Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

RF-84F Thunderflash 1/72
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Antun Janković

Član od: 04 Kol 2008
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Pon Tra 20, 2015 6:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala svim na komentarima i Leu-zd na obradi fotografija.
Naime svima nam je nova ova tehnika. Treba vremena da se malo "ispolira", no po mom mišljenju, ima velike mogučnosti, osobito za mlaznjake sa početka hladnog rata koji su bili u NMF-u.
Kvaliteta izvođenja tehnike je u nalaženju pravog balansa između nekoliko parametara, i to:
1. Gustine ljepila. Naime, što je ljepilo gušće, bolje lijepi, no duže se suši i ostane valovito na podlozi. Najbolje mi se pokazalo da ga razrijedim 50%/50% sa vodom i ako treba namažem dva sloje, pa tek onda lijepim. Na mjestima gdje je folija valovita je gusto ljepilo jer je staro (od zadnje makete), pa je dehidriralo, a nisam to skužio na vrijeme.
2. Debljina i sjajnost folije. Što je folija deblja, teže se formira prema podlozi. Nijansa folije je bitna. Treba ju sačuvati u određenoj mjeri, pa prema tome ne treba poslije lijepljenja previše (po mogućnosti što manje), šmirglati i polirati foliju. Ja sam u ovom slučaju previše šmirglao, pa mi je razlika u nijansama gotovo nezamjetljiva, što je po mom mišljenju, greška.
3. Ostale sitnice, koje ne mogu sve pobrojati, no koje se pokažu tijekom rada....
Prednosti ove tehnike su slijedeće:
1. Sa starim krampovima, ako znate što radite, možete dobiti prvo mjesto na natjecanjima, jer ih možete pretvoriti u nešto stvarno posebno. Tu ulogu igra mjerilo. Naime, što je veće mjerilo, tehnika je realnija.
2. Riješili ste nedoumicu oko urezivanja i slično, panela. Panela jednostavno nema. Paneli su vidljivi zahvaljujući razlici u nijansi folije.
3. Rivetiranje je nevjerojatno realno.
Zbog svega navedenoga, mislim da se isplati malo više vremena i truda investirati u tu tehniku, koja, svakako, nije za lijenčine, več za opsesivno-kompulzivne picajzle sa malom umjetničkom crtom, kakav sam i sam...
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3
Stranica 3/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma