Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Projekt 206 Shershen
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi i plovila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sub Pro 11, 2010 6:23 pm    Naslov poruke: Projekt 206 Shershen Citiraj ovaj komentar

Evo, kako mi ne idu zračni projekti prešaltao sam se na morske, valjda ću uspjeti da mi i ovaj rad ne bude kao moja omiljena sinfonija "nesvršena" Embarassed
Ukratko glavni krivci za ovaj pokušaj je tročlana banda, jasno kolovođa i uzor je Minolovac 161 koji me je zagolicao svojim radovima, a sudruzi u zločinu i podržavanju moje maketoovisnosti su Essex i Sovremenny koji su, umjesto da me odgovore, ko pravi dileri na moj upit dostavili svu moguću i nemoguću dokumentaciju.. dečki šalu na stranu hvala.

A sad malo o samom radu.
O samom brodu ne treba puno to je u biti ono što je bio TČ, radni naslov je prema originalu jer još nisam odlučio pod kojim će zastavama ploviti, ovis o tome kako i što uspije.
Prema nacrtima koje sam dobio razradio sam rebra trupa u ACAD-u.
Nakana mi je bila izraditi (barem trup) u 144ci, 200tici i ozbiljnijem mjerilu 350ki.

Za 144ku sam isprintao rebra, palubu i kobilicu te zalijepio drvofix-om na tanki furnir (mislim da je 0,6 mm) te sve izrezao i polijepio.
Za ispunu rebara koristio sam (hvala na ideji Minolovac) stirodur, ovdje se radi o vrlo tvrdom stiroduru. Ljepljeno je drvofix-om.
Za oblaganje koristim dvokomponentni Hempelov epoxy filer, epoksidni kit za nautiku, prihvatljive cijene, ne smrdi previše, jako čvrst po otvrdnjavanju. Jedini nedostatak je pojavljivanje mjehurića. Mislim da su ti mjehurići možda uzrokovani činjenicom da je korišteno ljepilo na bazi vode te postoji mogučnost da se prilikom grijanja ta voda oslobađa. Nisam napomenuo da je za ovaj kit kao za sve epoxy spojeve važna toplina za očvršćavanje, u mom slučaju to je glavna cijev na kotlu centralnog grijanja cca 70 stupnjeva.
Brušenje epoxy-a izvodim vodobrusnim papirom da izbjegnem prašenje.
E sad brušenje je vrlo ali vrlo teško epoxy je kad očvrsne jako tvrd.
Fina kitanja idu klasičnim Italerei modelarskim kitom. Mjesta gdje mi je brušenjem iskočio stirodur prekriem cianoakrilatnim ljepilom, ono ga površinski otopi pa se površina upusti a ujedno očvrsne dajući podlogu za daljnje kitanje.
Namjera mi je kad dobijem zadovoljavajuću formu trupa nanijeti sloj epoksidne smole (epokon ili sl..) da dobijem čistu i čvrstu podlogu za dalnji rad. Da ponovno krečem nakon ljepljenja stirodura odmah bi namočio u epoxy-u ......

E sad 200tica, krenuo s kartonskim kosturom te ispunio sa drvenom pastom, nažalost nisam računao na sitnicu, voda iz drvene paste i karton ... ukratko za sada 200tka otpada.

350tka... isto tako kartonski kostur ali kod ljepljenja premazan i ukručen cianoakrilatom (e a svatko od nas ima svojomiljeno sredstvo za fiksanje ... šalu na stranu ako je količina više od doslovce jedne ili dvije kapi držite glavu postrance i niže!!) te ispunjeno drvenom pastom.
Ta drvena pasta je zanimljiva igračka.. recimo nešto kao drveni gips, zamiješa se sa vodom i modelira te ostavi sušiti treba duže al kad očvrsne dobije se nešto poput mekog drva. Poslije slijedi obrada s cianoakrilatom i kitom.
Namjera mi je napraviti kalup i odljevak u rezinu..

Dobro dosta sam gnjavio evo malo slika i.. nastavak neće biti brz kao u ostalim škverovima

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
zilkan

Član od: 26 Stu 2007
Mjesto: oko Bjelovara
PorukaUpisano: Sub Pro 11, 2010 8:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sretno i strpljivo s projektom. Pratim sa zanimanjem

LP

Ilija
Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Sub Pro 11, 2010 9:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja sam preko stirodura nanašao epoksi lijepilo za parkete, dvokomponentno. To isto funkcionira, stvrdne se skroz i fino se obrađuje, ali je dosta tekuće.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
zilkan

Član od: 26 Stu 2007
Mjesto: oko Bjelovara
PorukaUpisano: Ned Pro 12, 2010 2:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nego, ako bi mi mogao reci gdje nabavljas taj "drveni kit" ? Meni bi trebalo za podmornicu...

LP

Ilija
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Ned Pro 12, 2010 3:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Drvenu pastu sam svojedobno nabavio vani, to je ona vrečica na slici. pogledaj po trgovinama koji prodaju artikle za umjetnike ili u sam svoj majstor /hobby trgovinama u dijelu gdje su potrepštine za umjetnost
Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Ned Pro 12, 2010 4:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mislim da bi i onaj poliesterski kit za auta ovde prošao. Nisam probao, ali mislim da on ne nagriza stirodur. Njega je lako nabavit.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Aranza

Član od: 25 Lis 2007
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Ned Pro 12, 2010 7:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

..ovo i mene zanima. Razmišljam dugo da pokušam ovako nešto, pa te molim da u nastavku, kao i na početku, opišeš ukratko korake. Strašno lipo izgleda trup a i odabir modela je ludnica.

Španac
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Pro 13, 2010 10:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zanimljiv projekt. Kao i Aranzu, i mene si zainteresirao da uradim ovakvo nešto, samo bi ja to po "Sliderovski" od stirena.
U svakom slučaju, pratim napredak.
slider
Gost
PorukaUpisano: Pon Pro 13, 2010 11:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Iwtcha Napisao/la:
, samo bi ja to po "Sliderovski" od stirena.
U svakom slučaju, pratim napredak.

mali OT ( sorry Leo) Slider takve stvari radi od sperploce ( rebra i kobilica) pa oblaci balza furnirom Cool
inace i ja pratim ovo sa zanimanjem... Cool
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Uto Pro 14, 2010 12:04 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nije ot, dapaće, razmišljao sam i ja o tome, samo bi trebalo imati više rebara pogotovo oko pramca, nije jednostavno dobiti forme trupa.
Možda za veće mjerilo
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Ned Pro 19, 2010 6:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo me, mali nastavak u radovima (zapravo između hrpu kitanja brušenja kitanja.... pa opet kitanja pa brušenja... ukratko čisti mazohizam :hipno:)
Dakle, kako sam ljenčina pa mi se nije dalo crtati po trupu jednostavno sam isprintao palubu i zalijepio. kako paluba nije bila potpuno pravilna nanio sam sloj cianoakrilata kojeg sam potom brusio da dobijem pravilnu površinu.
Kako sam nanio debeli sloj cianoakrilata a notorno je da su vremena sušenja za deblji sloj biblijska ubrzao sam kristaliziranje sa specijalnim ubrzivačem koji izaziva kristaliziranje cianoakrilata (zato na slikama vidite one grumenčiće i nacrt palube se mjestimice ne vidi dobro) .
Dakle superspecijalni ubrzivać/kristalizator za cianoakrilat je voda tj vlaga.
Uzeo sam istrošenu špricaljku/nebulizator kapi za nos napunio vodom i dva tri pritiska malo maglice iznad ljepila i eto kristala. manje vlage finiji kristalići više vode veći kristali (ja sam pretjerao)
Baj d'vej ovo bi moglo biti ideja za formiranje leda na diorami :učenje:
Nacrt palube ukazao mi je na potrebu dodavanja materijala uz pramac, gdje sam zbog oblika previše pobrusio.
Za kraj evo i slika mojih brodogradilišta; za 144ku najbolje i najtoplije mjesto je gornji ekspanzioni/odzračni lonac a za 350tku najbolji navoz su rebra pumpe :sretan:

Natrag na vrh
Minolovac 161

Član od: 16 Stu 2009
Mjesto: Bestovje /Sv, Nedelja/
PorukaUpisano: Pon Pro 20, 2010 6:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ona ekspanziona ti je idealna za mačka. Nemaš ga? Pratim radove, skupljam ideje. Very Happy
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Čet Pro 30, 2010 7:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo malo napretka, "sičušni korak za lokalno maketarstvo ali hrpu kitanja i brušenja.." uglavnom 350 se približava svojoj (nadam se Cool ) formi trupa. Još par prolazaka mister surfacerom 1000 i vodobrusnoi 1000 (istrošen i sa šamponom) i to bi trebalo biti to...

Natrag na vrh
slider
Gost
PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 2:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

e sad , dal je to-to, vidjet ces kad lupis prvi sloj temeljne...a onda slijedi razocarenje ( bar je tako uvijek kod mene Very Happy )
cekamo nastavak.... Strikanje
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Pet Pro 31, 2010 8:39 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

slider Napisao/la:
e sad , dal je to-to, vidjet ces kad lupis prvi sloj temeljne...a onda slijedi razocarenje ( bar je tako uvijek kod mene Very Happy )
cekamo nastavak.... Strikanje

Laughing Laughing to mi se desi sa svakim novim slojem surfacera Very Happy
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi i plovila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Naprijed
Stranica 1/5

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma