Otvoreni maketarski forum Forum Indeks


Mjesto za sve maketarske teme i dileme
 
 FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mig-3, Alanger, 1/48
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naprijed
 
Započni novu temu   Tema je zaključana od strane administratora    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Aranza

Član od: 25 Lis 2007
Poruke: 3458
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 1:11 pm    Naslov poruke: Mig-3, Alanger, 1/48 Citiraj ovaj komentar

Živili,

...ovaj uvod nije obavezno pročitati ali zaista bih volio da bacite oko bar nasumično. Naime sa maketom se desio problem na kakav ja još nisam naišao.
Prvo bih se zahvalio Saši /P-51/, koji mi ju je poklonio jer sam je oduvjek želio imati. O čemu se zapravo radi.
Odmah u startu primjetio sam da je maketa imala 2 sitna oštećenja u smislu ljuštenja plastike. Manifestiralo se kao kada imate mali plik nakon opekline. Te sam djelove pokitao no na granicama pokitanog dijela plastika se unaokolo ponovo počela ljuštiti odnosno bubriti. Ponovo sam morao taj dio zarezati, očistiti višak i prekitati nanovo. Spojivši polovine osigurao sam ih sa Tamia trakom. Sutradan, po skidanju trake, skinuo sam i dobre slojeve plastike. Dakle na neobojenu površinu.
Sve se nastavilo slijedeća skoro 3 tjedna. Jednostavno, prilikom držanja rukama kao da je tjelesna temperatura promjenila kemiju plastike i na tom mjestu diranja počelo je odpadati. Nema mjesta gdje se to nije dogodilo, tako da sam izgubio većinu panela.
Iz razgovora sa Slider-om, dobio sam informaciju da je maketa bila smrznuta, odnosno duže vrijeme na niskim temperaturama.
Prihvatio sam izazov i odlučio je napraviti pa kako god. Paneli su izgubljeni oko 80%. Svi koji su na maketi vidljivi, nacrtani su. Ne znam da li je još netko imao sličan slučaj i da li je možda cijela serija izašla ovakva. U svakom slučaju nisam htio osustati. Bojano je kombinacijom akril - enamel, lakirano isto. Malo jedno, malo drugo, kako sam imao.
Odlučio sam se za varijantu iz perioda obrane Moskve. Eto, ukratko. Wink Lip pozdrav.




















_________________

Španac
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
Vukic

Član od: 16 Stu 2010
Poruke: 1144
Mjesto: 385 km predaleko
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 1:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svaka cast na ovome. Ja jesam pocetnik, ali meni je ovo masterpiece. Cim sam otvorio temu i vidio slike, pomislio sam "kako je ovo dobro obojano". Stvarno mi se jako svidja. Nadam se da ce moji jednog dana ovako izgledati.
Jos kad svemu dodamo probleme koje si imao tijekom izrade.

Nego, cime si te panele bojao?



Uglavnom, svaka cast. Vidio sam sve tvoje radove po forumima i nisam nasao nijedan koji mi se nije svidio.

Pozdrav.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Poruke: 7768
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 1:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lijepo si ga napravio. Very Happy Alangerova plastika je inače sumnjive kvalitete. To su u originalu ICM kalupi, ali plastika je katastrofa...Svaka čast na trudu-ja bi tu maketu bacio u smeće, a ti si je oživio. Motor izgleda super i winterwash. A sad dolazi na red ali... krila nisu odozgo crvena. To je jedna od zabluda koja se još uvijek provlači maketarskim svijetom. Svakako maketa tako izgleda atraktivnije, ali u stvarnosti su krila zelena. Crvena na zvijezdama bi se trebala poklapati sa ostalim tako obojanim dijelovima po avionu...da si postao maketu u projekte u radu, sigurno bi te netko na vrijeme upozorio, pa bi maketa bila autentičnija.
_________________


Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Danny

Član od: 19 Pro 2008
Poruke: 931
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 3:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kakve probleme si spomenuo stvarno bi ga vecina bacila u zaborav,
al ti si ga izvukao stvarno majstorski.
Jako mi se svidja!
_________________
Overhead the albatross hangs motionless upon the air,and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves
The echo of a distant time comes willowing across the sand,and everything is green and submarine
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Aranza

Član od: 25 Lis 2007
Poruke: 3458
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 3:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
.. krila nisu odozgo crvena. To je jedna od zabluda koja se još uvijek provlači maketarskim svijetom. Svakako maketa tako izgleda atraktivnije, ali u stvarnosti su krila zelena. Crvena na zvijezdama bi se trebala poklapati sa ostalim tako obojanim dijelovima po avionu...da si postao maketu u projekte u radu, sigurno bi te netko na vrijeme upozorio, pa bi maketa bila autentičnija.


...hvala na javljanju.
Projekat u radu nisam namjerno postao jer imam vrlo loše iskustvo od zadnjeg projekta /swordfish/.
Na kutiji /bok kutije/ i u sastavnici , između ostalog data je i ova shema. O njoj postoji samo ova slika:



..dakle, ipak sam tražio ali i na stranim forumima je ovo nedoumica. Dok ne vidim sliku u boji sa zelenim krilima, ova shema je točna.
_________________

Španac
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Poruke: 2977
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 3:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pa i ova fotka - čini mi se pokazuje da krila nisu iste boje. Zvijezde i nos su tamnije u odnosu na krilo...

Sad će netko reći - svijetlo, ali niti gornji dio nosa nije svijetlije nijanse, pa se može zaključiti da nos i krila nemaju iste boje...
_________________
paulusvictor
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Nick

Član od: 26 Stu 2006
Poruke: 934
Mjesto: VŽ
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 3:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

http://mig3.sovietwarplanes.com/mig3/howred.html

http://mig3.sovietwarplanes.com/mig3/red02.html
_________________
www.HRCappuccino.org
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Aranza

Član od: 25 Lis 2007
Poruke: 3458
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 3:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vukic Napisao/la:

Nego, cime si te panele bojao?

Pozdrav.


..oprosti Vukiću. Panele sam izvlačio sa improviziranim ravnalom od hamer papira /rađeno je direkt na boju pa da je ne oštetim/ i tehničkom olovkom.
_________________

Španac
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
Aranza

Član od: 25 Lis 2007
Poruke: 3458
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 4:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nick Napisao/la:
http://mig3.sovietwarplanes.com/mig3/howred.html

http://mig3.sovietwarplanes.com/mig3/red02.html


...i ovo je pretpostavka ali dobro, prihvaćam ako mislite da su bila zelena. 'Ade neka netko ovo stavi u wtf.
_________________

Španac
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
Nick

Član od: 26 Stu 2006
Poruke: 934
Mjesto: VŽ
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 4:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne velim ja da su bila zelena, ovo je samo dodatno štivo za čitati.
Kad budem radio MiG-3, bit će neka obična, ljetna shema. Ove zimske su zayebane Smile
_________________
www.HRCappuccino.org
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Poruke: 2977
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 4:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Aranza Napisao/la:
Nick Napisao/la:
http://mig3.sovietwarplanes.com/mig3/howred.html

http://mig3.sovietwarplanes.com/mig3/red02.html


...i ovo je pretpostavka ali dobro, prihvaćam ako mislite da su bila zelena. 'Ade neka netko ovo stavi u wtf.


Aranza, nemojte sve shvaćati osobno. Maketa lijepo izgleda i nema joj se što prigovoriti... Većina rasprava se potegne neovisno o maketi. Vi ih najviše slažete, pa je slijedom logike, u vašim temama najviše rasprava Smile

Samo Vi i dalje postajte svoje radove - in progress i gotove.
_________________
paulusvictor
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Poruke: 3973
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 4:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Većina ljudi po stranim sajtovim koja se razumije u problematiku smatra da su krila bila zelene boje, iz dva logična razloga.
Prvi je da su originalna krila koja su bila bijele boje najvjerojatnije zbog nekakvih oštećenja zamijenjena, tj. skinuta s nekog "običnog" MIG-a koji je bio zelene boje..a drugi je da u to doba obrane Moskve rusi još nisu imali dominaciju u zraku, nijemci su letjeli posvuda i MIG sa crvenim krilima bi bio lijepa meta i vodič na snijegom pokrivena i zimski maskirana ruska uzletišta. Rusi (kao što se vidi na većini fotografija) nisu imali hangare nego su zrakopolove držali na uzletištima a i zrakoplov u letu bi bio slabo kamufliran da leti okolo sa crvenim krilima. Ne zaboravite da sovjeti nisu zbog toga imali čak ni crvene zvijezde na gornjim površinama svojih lovaca, upravo zbog lake uočljivosti na velikoj daljini.

Inače, Ivice, maketa je odlično složena i svaka ti čast na trudu i upornosti.
Moj alanger još nije pokazao tu bolest, ali ako je pokaže sigurno neću bit tako strpljiv kao ti.

Što se boje krila tiče, ne zabrinjavaj se, 99% maketa na svijetu koje prikazuju taj zrakoplov ima- crvena krila! Wink
_________________
MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Poruke: 1886
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 4:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Aranza Napisao/la:
Vukic Napisao/la:

Nego, cime si te panele bojao?

Pozdrav.


..oprosti Vukiću. Panele sam izvlačio sa improviziranim ravnalom od hamer papira /rađeno je direkt na boju pa da je ne oštetim/ i tehničkom olovkom.


Prije svega čestitike na krasnoj i efektnoj maketi ... Famozna Italerijeva kutija (boxart) te makete u 72-ojci bila je jedan od razloga što mi se poslije inicijacije u djetinstvu, a nakon apsolviranog puberteta i svih ludosti koje uz to idu, na faksu vratila ljubav prema maketarstvu. Iz tog razloga me prema maketama ovog aviona veže posebna sentimenalnost ... a osim toga će se vjerojatno mnogi složiti da je riječ o jednom od najljepših lovaca ikad - meni osobno najljepši jednokrilni prop-lovac.
I btw., malo sam se u zadnjih "ohoho" godina maknuo od te teme, pa sam sve do danas bio uvjeren da su mu krila bila crvena. Uostalom, tako sam ga i sâm svojevremeno obojio. No, na stranu to, nisam zbog toga zasnovao ovaj post ...

Naime, light motiv ovog topica mi je upravo quotani dio, jer se već neko vrijeme bavim mišlju da se na nekim maketama (pogotovo onima koje to nemaju fino i primjereno mjerilu izvedeno) ostavim graviranja spojeva panela, odnosno da ispupčene pobrusim i umjesto toga da ih fino ucrtam nekom ultra tankom olovkom, rapidografom ili sl. Isto vrijedi i z makete koje imaju preduboke panele (s tim što bi ih kod ovih pokitao umjesto pobrusio). Ovo mi se pogotovo doima priličnim kod metalnog (NMF ili srebrnog) bojenja aviona, gdje ti spojevi već i kod malo prenaglašene gravure nakon bojanja srebrnom/aluminij bojom djeluju vrlo nerealistično (za primjer; Revellov MiG-21f-13 u 72-ojci). Stoga sam naumio kod svoje "izorane" OEZ-ove Miguše (koje se još uvijek ne namjeravam odreći, a osim toga je već dobrano "in progress" i koju namjeravam konverirati u JRV "R-ku" te obojiti srebrnom), primijeniti upravo ovu tehniku, pa vidjeti kako bi to izgledalo ...
Stoga sam samo želio napomenuti da mi je ovaj Ivičin eksperiment "dao krila" i učvrstio vjeru da bi to moglo paliti... Jer mi to djeluje (premda ovdje objektivno i nije smjelo/trebalo biti puno "paneliziranja") jako realistično. Znači, prije svega efektno i primjereno mjerilu umanjene replike aviona. Naravno, trebao bih još samo promisliti o tipu i boji tog alata (olovke).

Čestitke Ivica!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
dule

Član od: 12 Sij 2009
Poruke: 907
Mjesto: Plandiste
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 5:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ivice ovo je jos jedna majstorija koju si izveo bez greske zaista savrsenstvo ,drugi put napravi nesto lose pa da mogu da bar jednom kritikujem Wink
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Vulkanizer

Član od: 13 Lip 2009
Poruke: 1732
Mjesto: Le Bourget
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 5:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Fenomenalno odrađeno. Shocked
Mislim da je Prelude pogodio temu.
Kako je Araza u uvodu napisao ,a i ranije spominjao da je imao muke sa pucanjem plastike ,baš me interesiralo na što će slićit paneli s obzirom da ih ne smije urezat .Kako je već bilo rasprava ,a jasno je da paneli ni u pozitivu ni u nenegativu nisu idealno rješenje, ovo sa iscrtavanjem djeluje fenomenalno.Oduševili su me i ostali detalji ,izbaćena predkrilca ,motor i do sitnica odrađena unutrašnjost kako kokpita tako i konstrukcije ,mada se na ovim slikama sve ne vidi ,ali neke suslike bile postane na ovom forumu dok je projekt bio u radu.
Što se tiće crvenih krila ,neka sljedeći ko ga bude radio razbija glavu.
Zbilja bi volio vidit ovog Miga uživo . Very Happy
_________________
http://www.aeroscale.co.uk/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=4063
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Tema je zaključana od strane administratora    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,... Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naprijed
Stranica 1/7

 
Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Prerada na hrvatski jezik.
Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron