Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Zapisi legionara

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Recenzije knjiga
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Kol 01, 2017 12:07 pm    Naslov poruke: Zapisi legionara Citiraj ovaj komentar

S veseljem imam čast objaviti da je naš kolega s foruma i dragi prijatelj, Mario Raguž, dovršio ovaj iznimno zanimljiv projekt i knjiga ovih dana izlazi iz tiska ...
Dakle, ovo nije recenzija (nisam znao kud bih metnuo ovu objavu, mislim da je kao novitet ovdje najbolje), a s obzirom da bih iz više razloga bio subjektivan, jer sam malčice i sâm bio involviran u ovaj projekt odnosno pripomogao autoru. Pa pričekajmo da recenziju napiše netko od dragih čitatelja, a niže dajem tek par natuknica / fotki da steknete dojam o čemu je riječ ...

Nevelika skupina hrvatskih zrakoplovaca, pod formalnim nazivom Hrvatska zrakoplovna legija (HZL) upućena je u drugoj polovici rujna 1941. godine na Istočno bojište, u teške i krvave borbe protiv Sovjeta. Legionari su u svojstvu dragovoljaca svrstani u sastav njemačke Luftwaffe odnosno postrojbe III./JG52, s obzirom da NDH formalno nije objavila rat SSSR-u. Naoružani lovcima uzoraka Messershmitt Bf 109E/G, više od godine dana intenzivno sudjeluju u ratnim pothvatima u zraku i na moru, kao i protiv sovjetskih kopnenih snaga. Tijekom svog vojevanja na Istoku, hrvatski piloti-lovci su od listopada 1941. do studenoga 1942. godine, obavili čak 3698 bojnih zadaća i oborili 164 sovjetskih zrakoplova uz još 40-ak nepotvrđenih zračnih pobjeda.
Potka ove monografije su dva osobna dnevnika pripadnika HZL, pilota-lovca Stjepana Radića i krugovalnog (radio) mehaničara Ivana Mezdjića, koja otkrivaju zanimljive i nepoznate detalje o školovanju, životu, putovanjima i borbama postrojbe. Pojedine epizode tih dnevničkih zapisa upotpunjene su i razrađene kroz stručni pristup i rad autora, koji je pritom ovu monografiju obogatio i s 250-ak fotografija i ilustracija. Velik dio te foto građe se po prvi puta prezentira javnosti, odnosno sve zajedno je rezultat višegodišnjih istraživanja u domaćim i stranim arhivima.

Evo i jednog od profila iz knjige, našeg "vikinga" odn. kolege Vjeke Raneca.

Što se tiče cijene etc., mislim da će se knjiga moći pribaviti odn. kupiti izravno od autora za 240,00, no o tim detaljima vjerojatno će se sam oglasiti ...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Recenzije knjiga Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma