Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

čime ljepiti gips

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
slider
Gost
PorukaUpisano: Uto Stu 22, 2011 2:04 pm    Naslov poruke: čime ljepiti gips Citiraj ovaj komentar

radim jedan mali projektić, pa sam se našel u nedoumici
čime zaljepiti pločicu gipsa na drvo ili plastiku ( a da se ne raspadne spoj za mjesec dana)?? Shocked
vasa iskustva??
Natrag na vrh
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Uto Stu 22, 2011 2:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gips je porozan i prije ljepljenja ga moraš "impregnirat", napravit neporoznim. Najbolje nekim ljepilom, naprimjer drvofiksom.
Kad se to osuši ljepiš ga kao i svaki drugi materijal, najbolje opet drvofiksom pošto ide na drvo. Možeš pokušat direktno lijepit bez impregnacije drvofixom ali onda razrijedi drvofiks i napackaj ga malo više da gips može upit određenu količinu.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Stu 22, 2011 2:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako ljepiš gips na drvo, Drvofix je idealan, ali kao što je rekao Boris, prvo moraš malo natopiti gips sa jednom rukom razrjeđenog Drvofixa. Što se tiče plastike, stvar je drukčija, jer Drvofix neće dugo ni kvalitetno držati. U tom slučaju natopiš površinu gipsa sa razrjeđenim nitro lakom, a onda možeš zaljepiti sa npr. dvokomponentnim epoxy ljepilom ili sa nekim univerzalnim UHU. Važno je samo da površinu plastike prije ljepljenja prebrusiš sa grubim brusnim papirom kako bi se ljepilo što bolje uhvatilo.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
veliko_pile

Član od: 26 Svi 2008
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Uto Stu 22, 2011 3:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

a nekakv silikon, tipa onaj od Bison marke, imam ga doma i ljepi sve zivo, od drva do aluminija, kucnih papuca, uloska za njih, ma sve Laughing
Davor

Član od: 09 Lis 2011
PorukaUpisano: Uto Stu 22, 2011 3:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Postoji ljepilo poput silikona "KLEBERIT", samo trebaš odabrati materijal koji želiš zalijepiti jer ima različitih vrsta i brzina stezanja. postane jedan komad. Ja sam zalijepio gornju kamenu ploču za iveral i to se više nije dalo odlijepiti...
Scalpel

Član od: 10 Pro 2009
PorukaUpisano: Uto Stu 22, 2011 3:45 pm    Naslov poruke: Re: čime ljepiti gips Citiraj ovaj komentar

slider Napisao/la:
čime zaljepiti pločicu gipsa na drvo ili plastiku ( a da se ne raspadne spoj za mjesec dana)?? :shock:
vasa iskustva??

Ja to riješavam sa plastofilom.
Natrag na vrh
slider
Gost
PorukaUpisano: Uto Stu 22, 2011 3:46 pm    Naslov poruke: Re: čime ljepiti gips Citiraj ovaj komentar

Scalpel Napisao/la:
slider Napisao/la:
čime zaljepiti pločicu gipsa na drvo ili plastiku ( a da se ne raspadne spoj za mjesec dana)?? Shocked
vasa iskustva??

Ja to riješavam sa plastofilom.
kaj je to?
Natrag na vrh
thomcro

Član od: 07 Pro 2007
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Uto Stu 22, 2011 4:58 pm    Naslov poruke: Re: čime ljepiti gips Citiraj ovaj komentar

slider Napisao/la:
kaj je to?

Isto gips ali finiji i bijele boje. S njime se radi isto kao i sa običnim gipsom.

Ovo je sad (valjda) novije pakiranje inače je vrećica bila u papirnatoj kutiji.

http://zeljeznice.forumhr.com
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Stu 23, 2011 10:11 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Plastofil je masa za gletanje zidova, i neće se zaljepit na drvo ništa bolje od običnog gipsa, a na plastiku uopće neće. Ako se gips nalije direktno na drvo, drvo će povući vlagu iz gipsa i deformirati se. Zapravo je najpraktičnije gipsani odljevak prvo osušiti u pećnici na 100 stupnjeva, kako bi iz njega izašla sva voda, pa onda impregnirati sa razrjeđenim lakom (nakon hlađenja!)i tek tada ljepiti i sl. Impregnacija pomaže da gips više ne "pije" vlagu iz zraka i očvrsne ga (inače je prilično lomljiv). Gips inače uvijek upije bar malo vlage, a u kombinaciji sa vodom je kiseo. često se dogodi da boja koja nije nanesena akvarelno, nego pokrivno, jednostavno počne otpadati nakon par godina, ovisno o uvjetima u kojima ga držimo, a metal koji stoji u blizini počne korodirati...Puno je praktičnije koristiti npr. stirodur na koji se nanese akrilna masa za modeliranje.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
slider
Gost
PorukaUpisano: Sri Stu 23, 2011 11:12 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

fala ljudi, smislit cemo nekaj !
Natrag na vrh
Scalpel

Član od: 10 Pro 2009
PorukaUpisano: Sri Stu 23, 2011 1:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Meni se plasofil ljepi na sve, treba samo omjer pogoditi.
Imam doma posudu od metala koju sam prekasno išao čistiti i nema šanse da to skinem...
Gletao sam s njime po balzi koja je inače osjetljiva i nije ju savinulo..
Eto to su moja iskustva...

PLASTOFIL PODRUČJE PRIMJENE: Visokovrijedan gipsani materijal za zaglađivanje. Izvrsna pogodnost za izjednačavanje neravnina, za učvršćivanje, za modelarske radove, za oblikovanje i za zapunjavanje pukotina. Za unutarnju uporabu. Zbog svoje posebno dobre prionjivosti materijal se može koristiti za višestruku namjenu.
Natrag na vrh
Jomi

Član od: 29 Lis 2010
PorukaUpisano: Sri Ruj 09, 2015 3:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pozdrav svima,

pitanje, imam neku figuru veču izrađenu od gipsa, palo je i strgalo na 3 dijela.
Zanima me s čim to mogu zaljiepiti nazad zajedno (gips na gips), a da ne bude neko zadebljanje na spoju?
Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Sri Ruj 09, 2015 6:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jomi Napisao/la:
Pozdrav svima,

pitanje, imam neku figuru veču izrađenu od gipsa, palo je i strgalo na 3 dijela.
Zanima me s čim to mogu zaljiepiti nazad zajedno (gips na gips), a da ne bude neko zadebljanje na spoju?

cianofix
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Jomi

Član od: 29 Lis 2010
PorukaUpisano: Pon Ruj 14, 2015 11:01 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala gospon Slider.

Budem probao

lp
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd... Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma