Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Fokker Dr.I 1/48 Eduard M.v.Richthofen
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Tra 10, 2014 9:50 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Trebalo je vremena da prročitam ovu opširnu Dragišinu recenziju u kojoj se potkralo nekoliko grešaka. Very Happy Balkenkreuz nema veze sa Balkanom niti grčkom-Balken je u prevodu šipka, zraka, štap. U suvremenijoj literaturi je sasvim jasno utvrđeno da konkretni Dr.I nije nikad dobio Fokkerovu kamuflažu. Analiza sačuvanih komada platna pokazuje da je samo donja strana bila bojana svijetlo plavo, a sve gornje i bočne površine su bile prebojane crvenom bojom direktno na platno. Prepravke križeva prema novom propisu su napravljene praktično pred uništenje ovog aviona. Križevi nikad nisu imali bijela polja, što se vidi po dosta dobrim fotografijama 425/17 po zaprimanju u JG1. Upitno je koliko je uopće napravljeno letova u toj prvotnoj konfiguraciji jer je avion doživio nezgodu sa oštećenjem na gornjem kraju desnog krila, a dnevnik letenja crvenog baruna ga navodi kao avion na kojem je postigao svoje dvije zadnje pobjede (79 i 80) nekoliko dana pred pogibiju. Ne treba miješati ostale Dr.I na kojima je letio MVR! Na danas sačuvanim komadima platna se vide razlike u tonovima crvene, a tu je i dosta ljuštenja, što je i logično nakon skoro 100 godina, ali na fotografiji iz rata sve izgleda savršeno. To je i logično, jer različita boja i lak na original boji mijenjaju tonove usljed oksidiranja... Uglavnom, pokušao sam na osnovi svih parametara rekonstruirati boju kakva bi bila kad je Manfred poletio na kobni zadnji let i pri tom pokušao i dobiti ton koji bi odgovarao mjerilu. Bojanje je kompromis između predpostavljene realnosti i nekakve maketarske realnosti. Niti jedna maketa nije savršena, kao ni ova moja, ali sam se pokušao približiti suvisloj interpretaciji izgleda tog aviona. Svakako nisam htio bojati u neku "Ferrari" crvenu što većina maketara napravi. Trava na podlozi je postavljena prema fotografijama i interpretaciji godišnjeg doba-baš bi tada trebala nova proljetna zelena trava probijati između suhe zimske...

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Čet Tra 10, 2014 10:02 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

frka Napisao/la:
Vrlo lijepo, svaka čast. Nadam se da će u Mosonu dobro proći !!!
Obzirom da sam u master kategoriji ove godine, jedino mi i preostaje nadati se da ću između tih radova koji dođu u tu kategoriju biti barem dostojan staviti svoju maketu na stol...

Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Čet Tra 10, 2014 10:14 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

su27rules Napisao/la:
Grunf Napisao/la:
.......Podloga je debela zlatna folija kakve ima kupiti u Mulleru. Sve izrežem na mjeru i zaljepim sa UHU univerzalnim ljepilom. ..............

E ova folija je bila karika koja mi nedostaje da bi moji natpisi imali bar malo pristojan izgled,tnx!!
Hvala za opširan opis!! Cool
Inače, ta folija se dobije u kompletu sličnom kao kolaž papir A4 formata-u pakiranju je više metalno bojenih folija-osim za maketarstvo zanimljivih zlatne i aluminij, ostale su crvene, zelene, žute...

Natrag na vrh
tole

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Čet Tra 10, 2014 12:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Izvrsno! Čini mi se da je group build WW1 Aces uspio!

Group build - metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Čet Tra 10, 2014 2:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vrlo lijep rad kao što smo od tebe i očekivali i navikli.
Posbeno mi se sviđa završni finiš tj. trošenje koje je na cijeloj površini avioni, ali vrlo neupadljivo. Na jednobojnim maketama je teško postići da bude i realne i ne-dosadne, a to si super postigao. Jedino, više zapaženje nego kritika, možda mrvicu jači wash u cilindre motora. Malo su "nevidljivi detalji.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Čet Tra 10, 2014 2:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo obećanih većih i malo boljih slika. Dubinska oštrina nije dobra, osim ako koristim blic jer nemam posebne reflektore, ali valjda će se sad vidjeti više (posebno grešaka zbog velikih uvećanja figura...).

Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Tra 10, 2014 3:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

super, odlično - hvala

Problem s ovim fokkerom je upravo taj što se po netu nalaze mnogo profila nastali na osnovu ovog aviona i 477/17 a i u samoj literaturi se za istu fotografiju jednom spominje 425 a drugi put 477.
Međutim danas se sa 100% sigurnošću zna da samo 3 fotografije prikazuju upravo ovaj avion od kojih je samo jedna s novim (ovakvim) oznakama, ostale su s željeznim križevima (naravno ako se ne računaju fotografije olupine i australijanaca).

Uz te tri postoji i jedna na kojoj se vidi samo gornje krilo i to je to.

Dragiša je malo pobrkao lončiće i ubacio profile (prvi u nizu) nastale na osnovu 477/17

Jedino što može biti upitno na ovoj maketi je postojanje serijskog broja na originalu.
Vukic

Član od: 16 Stu 2010
Mjesto: 385 km predaleko
PorukaUpisano: Čet Tra 10, 2014 3:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlican, Grunfe. Bas mi se svidja.
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Čet Tra 10, 2014 4:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
Inače, ta folija se dobije u kompletu sličnom kao kolaž papir A4 formata-u pakiranju je više metalno bojenih folija-osim za maketarstvo zanimljivih zlatne i aluminij, ostale su crvene, zelene, žute...

Hvala još jednom za info!! Prošao sam milijun puta pored toga i nisam imao pojma za što bi to moglo poslužiti Rolling Eyes Rolling Eyes

Pseto ima fini sjaj dlake.....vidi se da je brinuto o njemu Wink Cool Wink
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Roland

Član od: 11 Kol 2013
Mjesto: Opatija
PorukaUpisano: Čet Tra 10, 2014 5:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

PO MENI da je bolje nebi valjalo Very Happy Very Happy Very Happy
Danny

Član od: 19 Pro 2008
PorukaUpisano: Sub Tra 12, 2014 10:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ko zna,zna,odlica rad...jako mi se svidja!
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,... Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma