Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

MS.406 ZNDH, RSmodels, 1/72

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Tra 21, 2017 10:29 am    Naslov poruke: MS.406 ZNDH, RSmodels, 1/72 Citiraj ovaj komentar

Evo me malo i ovdje... Odlučio sam napakon zgotoviti još neke makete koje dugo stoje u stashu i čekaju... Ove dotične su odmjenile stare Smerove koji čekaju još duže Smile .... Radim paralelno dva komada i oba će biti ZNDH poznati 2305 i "crvasti"2303 (2308 iz Frkine knjige)
Radovi idu polako ,ovo je trenutni napredak:
plastika izgleda jako dobro odlivena, ali puna flasha...

malo isprobavanja...

početak igranja s cockpitom...

...evo malo sam farbao...

...sic...

...prednja pregrada i kontrolna ploča...

pa sam malo detaljirao bokove cockpita...

pa sam se posvetio rescriblanju krila i ispravljanju netočnih panela...

malo sam i produžio osovine propelera ,jel šta je propeler ak se ne vrti Very Happy ...

Poky: poruka promijenjena dana: Pet Tra 28, 2017 10:57 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
PorukaUpisano: Pet Tra 21, 2017 5:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pratim Very Happy

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Kurfurst

Član od: 28 Pro 2014
Mjesto: Split-Kamen
PorukaUpisano: Sub Tra 22, 2017 1:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovdje će biti puno diskusije, ali neka...

U maketarstvu nije bitno čime si to napravio nego kako to izgleda!
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Sub Tra 22, 2017 3:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma neće ne brini ali zato i stavljam fotke... Wink
Dakle ajmo dalje:

završene su stranice cockpita...

poljepljen je sic i prednja pregrada...

pa sam završio i spinere...

te upasao i pokitao ispuhe(pošto je RS napravio "univerzalan" trup za sve verzije i varijante nastale na bazi MS.406 u ovu rupu za ispuhe se mogu staviti razni ispusi ovisno o verziji ,a to najviše smeta ako se radi klasična francuska verzija jel se onda sve mora pokitati jel su izvan lima virile samo rupe ispuha..)...

i sljedilo je ljepljenje trupova...

pa malo dryfitanja krila ,bit će i tu malo posla za kit...

ova maketa definitivno nema problema s predebelim izlaznim rubom krila...

i za kraj dilema, RS nudi ćak tri vrste spinera za MSl.406 uspoređivajući sa fotkama ZNDH morana sveo sam dilemu na ova dva prvi mi paše oblikom ,a drugi veličinom... Kojeg staviti? Confused

Poky

PorukaUpisano: Čet Tra 27, 2017 1:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo nastavka....
Iako je ovo najtočnija maketa (barem konturno) trenutno na tržištu ono što je mene više mučilo je nedostatak karakterističnih "šarki" na panelima trupa, što je recimo jako lijepo reproducirao Heller/Smer na svojoj maketi (,ali ona opet pati od problema s oblikom repa...) tako da sam ja odlućio probati nešto iskemijati sam....

...uzeo sam jako tanke šipkice od razvučenog sprua i poljepio ih na potrebna mjesta...

[url=https://postimg.org/image/l283t0mk1/]

nažalost malo su predimenzionirane jel tanje šipkice jednostavno rastopi ljepilo i ne zadrže oblik....

...nakon što se sve dobro osušilo i nakon što sam ih malo probao pobrustiti krenuo sam u urezivanje "šarki" scriblerom...

...ovo je krajnji rezultat nakon šmirglanja i čišćenja ,nisam 100% zadovoljan ,ali u svakom slučaju izgledaju bolje nego nepostojeći paneli...

dalje sam zaljepio canopye i krila na trup, bit će tu kitanja i šmirglanja

Mad , ali sve je to u opisu posla Very Happy ...

evo trenutno stanje...

_Hobby M_

Član od: 01 Lip 2011
PorukaUpisano: Čet Tra 27, 2017 10:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:

Iako je ovo najtočnija maketa (barem konturno) trenutno na tržištu ...

Po čemu si to zaključio?
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Čet Tra 27, 2017 11:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Reci ti, znaš za bolju?
_Hobby M_

PorukaUpisano: Pet Tra 28, 2017 2:03 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Br. 1 Azur
Br. 2 Hasegawa

što su zapravo slični modeli, jer je Azur zasnovan na Hasegawi i predstavlja njeno poboljšanje.

RS-ovi Moranei su na žalost izvan mjerila i već na fotografijama s RS-ove stranice djeluju čudno.

Imaš na puno mjesta po internetu usporedbe i svi se slažu oko toga pa za primjer evo jednog linka:

http://fighters.forumactif.com/t59359-morane-saulnier-ms-406-rs-model-1-72-justesse-des-formes

Inače svi Moranei u 1/72 imaju problem nedovoljno oblih karmana koje bi trebalo podebljati, no još nemam predodžbu kako točno odrediti konturu te kompleksne 3D krivulje.
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Pet Tra 28, 2017 9:20 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja sam dobio suprotnu informaciju od osobe koja ima i Azur i RS i Hasegawu doma a valjda ima i kakve dobre nacrte po koima je izvlačio zaključke da je RS konturno najtočniji u smislu da se na njemu najlakše naprave ispravke za konturnu točnost...
A ove stranice tipa "uzeo sam mutnu fotku pa po njoj uspoređujem" zbilja ima na pretek i ne znam bili ih uopće komentirao... Evo ta dotična fotka sa te stranice koju si linkao je toliko van fokusa da se ni ne vidi kontrauteg na vrhu kormila kao ni antena ,a on iz nje izvlači kao konturu po kojoj će nama objašnjavati točnost (prvenstveno upitno točnih nacrta) a već je u startu sa takvom fotkom fulao barem dobar mm...
_Hobby M_

PorukaUpisano: Pet Tra 28, 2017 10:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I ja sam osoba koja doma ima Hasegawu, RS i Azur, kao i fotografije i nacrte po kojima sam došao do zaključka Smile
Nije da branim nekoga, ali kako link kojeg sam ti dao nije jedini, kao što ni ta mutna fotka nije jedini argument usporedbe, tako i osobe uključene u teme na stranim forumima nisu neki anonimci, nego ljudi u čiji rad potpuno vjerujem. Dokazali su se brojnim postovima, a njihovo baratanje nacrtnom geometrijom i analizom fotografija je za mene još uvijek daleki SF.
Tako da sam ti dao informaciju, a ti je upotrijebi kako želiš i vjeruj kome i čemu želiš.
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Pet Tra 28, 2017 11:30 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma sve 5, ja imam ove RSove i sad idem do kraja sa njima napraviti najbolju maketu što mogu od njih ionako je i sa ta dva aparata koja sam odlučio odraditi puno više nepoznanica i SFa nego nekakvih egzaktnih slika i profila...
Uskoro dolazim do bojenja i tu će biti pravih dilema jel ja još sam sa sobom nisam 100% ziher da ću raditi shemu RLM -74,75,76 iako zadnje spoznaje kažu da bit to tako trebalo biti...
Kurfurst

Član od: 28 Pro 2014
Mjesto: Split-Kamen
PorukaUpisano: Pet Tra 28, 2017 6:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

naravno da će bit ta ako su ih nijemci prebojali nakon remonta, mislim...

U maketarstvu nije bitno čime si to napravio nego kako to izgleda!
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Tra 29, 2017 8:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kakav remont? Nisam prije vidio post...Kokpiti su najvjerojatnije u francuskoj boji- RLM 02 samo ako je netko malo popravljao oguljeno, a sigurno su camo boje74 75 76

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma