

Mjesto za sve maketarske teme i dileme
|
| Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu |
| Autor |
Poruka |
| Sova
 | | Član od: 11 Lis 2009 | | Poruke: 17 | | Mjesto: Varaždin |
|
Upisano: Sri Sij 13, 2010 8:20 pm Naslov poruke: Ciscenje AB sa gumenim brtvilima |
|
|
Pretražio sam cijeli forum i svugdje se objasnjava kako cistiti AB, i svugdje govore sa nitro razrjeđivačem. Koliko ja znam nitro bi uništio gumene brtve na mome VEDA kineskom (ali za mene odlicnom) airbrushu.
Mane zanima na koji nacin cistiti taj AB? Dal samo sa uljanim razrijeđivacem (posto koristim enamelke), sintetickim ili postoji neka bolja varijanta?
I dal postoji kakva posebna procedura za ciscenje enamel laka iz AB-a? Unaprijed puno hvala! |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Reaper
 | | Član od: 07 Ruj 2006 | | Poruke: 4365 | |
|
Upisano: Sri Sij 13, 2010 8:28 pm Naslov poruke: |
|
|
za vedu neznam, moja jos nije stigla, ali VEGA (Badger/revell) je isto imala gumene brtve, i najnormalnije sam je cistio sa nitrom. Neznam kakav je princip na toj vedi i gdje su sve brtve no kod vege je to bilo jako jednostavno promjeniti. U "uradi sam" trgovini sam za par lipa kupio punu vrecicu gumenih brtvi (velikih koje su isle na glavu i malih koje su isle na dio ispod triggera, gdje prolazi zrak u ab) i mjenjao ih ono, jednom mjesecno, bez ikakvih problema......Pazi - ne iz potrebe, vec cisto onako..... da budu ljepe i sjajne....
Te brtve su manje vise standardnih dimenzija, dakle nije ih problem pronaci ako ti bas zatrebaju no mislim, ab-ovi su se cistili nitrom i dok su bili cijeli od plastike, sa gumenim brtvama i nista im nije bilo. Neces tijelo AB-a potapati u nitro, prospricas kroz njega posudicu-dvije, ocistis krpicom i to je to....
Mozda netko zna konkretno kako odrzavati ovaj ab, i mene to zanima, razmisljam naglas samo, nebi se to trebalo razlikovati od odrzavanja bilo kojeg drugog ab-a...... _________________ Samo Hare Krishna nas ne voli
On voli stvari lijepe, ali tko ga jeb.....
-=Für immer Minderheiten=- |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Boris G.
 | | Član od: 03 Ruj 2007 | | Poruke: 3973 | | Mjesto: SPLIT |
|
Upisano: Sri Sij 13, 2010 9:50 pm Naslov poruke: Re: Ciscenje AB sa gumenim brtvilima |
|
|
| Sova Napisao/la: | Koliko ja znam nitro bi uništio gumene brtve na mome VEDA kineskom (ali za mene odlicnom) airbrushu.
|
Ne bi!
Sve ti je napisao kolega Reaper, ja bih samo dodao da su oni koji su projektirali i napravili AB predvidjeli da će se nitro koristit za čišćenje pa su i spravicu opremili brtvama koje su otporne na njega. Naravno, svaka guma ima svoj vijek trajanja, pa ćeš brtve morat povremeno mijenjat neovisno o tome čime čistiš. _________________ MAK "Reoplan" |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| mislav
 | | Član od: 16 Lis 2005 | | Poruke: 425 | |
|
Upisano: Čet Sij 14, 2010 9:01 am Naslov poruke: Re: Ciscenje AB sa gumenim brtvilima |
|
|
| Boris G. Napisao/la: | | Sova Napisao/la: | Koliko ja znam nitro bi uništio gumene brtve na mome VEDA kineskom (ali za mene odlicnom) airbrushu.
|
Ne bi!
Sve ti je napisao kolega Reaper, ja bih samo dodao da su oni koji su projektirali i napravili AB predvidjeli da će se nitro koristit za čišćenje pa su i spravicu opremili brtvama koje su otporne na njega. Naravno, svaka guma ima svoj vijek trajanja, pa ćeš brtve morat povremeno mijenjat neovisno o tome čime čistiš. |
To ti vrijedi za kvalitetne proizvođaće. Za kineze to ne vrijedi. Oni ne projektiraju i predviđaju, nego kopiraju. Oni ce uzeti ono sto mogu dobiti, a to jedamput moze biti kvalitetna guma a drugi put potpuni šrot. Imao sam kineski brush na kojem se guma nakon prvog pranja nitrom potpuno stvrdnula i postala neiskoristiva. _________________ Mislav |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| cromodeler
 | | Član od: 18 Lis 2005 | | Poruke: 409 | | Mjesto: Zagreb |
|
Upisano: Čet Sij 14, 2010 11:01 am Naslov poruke: |
|
|
Ljudi , brush-evi se ne "peru" nitrom , niti se potapaju u nitro !
Nitro nakon bojanja staviš u posudicu za boju airbrusha i izšpricaš !
Neki bi rekli "propušeš" airbrush . Tada obriši airbrush krpicom , vatenim štapićem i slično da ukloniš vidljive ostatke boje na brushu i posudici za boju . Dotične tvari za čišćenje možeš malo namočiti u nitro i prijeći preko tvrdokornijeg komada boje dok ne popusti . Sad kad imamo približno čist brush ( barem izvana ) , staviti opet malo nitra u posudicu i izpuhati . Ako primjećujete da u ispuhu ima još ostataka boje (špricneš malo po bijelom papiru naprimjer) , špricanje ponoviti dok ne izlazi čisti nitro . Eventualno namakanje u nitro dolazi u obzir samo za vrh brusha , i to ako ne možete skinuti dizu i/ili kapicu , jer se boja zapekla .
Tada staviti malo nitra u posudicu ( ja koristim staru posudu od ModelMaster boje) i uroniti vrh brusha u to ( nekih 1-2 cm ) . Probati svako malo rukom da li je boja popustila , ako nije namakati još malo , pa probati dok ne popusti ( bez grube sile ) . Na taj način nitro ili ne dođe do gumenih brtvi ili ih samo ovlaš isplahne , što je prihvatljivo . _________________ Darko Belaj
tajnik MK "David Schwarz" - www.mkdavidschwarz.hr |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| Boris G.
 | | Član od: 03 Ruj 2007 | | Poruke: 3973 | | Mjesto: SPLIT |
|
Upisano: Čet Sij 14, 2010 11:06 am Naslov poruke: |
|
|
| cromodeler Napisao/la: | Ljudi , brush-evi se ne "peru" nitrom , niti se potapaju u nitro !
. |
Ma dobro, to se podrazumijeva (bar bi trebalo).
Vrlo je teško izbjeći doticaj brtve sa nitrom, ali ona bi trebala bit otporna na nitro u tim slučajevima "ograničenog kontakta"!
Što se kineza tiče, sve se brtve daju zamijenit onima koje su koliko toliko otporne, pa ni tu nema nekog problema. _________________ MAK "Reoplan" |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| vojo
 | | Član od: 16 Kol 2006 | | Poruke: 1878 | | Mjesto: Krk |
|
Upisano: Čet Ruj 17, 2015 12:44 pm Naslov poruke: |
|
|
Možda nije baš u duhu ovog topika i ne znam dali ja možda kasnim (fazni pomak datuma proizvodnje, mislim moje, ili možda one stare 'Bosna' svijećice na meni, dizelašu), ali otkrio sam da u DM trgovinama (drogerijama) prodaju četkice za čišćenje zuba koje pašu taman za čišćenje airbrusha. Posebno sam neki dan našao da prodaju neku svoju marku (DontoDent) koja je jeftinija ali i ima užu dršku, pa kad se malo stanji drška može ulaziti jako duboko u airbrush.
Vrlo je praktično i toplo preporučam.
Vojo  |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
| viper
 | | Član od: 07 Pro 2005 | | Poruke: 1670 | | Mjesto: Sarajevo |
|
Upisano: Čet Ruj 17, 2015 2:47 pm Naslov poruke: |
|
|
| koristim odavno i dobro funkcioniše.... |
|
| Natrag na vrh |
|
 |
|
|
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu Ne možete izmijeniti vlastite poruke Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu Ne možete glasati u anketama foruma
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group Prerada na hrvatski jezik.
Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron
|