Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Bf-109G-10 "Crni 4"
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Kol 13, 2006 1:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Damir Napisao/la:

Moj feeling o tome je 50:50, iako nista konkretno ne zna. S jedne strane mi se cini logicno da originalne RLM boje dolaze kao "dodatna oprema" uz same zrakoplove, a i duga tradicija koristenja njemacke opreme upucuje na mogucnost da su RLM boje bile prisutne i u domacim radionicama (ili da su domace boje proizvodjene tako da odgovaraju njemackim standardima). Mislim da bar u prvo vrijeme rata nije bilo OK raditi "sarene-barene" kombinacije pri raznim popravcima oguljenih boja sa njemackih zrakoplova i cini mi se da je unifikacija boja morala biti prisutna..

S druge strane, kako je lokalni Jozo, po nalogu nadredjenog lokalnog Stjepana, prebojao komadic zrakoplova na nekom pomocnom letistu u trenutcima raspada (pred kraj rata) je stvarno tesko reci. Realno je da ga nije bas bilo jako briga odgovara li nijansa nekom standardu. U prilog te teorije ide i cinjenica da Crni 4 ima asimetricne bokove (po boji i po smjestaju oznaka), a same oznake su crtane bez sablona, prostom rukom... Ocito je da nije bilo neke prevelike zelje za preciznoscu...

Slažem se, a mislim da je činjenica asimetrije kod "zvonimirica" plod čiste slučajnosti odn. nespretnosti ("upsss, križ na desnoj strani stavio sam malo preblizu kabine, sad ću to malo popraviti na desnoj strani - a ovaj komad broja (slova) koji viri prebojat ću nekom tamnom..."
Jedino se ne bih baš složio da nije korištena šablona - preoštre su ipak linije oznake ili broja (kao što je nedvojbeno rukom nanošen npr. "zvonko" na Liberatoru).
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Ned Kol 13, 2006 3:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ZNDH oznake na Messerima su farbane zračnim kistom kroz šablone.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Damir
Gost
PorukaUpisano: Ned Kol 13, 2006 4:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mozda su koristene sablone, ali su ili te sablone bile jako lose, ili su ih crtaci jako lose koristili. Npr. crni rubovi okvira zvonimirca nisu niti na istim visinama, niti su iste sirine. Rub broja 4 takodjer nije previse ostar...

prelude Napisao/la:

Uglavnom, sve vodi na mlin Prleudeovoj teoriji o "Ups!..malo sam se zanio" nacinu bojanja i oznacavanja. Takodjer kao i Marko Jeras mislim da je boja ispod broja presvijetla za RLM02, te da je RLM02 jedna od vise mogucnosti za premaz preko zute trake i hakenkreuza...
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Ned Kol 13, 2006 4:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Doista djeluje ovdje dosta svijetlo, ali je očito tamnija od RLM 76 koja se vidi na ostatku trupa. Osobno bih isključio RLM 65 jer gotovo da ne vidim rezona da bi je naši lakireri imali na skladištu, ali su zato mogli imati nešto slično - čime su prefarbavane donje površine ostalih "domaćih" zrakoplova koje su korištene kod remonta, bojanja novoproizvedenih zrakoplova u Ikarusu i sl. Ne treba isključiti niti da je boja ostalo još iz stokova kraljevskog zrakoplovstva, a njih je bojama snadbijevao upravo današnji "Chromos" u Zagrebu:

I na kraju, pogledajte onu fotku u boji FIAT-a na str. 316 u knjizi Frka-Novak-Pogačić... Ne bi se puno pogriješilo da se uzme da je takvom bojom (kao na zadnjem dijelu trupa FIAT-a) prebojano i ovo što nas muči. E sad koja je to boja? Nije nemoguće da je RLM 02, jer je reprodukcija svih boja na fotki takva da ni klasična talijanska zelena ne izgleda kako bi trebala, jel?
Natrag na vrh
markojeras

PorukaUpisano: Ned Kol 13, 2006 5:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Za brojeve ne mislim da su farbani kroz šablone. Trolisti i šahovnice jesu, očigledno šlampavo. Da su crtani kistom ne bi se dešavalo da je crni rub trolista potpuno odvojen od bijelog dijela oznake ili da gornji rub bijelog i crnog dijela oznake nisu u istoj ravnini.
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Ned Kol 13, 2006 5:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:
Doista djeluje ovdje dosta svijetlo, ali je očito tamnija od RLM 76 koja se vidi na ostatku trupa.

Ja bih bas rekao da nije tamnija od RLM76. Meni je padalo na pamet da je to upravo RLM76, jer mi se cini podjednaka po svjetlini sa RLM76 (npr. ona oguljotina unutar trolista) i prvo sam mislio na profilu napraviti to sa RLM76, ali sam se kasnije priklonio interpretaciji Crnog 10 i njegovog premaza na analognom mjestu (samo sa druge strane). Naravno da tamo moze biti bilo sto (neki RLM, neki hrvatski mix..), ali mislim da je boja ili svjetlija ili jednako svjetla kao RLM76 i da nikako nije RLM02.

Sto se ostataka Jugo boja tice, mislim da ta mogucnost nije velika. Boje za par godina propadaju.. Zapravo mi se sad nekako cini da su hrvatske boje (ove "prekrivne") najvjerojatnije...
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Ned Kol 13, 2006 6:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Damir Napisao/la:
prelude Napisao/la:
Doista djeluje ovdje dosta svijetlo, ali je očito tamnija od RLM 76 koja se vidi na ostatku trupa.

Ja bih bas rekao da nije tamnija od RLM76. Meni je padalo na pamet da je to upravo RLM76, jer mi se cini podjednaka po svjetlini sa RLM76 (npr. ona oguljotina unutar trolista) i prvo sam mislio na profilu napraviti to sa RLM76, ali sam se kasnije priklonio interpretaciji Crnog 10 i njegovog premaza na analognom mjestu (samo sa druge strane). Naravno da tamo moze biti bilo sto (neki RLM, neki hrvatski mix..), ali mislim da je boja ili svjetlija ili jednako svjetla kao RLM76 i da nikako nije RLM02.

Sori Damir, al meni je to tamnije da ga .ebeš, pa makar i za zericu... Možda nemamo svi isti senzor u oku, ali tako ja to vidim...
Natrag na vrh
TangoHotel

Član od: 10 Velj 2006
Mjesto: Pl.Qu. 66177/14Ost
PorukaUpisano: Pon Kol 14, 2006 11:12 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

markojeras Napisao/la:
Za brojeve ne mislim da su farbani kroz šablone. Trolisti i šahovnice jesu, očigledno šlampavo. Da su crtani kistom ne bi se dešavalo da je crni rub trolista potpuno odvojen od bijelog dijela oznake ili da gornji rub bijelog i crnog dijela oznake nisu u istoj ravnini.

Evo sa ćim su raspolagali "flugzeug-maleri" u njemačkoj, a vjerujem i u hrvatskoj

Kaj se tiće kamuflaže naše crne 4ke, mene stalno kopka mogućnost da originalna kamuflaža nije možda 83/75/76. Pod RLM83 mislin na neku srednje/tamno zelenu jer kao što znamo razliku između RLM82 i RLM83, svaka sa svojim dvije ili tri podverzije, je jako teško skužiti. Vertikalac je drveni sa u to vrijeme standardnom RLM81/82(83) kombinacijom (zeleno-smedje sa oštrim rubovima).
Prema do sad poznatim fotkama, jedino mi se fotka objavljena u starom "in actionu" i knjizi frka/novak/pogačić čini dovoljno kvalitetna za raspravu o bojama. Ostale su mi previše ofucane da bi one služile kao dokaz o nekoj nijansi, eventualno mogu poslužiti kao referenca za raspored tamnijih i svjetlijih polja.
Boja sa kojim je prebojana traka oko trupa može biti svakakva. Analogija sa Fiatom (str. 316 u knjizi Frka-Novak-Pogačić) je dobra, ali treba uzeti u obzir vrijeme kada je fiat a kada je messer došao u hrvatsku. 03.06.1944 Fliegerführer Kroatien izdaje naredbu da se brišu dotadašnje oznake raspoznavanja - bijela traka oko trupa i žuti donji dio kaputaža motora.
Ako netko zna kada su fiati došli neka riješi dilemu.

@Jeras - WNr. iz Regensburga potpun samo na ljevoj strani vertikalca

TH
Natrag na vrh
exluppis

Član od: 29 Tra 2006
Mjesto: Sušak - Pećine
PorukaUpisano: Pon Kol 14, 2006 11:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:
A kaj se tiče fotke "crne 4" koja je zaorala zemlju...? Zasad bih to ipak pripisao fatamorgani ili slabom sjećanju. Tako mi je ta izjava i zvučala (meni se čini da sam ja ...). Ne znam tko je to i kad vidio? Da sam to ja vidio, sigurno bih zapamtio nešto više o tome (izvor, tko mi je to i gdje pokazao...). U svakom slučaju, ako takva fotka postoji (uostalom, zašto ne), rado ću se posut pepelom...

Ne nisi ti to rekao vec ja na onom drugom forumu. Ta slika uistinu postoji, samo je li rijec o crnom 4 ili nekom drugom crnom to je vec pitanje lose memorije. Sliku sam vidio u albumu jednog dragog gospodina i nalazi se u njegovoj privatnoj kolekciji i koliko znam nije za objavljivanje Cool
Damir
Gost
PorukaUpisano: Uto Kol 15, 2006 7:07 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

exluppis Napisao/la:
Sliku sam vidio u albumu jednog dragog gospodina i nalazi se u njegovoj privatnoj kolekciji i koliko znam nije za objavljivanje Cool

Uvjek me fascinirala ideja da netko ima neku fotku u albumu i ta fotka nije za objavljivanje. Zar na toj fotki netko od njegove obitelji stoji gol pored Messera ? Ili je na njoj on sa šest salama koje mu vire iz ruksaka (pa bi se mogao kompromitirati) ? Ili je sama cinjenica da imamo Messere jos uvijek vojna tajna, pa ne smijemo objavljivati fotografiju ?
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Uto Kol 15, 2006 7:34 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Buduci da su nakon mog prvog crteza iskrsli neki "novi momenti" (ideja o drvenom repu, dileme oko pokrivnih boja, ideje o kamuflazi..), vrijeme je da to sve skupimo na hrpu i odlucimo se za neku varijantu koja se cini najvise moguca (pa da nacrtam novi crtez). Molim vas da napisete svoje misljenje. Znamo da nitko ne moze za dosta toga reci sigurno, ali vas molim da napisete ono za sto mislite da je najvjerojatnije:

Moje misljenje:

A (tamnija boja na spineru) - RLM70

B (svjetlija boja kamuflaze) - RLM75

C (tamnija boja kamuflaze) - RLM82 (neka 82 bude ona tamnija izmedju 82 i 83)

D (pokrivna boja trupa i dijela krila) - neka svijetlija boja od RLM76..?

E - za mene je to ostatak kamuflaze (tamnija boja) - RLM82

F - za mene je to pokrivna boja trake - RLM83 (svjetlija boja izmedju 82 i 83)

G - ostatak od RLM81/82 drvenog repa (ne znam koja boja je bila na tom mjestu)

H - pokrivna boja necega uz cockpit - Crna

P - pokrivna boja trake - RLM83
Natrag na vrh
Mtech

Član od: 23 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Kol 15, 2006 1:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slozio bih se sa svime i dodao da mi nije totalno ludo da bi pod D mogla biti RLM65 ili mozda neka nasa "domaca" varijanta RLM76 koja je proizvedena po licenci ili je jednostavno omjer razrjedjivac/boja bio drugaciji , moze biti milijun kombinacija , nisam bas neki strucnjak za "desifriranje" boja iz CB fotki ali ja bih se priklonio misljenju da je to neki "domaci" mix slozen u zurbi kako bi avion sto prije bio spreman za borbene zadace ... osim toga ako su "zvonimirci" farbani preko sablona zasto su onda razliciti tj. peteljka na lijevoj strani ne odgovara onoj na desnoj strani aviona , da li je to mozda dokaz da nisu farbani istovremeno ili da je bilo vise sablona ili su mozda ipak farbane rukom ?
Natrag na vrh
markojeras

PorukaUpisano: Uto Kol 15, 2006 3:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Previše je to nepoznanica. Jedino je važno da imamo fotke obje strane, pa kome se radi maketa...navali narode Very Happy
Natrag na vrh
ozzie

Član od: 19 Sij 2006
Mjesto: izvan RH
PorukaUpisano: Pet Kol 18, 2006 5:05 pm    Naslov poruke: 12 Citiraj ovaj komentar

Very Happy
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma