Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

1/72 i 1/48 MiG-21bis i MiG-21UB

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
grgast

Član od: 14 Tra 2017
PorukaUpisano: Uto Tra 18, 2017 9:03 am    Naslov poruke: 1/72 i 1/48 MiG-21bis i MiG-21UB Citiraj ovaj komentar

Evo povratak hobiju sam otvorio s eskadrilom Migova u oznakama HRZ-a. 1/72 MiG-21bis je Zvezdin kit (u akrilnoj kutiji), napravljen za poklon bratu. Za sebe sam napravio "kockicu" 1/48 Trumpeter i jednosjeda 1/48 Eduard. U međuvremenu sam dobio narudžbu za izradu još jednog dvosjeda u standardnim bojama HRZ-a. S obzirom na relativno novu shemu bojanja nisam dodavao nikakav weathering na sive migove.

Iako me izrada četiri Miga za redom iscrpila, moram priznati da su svi kitovi (Zvezda, Trumpeter, Eduard) bili ugodni za sastavljanje. Za razliku od prijašnjih Italeri ili Revellovih kitova bilo je vrlo malo potrebe za kitovanjem ili brušenjem.

grgast: poruka promijenjena dana: Ned Kol 06, 2017 1:11 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Uto Tra 18, 2017 10:10 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Tra 18, 2017 12:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lijepa kolekcija 🍻

Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Tra 18, 2017 2:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lijep povratak na scenu.
Iako tu ima štošta reci u vezi dekala (silvering) ja bih ti najprije skrenuo pozornost na obrnuto postavljene roundele na trupovima biseva.
Naime kockice trebaju biti okrenute kao na "kockici".
Ista stvar je i s krilima mada tu treba pogledati fotke konkretnih aviona jer su i na pravim pojedinim avionima napravili greške
grgast

Član od: 14 Tra 2017
PorukaUpisano: Uto Tra 18, 2017 9:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
Lijep povratak na scenu.
Iako tu ima štošta reci u vezi dekala (silvering) ja bih ti najprije skrenuo pozornost na obrnuto postavljene roundele na trupovima biseva.
Naime kockice trebaju biti okrenute kao na "kockici".
Ista stvar je i s krilima mada tu treba pogledati fotke konkretnih aviona jer su i na pravim pojedinim avionima napravili greške

E ovo je oštro oko, nije mi na pamet pao ovaj detalj dok sam stavljao dekale. Što se tiče silveringa i mene je razočarao krajnji ishod. Koristio sam Vallejo decal fix prije adhezije ali silver efekt i dalje ostaje. Na kockici sam to uspio anulirati gloss lakom ali na sivima je završni mat lak i uočljiv je odsjaj dekala. Neki savjet za ubuduće?
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Tra 18, 2017 9:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lijepa kolekcija i dobra produktivnost...
Citat:
Na kockici sam to uspio anulirati gloss lakom ali na sivima je završni mat lak i uočljiv je odsjaj dekala. Neki savjet za ubuduće?

Uobičajni postupak ti je da prvo polakiraš maketu u gloss lak i na gloss lak ljepiš dekale ,nakon što se dekal zaljepi još jednom preko njega pređeš gloss lakom (možeš kistom samo preko dekala, ne trebaš cijelu maketu...), a nakon toga obavljaš eventualni wethering i za kraj, ako je takav model špricaš matt lak ...
Gak

Član od: 30 Svi 2011
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Uto Tra 18, 2017 10:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo! Ako ti ikad dosade u vitrini, znam ti jedno mjesto koje ce ih rado udomiti Wink. Moram jednom postaviti i slike te kolekcije.

Inace sto se weatheringa tice, vjeruj mi na rijec mozes ih isprljat koliko ti je srcu milo, neces pretjerati!
Natrag na vrh
Doodeck

Član od: 05 Pro 2009
PorukaUpisano: Sri Tra 19, 2017 9:16 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako koristiš Vallejo za dekale, nabavi si i Decal Medium. Njega trebaš koristiti prije stavljanja dekala na podlozi i još par puta natapkati dekal s njim (pusti da se osuši između nanošenja). Taj Medium služi za omekšavanje dekala. Nakon što sve sjedne kak treba i osuši se, tada premažeš s Decal Fixom i kad se i to osuši prijeđeš lakom.
Natrag na vrh
tole

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Čet Tra 20, 2017 2:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uvijek je lijepo vidjeti hrvatske migove, Bravo!

Group build - metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
ivan033

Član od: 29 Sij 2013
PorukaUpisano: Čet Tra 20, 2017 2:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pohvala, lijepo ih je vidjeti bez obzira na sve Mir
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,... Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma