Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Hrvatski ratnici kroz stoljeća 4, Partizani
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Recenzije knjiga
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Svi 28, 2012 2:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prijatelju i kolega, uz pohvale na konstruktivnom i lijepo obrazloženom stavu gore, ne mogu a ne komentirati ovo:

Grunf Napisao/la:
... Arrow Koristim priliku kako bi podsjetio članove foruma da on nije politički, nego maketarski i da pročitaju pravila foruma. Daljnje moguće svađe mogu rezultirati zaključavanjem teme, brisanjem postova, pa i isključivanjem članova koji krše pravila. Exclamation

Maketarstvo kojime se većina članova ovdje bavi je u znatnoj mjeri određeno i prožeto povijesnom odrednicom, pa čemu onda moderatori, a i neki "straight maketari" opetovano nastoje marginalizirati tu povijest i povremene povijesne rasprave, pa i polemike, na ovom forumu. Jer da ne volim(o) i ne raščlanjujemo povijest ne bi se ovime niti bavili ... Nadalje, osim nekoliko po meni nepotrebnih upada i poruka (koje odašilju oni koje ovakva rasprava očito uopće ne zanima, ali i meni štošta ovdje ne zanima pa ne "spamam" ...) pa i viceva, debata je dapače, vrlo konstruktivna i argumentirana. I nisam primijetio, niti vjerujem da će u ovom topicu biti i(ili) se može očekivati bilo kakvih vrijeđanja i(li) svađa u onom ekstremnom obliku ... Niti vidim da u istome ima primjesa politike više nego li se ista uopće može razdvojiti od bilo koje povijesne debate. I čisto primjera radi, Damir i ja se predugo znamo, i već imamo iza sebe dugu tradiciju povremenih polemika, pa se zbog toga nećemo ni "pošorati" ni jedan drugome zamjeriti, neovisno o tome što se oko koječega ne slažemo ... Ok, netko će reći, nađite se na kavi ili nastavite putem PP, pa tamo rapravljajte ... Ali, bože moj, koga ne zanima ova tema/polemika neka ne čita, niti ja ne čitam neke rubrike ili topice ... Niti participiram u raspravama kojih tema me ne zanima. Jer na koncu, ovo se zove "forum", a zna se što taj pojam u osnovi predstavlja. Pa ako na "forumu" i svi ne zbore (u isti glas), neki slušaju i slijedom toga mogu formirati svoje stavove. A možda ponešto i sintetizirati odn. naučiti iz ovakvih povijesnih rasprava ...
Pa ako odlučite posve "sterilizirati" i očistiti ovaj forum od povijesnih "fleka", neka, ja ću se onda sâm s istog isključiti, jer mi je između ostalog ovaj (bio) drag i upravo stoga što se za razliku od nekih "straight" maketarskih foruma, ova barem u dijelu njeguje. Konačno, za istu postoji i poseban direktorij, a za koji sam svojedobno i ja zdušno lobirao i falabogu da on postoji. Doduše, ova se rasprava začela (i diskusija poslije razvila) u rubrici izvan tog poddirektorija. Pa mislim da uopće nije problem, a to po meni i jest osnova moderatorskog posla (dok bi sila baniranja i izbacivanja valjda bila ipak krajnje sredstvo), da se ona tamo i prebaci i eventualno nastavi. Jer u suprotnom će ovaj forum (kao što dobrim dijelom kroz ove godine već i jest) izgubiti još onih koji o povijesti nešto znaju i spremni su o istoj nešto reći/napisati. Pa ako to (nekoga) ovdje smeta, molim, nisam ja taj koji određuje pravila. Od volje vam ...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Damir
Gost
PorukaUpisano: Pon Svi 28, 2012 5:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Potpuno se slazem s Preludeom oko ovoga sto je napisao u zadnjem postu.

Ja mislim da se apsolutno niti jedan forumas na ovom topicu nije upustio niti u truncicu politiziranja, mislim da svi zrelo i tipicno maketarski imamo "suh" stav, a cak mislim i to da bas se bas svi (neki izrijekom, a neki presutno) slazemo oko toga da naslov 4. knjige nije 100% primjeren. Ono oko cega se raspravljamo (potpuno nepoliticno i bez ikakve svadje, a pogotovo ne "klaonice") je je li to "malo neprikladan naslov", "mrvicu ne najsretniji", "ne skroz pogodjen", "nuzno zlo zbog kompliciranosti situacije", ili pak potpuno neprihvatljiv, ma kakvi razlozi stajali iza njega. I, nadalje, je li naslov knjige uopce bitan ili je sasvim nebitan.

Moja obitelj (za razliku od Aralicine), bila je kompletno na "osovinskoj" strani i tesko je stradala od "komunista". Dakle, ja nemam osobni poriv braniti "komunizam", niti je ovdje o tome rijec, ma koliko se to povrsnom citatelju ove teme moglo uciniti. Branim sasvim suhi stav, tvrdu dokumentarnu principijelnost (profesionalni sam znanstvenik), koja je kod "naseg 2. svjetskog rata" potrebna upravo da se IZBJEGNE politiziranost. Upozorio bih moderatore da se prihvacanjem ovakvih principa otvara pandorina kutija za buduce naslove i rasprave na ovom izvrsnom i potpuno neideologiziranom forumu. Naime, naslov ove teme je "Hrvatski ratnici kroz stoljeća 4, Partizani". Kad bi pokretac teme prihavtio princip knjige o kojoj pricamo, tema bi se zvala "Hrvatski ratnici kroz stoljeća 4, Komunisti." (primjetite kako je pokretac ovog topica stvarni naslov knjige dobro u naslovu topica reducirao do nepoliticnih "partizana"). Slijedeca otvorena tema moze biti "1:72, Spitfire Mk.Vc Komunisticke partije Jugoslavije", i u tom slucaju moderatori nece moci reagirati, buduci da je takva terminologija ovdje branjena i obranjena. A ne znam kako ce se onda odvijati rasprave pod takvim naslovima, pod naslovima "Ustaski Messerschmitt, 1:48", "Fasisticki tenk, 1:35", "Kako obojati figuricu komunistickog pilota" i tome slicno. Razmislite o tome. Wink

A dalje nastavite pisati o samom tekstu knjige, fotografijama i crtezima.
Natrag na vrh
Brommann

Član od: 05 Velj 2006
Mjesto: Bukovčak Hügel
PorukaUpisano: Pon Svi 28, 2012 6:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:
Prijatelju i kolega, uz pohvale na konstruktivnom i lijepo obrazloženom stavu gore, ne mogu a ne komentirati ovo:

Grunf Napisao/la:
... Arrow Koristim priliku kako bi podsjetio članove foruma da on nije politički, nego maketarski i da pročitaju pravila foruma. Daljnje moguće svađe mogu rezultirati zaključavanjem teme, brisanjem postova, pa i isključivanjem članova koji krše pravila. Exclamation

Maketarstvo kojime se većina članova ovdje bavi je u znatnoj mjeri određeno i prožeto povijesnom odrednicom, pa čemu onda moderatori, a i neki "straight maketari" opetovano nastoje marginalizirati tu povijest i povremene povijesne rasprave, pa i polemike, na ovom forumu. Jer da ne volim(o) i ne raščlanjujemo povijest ne bi se ovime niti bavili ... Nadalje, osim nekoliko po meni nepotrebnih upada i poruka (koje odašilju oni koje ovakva rasprava očito uopće ne zanima, ali i meni štošta ovdje ne zanima pa ne "spamam" ...) pa i viceva, debata je dapače, vrlo konstruktivna i argumentirana. I nisam primijetio, niti vjerujem da će u ovom topicu biti i(ili) se može očekivati bilo kakvih vrijeđanja i(li) svađa u onom ekstremnom obliku ... Niti vidim da u istome ima primjesa politike više nego li se ista uopće može razdvojiti od bilo koje povijesne debate. I čisto primjera radi, Damir i ja se predugo znamo, i već imamo iza sebe dugu tradiciju povremenih polemika, pa se zbog toga nećemo ni "pošorati" ni jedan drugome zamjeriti, neovisno o tome što se oko koječega ne slažemo ... Ok, netko će reći, nađite se na kavi ili nastavite putem PP, pa tamo rapravljajte ... Ali, bože moj, koga ne zanima ova tema/polemika neka ne čita, niti ja ne čitam neke rubrike ili topice ... Niti participiram u raspravama kojih tema me ne zanima. Jer na koncu, ovo se zove "forum", a zna se što taj pojam u osnovi predstavlja. Pa ako na "forumu" i svi ne zbore (u isti glas), neki slušaju i slijedom toga mogu formirati svoje stavove. A možda ponešto i sintetizirati odn. naučiti iz ovakvih povijesnih rasprava ...
Pa ako odlučite posve "sterilizirati" i očistiti ovaj forum od povijesnih "fleka", neka, ja ću se onda sâm s istog isključiti, jer mi je između ostalog ovaj (bio) drag i upravo stoga što se za razliku od nekih "straight" maketarskih foruma, ova barem u dijelu njeguje. Konačno, za istu postoji i poseban direktorij, a za koji sam svojedobno i ja zdušno lobirao i falabogu da on postoji. Doduše, ova se rasprava začela (i diskusija poslije razvila) u rubrici izvan tog poddirektorija. Pa mislim da uopće nije problem, a to po meni i jest osnova moderatorskog posla (dok bi sila baniranja i izbacivanja valjda bila ipak krajnje sredstvo), da se ona tamo i prebaci i eventualno nastavi. Jer u suprotnom će ovaj forum (kao što dobrim dijelom kroz ove godine već i jest) izgubiti još onih koji o povijesti nešto znaju i spremni su o istoj nešto reći/napisati. Pa ako to (nekoga) ovdje smeta, molim, nisam ja taj koji određuje pravila. Od volje vam ...

Pivo
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Svi 29, 2012 10:20 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Upozorenje koje sam napisao je preventivno upozorenje svima koji bi se mogli priključiti raspravi sa ciljem vrijeđanja i sl. Ovakve teme su uvijek pomalo "na rubu"i gotovo uvijek se nađe netko sa lošom namjerom. Da je napisano nešto neprimjereno, isti čas bi bilo obrisano, a autor sankcioniran "prema zaslugama". Osobno nisam protiv rasprava i točno-zato forum i postoji. Maketarstvo koje se odnosi na vojnu tehniku je usko povezano sa povijesnom komponentom i znam da ima maketara koji su više vezani za svoj politički svjetonazor koji utječe na izbor maketarskih tema. Osobno me taj povijesni dio jako zanima, a posebno onaj vezan za naše prostore, ali nemam nikakvih emotivnih veza sa nekom od davno nestalih političkih opcija, pa mi je uglavnom svejedno da li radim npr. njemački ili sovjetski avion iz 2.sv. rata. Važna mi je priča iza tog aviona i veza sa čovjekom-pilotom... Bilo bi lijepo kad bi netko napisao temeljitije recenzije knjiga o kojima se ovdje raspravlja-nakon čitanja. P-51 je samo napisao neku vrstu obavjesti i nije očekivao da će pokrenuti raspravu od 4 stranice...

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
canadair

Član od: 28 Jul 2007
Mjesto: zagreb
PorukaUpisano: Uto Svi 29, 2012 3:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma ljudi,kako se već niste navikli na tu lobotomiju.

Ja sam potpuno otporan jer sam se izvježbao u starom sistemu i dalje nastavio uredno trenirati.

Samo su se izmjenili psihijatri,ako i to jer prepoznajem neke iz ranijih vremena.

Na puštanje struje u mozak reagiram salvama smijeha.
Natrag na vrh
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Svi 29, 2012 3:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prolistao knjigu u Profilu i ovako na prvi pogled knjiga izgleda zaista dobro. Naslov ne komentiram jer smatram da je on minornog značaja u usporedbi sa sadržajem knjige.
Odlična oprema, puno teksta i fotki, iako moram odmah priznati iz vlastitog iskustva da je ovo vrlo široka tema te da je izuzetno teško sažeti je u jednu knjigu, pa čak i kada je ovako pozamašna kao ova. Ima dosta fotki koje nisu do sada bile objavljivane, što je odlično osvježenje. Posebno se to odnosi na mornaricu koja je fotografijama prilično dobro opskrbljena.
No kada je nabavim i malo detaljnije pregledam staviti ću svoje komentare na forum.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Recenzije knjiga Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4
Stranica 4/4

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma