Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Jadni mi ...

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Internet linkovi
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Pet Velj 06, 2015 4:24 pm    Naslov poruke: Jadni mi ... Citiraj ovaj komentar

http://www.vecernji.hr/hrvatska/turski-zrakoplov-preletio-nas-zracni-prostor-mig-ovi-se-nisu-ni-pomaknuli-988246?utm_source=24sata&utm_medium=Blok&utm_campaign=Partnerski+portali
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Velj 06, 2015 6:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Taj dan u zraku je bilo više migova, 7 kom, uključujući i dežurne i jedan na testnom letu (118) (igrom slučaja svi su fotkani pa postoje i dokazi dostupni nama laicima/entuzijastima ali očito ne i za novinare) tako da baš priča i ne drži vodu.
Druga stvar je što očito moramo dobiti dozvolu iz NATO-a da bi intervenirali u vlastitom zračnom prostoru. Shocked Shocked
Gak

Član od: 30 Svi 2011
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Pet Velj 06, 2015 7:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dezurni dvojac je u sustavu NATO integrirane zastite zracnog prostora. Odluku donosi NATO operativno srediste kada i koji dvojac ce poletjeti. Polijece onaj dvojac koji ce najbrze presresti cilj. Nacionalni zracni prostor je NEBITAN. Mogli su isto tako poslati talijansku paru u hrvatski zracni prostor, ako je procjena da ce izvrsiti presretanje brze od nase. Isto tako mogu podici nasu na cilj u Sloveniji ili Madjarskoj, ako je najbliza. Ne nasjedajte na bombasticne naslove za prodaju novina.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Pet Velj 06, 2015 9:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gak Napisao/la:
Ne nasjedajte na bombasticne naslove za prodaju novina.

Tako je , a pogotovo sto je jos uvik u toku borba izmedju rumunjske i ukrajinske struje..........
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Velj 07, 2015 1:57 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gak Napisao/la:
Dezurni dvojac je u sustavu NATO integrirane zastite zracnog prostora. Odluku donosi NATO operativno srediste kada i koji dvojac ce poletjeti. Polijece onaj dvojac koji ce najbrze presresti cilj. Nacionalni zracni prostor je NEBITAN. Mogli su isto tako poslati talijansku paru u hrvatski zracni prostor, ako je procjena da ce izvrsiti presretanje brze od nase. Isto tako mogu podici nasu na cilj u Sloveniji ili Madjarskoj, ako je najbliza. Ne nasjedajte na bombasticne naslove za prodaju novina.

Svaka čast NATO-u i njegovoj proceduri ali ovo mi baš nije u redu.
Pa šta smo mi zapadu opet neka tampon zona. Zar je po Nato
proceduri moguće da Nlo preleti teritorij pripadnice Nato-a i tek
onda se regira. Po članku je avion tek presretnut kod Umaga od
strane talijanskog zrakoplovstva.
Gak

PorukaUpisano: Sub Velj 07, 2015 2:32 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ali nije bio NLO, bio je civilni zrakoplov koji se uredno javljao do HR, letio na svojoj ruti za koju je postojao uredan plan leta, na zadanoj visini... To sto se nije javljao ti se dogadja... pilot radi nesto drugo, pa zaboravi, namjesti krivu frekvenciju, otkaze radio... Ne treba pravit od muhe slona. A plan dizanja pare i SOPovi su propisani i tu nema odstupanja. Paru dize samo i iskljucivo NATO operativno srediste i na Alfa i na Tango Scramble i bilo kada. Naravno ako ti se to ne svidja, mozes uvijek izaci iz NATO kisobrana i onda je tvoje dvoriste, tvoja briga.
Natrag na vrh
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Sub Velj 07, 2015 10:33 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja sam laik, a viidm da ima ovdje ljudi iz struke, pa ako možete odgovorite mi na jedno pitanje.
Da je naslov u novinama bombastična i zlonamjeran bilo mi je jasno čim sam ga vidio, ali me navelo na razmišljanje dal je moglo biti drugačije taman da je i istina.

Neovisno o NATO-u ili bilo čemu drugom, da umjesto Miova imam i F-22, taman da je to doista bio "upad" u naš zračni prostor, kolike su šanse da od trenuka "upada", dežurna para se stigne uzbuniti, poletjeti i presresti upadača prije nego ovaj napusti naš zračni prostor sobzirom na veličinu i oblik naše zemlje?
Meni se čini vrlo mala (limes teži prema nuli), osim ako se ne radi o nekom sporom sportskom zrakopovu.

Sjećam se kad je Perišin prebjegao u Austriju, mogao je srušiti pola Austrije prije nego su prvi austrijski lovci stigli odreagirati, a i u zadnje vrijeme čitam o presretanju rusa iznad Baltika i Sjevernog mora, gdje odreda u trentuku dok NATO lovci stign uruske avione, ovi su već na povratnoj ruti...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Velj 07, 2015 12:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Te iste novine neki dan su imale bombastican i skandalozan naslov kad su prenijeli priopcenje MORH-a o najavi testnih letova: "Hoce li probiti zvuk ili pasti"
Edit: nisu iste novine vec JL, naknadno je naslov promijenjen
Gak

PorukaUpisano: Sub Velj 07, 2015 12:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomo Napisao/la:
Ja sam laik, a viidm da ima ovdje ljudi iz struke, pa ako možete odgovorite mi na jedno pitanje.
Da je naslov u novinama bombastična i zlonamjeran bilo mi je jasno čim sam ga vidio, ali me navelo na razmišljanje dal je moglo biti drugačije taman da je i istina.

Neovisno o NATO-u ili bilo čemu drugom, da umjesto Miova imam i F-22, taman da je to doista bio "upad" u naš zračni prostor, kolike su šanse da od trenuka "upada", dežurna para se stigne uzbuniti, poletjeti i presresti upadača prije nego ovaj napusti naš zračni prostor sobzirom na veličinu i oblik naše zemlje?
Meni se čini vrlo mala (limes teži prema nuli), osim ako se ne radi o nekom sporom sportskom zrakopovu.

Sjećam se kad je Perišin prebjegao u Austriju, mogao je srušiti pola Austrije prije nego su prvi austrijski lovci stigli odreagirati, a i u zadnje vrijeme čitam o presretanju rusa iznad Baltika i Sjevernog mora, gdje odreda u trentuku dok NATO lovci stign uruske avione, ovi su već na povratnoj ruti...

Sve je stvar procjene i troskova. Sjeti se da je i usred hladnog rata lik sletio na trg u Moskvi. Kada ocekujes napad uspostavlja se CAP. Tada se lovci izmjenjuju u zraku. To naravno kosta i pitanje koliko dugo to mozes izdrzati.

Paru moras shvatiti kao policiju. Jel moze policija zateci svakog pocinitelja u izvrsenju djela nakon sto dobije dojavu? Ni blizu. Ali ako ocekuju da ce netko nesto napravit, onda ce mu napravit sacekusu... Smile

A da policija ne postoji, kako bi se to odrazilo na broj pocinjenja kaznenih dijela? Tako da para ima u dobrom dijelu i funkciju odvracanja i prije nego itko ista pokusa.
Natrag na vrh
potez XXV

Član od: 03 Svi 2006
PorukaUpisano: Sub Velj 07, 2015 2:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo je propust MORH-ovog PR-a (ili kako se vec zove odjel).

MORH je prvi trebao izaci s informacijom na sluzbenim stranicama i objasnjenjem/pojasnjenjem. Koliko vidim o tome nije nista pisano na sluzbenim info stranicama.

O necem ovakvom prvu informaciju ne smiju donositi neke novine (10 dana kasnije) koje to iskoriste na nacin na koji jesu.
Mogli su ocekivati (u MORH-u) da ce ovakav dogadaj biti iskoristen i to je trebalo preduhitriti.

Sama akcija/reagiranje NATO-a (NATINADS-a)- mislim da nije bila NATO tajna, Talijani su svoju javnost na vrijeme informirali:

http://www.aeronautica.difesa.it/News/Pagine/20150128_ScrambleCacciaEurofighter4Stormo.aspx

Slican medijski kupus bi se mogao dogoditi s novim migusama....
Natrag na vrh
barakuda

Član od: 22 Sij 2007
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sub Velj 07, 2015 8:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Najbolje ćemo zaštiti naše nebo ako pustimo zeppeline na sajle do 10 km. Very Happy

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Pon Velj 09, 2015 1:20 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zar ne vidite da su stalno igre u pitanju i iinteresne grupe. Šta Štimac trkelja o šarafljenju kad je taj dan letilo 7-8 migova i dežurna para je dežurna para. i nema šarafljenja ako su dežurni. Čak i kad smo ostali na par komada uvijek je bila dežurna para aktivna.

Ovo je bila procijena NATO operativnog središta.

Mora poletit u 5 minuta i do Umaga stiže za cca 8. 10-15 jedino ako razgledavaju putem krajolik, a ne presreću avion.

MORH definitivno mora promijeniti PR odjel ili agenciju. Očito tu radi neko preko veze.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Internet linkovi Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma