Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Pad Mosquita na Velebitu

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
raus

Član od: 22 Velj 2006
Mjesto: Opatija
PorukaUpisano: Sri Kol 07, 2013 2:33 pm    Naslov poruke: Pad Mosquita na Velebitu Citiraj ovaj komentar

oi!

Prekjučer smo blizu Štirovače na Velebitu pronašli ostatke Mosquita.

S obzirom da smo čuli nevjerovatno puno različitih priča za ovaj pad pretpostavljamo da se ipak radi o početku 50-tih (52-54), a ne drugom ratu i da je u avionu poginula najmanje jedna osoba ("pronađena noga koja je ostavljena, sve raznijele životinje", "dvije osobe-zbrinute nakon pada") . Avion je doletio iz recimo iz pravca Otočca, odnosno svakako sa sjevera...

Do početka devdesetih je bila na mjestu pada hrpetina dijelova jer se od tamo nisu vadila drva, ali došli su cigani i odnili skoro sve.

Avion je svakako pao u zimsko vrijeme, ali nisam uspio zaključiti kada ("kasna jesen jer bilo je snijega"; " prosinac, bilo je puno snijega", "rano proljeće jer je još bilo snijega"....).

Od ostatka aviona smo našli komade stajnog trapa, dijelove motora, i jedan komadić di je preko plave popiturana srebrna boja, možda bi to mogao biti kakav trag......

Pa ako netko ima ideju o kojem bi se to Mosquitu moglo raditi nek se javi.

hvala
Raus

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Sri Kol 14, 2013 5:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pa po listi gubitaka s ABG-a ima bar 3-5 kandidata
http://www.avijacijabezgranica.com/jrvudesi.html
međutim ako je lista točno nitko nije poginuo.
Listu bi ipak uzeo s rezervom jer nedostaju 2 Mosquita Mk.38 koji su se srušili 1952. (nisu kandidati za ovog)
1953.se srušio jedan u Srbiji s pilotima Škerovićem i Petrićem, dok su kraj ovoga na listi navedena druga imena pa možda to nije taj, a isti slučaj je s 1955 gdje imena pilota ne odgovaraju imenima pilota kji su se srušili s Mosquitom kod Batajnice (Izvor: "Izviđači Jugoslavensog neba", B. Dimitrijević, str.35)

Inače ova plava boja na limu je meni sumnjiva. Koliko znam Jugo Mosquiti n
isu imali ništa plavu u svojoj shemi bojenja? Jesi siguran da ipak nije iz 2.sr izviđač u PRU Blue shemi? Oni su se iz Italije dosta muvali iznad Hrvatske (60. Sqn SAAF recimo).

edit: Mosqito je vecinom bio drvene konstrukcije, pa taj komad lima bu trebao biti s oplata motora ili poklopaca prostora stajnog trapa ili prostora za bombe pod uvjetom da se radi o vanjskoj oplati
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Sri Kol 14, 2013 7:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

izvidjacki lajtning tate Malog Princa??????????????????? Shocked Shocked Shocked Shocked
ste sigurni da je moskito?
DarkoB

Član od: 08 Ruj 2009
Mjesto: sl. i kr. grad Varaždin
PorukaUpisano: Sri Kol 14, 2013 7:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovaj donji dio na fotki koji izgleda kao auspuh zastave 101 je dio stajnog trapa Mosquita.

[/img]

Natrag na vrh
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Sri Kol 14, 2013 9:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider Napisao/la:
izvidjacki lajtning tate Malog Princa??????????????????? Shocked Shocked Shocked Shocked
ste sigurni da je moskito?

O, Slajo nisi otišao na "Big gain fishing"? DarkoB je u pravu. Nema sumnje da se radi o Mosquitu. A i lajtninga tate Malog princa su našli malo zapadnije i bio je srebrni ne plavi. Very Happy

Ja sam mislio na ovakvog plavog izviđačkog Mosquita
http://i1002.photobucket.com/albums/af142/barneybolac/mozxvi1.jpg

Nijansa plave bi odgovarala.
Koliko je moguće da poslijeratni udes ostane neotkriven 60 godina? Pogotovo ako je barem jedan član posade preživio i može locirati olupinu? Da spasilačka ekipa nije došla po tijelo drugog člana posade? Da JNA nije pokupila dijelove?

Ne znam što su rekli svjedoci, ali ja bi ipak provjerio saveznički MCR-e dal je izgubljen koji Mosquito na tom području
Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Sri Kol 14, 2013 9:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

big game fishing se veli...krajem mjeseca
imam posla
kaj se moskita tice - da je jugos, dosla bi vojska i pokupila sve do zadnjeg srafa, to je bila ustaljena praksa
isto ko i galeb kaj se srusio na Izu - doso bataljon fazana, i vozi miki- procesljali sve , ukljucujuci i kozerve od pastete lokalne...
tak da se slazem s Tomom - vjerojatno ratni...
ste trazili s detektorom ili samo onak vizualno?
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Pet Kol 16, 2013 6:11 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider Napisao/la:
.... - da je jugos, dosla bi vojska i pokupila sve do zadnjeg srafa, to je bila ustaljena praksa ....

Da, u teoriji je to tako .... ali neka sam Raus kaže, kao iskusni 'lovac' na olupine, kako je to u praksi, sa 'jugos' avionima ....

Ili, noš bolje, neka postavi par slika (mislim na Lošinj) ....

Vojo
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
dog

Član od: 17 Stu 2006
Mjesto: rijeka
PorukaUpisano: Pet Kol 16, 2013 10:17 pm    Naslov poruke: m Citiraj ovaj komentar

ajde rause nemoj da puno čekamo...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Sub Kol 17, 2013 10:51 am    Naslov poruke: Re: m Citiraj ovaj komentar

dog Napisao/la:
ajde rause nemoj da puno čekamo...

Ne, mislim da ćemo ipak morati počekati jer mi se javio jučer ujutro porukom da ide na godišnji 'par dana' ....

Dakle, strpljenja ....

Vojo
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma