Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

German cruiser Leipzig

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Mario Raguž

Član od: 09 Stu 2005
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Pon Sij 03, 2011 11:43 pm    Naslov poruke: German cruiser Leipzig Citiraj ovaj komentar

Da li netko radi maketu ove krstarice?

Hvala

LP
Tomcat Fanatic

Član od: 09 Pro 2006
Mjesto: Ptuj- Slovenia
PorukaUpisano: Uto Sij 04, 2011 8:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

resin v 1/400

linky

http://www.modelshipwrights.com/modules.php?op=modload&name=SquawkBox&file=index&req=viewtopic&topic_id=119817&ord=&page=1
Mario Raguž

PorukaUpisano: Uto Sij 04, 2011 11:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kolega, hvala najljepša.

LP
Essex
Gost
PorukaUpisano: Sri Sij 05, 2011 4:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Samek 1/700.
HP Models 1/700.
Natrag na vrh
Mario Raguž

PorukaUpisano: Pon Sij 10, 2011 9:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jesi imao iskustva s ijednom od te dvije?

Lp

M
Essex
Gost
PorukaUpisano: Pon Sij 10, 2011 11:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne.
U svakom slučaju Samek bi bio bolji izbor ali je raritet, OOP. Bez sumnje vrlo kvalitetna maketa, poput svih njihovih. Meni ipak nedovoljno da je uhodim po eBayu jer nisam osobiti ljubitelj tih njemačkih lakih krstarica male borbene vrijednosti
Natrag na vrh
Mario Raguž

PorukaUpisano: Pon Sij 10, 2011 11:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Meni je zanimljiva jer je par naših mornara '44. služilo na ovoj lakoj krstarici a u jednom slučaju su čak i oborili američki bombarder.
potez XXV

Član od: 03 Svi 2006
PorukaUpisano: Uto Sij 11, 2011 4:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mario Raguž Napisao/la:
Meni je zanimljiva jer je par naših mornara '44. služilo na ovoj lakoj krstarici a u jednom slučaju su čak i oborili američki bombarder.

Mozete ako nije problem opisati dogadaj u par crtica,dati nekekav link/fotku tih mornara?

Hvala
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Mario Raguž

PorukaUpisano: Sri Sij 12, 2011 11:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nažalost nemam fotku. Bila je to treća ili četvrta tura nasih momaka koji su bili na skolovanju kod Njemaca. Prethodne ture su isle na Lutzow a navodno jedna grupa i na Emden. Ja sam trenutno u razgovoru s jednim mornarom koji je sluzio tj. školovao se na Leipzigu. Ja bi jako bi volio kad bi mu mogao pokloniti maketu "njegovog" broda.
morest

Član od: 06 Sij 2009
Mjesto: ST-ŠI
PorukaUpisano: Čet Sij 13, 2011 3:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo da se i ja malo uključim u raspravu oko službe našim mornara u Kriegsmarine. Naime, moj jedan rođak je 1944., početkom godine, otišao na školovanja u njemačku mornaričku dočasničku školu negdje na Sjeverno more, na granicu s Danskom, nažalost grada se momentalno ne mogu sjetiti. Tražili su, mislim na NDH vlasti, školovane ljude (on je inaće bio strojar) i one koji znaju njemački.
Zanimljivo je to, što je nakon povratka u domovinu pred sam kraj rata, sa sobom donio i Njemačku oznaku za površinske brodove (Flottenkriegsabzeichen), koja se inaće dodijeljivala za službu na krstaricama ili bojnim brodovima. Koliko znam služio je na školskom jedrenjaku Horst Wessel, ali očito i na nekom većem površinskom brodu. Nažalost, s obzirom da je pokojan već 50tak godina, ime broda ću teško saznati, dobro da znam i ovoliko. Fotografija nemam, kod rodbine ima ratni dnevnik, ali nisam ga dosada uspio vidjeti, no bitno je da je sačuvan. Vidit ću ga prije ili kasnije.
Kod mene je hvala bogu ostala sačuvana oznaka, što također nije zanemarivo.
Možda je bio i na Leipzigu ili na nekoj od ostalih krstarica? Jer godina se poklapa, 1944.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Mario Raguž

PorukaUpisano: Čet Sij 13, 2011 10:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mogao je još biti na Emdenu i na Lutzowu.
Minolovac 161

Član od: 16 Stu 2009
Mjesto: Bestovje /Sv, Nedelja/
PorukaUpisano: Čet Sij 13, 2011 10:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bio je u Mornaričko tehničkoj srednjoj vojnoj školi u Splitu model jedne od tih krstarica u mjerilu 1:100, bila je ogromna. Neznam kakva joj je kasnija sudbina kad je JNA otišla iz Lore, ali tamo je bio i Prinz Eugen i drugih lijepih modela. Možda netko tko sad ima pristup u Loru zna nešto o njima.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
morest

Član od: 06 Sij 2009
Mjesto: ST-ŠI
PorukaUpisano: Pet Sij 14, 2011 4:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kolega Raguž, možete li ukratko napisati što Vam je rekao taj ex mornar s Leipziga, kako je došao na brod, dali su odlikovani sa čime itd. Njegov ratni put, jer nažalost meni fali dosta informacija, barem dok se ne dokopam rođakova dnevnika i fotografija. Bitno je da to nije uništeno, kao ni prsna oznaka, kao što je kod nas čest slučaj sa nečim štona sebi ima svastiku.
Koliko znam, moj rođak je jedini Hrvat odlikovan Flottenkriegsbzeichenom, inaće su oni sa Crnog Mora, legionari, uglavnom odlikovani Znakom za posade minolovaca (Minensuchenabzeichen).
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Mario Raguž

PorukaUpisano: Sub Sij 15, 2011 12:24 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dakle, nakon Siska poslan je na Baltik te je s još 30-ak naših mornara služio na lakoj krstarici.
Pošao je s nje malo prije sudara s Prinz Eugenom.
Nije bio odlikovan.

LP
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma