Navu sam već radio i vjerojatno će ostati za drugu prigodu.
Natrag na vrh
maksy

Član od: 07 Tra 2011
Mjesto: Pakoštane
PorukaUpisano: Pet Tra 08, 2011 8:14 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slažem se s Didom, predivan rad. Jedva čekam idući projekt!
zvjezdan

PorukaUpisano: Ned Kol 12, 2012 3:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dida Napisao/la:
Groff Napisao/la:
A sad bi tribal probušit škulju na dolnjen djelu stakla Rolling Eyes Bravo za posal !!

E, da! I još napraviti mrežicu za sviću. Very Happy

Pozdrav Dida , dragi prijatelju ja nisam znao kako izgleda ta mreža za sviću,.Tek ovo ljeto sam vidio kako to izgleda.Obilazeći naš stari , dobri Trogir , sreo sam jednog meštra sa pravom "SVIĆOM" te sad znam kako izgleda. I nadam se da ču nekada izraditi i mrežicu. Hvala na poticaju ..

Feral je još dobro očuvan i izgleda lijepo.

zvjezdan: poruka promijenjena dana: Sri Pro 06, 2017 7:01 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
willer

Član od: 03 Tra 2012
Mjesto: Omis/Zadar
PorukaUpisano: Ned Kol 12, 2012 4:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma i ne triba ta mrižica skoro. Ja cili život živin uz more i nikad je dosad nisam vidio a razbio sam ocu dva ferala:)

Ono šta mi se sviđa na brodu je baš plinska boca i feral jer onda cili brod odudara od nekog "mrtvog modela" i realističniji je. Jos jedna kanta od "jupola" zamazana crnilom od sipe Smile

I jedno pitanje: kako se radi ovaj puni komad drva-kalup? Da budem precizniji kako se dobije njegova potpuna simetričnost?
Nonić

Član od: 05 Kol 2012
Mjesto: Rc
PorukaUpisano: Pet Kol 17, 2012 3:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sa uživanjem pogledao tvoj projekt.Stvarno je ispalo super.Čestitam.Ocjena -5.Po meni kad si već gajetu opremio sa drvenim sićem,drvenim kašetama za ribu(i treba)zasmetala mi ona crvena plinska ina boca(inače super napravljena).Naime kad se koristila prikazana oprema umjesto plina za "pogon" ferala koristio se petrolej.
Naime gledajući tvoju maketu sjetih se dječačkih dana kad me barba uzeo na barku i po noći svetili(lok.) a ja sam svako malo moral pumpat da se feral na petrolej ne bi pogasil(lok.izrazi).
Još jednom čestitam,ipak čista petica.Pozdrav-Nonić.
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Ned Kol 19, 2012 10:44 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nonić, da nemaš negdje na tavanu tu staru sviću? Ili u podrumu? Fotografija takve, stare, sviće bi baš dobro sjela na naš forum. Cool
Nonić

Član od: 05 Kol 2012
Mjesto: Rc
PorukaUpisano: Ned Kol 19, 2012 4:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dida,nakon tvog upita nazvao sam dobrog poznanika ribara u mirovini koji,iz hobija,ima u konobi vlastiti muzej starina a najviše ribarske opreme.Kaže mi da ima par ferala(svića) na petrolej.Čim popuste ove topline dogovorili se da ga posjetim.Snimit ću,te ako bude sve u redu,iste će biti na raspolanju ovom forumu.
Pozdrav,
Nonić
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Ned Kol 19, 2012 5:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlično!!! A što se vrućina tiče, nemoj se izlagati nepotrebnim opterećenjima. Vrag odnija i prišu! Very Happy
zvjezdan

PorukaUpisano: Ned Pro 03, 2017 2:12 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Malo strpljenja i obnoviti ću slike .
Natrag na vrh
Herr Fix

Član od: 24 Sij 2011
PorukaUpisano: Sri Pro 06, 2017 10:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jako lipo, pogotovo sa tim detaljima (svića) koji unose život u maketu i pričaju priču koja se danas sve rijeđe viđa...

Ali ipak, kao murterin kojem su betinske gajete svakodnevni prizor, mogu primijetiti neke detalje koji ne odgovaraju stvarnosti, koji se još stignu ubaciti, a koji bi definitivno upotpunili priču. Ovih par komentara nemojte negativno shvatiti, namjera im je samo dati informacije ukoliko ćete imati volje napraviti preinake u cilju realnosti ili eventualno ako ćete ubuduće još koji put raditi betinsku gajetu.

Gajete su u principu radni brodovi i gotovo uvijek su kompletno obojane, odnosno ne vidi se "golo" drvo. Ovo vrijedi i za vesla koja su u većini slučajeva bijela, iako se rijetko vidi i neka druga boja. Zadnjih 10-ak godina se gajeta jako promovira kao lokalni brend pa se i brojne stare gajete obnavljaju, više za gušt i iz sentimentalnih razloga nego za rad pa se onda može viditi i golo, lakirano drvo, međutim tradicionalno one koje su se koristile za rad bile su komplet obojane.

U Vašem slučaju svića je u pogonu što bi značilo da je brod u radnom izdanju, a kako nema motor onda mora ići na vesla, a onda bi trebalo dodati "sohe", odnosno uporišta za vesla. Njih ima 4, po 2 na svakoj bandi s tim da su asimetrično postavljene

Ako je brod na vesla, onda su obično i "frakate" stavljene, odnosno rašljasti držači za spremiti vesla dok se ne vesla. Njih su 2 na lijevoj bandi.

Živili!
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveni brodovi i plovila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4
Stranica 4/4

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma