Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Molim za pomoć oko izbora zračnog kista
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Airbrush - zračni kist
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
stari

Član od: 12 Lip 2012
Mjesto: Kastav
PorukaUpisano: Sub Velj 18, 2017 5:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I ja bih imao pitanje oko AB. Koja je razlika, mislim na kvalitetu prskanja, potrošnje zraka, lakoće rada itd, između AB sa posudom s gornje i donje strane? Princip rada (fizika) mi je jasan. U prvom slučaju boja ide slobodnim padom, a u drugom boja se povlaći potlakom.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Velj 18, 2017 6:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Imam jos uvijek Hastin AB kojem je
posuda sa donje strane i nikada mi
nije legao kako treba. Naime zbog
nezgodnog polozaja mi je znala
ispadati posuda sa bojom te sam
morao paziti da ne prolijem boju a
i lose mi je lezao u ruci zbog polozaja
posude.

Kompic je takodjer koristio AB sa
posudom odozdo i od kad je nabavio
AB sa gornjom posudom kaze da se
je preporodio jer mu ga je jednostavnije
odrzavati.
daneel

Član od: 12 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Velj 18, 2017 9:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ukratko, obje vrste brusha imaju svoje prednosti i mane, i pogrešno bi bilo razmišljati na način "jedan je bolji od drugog"
gravity feed (posudica odozgo): troši manje boje, može iscrtavati finije linije, može koristiti gušće (teže) boje, posudica može smetati pri farbanju manjih detalja, ako nema poklopac pri farbanju se zna desit da se zaboravimo, pa izlijemo boju na maketu, zbog manjeg kapaciteta posudice, pogodan je za manje površine, a za velike se stalno treba nadopunjavati, što je nezgodno
siphon feed (posudica dole): mogu se montirati posudice različitih kapaciteta pa je vrlo fleksibilan za upotrebu, posudica je dole pa ne smeta pri farbanju, a čak i one bez poklopca se neće tako lako izliti, zbog toga što je posudica dole zahtijeva veći podtlak da ju može povući pa troši više zraka u radu, i preferira rjeđe boje... itd...
ovo je zasad sve kaj se mogu sjetit odprve, ima na netu još dosta materijala na ovu temu, samo treba potražit. ima i dosta reviewa i tutoriala na youtubeu za sve tipove airbrusha, to je dobro pogledat.
mislim da je najvažnije znat da su obadva tipa dobra za neke generalne zadatke, a kako se čovjek izpraksira, tako će uvidjeti koja mu sposobnost još treba pa će i prema tome birati svoj slijedeći brush. kad se uzima prvi brush, najbolje je uzeti neki kvalitetni, koji će dugo trajat, i za kog je lako nabavit rezervne dijelove (gumice, dizne, igle... to su sve dijelovi koji se troše, ili lako oštete, a bitni su za funkcioniranje brusha). također je bitno i da se lako čiste, inače čovjeka prođe volja za farbanjem ak svaki put mora pol sata čistit brush. mislim da sam u nekom prijašnjem postu napomenuo da je bitno da brush ima samocentrirajuću diznu, da nije na navoj, jer se navoj vrlo lako uništi a onda se cijeli brush može bacit.
iwata, harder&steenbeck, paasche... to su brushevi koje mogu preporučit jer sam sa svakim od njih radio i znam kako funkcioniraju.
ps. pod brandom iwate se sada nude i neki kinezi kao "Neo for Iwata".. mislim da sam to čak vidio i kod nas kod juričeka. to nije iwata i nije ni blizu ista kvaliteta, tako da to ne preporučam
Lisec

Član od: 30 Lis 2008
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Sub Velj 18, 2017 10:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zaboravi bottom feed ako mislis imati dobar all-around brush. To što oni imaju veće posudice ispod nece tebi u bojanju maketa ništa puno presuditi. Imam gravity feed brush sa valjda najmanjom mogućom posudicom gore i sasvim je dovoljan za 85% radova. Ako potrošiš boju-dodaš i zdravo. A da ne govorimo o tome da su bottom puno zajebaniji za čišćenje i smetaju

Skraćeno-uzmi gravity i nemoj niti razmišljati o ničem drugom

http://mkgrunf.com/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Airbrush - zračni kist Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma