Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

BTR-50PK u HV

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Hrvoje

Član od: 16 Sij 2015
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Lis 17, 2017 12:00 pm    Naslov poruke: BTR-50PK u HV Citiraj ovaj komentar

Budući da su ovo jedine fotke koje imam, zanima me ima li još netko koju? Snimke također, a ako imate osobnih iskustava sa vozilom - slušam i čitam Very Happy

Hrvoje: poruka promijenjena dana: Pon Lip 25, 2018 9:34 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Uto Lis 17, 2017 1:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hrvoje,

U 'mojim' Malim vojnim vozilima smo diskutirali o tome (BTR-50 u HV) i ma nešto slika, ako se ne varam, jer sam ja radio maketu ovog PK od PST-a.

Pogledaj malo unazad pa ćeš naći ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Hrvoje

Član od: 16 Sij 2015
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Lis 17, 2017 8:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala Vojo Very Happy

Izvukao sam ih ovdje sa citatima, nek se nađe za PK i PU varijante u budućnosti. Ako netko ima još, neka stavi. Very Happy

vojo Napisao/la:
Jadna od slijedećih maketa u planu mi je oklopni transporter HV-a BTR-50, u 1/72, naravno.

Tražim zanimljive sheme iz DR tj. ratnog perioda (do '95) pa bih molio kolege, ako netko ima koju zanimljivu shemu (poput ove donje u prilogu) da ju postavi ili da mi ju pošalje na PM.

Za sada mi je ova donja shema najzanimljivija tj. najatraktivnija, ali je to jedina fotografija koju imam (od te sheme).

(Ne znam tko je autor ove fotografije - pronašao sam ju na bespućima neta - ali mu se ovime zahvaljujem i izvinjavam ako kršim neka prava objavljivanja)

Vojo Very Happy

vrsa Napisao/la:
Yes, yes. To se traži.

U HV-u su korišteni kao zapovijedna vozila. Znam da postoji TV snimak kad se u Oluji dolazi na granicu mislim Une i susret sa Armijom BiH. Naši su se pojavili u BTR-u 50.

Za slike ću pogledat ali mislim da nema baš puno.

vojo Napisao/la:
Evo, ja od zanimljivih ratnih shema sam uspio na netu naći još i slijedeće:

Od 4. Gardijske Bgd.

Karlovac, kolovoz '95 nakon Oluje:

Ova mi se čini da je slikana nakon '95, ali je shema neka stara (foto via Boris Gregurić - hvala mu):

Za vrijeme Oluje?

Vojo Very Happy

tiger Napisao/la:
Vojo, fotka je objavljena na faceu od dečki iz devete i sigurno nije problem.
Samo naprijed!
No da se odmah i editiram da je to ipak onaj iz 9.GBr. Ista shema je i na ranoj varijanti bojanja 4100 iz 4.GBr. Najprije sam pomislio i napisao da je njihov.

Ako mogu nabaciti mali komentar na maketu da ne ostane samo da Vas hvale, dodao bi da mu ne bi škodilo malo prašine i blata. Za to još uvijek nije kasno. Ja se ne sječam da je u to vrijeme bilo čistih oklopnjaka. Barem u donjem dijelu. Španjolci bi vrištali od sreće da su ih vidjeli kako su tada izgledali. Boje su stvarno odlično pogođene, ona tirkizna zelena je stvarno takva.

Zdravko je predložio jedan SIG72 na nekom od susreta, pa da ih posložimo na jedno stolu. Kaj mislite?

vojo Napisao/la:
Dakle, tiger, hvala i evo slike:

Ja sam bio siguran da je iz 9.Gbr jer sam prepoznao njihov grb na vozilu.

A što se prljenja tiče, načelno si u pravu, ali me zbunjuje čistoća vozila na slici, posebno kotača - mislim, kad je u upotrebi (vožnji) već nakon par dana prašina pokrije maskirne boje na kotačima, a vidi kako se ovdje vide ....
A s druge strane je činjenica da su, barem do Oluje (mislim od primirja .92) oklopnjaci malo korišteni - uglavnom su bili parkirani i pokriveni ceradama, tako da nisu baš imali prilike za nabiti kilometražu.
Kad sam ja bio u Lici, njihove 55-tice (od 'Vukova') su bile parkirane po selima, čiste ko suzice. A onda je došla ona naredba da se svo teško naoružanje povuče na 20-30 km od linije razdvajanja (ne sjećam se točno kada), pa su 84-rke od Vukova otišle na Grobnik kod Rijeke, i tamo čiste ko suzice, sve što su dečki radili je da su se tu i tamo provozali po Grobniku (ali ne po pisti!) - imam isto slike, i isto su čiste ....
Mislim reć, ako je BTR-ac slikan noć prije početka Oluje (tako sam si ja to zamislio jer znam da se onda najviše slikalo), vrlo je vjerojatno da je dosta čist.
Eto, ovo je moje opravdanje. A sad, ako me nadglasate, ništa, idem ga 'vederizirati' ....

Vojo Very Happy

PS - što je to SIG72?

Citat:
Komandni oklopni transporter BTR-50PK originalno u SSSR nije bio komandni već klasični oklopni transporter za prevoz 20 vojnika ili 2.000 kg tereta, i 2 člana posade: komandira i vozača. JNA je za svoje potrebe naručila modifikovani BTR-50PK koji je pored standardnog VHF radio-uređaja R-123 dobio i HF radio-uređaj R-112 za održavanje veze sa nadređenom komandom (kasnije se umesto njega ugrađivao noviji HF radio-uređaj R-130), a u posadnom odeljenju je bio ugrađen štabni radni sto. Vozilo je naoružano mitraljezom SGMB 7,62mm (borbeni komplet 1.250 metaka). Posadu su činili: komandir vozila, vozač i radio-operator. Vozilo je služilo kao pokretni štab oklopnog ili mehanizovanog bataljona. U njemu se ređe prevozio komandant jer se njegovo formacijsko mesto nalazilo u komandnom tenku oklopnog bataljona (T-34K, T-55K ili T-55AK), odnosno u komandnom oklopnom transporteru OT M-60 ili komandnom borbenom vozilu pešadije BVP M-80A kod mehanizovanih bataljona JNA.

http://www.radista.info/mobilni_sistemi.htm#BTR
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
P-51

Član od: 24 Ožu 2006
Mjesto: Drniš/Šibenik
PorukaUpisano: Uto Lis 17, 2017 8:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Imam kratko iskustvo vožnje, Pančevo, siječanj 1990. Vozilo je bilo komandno (jesu li sva???) na kojemu su se otvarala "leđa" lijevo i desno naviše. U sredini je bio fixni stol za rasprostrijeti karte, razmatrati sitaucije i sl. Dužio bi ga vozač komande OKB-a. Nisam ga vozio puno, 100-njak metara naprijed i nazad. Testirali su nas nekoliko, tražili su novog vozača za komandu; sjećam se da sam se pravio da ga vozim i gore nego šta sam mogao, nisam htio iz tenka u ovo. Neudoban, puno ide gore - dolje pri vožnji što sam uvijek mrzio jer sam bio navikao na niskopodnu, tešku i zabavnu 55ticu. Slično ponašanje u vožnji kao i BVP sa tim otklonom preme gore pa dolje, amortizeri valjda. Koliko se sjećam nije imao visoki naslon za leđa kod vozača šta me uvijek izluđivalo kad bi to susreo u oklopnom vozilu, većinom smo bili niski i trebalo je često oduprijeti se leđima sa što većom snagom o naslon da bi stisnuo kočnicu i zaustavio vozilo. Sličan je i BVP, ko barska stolica. Eto, pitao si za malo iskustva Sve uzmite sa malom dozom rezerve, davno je bilo i ne sjećam se baš svakog detalja ko iz T-55 Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site AIM
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma