Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Canberra PR9 Matchbox/Revell, 1/72, 1976.

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Antun Janković

Član od: 04 Kol 2008
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Čet Velj 09, 2017 7:59 pm    Naslov poruke: Canberra PR9 Matchbox/Revell, 1/72, 1976. Citiraj ovaj komentar

Kao što naslov kaže, za grup bild sam odlučio napraviti Revellov prepak Matchboxove Canberre PR9 iz 1976. godine.
Radi se o potpuno rudimentarnoj maketi (i to je komliment) u mjerilu 1/72.
U stvari to je kramp koji ne odgovara ničemu. No idemo redom.
Prvo sastavnica, da steknete opći doajam o čemu se radi. Narvno počinjem od kokpita:

Na vanjskom zidu kokpita/trupa postoji neka mala struktura za koju ne znam čemu služi, no treba ju napraviti pa sam učinio prvi korak tako što sam probušio rupu na trupu na odgovarajučem mjestu i zatvorio je sa unutrašnje strane listom plastike:

Zalijepio sam i osnovne zidove kokpita kako bih od njih mogao graditi dalje:

Dalje sam se malo igrao sa raznim oblicima od stirena i žicom kako bih dočarao unutrašnjost kokpita:

To je to za sada. Sada ide bojanje i još malo dotjerivanja.
Nadam se da je maketa dosta stara (premda nije starija od mene, ako se to traži), da može sudjelovati u grup bildu...
White Tiger

Član od: 08 Lip 2015
PorukaUpisano: Čet Velj 09, 2017 11:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lijepo ti izgleda kokpit s obzirom na to kakav je izvorni Very Happy
A ni prsti ti nisu loši Razz
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Antun Janković

PorukaUpisano: Pet Velj 10, 2017 11:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo nastavka:

Antun Janković

PorukaUpisano: Sri Velj 15, 2017 6:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Obzirom su sjedala, kako ih je nekada radio Matchbox vrlo jednostavna, morao sam malo poraditi prvo na navigatorovom sjedalu, a kasnije ću i na pilotskom.

2851cz

Član od: 11 Lip 2012
PorukaUpisano: Sri Velj 15, 2017 8:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ide to polako ,pratim
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
u-boat

Član od: 30 Jul 2010
Mjesto: Sarajevo
PorukaUpisano: Čet Velj 16, 2017 4:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dobar posao Very Happy
Antun Janković

PorukaUpisano: Sub Velj 25, 2017 10:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ostavio sam malo po strani kabinu navigatora i počeo sređivati kabinu pilota. Prvo sam malo dotjerao sjedalo pilota koe nije isti model kao sjedalo navigatora (britanska standardizacija):

Paralelno sa sjedalom, malo sam dorađivao i kabinu:

Mali izazov mi je predstavljala struktura iza sjedala pilota koja u mjerilu 1/72 je otprilike 3,5x3,5 mm i visine oko 4 mm:

I konačno sve zajedno, uz napomenu da kabina još nije gotova. Ima tu još svašta za doraditi.

2851cz

PorukaUpisano: Ned Velj 26, 2017 10:16 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ide to dobro...
Natrag na vrh
2851cz

PorukaUpisano: Ned Velj 26, 2017 10:16 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ide to dobro...
Natrag na vrh
Antun Janković

PorukaUpisano: Ned Velj 26, 2017 10:24 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U nedostatku komentara, dobra su i dva ista..... Crying or Very sad
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2017 7:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Detalji cockpita izgledaju odlično
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2017 8:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uf, kako sam ovo propustio ?
Dobro si ga natrpao Smile
Ciji ce biti ?
Antun Janković

PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2017 9:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na komentarima. Bit će šema iz 90. To je ona senf-siva....
Antun Janković

PorukaUpisano: Ned Ožu 05, 2017 10:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nastavak radova.
Prvo sam se malo igrao sa žicama kako bih dočarao hidrauličke kablove za podizanje poklopca kabine koji se nalaze u zadnjem dijelu kabine (kasnije na slikama crveni):

I malo žice za ventilacijski sustav na vjetrobranu:

Evo i jedno i drugo ugrađeno u kabinu (slabo se vidi):

Zatim sam se pozabavio dodatnim instrumentima vezanim za okvir vjetrobrana (neki satovi, retrovizor, svjetlo sa lijeve strane):

Paralelno s tim dotjerao sam ulaz u prostor navigatora. Postavio sam prsten sa nešto kablova. Šarka za otvaranje nosa sa svim pripadajučim kablovima kojih ima dosta, dolazi kasnije:

Usput sam završio poklopac kabine kako bih ga mogao zalijepiti na mjesto tijekom bojanja makete, premda če na kraju poklopac biti otvoren:

Toliko za sada. Nastavak slijedi.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,... Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma