Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Nekoliko pitanja za iskusne...

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Yabby

Član od: 06 Sij 2017
PorukaUpisano: Sub Sij 07, 2017 4:36 pm    Naslov poruke: Nekoliko pitanja za iskusne... Citiraj ovaj komentar

Pozdrav, odlučio sam započeti sa farbanjem figura, prvenstveno me zanima srednji vijek i antika, pa molim ono malo ljudi na ovom forumu koji se time bave da pomognu nekim savjetima Smile

Nekako sam za početak odabrao 1/35, 1/32 figure, planiram naručiti crusadere i arab warriorse od italera, iz alpha hanicha, čine mi se kao dobro izrađene figure, 1/72 bi vrlo vjerojatno bilo malo presitno za moje ruke, stoga ih nisam ni proučavao previše...

Dakle, naručio sam Starter paint set od Army paintera koji sadrži 10 osnovnih boja, 3 Army painter kista za početak (oni bijeli trokutasti), healing mat i set za obradu plastike (kliješta, ljepilo, skalpel)...ako treba, staviti ću slike proizvoda...

E sad, dosta sam proučavao tutoriale sa tehnikama, savjetima, itd. dok mi ne stigne sve naručeno, i tu dolazimo do nekih mojih nedoumica. To su prvenstveno primer, sredstvo za održavanje kistova i varnisher. Obzirom da stranci imaju neke preporuke sredstava koja nisu dostupna kod nas, molio bih preporuku nečega dostupnoga ovdje...

Jedni kažu bijeli primer, jedni sivi, jedni crni, većina kupuje u auto dijelovima pa bih molio savjet koji uzeti i je li to zaista ispravan odabir?
Za čišćenje kistova svi pričaju o master brush cleaneru, a ja ga kod nas jednostavno ne nalazim, mogu naručiti, ali možda ima nešto ok, a da je dostupno kod nas?
I varnisher, koliko sam shvatio, sredstvo za završni premaz, kako bi se očuvala boja? On mi je najmanje jasan Very Happy

Inače sam po zanimanju profesionalni fotograf, pa imam određena znanja o svjetlu i sjeni, gdje će se, pod određenim kutom svjetla, formirati highlightsi, a gdje shadowsi, itd. Pretpostavljam da je to dobra startna pozicija za razumijevanje samog farbanja, još mi samo fali tehnika Smile

Eto, ako biste bili dovoljno ljubazni da mi pomognete, mogu ponuditi vraćanje usluge kroz savjete o fotografiranju figura, vidim da neki s time muku muče Smile

I oprostite na podužem postu, ali sada na početku sam jednostavno pretrpan informacijama...

Lijepi pozdrav svima!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Sij 07, 2017 4:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zanimljiv odabir Smile

I mene su uvijek privlacile te vece figure
ali nisam nikad nasao kod nas meni
privlacne figure jer mi se svidjaju ili
resinske ili white metal figure.

Sto se tice ostalih pitanja znam da u art
shopovima imas sapun za kist kojim
namazes kist kako bi isti zadrzao svoju
formu a cak ti i obicni sapun moze
posluziti za to.
Varnish ti je lak. Isti moze biti gloss/sjajni,
satin/polumatirani i matt/matirani. Cak sam
vidio da AK radi neki ultra matt lak.
Pretpostavljam da ce ti na figurama najvise
trebati matt lak za odjecu ali je isti navodno
najveci problem jer pretezno ostavlja nekakve
bijele mrvice. Emsal Glanzer ti je dobra
zamjena za gloss lak.

Pretpostavljam da ces takodjer trebati neki kit
za popunjavanje spojeva. Ja sam od istih na
avionima odustao i jednostavno koristim CA
ljepilo koje sto preciznije nanesem i kasnije
obrusim. Topla preporuka za Pattex CA u bocici.
Imam ga vec godinu i jos mi se nije zgusnulo
a skoro sam ga potrosio. Pretpostavljam da
je stvar u cepu jer su mi se slicna ljepila
zgusnula vec nakon par mjeseci.
Yabby

PorukaUpisano: Sub Sij 07, 2017 6:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pozdrav mpuky i hvala ti na brzom odgovoru...Zanimljiv odabir figura ili boja? Very Happy Vidio sam da hvale Army painter, a starter set mi se činio kao dovoljan za početak, još kad sam vidio sa su u bočicama od 18ml, nisam puno razmisljao, za cca 150 kn Smile

Da, takvih figura kod nas ima jako malo, alpha drzi možda 5 modela, cro hobby još manje...Za alphu sam se odlučio jer je u pakiranju 6-8 figura sa konjima pa ću imati dovoljno materijala za vježbu i uništavanje Very Happy

Čuo sam i za tu sapun voda kombinaciju, ako je to dobro vama iskusnima, bit će onda i meni...znam da neki održavaju kistove i regeneratorima za kosu...

Kit za spojeve nisam gledao jer ove figure koje ciljam dolaze u jednom komadu, jedino treba priljepiti koplje u ruku na nekima.

Inače nisam fan glossy stvari pa bih i na lak išao u mat varijanti, ako netko da dobru preporuku istoga, ako ne, pokušat ću s tim Glanzerom, iako čisto sumnjam da će mi prve figure biti vrijedne čuvanja, vjerojatno će ići ispiranje pa ispočetka Very Happy
Natrag na vrh
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
PorukaUpisano: Ned Sij 08, 2017 2:38 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mislio sam na figure, za te boje još nisam čuo pošto pretežno
radim zrakoplove.

Ovi lakovi koje sam opisao su ti razne varijacije lakova koje
se koriste kako bi dobio traženi efekt. Npr. staklo se sjaji pa
ćeš takvu površinu premazati gloss/sjajnim lakom a odjeća
je pretežno matt pa ćeš takve površine matirati matt lakom,
itd..

Btw, za skidanje boje sa starib maketa ti je super stvar Permetal.
Yabby

PorukaUpisano: Pon Sij 09, 2017 2:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala ti na savjetima! Nadam se da će se i drugi uključiti sa svojim iskustvima, sigurno ima i onih koji samo čitaju, a trebaju savjete i preporuke iskusnijih Smile
Natrag na vrh
SturmmannDado

Član od: 12 Svi 2012
PorukaUpisano: Sri Sij 25, 2017 9:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

evo ti neki videi možda ti pomognu

https://www.youtube.com/watch?v=qwpUj-ZNvLw

https://www.youtube.com/watch?v=FZFi1mKkCPw
Natrag na vrh
SturmmannDado

PorukaUpisano: Sri Sij 25, 2017 9:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja sam se prije bavio maketarstvom sad sam ope počeo i radio sam figure, imao sam prije slika tu na forumu svojih radova, al sad ih nema jer na image shacku su uklonjene zbog ne aktivnosti.

Kad farbaš odjeću ili kožu slojevi nesmiju biti pre debeli jer unište detalje, za sjenčanja se većinom koriste washevi ili se razrijedi boja pa se nanosi gdje sjena treba biti, a highlight na na povišenijim ili osvijetljenijim područjima.

Preporučio bi ti da počneš s figuricama u 1/35 mjerilu jer su jeftine pa ti ih nije žao ako ih uništiš prilikom učenja imaš tamiyu, dragon, masterbox večinom dobiš 4 do 5 figura za 10eur.
Natrag na vrh
SturmmannDado

PorukaUpisano: Sri Sij 25, 2017 9:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja sam ti naručio arab wariore od italeria nisam baš nešto zadovoljan figurama al za učenje su dobre, u tom paketu dobiš 4 ratnika i 4 konja.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma