Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Oklopni vlak OS NDH u Ogulinu?

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Schlange88

Član od: 05 Lis 2015
PorukaUpisano: Uto Lis 06, 2015 1:47 pm    Naslov poruke: Oklopni vlak OS NDH u Ogulinu? Citiraj ovaj komentar

Pozdrav.

Trebam pomoć u vezi tipa oklopnaoga vlaka koji je bio stacioniran u Ogulinu tokom WW2. Da li možda netko zna njegov tip odnosno potrojbu?
Koliko sam shvatio, NOB povjesnica navodi da je jedan oklopni vlak bio stacioniran u Ogulinu tokom razdoblja od 1941 - 1945, ali se navodi tip ili postrojba istoga.

Zahvaljujem unaprijed.

Schlange
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Mario Raguž

Član od: 09 Stu 2005
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Uto Lis 06, 2015 2:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A predstavljanje, a tko ste vi i kakav je ovo upad u forum? Mi smo dužni nešto nekome?
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Lis 06, 2015 3:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zbilja nismo dužni ništa nikome ,i definitivno, trebalo bi se predstaviti na forumu,al eto da ipak ne ispadnemo prestrogi ,možda bi Schlange mogao potražiti predzadnji broj VPa (54) na kioscima (teško, jel novi je došao jučer na kioske) u njemu je bila tema o njemačkim oklopnim vlakovima ,čak dobro pokrivena fotkama....
http://vojnapovijest.vecernji.hr/broj-54-vp/njemacki-oklopni-vlakovi-1022872
Schlange88

PorukaUpisano: Uto Lis 06, 2015 3:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pročitao sam članak iz časopisa Vojna Povjest koji ste naveli, ali tamo se većinom opisuju oklopni vlakovi iz sastava Wehrmacht-a.
Pošto je Ogulin do 1943. bio pod Talijanskom nadležnošću, a oklopni vlak koji je tamo bio stacioniran se prvi puta se javlja u partizanskim izvješćima 1941. godine, kada u Ogulin dolazi Ustaška željeznička bojna, mislim da se misteriozni vlak nalazio u sastavu OS NDH. (ili možda iz sastava OS Kraljevine Italije?)
Probao sam nešto naći u knjizi Hrvatski Ratnici kroz Povjest vol. 4, ali bez uspijeha.

Taj podatak mi treba za dovršetak članka o Ogulinskim vojnim fortifikacijam iz doba WW2, koji radim na mojoj enciklopedijko-referntnoj web-stranici, http://deus-ex-militaria.com/Bunker2HRV.php pa bi bio zahvalan na svakoj pomoći.

Schlange88: poruka promijenjena dana: Sri Lis 07, 2015 7:40 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Uto Lis 06, 2015 5:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vlakovi nisu moje područje i ne znam odgovor, ali forum www.zeljeznice.net ima cijelu sekciju posvećenu ratovanju (ne samo vlakovima).
Ako već nisi, možda vrijedi pitati tamo?

http://www.malezeljeznice.net/forum/index.php?threads/oklopni-vlak.5232/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
dog

Član od: 17 Stu 2006
Mjesto: rijeka
PorukaUpisano: Uto Lis 06, 2015 5:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kkroz Gorski Kotar redovito je vozio talijanski oklopni "vlak" Libli iliti Litorina Blindata

Ovo je jedan takav slikan kraj Ogulina u Veljači 1943

print screen windows

Moguće da su talijani dali koji i NDH.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Schlange88

PorukaUpisano: Uto Lis 06, 2015 5:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

@Dog, lako moguće da je možda "Libl" bio pod Talijanskim zapovijedništvom Ogulinu, a Partizanski obavjštajci su ga krivo dodijelili OS NDH, odnosno Ustaškoj Željezničkoj Bojni. Ukoliko imate bilo kakv podatak o navednoj Litorini, svakako bi ga volio čuti.
(Po izgledu fotografije, rekao bih da Litorinaosigurava mjesto prethodne diverzije na odvojku pruge prema Plaškome - Lika?)

Dugujem vam pivu.

Schlange88: poruka promijenjena dana: Uto Lis 06, 2015 6:01 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Schlange88

PorukaUpisano: Uto Lis 06, 2015 5:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomo Napisao/la:
Vlakovi nisu moje područje i ne znam odgovor, ali forum www.zeljeznice.net ima cijelu sekciju posvećenu ratovanju (ne samo vlakovima).
Ako već nisi, možda vrijedi pitati tamo?

http://www.malezeljeznice.net/forum/index.php?threads/oklopni-vlak.5232/

@Tomo, zahvaljujem na savjetu.
Natrag na vrh
dog

Član od: 17 Stu 2006
Mjesto: rijeka
PorukaUpisano: Uto Lis 06, 2015 6:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nisam baš upućen u tu tematiku ali znam da im je zapovjedništvo bilo u Sušaku i da su operirali sve do Dalmacije .
A ono vozilo na slici iza Liblia je AB 40 koje je služilo kao izvidnica Libliu.

Fotka je sa ovog foruma

http://www.italie1935-45.com/forum/viewtopic.php?t=838&p=4442
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Schlange88

PorukaUpisano: Uto Lis 06, 2015 6:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

@Dog, veliko hvala na pomoći i linku.
Natrag na vrh
Schlange88

PorukaUpisano: Pon Stu 16, 2015 11:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nakon dodatnog istraživanja, uspio sam pronaći podatak da su u Ogulinu tokom WW2 bile stacionirane sljedeće vojne postrojbe opremljene oklopnim željezničkim vozilima: (uz navedenu motornu terezinu "Litorina Blindata")

- V talijanski armijski korpus sa 10 vozila tipa Ansaldo Autoblinda, te meni najiteresantniji podatak - talijanski oklopni vlak T.B.10.

Da li možda netko od forumaša zna nešto više o oklopnome vlaku T.B. 10.?
(fotografije, naoružanje, izvještaji iz borbenih operacija u kojima je navedeni oklopni vlak sudjelovao?)
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma