Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mala vojna vozila (1/72)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 42, 43, 44

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Lima, Peru
PorukaUpisano: Ned Lip 11, 2017 11:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:
Boris G. Napisao/la:
.... jedino Revell kontinuirano radi na poboljšanjima novih kalupa oklopa u 1:72, Dragon je standardno odličan ....

dok Hobby Boss, Trumpeter, Zvezda i Italeri izbacuju sve više oklopa u 72 koji je nekakav kompromis između prave statične makete i igračke za gaming. ....

Boris,

moje mišljenje je slijedeće
- Revell dâ da ima stalno isti pristup maketama (za sada) ali im kvaliteta varira (kad se samo sjetim Boxera)
- Dragon isto tako jako varira u kvaliteti, čak još više/češće i ekstremnije nego Revell, a njihov veliki problem je cijena
- Hobby Boss i Trumpeter tu se slažem, a kao što rekoste (neki od vas) to je valjda jedna kompanija sa dva imena (i pristupa) ....
- za Zvezdu se ne bih složio s tobom - oni imaju onu seriju 'klik-klak' maketa koje su (po meni) bezvezne ali samo radi insistiranja na nelijepljenju kod slaganja, dok je završni rezultat više nego odličan (ja imam sve njihove makete, što složene što nesložene i stojim iza toga). Što se pak tiče 'lijepljenih' maketa (T-90, Topol) mislim da su te makete vrh vrhova (Topola još nisam složio a jedina zamjerka na tu maketu, ovako 'na suho', su gumeni kotači).
- Italeri pak ima tu seriju miješanih (normalnih maketa sa wargamerskim dijelovima kao opcijom) što je u redu jer slažeš što hoćeš, o ex ESCI maketama nemam što reći, ali njihove nove makete (ne-wargamerske) su odlične (Autoblinde, IS-3, ISU-150 itd.). S druge strane oni rade seriju čistih wargamerskih maketa pa ti sad kupi što želiš - nije da te varaju pa ti pod normalnu maketu uvale polu-wargamersku ....

I što nam ostaje od ozbiljnih proizvođača - Modellcolect (nemam ni jednu njihovu maketu), Flyhawk (vrh-vrhova, bar za sada) i što još, ne mogu se sjetiti ....

Vojo Very Happy

Roden valjda? ICM?
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Pon Lip 12, 2017 1:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vrsa Napisao/la:

Roden valjda? ICM?

Ma da, poslije sam se i njih sjetio, ali su mi oni još uvijek 'mali' (tj. mladi). Skupit ću ih i napisat par riječi i o njima ....

Hvala vrsa.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Sub Lip 24, 2017 7:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: M2A2 Bradley
Proizvođač: Revell, Njemačka
Mjerilo: 1/72
Broj makete: 03185

Na prvi pogled:
Standardna Revellova kutija koja se otvara sa strane, sa još uvijek starim crtežom koji je sasvim u redu. Zadnja strana kutije, po običaju, rezervirana za reklame - bez veze.
Unutra u najlonu spakirano je 5 stabala maslinasto-zelene plastike, od čega čak tri stabla veličine kutije, jedno upola manje sa gusjenicama i kotačima te jedno minijaturno valjda samo za ovu verziju.
Uz standardna uputstva na recikliranom papiru na 16 strana (!) tu je i mali listić oznaka za čak 4 verzije, sve američke.
Sve djeluje tipično Revellovski, solidno i uredno i očekujem da će tako biti i do kraja.

Slaganje:
Slaganje je u principu bez problema. Dijelovi su čisti i slažu se tj. pašu međusobno dobro.
Malo sam problema imao kod ljepljenja gornjeg i donjeg dijela trupa jer je donji bio malo savijen, ali sam stavio iznutra ojačanja da ga dovedem u red.
Površinski detalji su u redu, s time da je najveći broj detalja pokriven dodatnim oklopnim pločama koje na sebi imaju zakovice koje su vrlo lijepo napravljene.
Najviše dijelova ima kupola koja, iako mala, sa svim tim dodatnim pločama ima više od 40-tak komada! Cijela maketa ima više od 140 dijelova od čega jedno 30-tak otpada na gusjenice od krute plastike, naravno. Kod tih gusjenica me malo smeta što na nekim pojedinačnim čalncima ima utonuća (sink marks-a)

Te gusjenice su inače jako lijepo napravljene (iako se ne mogu požaliti ni na one 'mekane' Dragonove kod AARV-7A) dok su kotači malo ekscentrični pa treba jako paziti kod međusobnog ljepljenja para kotača da baš ne idu kao pijani. Inače kotači sa gusjenicama se lijepe na posebne komade koji se tek kasnije zalijepe za tijelo vozila što jako olakšava bojanje gusjenica.

Dobar dio pionirskog alata je već izliven na tijelu vozila (osim jedne lopate i krampa bez drške) dok je ostala oprema i detalji uglavnom dani kao zasebni. To se posebno odnosi na uške za dizanje koje, ako nisu zasebne, obično jako pokvare dojam uvjerljivosti na maketi.
Dodatne oklopne ploče su, kao što rekoh, lijepo i točno napravljene ali možda malko predebele - znam, plastika itd, ali mi se čini da su ipak mogle biti nešto tanje.
Otvori na vozilu su dani mješovito - otvor vozača je izliven zatvoren (šteta), onaj od zapovjednika se može zalijepiti i otvoren ali nema nikakvih detalja iznutra, dok se onaj od topnika ne može zalijepiti otvoren. S druge strane vrata/rampa za izlaz odostraga su napravljena da mogu 'raditi' tj. da se otvaraju i - začudo - imaju detalje iznutra. Ali poklopac iznad tog 'teretnog' prostora je izliven u zatvorenom položaju. Pa sad ....
Sve skupa je tipična Revellovska klasična kvaliteta.
U uputstvima sam pronašao par pogrešaka od kojih je jedina bitna - u 9. koraku su ojačanja koja dolaze na okvir zadnjih vrata (br. 21 i 22) zamjenjena, ne samo brojevi nego su i nacrtana krivo. Kod slaganja kupole u koraku br. 32 dio br. 93 baš se ne može zalijepiti kako je nacrtano - ili ga treba stanjiti tj. smanjiti taj trokut ili sam ja nešto krivo radio. Isto tako u koraku 35. ako radite lanser raketa u zatvorenom tj. parkirnom/marševskom/transportnom položaju, dio br 104 ne možete zalijepiti bez da ga dobrano suzite - ja sam ga jednostavno izostavio. I konačno, ljepljenje smotane zaštite za plivanje (dio br. 59) nije baš jasno kako ga zalijepiti - prvenstveno mislim na bočne krakove - uz to za taj dio kažu da je opcionalan tj. može se zalijepiti za neke verzije i upućuju na shemu bojanja (korak 41 i 42) ali tamo uopće nije vidljivo koja ga verzija bojanja ima, a koja ne ....

Bojanje:
Pošto sam radio vozilo iz zaljevskog rata 1991 koristio sam pješčano žutu boju Revell br. SM314 s time da sam na koncu sa mat lakom malo filtrirao sa žuto-smeđom Humbrol br. 26.

Oznake:
Oznake su original iz kutije, jedna od dvije varijante iz pustinjske oluje koje su dane na volju (druge dvije su maskirne trotonske u 'European' shemi. Oznake su, kako znano, odlične kvalitete (tiskane u Italiji - to je valjda neka garancija kvalitete) i odlično reagiraju na tekućine i film je na koncu praktički nevidljiv.

Uputstva:
Standardna Revellovska na recikliranom papiru, sve skupa je dano crtežima u 42 koraka na 12 strana formata A4. Vrlo jasna (uz par greškica) i nedvosmislena. Ocjena: 5.

Dodaci/izmjene:
Jedino što sam dodao je malo 'tereta' u obliku maskirne mreže u stražnjem 'držaču' kupole te sam zamjenio narančastu zastavu (iz oznaka) sa jednom normalnijom od papirnatih marama i malo življe narančaste boje.

Kudim:
- malo pre debele dodatne oklopne ploče
- nemogućnost ljepljenja svih poklopaca u otvorenom položaju
- cijenu

Hvalim:
- detalje dijelova i međusobno pasanje
- izvanredne gusjenice
- uvjerljivost gotove makete

Zaključak:
Kod ove makete dobijete ono što očekujete od Revella - ništa spektakularno ali je kvaliteta zagarantirana. Nisam radio niti jednog drugog Bradleya da bih mogao uspoređivati, ali sam s ovim sasvim zadovoljan.

Preporuka:
Kupiti.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Ned Lip 25, 2017 1:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool U zdravlje
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 42, 43, 44
Stranica 44/44

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma