Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Bf 109k-4 Trumpeter 1/32

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
viper

Član od: 07 Pro 2005
Mjesto: Sarajevo
PorukaUpisano: Sub Ožu 18, 2017 11:46 am    Naslov poruke: Bf 109k-4 Trumpeter 1/32 Citiraj ovaj komentar

Ranije sam radio hasegawinog i revellovog Bf-109 ,ali me ovaj trumpeterov oduševio. Zaista je dobra maketa i može da se napravi gotovo bez ikakvih dodataka i po onome što sam našao na netu je poprilično tačna, možda i najtačnija od ove tri navedene.
Jedina zamjerka je nešto uži poklpoac kabine , tako da vjerovatno ću ga morati ostaviti otvorenog i ako sam namjeravao da potpuno zatvorim cockpit.
Da li je moguće nekako u toploj vodi ga proširiti a da se nedeformiše?

RLM 76 je Gunze Mr Color , a 81 i 83 su humbrol enamel čija mi se nijansa RLM 81 posebno sviđa.

Inače za ovaj aviobn sam našao samo jednu fotku.
Za K verziju inem puno fotografija pojedinih aviona, puno su više slikali ranije verzije, što je i razumljivo jer je K verzija nastala pred kraj rata.

decali su dosta dobri , samo ih trba omekšati u mlakoj vodi ne toplijoj od 40-tak C.

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Lisec

Član od: 30 Lis 2008
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Sub Ožu 18, 2017 1:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne bi volio biti party pooper,ali mi boje izgledaju off. Ako su bile dvije zelene,onda bi bio veci kontrast između njih, ovako mi se cini kao neka siva i zelena? Na slici kojoj ja imam je vidljivija razlika. Plus, kamuflazna boja na K vezijama je bila gotovo hard edge,vrlo malo overspraya i kormila i vertikalci su definitivno hard edge mrlje. Kormilo nije do dna u boji nego zavrsava na 1/6 visine na vijugavom hard linijom. Motlinga cak nije ni bilo, mrlje na njemu su blato i cađa od auspuha.
Dodatna vratasca od gear baya skini

Boje su zapravo ili 81/81(dvije verzije zelene/smeđe) ili 81/82

http://mkgrunf.com/
Natrag na vrh
viper

PorukaUpisano: Sub Ožu 18, 2017 7:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lisec Napisao/la:
Ne bi volio biti party pooper,ali mi boje izgledaju off. Ako su bile dvije zelene,onda bi bio veci kontrast između njih, ovako mi se cini kao neka siva i zelena? Na slici kojoj ja imam je vidljivija razlika. Plus, kamuflazna boja na K vezijama je bila gotovo hard edge,vrlo malo overspraya i kormila i vertikalci su definitivno hard edge mrlje. Kormilo nije do dna u boji nego zavrsava na 1/6 visine na vijugavom hard linijom. Motlinga cak nije ni bilo, mrlje na njemu su blato i cađa od auspuha.
Dodatna vratasca od gear baya skini

Boje su zapravo ili 81/81(dvije verzije zelene/smeđe) ili 81/82

Matija hvala na sugestijama, za neke si upravu. Promaklo mi je za vertikalac da je donji dio treba biti sjetliji. Na vertikalcu sam uradio hard edge , ali se nevidi najbolje jer je slična nijansa.

Tu imam jedinu sliku koja postoji od ovog aviona koji je nedugo nakon slikanja uništen u sudaru sa drugim BF109.

Za boju mislim da niko nezna tačno koja je bila jer se prema ovoj slici nemože odrediti. Tu sam se držao uputstava Aero Mastera, Trumpetera i Print Scala , svi oni kažu 81() i 83 (dark Green). i meni je ta kombinacija izgledala neobična i lijepa.
znam da je bilo više verzija ove rlm 81, meni se svidjela ova verzija brown violet koja je malo smećkasto siva , dok npr gunze više liči na olive drab.
Koliko sam uspio pronaći u literaturi , a imam par knjiga o BF 109 K najčešće su bile RLM 75 /83 i 81/83.

Meni sa slike izgleda da je ovaj avion bio više išaran u donjem dijelu trupa, tako da to možda popravim.

Motlinga je bilo i na K verziji , istiona puno manje no na ostalim varijantama , ali imam slika na kojima se to vidi.
male poklopce na kućištui točkova neću skidati jer bi oštetio kućište i to mi je puno posla.
Znam da su na terenu najčešće skidana, ali moguće da ovdej i nisu jer ovaj avion je bio u upotrebi možda samo mjesec dana.

Natrag na vrh
P-51

Član od: 24 Ožu 2006
Mjesto: Drniš/Šibenik
PorukaUpisano: Sub Ožu 18, 2017 7:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja ću kratko. Nisam meštar od nijansi boja ali maketa nije kitana a to se vidi, jako. Pogledaj zadnju fotku koju si stavio: imaš rupu lijevo i desno gdje ti se krila spajaju na trup, samo krpice ljepila. Isto tako nije obrušena pilotska palica, šav se jasno vidi. Mislim da čovjek koji super odradi paint-job može i mora bolje odraditi malo kita, pogotovo u 32. Ponavljam, u nijanse ne ulazim.
Na kraju, kao i uvijek, ja nisam poštene makete napravio godinama i nemoj mi ovo uzeti za zlo. 32 su lijepe i relativno skupe makete i treba izbjeć ove rudimentarne stvari. Uostalom to si već dokazivao.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site AIM
Lisec

PorukaUpisano: Sub Ožu 18, 2017 8:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne kazem da motlinga nije bilo uopće Smile Samo kazem da je tipična shema( a inače su dvije) za ovaj tvoj bez motlinga, a gledajući tu fotku koji si stavio( koju i ja imam u malo boljoj rezoluciji)) i okruženje gdje se avion nalazi-polje, interpretirao bi ove mrlje(pogotovo one iza balkanca) kao blato(kišna jesen), a također se na slici vidi da nema vratašca. Ona su skidana odmah po isporuci

Dakle, ako sam dobro shvatio, ti si ovu svjetliju boju na shemi interpretirao kao RLM 82(Hell Grun) a tamniju kao RLM81(Grun)?

Što pitam: tebi je boja ispod kokpita(sa lijeve strane) tamnija, trebala bi biti svijetlija u shemi, odnosno RLM81(vjerojatno smečkasta zelena) a tamnija isto RLM81(zelena) jer RLM83 nije bila tamno zelena uopće

Šteta što nisi stavio prije, ja bi najiskrenije skinuo svu boju, pokitao sve onda do kraja, i napravio ponovno jer ti shema ni ne prati što si stavio kao referencu
Nemoj se ljutit, samo kažem,evo,iskreno

Lisec: poruka promijenjena dana: Sub Ožu 18, 2017 8:10 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
viper

PorukaUpisano: Sub Ožu 18, 2017 8:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Za krila si u pravu , ali nisam nesto posebno tu obracao paznju jer ce tu ici jos 3-4 sloja boje crna, srebrena, boja garezi, talo da ima jos vremena. palica ostala losše obrađena jer sam planirao zatvoriti cockpit i to se nece vidjeti Very Happy
Natrag na vrh
viper

PorukaUpisano: Sub Ožu 18, 2017 8:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lisec Napisao/la:
Ne kazem da motlinga nije bilo uopće Smile Samo kazem da je tipična shema( a inače su dvije) za ovaj tvoj bez motlinga, a gledajući tu fotku koji si stavio( koju i ja imam u malo boljoj rezoluciji)) i okruženje gdje se avion nalazi-polje, interpretirao bi ove mrlje(pogotovo one iza balkanca) kao blato(kišna jesen), a također se na slici vidi da nema vratašca. Ona su skidana odmah po isporuci

Dakle, ako sam dobro shvatio, ti si ovu svjetliju boju na shemi interpretirao kao RLM 82(Hell Grun) a tamniju kao RLM81(Grun)?

Što pitam: tebi je boja ispod kokpita(sa lijeve strane) tamnija, trebala bi biti svijetlija u shemi, odnosno RLM81(vjerojatno smečkasta zelena) a tamnija isto RLM81(zelena) jer RLM83 nije bila tamno zelena uopće

Šteta što nisi stavio prije, ja bi najiskrenije skinuo svu boju, pokitao sve onda do kraja, i napravio ponovno jer ti shema ni ne prati što si stavio kao referencu
Nemoj se ljutit, samo kažem,evo,iskreno

Zapravo aero master čini mi sa kao i MM drugacije tumace boje 82 i 83, za razliku od gunzea i humbrola.Oni 82 nazivaju dark green, a ovi drugi 83.J sam se drzao sastavnice i 81 sam koristi brown violet, a za 83 dark green.Zavrata yi upravu., ali to mi je prevelim posao nebih to mogao dobrk uraditi pa ostaju.

Volio bih ako imaš sliku ovog aviona da ga postaviš ili pošalješ na ppp jer bi mi puno pomoglo.
Natrag na vrh
Lisec

PorukaUpisano: Sub Ožu 18, 2017 8:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Plus, evo gledam lijevo krilo. Vidi se kako zijeva ona aerodinamična izbočina za kotače

Znam da ti možeš bolje

Slika je u knjizi, skener nemam a ako slikam sumnjam da će biti od neke pomoći Sad

Natrag na vrh
viper

PorukaUpisano: Sub Ožu 18, 2017 8:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma nema ljutnje , zato i stavljam slike makete u radu jer uvjek neka greška čovjeku promakne, a ovako više ljudi vidi više grešaka no jedan sam Very Happy
Natrag na vrh
viper

PorukaUpisano: Uto Ožu 21, 2017 10:45 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zanimljiv link u vezi boja RLM 81/82/83

http://theprofilepaintshop.blogspot.ba/search/label/Latewar%20colors
Natrag na vrh
viper

PorukaUpisano: Sri Tra 12, 2017 8:10 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dali je postojala ova linija spoja na dopunskim rezervoarima goriva kao što se vidi ovdje na satavnici? Na većini slika koje sam pronašao nevidi se...

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma