Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Savjet

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Automobili, motori i kamioni
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
limma

Član od: 17 Pro 2009
PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2009 12:31 am    Naslov poruke: Savjet Citiraj ovaj komentar

Poštovanje svima...evo novi sam ovdje, pregledao sam dosta ovog foruma..stvarno ste zakon.

Kako sam se nekako zainteresirao za te makete i tako to...odlučio sam kupiti prvu maketu. Nekako mi se više sviđa slaganje tih auta i tako...pa će prvi primjerak bit bmw z8.

Ono što bih molio...je da mi netko da neki početni savjet..kad otvorim kutiju što, kako, zašto...mislim još mi kutija nije stigla doma...al kad dođe, jedva čekam da raskopam.

Ono čega se najviše bojim...bojanje. Nemam ništa od alata..pa bi trebao nekaj pribavit. Šavjeti molim, gdje, kolko love i tako to?!

Hvala...i znam sad će bit potraži, sve je već prežvakano i tako dalje...al vjerujem da ima nekih duša koje će meni potpunom početniku pomoć i reć dobrodošao u naš svijet...svijet gdje je sve maleno Smile
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
killa

Član od: 15 Ruj 2009
PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2009 12:41 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prvo Pozdrav

drugo kad uzmes maketu pregledaj dali su svi djelovi tu i pregledaj sastavnicu
razvrstaj si sve djelove lijepo ostatke posmirglaj ako su masni i operi u sapunu i bojaj i zaljpi

treće treba ti kistova par,skalpel (maketarski nozic),ljepilo za makete pozeljno (tamiya traka za maskiranje) brus papir ( 600 800 1000 1200) boje

za karoseriju ili airbrush ili boja u spreju odi u boje i lakovi i potrazi neki bolji sprej i to je to

uzmi staru bocu uzmi mao selotejpa presavini ga da bude s obje strane ljepliv

gurni tako da se ljepljiv dio zaljepi za krov (s unutrasnje strane)
i lagano sprejom u udaljenosti 20 cm lagano idi lijevo desno i tako tri puta ali nmoj da ima previse boje i izmedu svakog sloja pricekaj kojih 4 sata

za za stakla njih moras paziti da sa ljepilom na "zaseres" ovaj dio koji se vidi

a za pribor reci iz kojega si grada pa cemo o tome

Smile
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
kamaz

Član od: 13 Pro 2009
PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2009 12:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako mogu nadopunit kolegu:
djelove najprije operi u vodi s malo detrđenta za sude, pa ih posli isperi opet u vodi (u nekoj posudi da ti koji od djelova nebi slučajno otpao i izgubio se u odvodu-dobro provjeri prije nego li izliješ otpadnu vodu!!!). To če ukloniti masnoče i puder koji se koristi pri izradi u kalupima a i pospješit tvoj daljnji rad. Kada se to osuši, djelove poslaži na hrpe zbog preglednosti (ali zapamti: NE SKIDAJ DJELOVE SA NOSAČA UKOLIKO IH NE NUMERIRAŠ ILI NEŠTO ZALJEPIŠ NA NJIH I TU NUMERIRAŠ u suprotnom češ imat masu djelova koji če svi bit isti i nečeš znat di koji ide), kao i to da češ imat veči uvid u gotovost samog modela.
Kada si to napravio ide izrada-manje djelove bojiš još na nosaću, dok velike možeš prije izlipit s manjima pa tek onda sve skupa obojit (ukoliko su iste boje).
Šta se alata tiće; ljepilo za makete (Revell Contacta ono s iglom ti je dobro za početak), klješta za kidanje žice (za skidanje djelova s nosača i tu zapamti-DJELOVE NE LOMI ILI ČUPAJ S NOSAČA, NEGO IS SAMO KIDAJ S KLJEŠTIMA ILI SKALPELOM), zarim brusni papiri, ljepljive trake (ne koristi obični prosirni ili oni smeđi selotejp jer češ imat problema s ukljanjanjem, koristi ´masking tape´), boje (one za makete, naravno), razređivači za iste, kistovi (oni za vodene boje s mekim vrhom od devine dlake), radna podloga/ploha (nema potrebe rezbarit stol ako možeš rezbarit zamjenjivu podlogu) i sve drugo što ti padne na pamet...
Natrag na vrh
PowerPlant

Član od: 02 Svi 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2009 1:21 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kao prvo, lijepi pozdrav...drago mi je vidjeti nove clanove zainteresirane za automaketarstvo Smile
Nadalje, bilo bi pozeljno da se predstavis u rubrici "Tko je tko" pri dnu foruma, tako da svi bolje upoznamo tebe i tvoje maketarske interese...
Shto se tvog pitanja tice, dosta je opsirno i tesko je na sve odgovoriti odjednom...najbolje bi bilo da otvoris temu u "projektima u radu" kad ti stigne maketa pa cemo te postupno savjetovati tokom procesa izrade...
Kolege su ti vec dali neke korisne savjete, ali moram napomenuti da se sa sljedecim ne bih slozio:

kamaz Napisao/la:
manje djelove bojiš još na nosaću

Naime, obojas li bilo kakav dio na grani iliti "sprueu", prilikom odvajanja nikako neces moci izbjeci ostecenja boje...
Sve dijelove, bez obzira na velicinu, prije farbanja i lijepljenja treba skinuti sa grane, obraditi shmirglom linije odljeva i pin-markove te ih, prema potrebi popuniti kitom iliti "putty"-em, a tek onda krece farbanje, po mogucnosti prvo prajmerom a tek onda glavnom bojom...
Za to za pocetak mozes nabaviti sprejeve, koji su jeftina i jednostavna alternativa airbrushu...a kad se ispraksiras, mozes si nabaviti AB i kompresor i onda tek slijedi veselje Very Happy
Za nabavu osnovnih potrepstina, baci oko ovdje:

http://www.balista.hr/

Eto, toliko za sada...dobrodosao na forum i vidimo se u "projektima" Cool

PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2009 3:01 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

heheh...hvala narode, stvarno sam iznenađen kvalitetom odgovora...

budem onda probao tako kako ste rekli, za sve ostale nejasnoće (kojih će ne sumnjam bit tisuću) pitam u projektima u radu.

A sad trčim na predstavljanje Smile
Natrag na vrh
Shinobi

Član od: 05 Pro 2007
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2009 7:28 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo ti 2 linka za kvalitetno bojanje karoserije:

http://italianhorses.net/Tutorials/Primer/primer.htm

http://italianhorses.net/Tutorials/PerfectPaint/paint.htm

Koji je proizvodjac makete? Link koji ti je dao kolega Power , tamo si posebno baci oko na Tamiya sprejeve, primer i boje, odlicni su za rad, manja je sansa za napraviti neku monadu, npr zapuniti panele jer spricaju finiji sloj nego sprejevi iz trgovina autolakova. Eh, da, i nemoj zamjeriti ako te budem puno kritizirao na prvoj maketi, pokusat cu biti normalan ali posto su mi beemeri jako dragi nista ne mogu obecati Wink Laughing
Low
Gazda
Član od: 16 Ožu 2006
PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2009 11:11 am    Naslov poruke: Re: Savjet Citiraj ovaj komentar

limma Napisao/la:
...dobrodošao u naš svijet...svijet gdje je sve maleno Smile

fora Very Happy
decki su sve vec rekli, nabavi si maketu, stavi ju u projekte pa cemo zajedno malo po malo.
smirgl papir gradacije 1200 i 1500 si obavezno nabavi, finu pincetu i skalpel (oni obicni bauhaus ce ti biti dobro za prvu ruku).
boje tamiyine u spreju, mozda ima jos nesto u balisti.
u LOM-u imaju model master boje u bocicama (akril i enamel), kupi si enamel, to su uljne, kistove poslje farbanja peres u uljnom razrjedjivacu.
od boja ti treba mat crna i silver, ostalo po osobnom nahodjenju.
body makete farbas sa sprejem, a ostale dijelove prvo odvojis sa 'sprua', obradis ih finom turpijicom i smirglom, pofarbas kistom i kad se osusi (24-48 sati) slazes dalje.
ma sve je jednostavno, nemas brige. tesko je malo za pocetnika jer treba prvo nabaviti sav alat, ali malo po malo, skupit ces sve sto ti treba, a kasnije samo kupujes makete, pribor imas doma Wink

PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2009 11:36 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

shinobi fala za linkove, taman sam noćas to bio našao i pregledao...hehe...super su.

već se veselim cijelom tom alatu...

Kak veli moj frend...netko mora bit i seljak. Moja cura je tako načitana, sve joj slova na uši ispadaju, samo knjige kupuje...a ja, ja kupujem alat...

hehe sad bum ja tak kupovo šmrgl, pincetice, bojice, kistove...heheh..i autiće Very Happy

Jao šta će rata bit.

Vas cure/žene ne muče?? Joj sad ćete mi se smijat...nie da mene cura muči...samo pitam...al vi ste već sigurno izborili svoje vrijeme za slaganje maketa, i više se ne ratuje Smile

EDIT: Revellova je maketa koju nabavljam trenutno..

limma: poruka promijenjena dana: Pet Pro 18, 2009 11:39 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
PowerPlant

PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2009 11:39 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

limma Napisao/la:
Vas cure/žene ne muče?? al vi ste već sigurno izborili svoje vrijeme za slaganje maketa, i više se ne ratuje

Ne bih se kladio u to na tvom mjestu Razz Laughing

Član od: 15 Stu 2007
Mjesto: Coventry
PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2009 11:46 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

PowerPlant Napisao/la:
limma Napisao/la:
Vas cure/žene ne muče?? al vi ste već sigurno izborili svoje vrijeme za slaganje maketa, i više se ne ratuje

Ne bih se kladio u to na tvom mjestu Razz Laughing

Hehe kolega Power ima jako dobru taktiku. Wink Najprije kupiš sebi maketu a onda još curi jednu plastičnu životinju. Laughing Volka recimo hehe Laughing

Ma uvijek se nađe barem malo vremena za makete. Wink Very Happy

PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2009 11:55 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dakle rat rat i rat...Very Happy

a jadan sam vam onda..
Natrag na vrh
PowerPlant

PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2009 12:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

mico Napisao/la:
Volka recimo hehe Laughing

...a k tome još "mladiča" Wink

Laughing Laughing Laughing
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Automobili, motori i kamioni Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma