Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Kako bojate tlo ?

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
XVI

Član od: 28 Kol 2012
Mjesto: Slavonski Brod
PorukaUpisano: Sri Sij 16, 2013 10:16 pm    Naslov poruke: Kako bojate tlo ? Citiraj ovaj komentar

Znam više tehnika za bojanje i pravljenje tla ali mi uvijek ispadne previše umjetnog izgleda pa me zanima kako vi pravite i bojate tlo i koji je
naj realističniji način, jel kada gledam slike diorama zemlja mi izgleda perfektno.
Dosada sam uglavnom koristio zemlju pijesak kamenje... ali kada obojam to
mi ispadne pre umjetno. Sada sam naletio na još jedan problem moram
radit vijetnamsku zemlju pa ne mogu potrefit boju tla.
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Jazz

Član od: 06 Svi 2012
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Sri Sij 16, 2013 11:00 pm    Naslov poruke: Pigment Citiraj ovaj komentar

Piogment ti je obavezan za tlo, Vijetnam mti ima uglavnom crvenkasto tlo pa ti je potreban efekt crvene prašine

Koje boje koristiš
Natrag na vrh
XVI

PorukaUpisano: Čet Sij 17, 2013 10:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Koristim slikarske akrilne i pigmente za boju (dipi). Razmišljao sam naribati
pastele ali bi trebao puno pastela.
zilkan

Član od: 26 Stu 2007
Mjesto: oko Bjelovara
PorukaUpisano: Čet Sij 17, 2013 1:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja ti se znam poigrati airbrushem po tlu, slicno kao modulacija na maketama. Onda dosta washeva razlicitih nijansi, svi su uglavnom tamnjiji. A volim i pigmente koristiti. Ne znam kakvi su to pigmenti koje koristis, no suhe pastele bi trebale raditi odlicno svoj posao. Ja ti koristim Valleyo pigmente i jako sam zadovoljan
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
XVI

PorukaUpisano: Čet Sij 17, 2013 1:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da, još nemam airbrush nego što trebam bojam kod kolege, trebao bi ga
dobiti uskoro a dipi pigmenti su ovo http://www.webgradnja.hr/images/katalog/popup/sredstva-za-nijansiranje-interijeri-boje-pigmenti-8228-1.jpg
pigmenti za boju.
zilkan

Član od: 26 Stu 2007
Mjesto: oko Bjelovara
PorukaUpisano: Čet Sij 17, 2013 11:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ti pigmenti su u tekucem stanju? Ili sam ja krivo pokopcao
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
XVI

PorukaUpisano: Pet Sij 18, 2013 9:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da u tekućem su stanju.
AleksandarMorozov

Član od: 03 Stu 2006
Mjesto: Petrova rupa
PorukaUpisano: Sub Sij 19, 2013 3:06 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A zašto ne koristiš prirodni materijal...koji će, kad se osuši ljepilo, biti prirodne boje? Wink

Osobno, na drvo (daska, lesonit) zalijepim odgovarajući komad stiropora, a površinu tla oblikujem kaširanjem od papira (najobičniji mekani WC papir i u vodi razrijeđen drvofix). Na još mokru površinu "posolim" zemlju, prašinu i pijesak s ulice (nekada zaista samo malo "posolim", a nekada je to sloj od par milimetara). Ako je sloj deblji, osim što pustim da upija ljepilo iz papira pod sobom, dodatno ga preprskam mješavinom drvofixa i vode pomoću prskalice za cvijeće. Dok je mokra, takva se površina može oblikovati vrlo lako bilo čime...da li nekakvim alatima ili jednostavno prstima. Nakon sušenja, površina će imati i boju i teksturu prirodnog tla.

Dodatna nijansiranja ili čak potpuno prebojavanje u neku drugu boju (jer mi možda odgovara tekstura...ali ne i prirodna boja korištenog materijala), obavim najobičnijom temperom.

Naravno, u slučaju kada sam samo malo "posolio", nakon sušenja će se vidjeti bijeli (ili ružičasti Very Happy ) papir u podlozi...pa je prebojavanje obavezno.

Boja je, najčešće, vrlo rijetka (da bi tekla)...pa zato NI SLUČAJNO ne koristim boje koje se razrijeđuju uljnim ili sintetičkim razrijeđivačem ili terpentinom...jer će takva boja rastopiti stiropor ispod papira...i ostat će samo potpuno šuplja kruta papirnata kora na drvenoj osnovi...koja nema dovoljnu nosivost i krutost da bi bila korisna na diorami. Dakle, u mom slučaju, gotovo isključivo tempera (najjeftinija je Wink ).

Umjesto prirodne prašine i zemlje, zgodno posluži i sitna piljevina (i u ovom slučaju je kompletno prebojavanje obavezno). Čak što više. Lijepo sjedne i zalijepi se...i lijepo ju se može oblikovati tako da podražava teksturu tla.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma