Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Rani T-72 kupola

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Darijan

Član od: 10 Velj 2008
PorukaUpisano: Ned Tra 30, 2017 8:49 pm    Naslov poruke: Rani T-72 kupola Citiraj ovaj komentar

Pozdrav kolege, trebam pomoć stručnjaka. Dohvatio sam se Revellovog T-72M1 u 1/72 i htio bih napraviti pred-Ural verziju sa stereoskopskim daljinomjerom, škrgama, etc.
Problem mi je stražnji kraj kupole i izbočina na njemu. Maketa i većina slika kasnijih verzija ima tu izbočinu prema gore (resin kupole za rane verzije isto imaju tu izbočinu koliko vidim). Tanks encyclopedia web stranica ima profile ranih verzija bez te izbočine (kao T-62). Zna li netko dali da izbočinu ostavljam ili da prepravljam?
Unaprijed hvala.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Lima, Peru
PorukaUpisano: Sri Svi 03, 2017 6:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jel ono što ti tražiš je Objekt 172M?

Dakle da objasnimo široj publici. T-72 je nastao kao manja modifikacija T-64 sa motorom V46, ali su se malo zanili i ispalo je bolje od originala. Zapravo malo lošije originalno, ali za puno manje para i jednostavnije.

Stoga ako dakle tražiš kupolu od T-64 na T-72 evo je: presjek Objekta 172M. Mislim da to nikad nije išlo u veće serije tj. proizvodnju:

Ako to nije to, daj mi sliku ili oznaku onoga što želiš.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Darijan

PorukaUpisano: Sub Svi 06, 2017 9:01 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na odgovoru kolega. Ono što mislim da znam je slijedeće:

1. Object 167/167GTD - Nizhniy Tagil prototip za poboljšanje T-62-ojke, može se smatrati početkom razvoja T-72.
2. Object 172 rani prototip – sličan T-64
3. Object 172 kasni prototip – podvozje Objekta 167
4. Object 172M – T-72 Ural
5. T-72 Ural - 1975/76 modernizacija – Object 172-2M Buffalo – prototip, 1976 modernizacija – T-72 Ural-1, 1980-te modernizacija
6. Object 174 – T-72A i dalje..
Meni je u cilju napraviti kasni prototip/rani proizvodni model (Ural 1973 recimo) kojega definiraju:
Luna sustav na lijevoj strani kupole, TPD-2 daljinomjer sustav, škrge oklop, rukohvati na kupoli, bez termalne zaštite cijevi, samo dvije kutije iza na kupoli (iza i desno iza), prednji oklop kupole pod kutem od 55-60 stupnjeva.
I sad još ostaje ta problematična stražnja strana kupole. Koliko sam ja shvatio ni Rusi nisu bili posebno usaglašeni što se nje tiče i ako je suditi po slikama dolje, mogu napraviti što želim, sa izbočinom, bez izbočine (kao na slici gore kolege Vrse), Tagil izbočinu..

Natrag na vrh
vrsa

PorukaUpisano: Ned Svi 07, 2017 2:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uh dakle tražiš dosta određeni tenk. Vrlo malo ih je proizvedeno u tim predserijama. To sve što si nabrojao ima Obekt 172M. Stoga bi to bila predserijska proizvodnja.

T-72 je u pravu serijsku proizvodnju ušao tek 1974. To je zapravo ovaj kojega se naziva Ural, po tvornici.

Ako bi baš htio izvorni izgled onda bi trebala biti ova kupola sa "kilom" tj ova sa tvojih slika. Opet pošto se na slikama iz tog vremena zadnji dio kupole loše vidi, nitko ne može reći da to nije tako bilo. Vjerovatno je istina negdje u sredini. Činjenica je da se kod takvih modernizacija u proizvodnji ne ide sve odjednom, nego se to radi u hodu ovisno o dostupnosti pojedine opreme, pa se onda u remontu radi neki retrofit na puni standard.

Evo malo o tijeku proizvodnje:

https://defence.pk/pdf/threads/crime-against-history.364279/

Ovi Objekti 172-2M ili 172M-2M, to je već druga priča.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
vrsa

PorukaUpisano: Pon Svi 08, 2017 10:00 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo na ovoj slici dolje, tenk broj 0382 mi izgleda da ima ranu kupolu sa kilom.

http://bastion-karpenko.ru/t-72/
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Darijan

PorukaUpisano: Sri Svi 17, 2017 7:03 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Do sada urađeno:

Jesam li ovako odoka dovoljno izbrusio kupolu za rani izgled?

Crveno označeno je gdje sve moram ispuniti s milliputom, plavo je gdje moram izbušiti rupu za koaksijalnu strojnicu što sam tek danas skužio.
Natrag na vrh
vrsa

PorukaUpisano: Čet Svi 18, 2017 11:48 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne mogu dobro razaznat, ali mi izgleda kao da ima čeličnu ploču od 16mm na prednjem oklopu? To ne bi trebalo biti tu. Kažem ne vidim skroz dobro. Ili ti to planiraš utopit u prednji oklop tako da se ne vidi?
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Darijan

PorukaUpisano: Čet Svi 18, 2017 11:56 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Revellov m1 ima ali sam je ja stanjio da je u ravnini ostatka trupa a rub cu ispuniti da se ne vidi kao i sve rupe na njoj.

Nego jel kupola izgleda ok? To me najvise pati sada Laughing
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma