Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Fokker AIII (EI,EIII) - slika gotova
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od početaka do 1918.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Lip 09, 2009 3:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
vrlo mi je neobičan i 00.13. Kakav je to broj koji počinje sa 00, kad bi svi trebali počinjati sa 03??? Zanimljiv je i rep na 00.13. Očigledno je kao i na mnogim drugima tamno obojano područje na dnu repa, ali je u ovom slučaju i "pojeden" dio križa.

Tako su u K.u.K. Lft. označavani avioni preuzeti (dobiveni ili kupljeni?) od Nijemaca, ali najčešće oni iz ratnog plijena. Uzmimo da su to neki "uzorni" primjerci za testiranja. A i Vlado jeveć napisao da se radi o prototipu. Upravo stoga je vjerojatno i taj vertikalac na taj način imatrikuliran, moguće i crvenim poljem.
Naime, na gore prikazanom 03.03 (što je inače neobičan "upad" u slijed koji su dobivali dvokrilci Fokkeri B.I - od 03.01 do 03.40), a koji je za razliku od ostalih ovdje prikazanih Fokkera E.I/III nenaoružan, dakle školski primjerak, isto se tako može uočiti to tamno polje koje je prema izvorima bio crvene boje. Očito su tako označavani "neborbeni" primjerci.

Grunf Napisao/la:
03.43 ima blizu repa na trupu uočljiv granicu dvije boje. Da li je trup u boji platna, a taj zadnji dio trupa bijel kao i rep ili je trup obojan , a taj mali dio u boji platna?
Ti tamni donji dijelovi repova su isto zanimljivi-ponegdje su manji, a ponegdje veći, tako da je i cijeli križ smanjen. Ponegdje je vidljivo i da je ton sive malo svjetliji od križa koji je crn. Da li je moguće da je u pitanju crvena boja? Na jednom se vidi i da je rep tamniji, jer križ ima vidljiv bijeli obrub. Da li to znači da je rep ostao u boji platna ili da je rep prebojan???

Ta granica boje na vertikalcu, odn. ovo manje tamnije polje je po svoj vjerojatnosti ostalo u boji materijala (platna) dok je na ostatak vertikalca nanešena oznaka (crni križ na bijelom polju).

Čisto ilustracije radi:

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Lip 09, 2009 6:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
...Zanimljiv je i rep na 00.13. Očigledno je kao i na mnogim drugima tamno obojano područje na dnu repa, ali je u ovom slučaju i "pojeden" dio križa....

Ima tamno polje pri dnu vertikalca kao i svi prikazani na postanim fotkama, a ako si mislio na ovu fotku kad si rekao da je "pojeden" križ

mislim da se ipak ne radi o pojedenom križu već o kormilu visine koji se zbog osvjetljenja praktički ne vidi, pa se dobije dojam da je križ "pojeden"
dr. vlado

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Uto Lip 09, 2009 8:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
Grunf Napisao/la:
...Zanimljiv je i rep na 00.13. Očigledno je kao i na mnogim drugima tamno obojano područje na dnu repa, ali je u ovom slučaju i "pojeden" dio križa....

Ima tamno polje pri dnu vertikalca kao i svi prikazani na postanim fotkama, a ako si mislio na ovu fotku kad si rekao da je "pojeden" križ

mislim da se ipak ne radi o pojedenom križu već o kormilu visine koji se zbog osvjetljenja praktički ne vidi, pa se dobije dojam da je križ "pojeden"

Isto mislim da se ovdje radi o vertikalcu koji zaklanja kormilo pravca...
03.03 ima donji dio repa u crvenoj boji, provjereno iz vise izvora.
Razlika u nijansama boja, negdje cak jako ocito, je najvjerojatnije jer se zastitni lak obnavljao i u terenskim uvjetima, nanosio se i obicnom cetkom, pa se na nekima lijepo vide cak i linije poteza... npr. 03.47 na jednoj od fotki. Sve ovo zavisi i od kuta padanja svjetla na povrsinu...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Lip 10, 2009 9:07 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Drago mi je da sam izazvao raspravu o ovoj temi i da sam dobio prave odgovore na svoja pitanja. 00.13 je bio i u borbenim jedinicama kao što to bar izgleda na fotografiji gdje se vidi sa još dva dvokrilca na aerodromu? Na toj drugoj fotografiji se loše vidi, ali, čini mi se da je imao ugrađen austrougarski mitraljez? Čini se da na prvoj nema ugrađeno naoružanje. Ovako na prvi pogled djeluje kao da odgovara varijanti E.III, kao i 03.03. Ono što bi volio da prokomentiramo je moguća boja na 03.43. Čini mi se da lakiranje ne bi moglo napraviti takve razlike u boji koja se vidi blizu repa, nego bojanje bojom? Ti zrakoplovi zasigurno imaju više faza u bojanju i označavanju.03.51 bi isto mogao biti prebojan. Pogledajte križ na repu gdje je zabojano bijelo područje, pa je ostao samo tanki bijeli okvir oko križa, a vidi se i da je bijelo polje prebojano oko križeva na donjoj strani krila. Na slici 03.51 u letu se isto vidi dodatno bojanje na donjoj strani repa, koje nije samo ostavljeno neobojano platno, a cijeli avion djeluje vrlo tamno. Vrlo je zanimljiv i detalj bannera koji leprša iza repa. To je jako lijep detalj u maketarskom smislu...

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
dr. vlado

PorukaUpisano: Sri Lip 10, 2009 11:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
00.13 ... Na toj drugoj fotografiji se loše vidi, ali, čini mi se da je imao ugrađen austrougarski mitraljez? Čini se da na prvoj nema ugrađeno naoružanje. Ovako na prvi pogled djeluje kao da odgovara varijanti E.III, kao i 03.03. Ono što bi volio da prokomentiramo je moguća boja na 03.43. Čini mi se da lakiranje ne bi moglo napraviti takve razlike u boji koja se vidi blizu repa, nego bojanje bojom?

00.13 - Na orginalnoj fotki se vidi da nije bio naoruzan, ali se cini da su nosaci bili predvidjeni da se mogu ugraditi 2(!) mitraljeza. Verzija je M5L, dvosjed za artiljerijsko izvidjanje.
03.43 - razlika u boji se primjecuje,iako nije vidljiva na svim fotkama. Moguce je da je to novo platno, nakon popravke nekog ostecenja...
Natrag na vrh
pozarart

Član od: 06 Lip 2008
Mjesto: Opatija
PorukaUpisano: Uto Kol 25, 2009 3:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Napokon sam nastavio s radom na slici koju sam malo zapostavio zbog posla a i topline na jedno mjesec dana.
Ovako je to stajalo duže vrijeme....

Da bi napredovalo do faze kad je obavljen skoro cijeli airbrush posao i kad započinjem pinelat!!!

Odlučio sam se za jednu varijantu boje žuto-sivog platna sa laganom zelenom primjesom. Takva boja prilikom tmine kao na slici poprima još više zelenkasti ugođaj iako kad gledam samu boju rekao bih da je više žuta. Možda se slična stvar uz kako kažu dobivanje zelenkaste patine od laka dešavala i u stvarnosti pa dolazi do tumačenja zelenog ili žutog.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
pozarart

PorukaUpisano: Uto Kol 25, 2009 10:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Natrag na vrh
pozarart

PorukaUpisano: Sri Kol 26, 2009 12:08 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Natrag na vrh
dr. vlado

PorukaUpisano: Sri Kol 26, 2009 8:34 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

WOW! Fantasticno! Very Happy
Natrag na vrh
pozarart

PorukaUpisano: Sub Kol 29, 2009 9:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slika gotova, fotkao je pod umjetnim svjetlom pa nije baš najolje ispalo...

Natrag na vrh
Diadora

Član od: 25 Ožu 2008
Mjesto: ZD
PorukaUpisano: Ned Kol 30, 2009 1:34 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

odlično

kolike su dimenzije slike
Natrag na vrh
dr. vlado

PorukaUpisano: Ned Kol 30, 2009 9:01 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo, mestre!!! Klanjanje Very Happy
Natrag na vrh
Krco

Član od: 08 Lis 2008
Mjesto: Jastrebarsko
PorukaUpisano: Ned Kol 30, 2009 10:55 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ralje Ralje Ralje Predobro!
pozarart

PorukaUpisano: Pon Kol 31, 2009 12:28 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Diadora Napisao/la:
odlično

kolike su dimenzije slike

60 x 40 cm na platnu
Evo i bolje fotke

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od početaka do 1918. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma