

Mjesto za sve maketarske teme i dileme
|
| Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu |
| Autor |
Poruka |
| frka
 | | Član od: 16 Lis 2005 | | Poruke: 1515 | |
|
Upisano: Sri Sij 05, 2011 6:54 pm Naslov poruke: Aviončić iz kolekcije - Roden 1/48 NIEUPORT 28 |
|
|
U jednoj fazi godišnje restauracije maketa - čitaj: čišćenja i odstranjivanja prašine, došao je na red i ovaj aviončić: Nieuport 28, Roden 1/48 kojega sam radio prije dosta godina. Maketa je relativno jednostavna, ima samo 51 dio, ali je vrlo lijepo odlivena i ima dobre detalje.
Odlučio sam se za boje i oznake aviona s/n 6144 na kojem je 1918. letio Lt. James Meissner iz američkog 94th Aero Squadron-a. Bio je poznat po tome što se sa ovim avionom sudario u zraku sa Albatrosom D.V iz Jaste 65 i tom prilikom je izgubio dio platna sa gornjeg krila. Kako Nieuport 28 ima prilično malu površinu krila, pravo je čudo da je uopće uspio sletjeti. Za razliku od ostalih Nieuporta 28 iz 94.Aero Squadrona koji su imali crvenu elipsu, ovaj je imao žutu elipsu oko šešira kao oznake sekadrile i Roden je to vjerno reproducirao.
Bio sam ponešto u deilemi sa oznakama jer nisam bio siguran da li su dobro poravnane, ili je broj "8" namjerno napravljen sa sjenčanim bijelim rubom. Kako tu reference nisu jasne, ostavio sam osmicu kako ju je napravio Roden.
Odmah moram reći da je to jedna od prvih maketa iz serije 1.sv.rata koju sam radio tako da nije baš savršena i nemojte biti jako kritični, ali sviđa mi se taj mali aviončić.
Ono što je posebna "fora" vezana za oznake je da su neki avioni nosili postere zalijepljene ne donje a neki i na gornje krilo. Posteri su bili propagandni i odnosili su se na domoljubne pozive za ratne obveznice ili regrutaciju. Jedan takav poster nosio je i ovaj avion na donjem krilu.
Evo postera izbliza. Roden ga je dao kao pravu naljepnicu jer je i pravi poster bio takav.
 |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Iwtcha
 | | Član od: 24 Kol 2007 | | Poruke: 4106 | | Mjesto: Zagreb |
|
Upisano: Sri Sij 05, 2011 7:02 pm Naslov poruke: |
|
|
| Zanimljiva shema, a maketa je urađena pedantno i uredno. |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| zilkan
 | | Član od: 26 Stu 2007 | | Poruke: 1169 | | Mjesto: oko Bjelovara |
|
Upisano: Sri Sij 05, 2011 8:01 pm Naslov poruke: |
|
|
Jako uredno i pedantno, svidja mi se ova fora sa dekalima-posterima. Samo ne znam zasto su mu gume tako sive, nije da prigovaram nego pitam iz znatizelje posto nisam neki poznavaoc aviona
LP
Ilija |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Grunf Administrator
 | | Član od: 24 Lis 2005 | | Poruke: 7768 | | Mjesto: Zagreb |
|
Upisano: Sri Sij 05, 2011 9:02 pm Naslov poruke: |
|
|
Vrlo lijepa maketa. nadam se da će moj biti isto tako dobar kad dođe na red za slaganje.. Inače, za Zilkana informacija-u 1. sv. ratu u gume su u svojoj izvornoj boji, u raznim nijansama sive. crne gume su kasnija inovacija. _________________
Group build - Metal finish battle |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| frka
 | | Član od: 16 Lis 2005 | | Poruke: 1515 | |
|
Upisano: Sri Sij 05, 2011 11:51 pm Naslov poruke: |
|
|
| Ma tvoj Grunfe mora biti bolji. Smetaju me ove američke oznake, prijelaz crveno-plavo ima neki čudan rub, trebalo ih je našpricati airbrushem direktno na maketu. |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| hemza
 | | Član od: 06 Ožu 2008 | | Poruke: 208 | |
|
Upisano: Čet Sij 06, 2011 12:48 am Naslov poruke: |
|
|
| Baš je lijep avion,vrlo interesantna maskirna šema ali mi površina djeluje malo hrapasto.Kakve boje koristiš i s čim ih razrijeđuješ.Onaj plakat mi je super,prvi put to vidim. |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| frka
 | | Član od: 16 Lis 2005 | | Poruke: 1515 | |
|
Upisano: Čet Sij 06, 2011 1:01 am Naslov poruke: |
|
|
| Koristio sam Humbrol boje, zamiješane prema nijansama danim u FS-u(Federal Standard). Inače u zadnje vrijeme koristim dosta i Model Master lakove i akrilke, kao i akrilke Tamiye i Gunze. Sve platnene površine pošpricane su bezbojnim MM polusjajnim lakom. |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| dr. vlado
| | Član od: 12 Ožu 2008 | | Poruke: 1411 | |
|
Upisano: Čet Sij 06, 2011 9:43 am Naslov poruke: |
|
|
Lijepo i pedantno, vidi se ruka pravog mestra  |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Vulkanizer
 | | Član od: 13 Lip 2009 | | Poruke: 1732 | | Mjesto: Le Bourget |
|
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
|
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu Ne možete izmijeniti vlastite poruke Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu Ne možete glasati u anketama foruma
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group Prerada na hrvatski jezik.
Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron
|