Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Vruće ljepilo + foamboard/stiropor = ?

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
antolic

Član od: 21 Ožu 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Sij 13, 2013 11:12 pm    Naslov poruke: Vruće ljepilo + foamboard/stiropor = ? Citiraj ovaj komentar

Pozdrav,
opet ja sa svojim specijalnim pitanjima Smile.

1.) Da li je moguće sa Pattex (http://www.henkel.hr/cps/rde/xchg/henkel_hrc/hs.xsl/2507_HRC_HTML.htm ili nekim drugim nebitno) lijepiti stiropor/foamboard bez posljedice da dolazi do topljenja istoga? Čitao sam okolo da ljudi uredno lijepe na taj način, tako da ugriju ljepilo i iskopčaju pištolj iz struje te kad se hladi da ga ljepe. Slušam Vaše iskustvo.

2.) Ukoliko je mjesto nedostupno, da se ne može pristupit sa glavom pištolja ili je jednostavno prevelika za taj dio, da li se može tok ljepila istisnuti na recimo neko mjesto i onda se prenese drugim alatom/čačkalicom ili sl.?

Zašto ovo pitam? Jer sam ovih par dana koliko se igram/patim sa ovim problem da ne mogu slijepiti dvije obične table foam-a, skoro odustao Smile. Probao sam pa pattex classic, neostik, sekundarna ljepila tri vrste i sve mi tope stiropor.
Kupio sam i UHU por ljepilo koje je namijenjeno upravo tome, ali ništa. Ne topi, ali i ne drži. A zašto? Obišao sam nekoliko dućana Bauhaus/Pevec/Metro/Brico i samo sam u Baumax-u našao UHU por. Sav sretan dođem kući i probam, kad ne ide, proučavao kako treba, ali opet ne ide. Kad ono na deklaraciji piše datum upotrebe 3 god od proizvodnje, a proizvodnja 05/2009. Rekoh super. Odem u baumax opet, na ljepila i zamisli sva ljepila, a prekopao sam ih barem 30ak imaju probijen rok upotrebe. Pitam djelatnika čemu to, sva roba stiže iz Njem pred kraj njihovog roka i onda ide nama, no nebitno meni samo treba odgovor na gornja pitanja.

Hvala
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
nono_zg

Član od: 27 Pro 2010
PorukaUpisano: Ned Sij 13, 2013 11:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

može se ljepiti stirodur, na kucici za strumfove sam ljepio sa vrucim ljepilom.
Kaj nemreš i drvofixom to zaljepiti
Natrag na vrh
antolic

PorukaUpisano: Ned Sij 13, 2013 11:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

nono_zg Napisao/la:
može se ljepiti stirodur, na kucici za strumfove sam ljepio sa vrucim ljepilom.
Kaj nemreš i drvofixom to zaljepiti

Znači ne topi ga? Iskreno nisam radio sa tip pištoljem nikad pa neznam.
Probao sam sa drvofix i pattex wood, ali traaaaje i traje.
Natrag na vrh
nono_zg

PorukaUpisano: Ned Sij 13, 2013 11:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

stirodur mi nije otopilo, al ako buš vecu povrsinu ljepio trebat ceš biti brz ,relativno brzo se hladi.
Natrag na vrh
antolic

PorukaUpisano: Ned Sij 13, 2013 11:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

nono_zg Napisao/la:
stirodur mi nije otopilo, al ako buš vecu povrsinu ljepio trebat ceš biti brz ,relativno brzo se hladi.

Odlično onda. Hvala ti puno, na stvarno ekstra brzom odgovoru. Sutra ću se prošetati do bau-nečega i uzet. Javim rezultate.

Još jednom hvala.
Natrag na vrh
Taurus

Član od: 15 Stu 2009
Mjesto: Kutina
PorukaUpisano: Pon Sij 14, 2013 8:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A da probaš sa obostrano ljepljivom trakom,naravno ako je snaga ljepljenja dovoljna za to što radiš.
Inače dugo vremena je selotep bio jedino ljepilo koje je ljepilo stiropor.
Još jedna opcija lagano zagrijat obje strane koje treba spojiti na plamenu sviječe.Zagrijavati naizmjenično obje plohe kratkotrajnim zadržavanjem(manje od 1 sek)spojiti i malo zadržati.
XVI

Član od: 28 Kol 2012
Mjesto: Slavonski Brod
PorukaUpisano: Pon Sij 14, 2013 10:21 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Stiropor i stirodur se mogu lijepiti glue ganom jedino ne smije biti previše zagrijan jel bi moglo otopit meni je jedanput ali ubiti ne topi ako je nekakva normalna temperatura. Svi ovi tereni su lijepiti glue ganom.
http://www.thepainteddragon.co.uk/forum/viewtopic.php?f=25&t=885
Ima i mojih radova(most,hobitska kaučica nuklearno sklonište...)
Minolovac 161

Član od: 16 Stu 2009
Mjesto: Bestovje /Sv, Nedelja/
PorukaUpisano: Pon Sij 14, 2013 11:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Radio sam dosta trupova brodova od stirodura i lijepio drvofixom. On duže stvrdnjava, ako staviš na toplo mjesto (mislim stirodur), brže se suši. Drži sasvim dobro.
Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Pon Sij 14, 2013 1:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ljudi moji, kolko nedoumica...
stiropor se savrseno lijepi drvofixom - bilo kojim bijelim ljepilima
ako uzmes patafixovo u zutoj pixi, imas nekoliko vrsta-express lijepi za sat-dva.......uglavnom sva zalijepe za sat dva, a do pune cvrstoce treba 24 sata
mislim, kaj je tak hitno da nemres pricekat?
spoj je cvrsci nego ostatak stiropora, pa ce prije puknut bilo gdje nego na spoju
cemu se zezat sa hot glue?
ionak nemres pistolj gurnut u male prostore, jedino ga mozes pustit da se zagrije da postane tekuc, pa kapat u dublje prostore
a onda je prevruc za stiropor
o kapanju negdje pa nanosenje stapicem- zaboravi, prebrzo se hladi...
ja hot gun koristim iskljucivo za vec zaljepljene drvene dijelove kao armaturu u uglovima na unutarnjoj strani...
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
antolic

PorukaUpisano: Sri Velj 13, 2013 1:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

evo kao što sam rekao da ću javiti povratni info oko rezultata, malo se odužilo, tj. zaboravio.
isprobao sam sve metode lijepljenja na kraju.
otišao u bauhaus i tamo našao uhu por za stiropor sa proizvodnjom 2012.god., postavi se na obje strane, pričeka 15-ak min dok na dodir ne postane suho i lijepi se. spoj je proziran i odlično drži, pogotovo nakon 24h.
isprobano i sa hot glue, pattex. odličan spoj, ne topi, ali je malo neznogno nanositi ga zbog veličine vrha pištolja, jako čvrst spoj.
ljepilo za drvo, drvofix i pattex wood express, odličan spoj, nešto duže čekanje sušenja, ali ispadne dobro.
druge metode nisam isprobao.

pošto radim jednu dioramu, točnije svoju kuću koja je nažalost srušena sva do temelja u zadnjem ratu, bacio sam se na izradu drveća. riječ je o šljivi i trešnji, koje još uvijek ponosno stoje, pa da kažem riječ dvije kako sam ih izveo, jer sam jako zadovoljan dobivenim.
licnasta žica, kabel, odrezana na mjeru, nekoliko njih. postavljene jedna uz drugu, i lagano uvrnute kao uže, da se drže na okupu. izveo veličinu debla i ostatak razgranao. nakon toga ovaj ostatak, koji simulira grane, međusobno povezao da svaka grana čini slovo O, škarama prerezao slovo O i dobio dvije grane od jedne, razgranao te krajeve i dobio još više grana.
onda sam kombinacijom voda+drvofix+plastofil, dobio smjesu, ne previše gustu da se ne može nanosit, ne previše rijetku da sve curi. kistom nanosio po žici i dobio čvrstu strukturu, koja se odlično boja i obrađuje.
sada mi je još ostala krošnja, ali moram prvo riješit piljevinu. u bauhausu sam pitao stolare da mi daju šaku piljevine, čovjek mi je dao cijelu vrećicu, kaže i ovako je bacaju. ali ju moram prosijat, pa tempera + voda i miješaj.

a sad jedno pitanje za nonu, vidio sam da ti i kekso imate static grass aplikatore, danas sam uzeo metalnu sitku, trava je stigla iz model hobbies 2 x 20g light i medium green, ali ne mogu naći ono za komarce. kaufland?

i da poslikao sam to sve, moram prebacit slike sa mobitela na računalo, pa ovdje. nisam to još radio, pa će vjerojatno potrajat Smile
Natrag na vrh
nono_zg

PorukaUpisano: Sri Velj 13, 2013 1:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kupio sam u intersparu, ali sada nisam vidio, valjda cekaju ljeto pa da stave nazad
Natrag na vrh
antolic

PorukaUpisano: Sri Velj 13, 2013 1:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

nono_zg Napisao/la:
Kupio sam u intersparu, ali sada nisam vidio, valjda cekaju ljeto pa da stave nazad

svaka čast ne na brzom odgovoru, nego nemam riječi.
a ništa onda ću zujat po interšparu, pred nosom mi je, dok ne dođe.
jesi ti zadovoljan time?
Natrag na vrh
nono_zg

PorukaUpisano: Sri Velj 13, 2013 1:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

jesam, još da nabavim 6mm static grass. Wink
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma