Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

problem MM sjajni lak

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
mustang

Član od: 23 Ruj 2006
PorukaUpisano: Uto Ožu 01, 2011 10:05 pm    Naslov poruke: problem MM sjajni lak Citiraj ovaj komentar

Vaša iskustva,ako ste imali sličan problem.Nanešen primer,boja,osušeno..Uzmem gloss sjani normal.razredim,jačina tlaka standardna,ali kada nanesem lak na recimo mat crnu ili crvenu ali i općenito,u opće mi se ne stvori sjajna glatka površina ni nakon par prijelaza,nego mi boja doslovno stopi se sa lakom koji je suh već nakon 10-15 min.Naravno probao sam sa revell gloss ali slično je bilo.Tu se onda javlja problem sa decalima,washom,jer nije sjajna podloga.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
torax

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: zagreb
PorukaUpisano: Uto Ožu 01, 2011 10:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

i ja sam imao slican problem sa zadnjom maketom....neke boje su stvarno "zedne" cini se....ja se vise nit ne sjecam kolko sam nanosa laka stavljao dok nisam dobio neki jadni semigloss...
mustang

PorukaUpisano: Uto Ožu 01, 2011 10:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

da,isto je i kod mene...neda mi se zezati sa prontom,jer može biti i ne mora biti dobro.lakovi su skupi,i po svim pravilima bi trebalo napraviti glanc površinu
Natrag na vrh
Aranza

Član od: 25 Lis 2007
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Uto Ožu 01, 2011 11:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

..o ovome je pisano više puta. Koristim isključivo MM lak /4 godine/ i pokušati ću pomoći.
MM gloss lak mat boje doslovce "popiju". Ukoliko se lak nanosi na gloss boju, potrebno je da se boja, bez obzira na vrstu /akril, enamel/, osuši 12-24 sata. Radni tlak je idealan na nešto manje od 1 bar. Kad se kroz tlačno crijevo izgubi oko 0,2 dobije se taman koliko treba.
Ab držati na oko 3 cm od površine prskanja. Kada se lak nanese na mat boju, potrebno je bar 6 sati do stavljanja druge ruke. On se na izgled a i na dodir čini suh ali još uvijek "radi". Ukoliko i druga ruka popije lak, postupak se ponovi do sjaja. Razrijediti ga je najbolje u omjeru 65/35 u korist thiner-a ali nije pravilo. Ja umjesto originalnog thiner-a koristim sredstvo za pranje vjetrobrana na autu - zimsko, jer mi novčanik ne dozvoljava 60 kn za dec i pol thiner-a a ovako dobijem 2 litre za 25 kn i uopće mu ništa ne nedostaje. Sadrži glikol kao usporivač i izvrsno se mješa upravo sa ovim lakom.
Možda je postupak lakiranja ovim lakom malo duži do potrebnog sjaja ali kad "zabetonira", može istrpiti i lakše udarce i wash na bilo kojoj bazi (osim nitra).
Svakako ga preporučam ali ti ćeš sam vidjeti koji ti proizvođač paše.
Nadam se da sam pomogao.

Španac
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
mustang

PorukaUpisano: Uto Ožu 01, 2011 11:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na detaljnom odgovoru.Ni lakovi nisu kao što su nekad bili,a bome ni boje,pola mi je uništeno a nisu ni otvarane skoro.
Natrag na vrh
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Sri Ožu 02, 2011 12:30 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I mat boju koju nanosiš na maketu jako razrijedi (50:50 ili više u korist razrjeđivača) i prskaj dva-tri sloja. Tada će mat bit skoro polumat i manje će ti slojeva sjajnog laka trebat. BTW, MM-ov akrilni lak je sjajniji ako se nanosi kistom a ako ga se dovoljno razrijedi nema nikakve razlike u premazu od onog koji je nanesen AB-om.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
mustang

PorukaUpisano: Sri Ožu 02, 2011 9:48 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

u današnje vrijeme je sve postalo skupo,prošla su ona vremena kada smo mogli keširati za svaku stvar koju smo htjeli,a akrilni lak je bezobrazno skup:(
Natrag na vrh
dule

Član od: 12 Sij 2009
Mjesto: Plandiste
PorukaUpisano: Sri Ožu 02, 2011 5:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kolega Aranza je u pravu i ja sam muku mucio sa lakiranjem i konacno sam uspeo pogledaj projekte u radu.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd... Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma